Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είπα για 80 διηπειρωτικές... 80 γενικώς είπα και το ανέφερα για το φαγητό, όχι για το IFE.

Από τα συν στο IFE (για να μη γκρινιάζω συνέχεια) είναι τα updated δελτία ειδήσεων, αυτό το βλέπω ευχαρίστως. Για τις ταινίες, το 90% είναι αμερικάνικες (στα σκουπίδια κατευθείαν) και το υπόλοιπο 10% είναι αραβικές ερωτικορομαντικές με μαντίλες, ινδοBollywood (όχι άλλο, προτιμώ το Hollywood άμα είναι έτσι) και μπόλικο καράτε με βαράτε... (η AF βάζει και καμιά καλή γαλλική, μια φορά νομίζω με αυτούς είδα το "Cosas que hacen que la vida valga la pena" συμπαθητική ισπανική). Συγκλονιστικές επιλογές πάντως δεν τις λες, ανάλογες του σόλα κοτόπουλο ή σόλα χοιρινό (έχω φέρει σάντουιτς με σολωμό αγάπη, θενκς).

Αυτό που λες fitziano ναι... Τώρα μάλιστα. Ας μου βάλουνε και τα μας της Ευωλίγκα που συνήθως πετάω Πμέμπτες και τα πληρώνω με μεγάλη χαρά.

Στα συν της business (για να τα λέμε όλα) οι πρίζες, όπου βάζεις το λάπτοπ σου και ψιλοπερνάει η ώρα ανάμεσα στα χασμουρητά και τη δυνατότητα ενόχλησης των business travelers (αγαπημένη ασχολία, συνήθως κατά παραγγελία φίλων/γνωστών αεροσυνοδών...).
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Πολύ στηρίζουν τις ΧΑΜΗΛΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ αλλά στην Ελλάδα αυτό το διάστημα δεν έχει πολλές πτήσεις. Πως να μαζέψουν ψήφους οι ΧΑ.ΚΟ. όταν ακόμη και η easyjet από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη μόνο χαμηλού κόστους δεν είναι...
Εγώ μέσω Μιλάνου πετάω πάντα και βρίσκω κάτω των 40 ευρώ με επιστροφή!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aφού δεν έχει πολλές loco πτήσεις στην Ελλάδα, πού ξέρεις ότι τις στηρίζουν πολλοί? Έκανες γκάλοπ?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Από τα συν στο IFE (για να μη γκρινιάζω συνέχεια) είναι τα updated δελτία ειδήσεων, αυτό το βλέπω ευχαρίστως. Για τις ταινίες, το 90% είναι αμερικάνικες (στα σκουπίδια κατευθείαν)
Σε βρισκω κομματι υπερβολικο.
Δεν πεταω τοσο συχνα, ουτε στο εκτατοστο δε σε φθανω, αλλα απο την τελευταια μου εμπειρια με την qatar η συλλογη των ταινιων της ηταν εκπληκτικη, απειρες ταινιες απο σχεδον ολες τις εθνικες κινηματογραφικες παραγωγες και μαλιστα ειχε και μια σειρα πολυ παλιοτερων ταινιων. Απολαυσα λοιπον ξανα το Cat People-οχι εκεινη την ανοησια με την Κινσκι- αλλα την αυθεντικη ταινια του 1942 του Jacques Tourneur και κατοπιν ειδα και καπακι το "περπατησα με ενα ζομπι" του ιδιου, ταινια που γυριστηκε το 1943. Σε καμια περιπτωση δεν τα λες σκουπιδια αυτα τα εργα και το καταχαρηκα γιατι δεν τα βρισκει κανεις τις ταινιες αυτες αυτα σε βιντεο κλαμπ. Στο γυρισμο με την Gulf air δεινοπαθησα. Μονον αηδιες του Μπολιγουντ και της Αιγυπτου και αυτες καμια δεκαρια τον αριθμο. Πανε οι εκατονταδες επιλογες της Qatar. Οποτε απο αυτη την πολυ περιορισμενη εμπειρια μου κατεληξα στο συμπερασμα οτι η συλλογη ταινιων απο αεροπορικη εταιρεια σε αεροπορικη εταιρεια ακομη διαφερει αισθητα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απολαυσα λοιπον ξανα το Cat People-οχι εκεινη την ανοησια με την Κινσκι- αλλα την αυθεντικη ταινια του 1942 του Jacques Tourneur και κατοπιν ειδα και καπακι το "περπατησα με ενα ζομπι" του ιδιου, ταινια που γυριστηκε το 1943. Σε καμια περιπτωση δεν τα λες σκουπιδια αυτα τα εργα και το καταχαρηκα γιατι δεν τα βρισκει κανεις τις ταινιες αυτες αυτα σε βιντεο κλαμπ.
Απολαυσες και καταχαρηκες ταινιες του '42 και του '43;:xmas_twisted: Κομματακι βιτσιοζα σε βρισκω:xmas_lol:.

Δεν φανταζομουν ποτε οτι το IFE θα απασχολει τοσο πολυ τον κοσμο και θα ειναι κριτηριο επιλογης μιας εταιριας. Τι να σας πω εγω -οταν τυχαινει και το χρησιμοποιω- βαζω οτι να 'ναι. Αμα ειναι και καμια Bollywoodιανη, ακομα καλυτερα... κατ' ευθειαν υπνος.

Aφού δεν έχει πολλές loco πτήσεις στην Ελλάδα, πού ξέρεις ότι τις στηρίζουν πολλοί? Έκανες γκάλοπ?
Εκανα 'γω, του 'δειξα τ' αποτελεσματα και ετσι το 'μαθε.
Απο 'κει το ξερει:xmas_cool:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κι εγώ πάντως συμφωνώ εν γένει με τον αγαπητό Τράβελλερ: αν είναι να πάω μέχρι Ρώμη-Μιλάνο το πολύ, πάει στα κομμάτια η εύκολη, τρώγεται. Αν είναι για πιο μακρινό ταξίδι (Λονδίνο, Βερολίνο, Παρίσι κτλ), απλά δε τη παλεύεις. Συν τις ώρες-ωράρια πτήσεων που είναι πολύ σημαντικό φυσικά για όσους έχουν 2-3 μέρες στη διάθεσή τους, συν τα αεροδρόμια, συν η εξυπηρέτηση (που δεν έχεις τη καλύτερη με τις loco) στη στραβή.

Σε αυτά να προσθέσουμε ότι και στις regular βρίσκεις τακτικότατα προσφορές οπότε η διαφορά τιμής είναι συνήθως αστεία. Α, και ένα ποτηράκι νερό δε βλάπτει να μπορείς να πιεις σαν άνθρωπος. ΟΚ, δεν είμαι μπον βιβέρ των αιθέρων να θέλω να πίνω μπέρμπον και σατώ-μαργκό εν πτήσει, ένα ποτηράκι νερό θέλω χωρίς να μου το χρεώνουν σε 10πλάσια τιμή από το πετρέλαιο σαν να είμαι λακαμάς.

Επίσης, ταξιδεύω στο 99% των πτήσεων με τη γυναίκα και σύντροφο της ζωής μου, οπότε είτε η Τζούλια είναι αεροσυνοδός είτε η κυρά-Κούλα, το ίδιο μου κάνει. Αυτά είναι για τα αδέσμευτα και τολμηρά παλικάρια και ο τολμών νικά...(έτσι φίλε?).

Το φαγητό δε, είναι γενικώς από μέτριο έως απλά καλό, όπως απέδειξε η ΤΚ σε πρόσφατο ταξίδι. Δεν αποτελεί όμως επουδενί λόγο διαλογής εταιρείας. Δε μπορείς να σου αρέσει το καλό φαγητό και να τρως στο Βαρούλκο και να επιλέγεις πια ομελέτα θα σου σερβίρουν και σε ποια εταιρεία (τη κρύα η την ξαναζεσταμένη).

Για το IFE τώρα: το IFE το θεωρώ πολύ σημαντικό σε μεγάλα ταξίδια (διηπειρωτικά). Διαφωνώ με το φίλο Γιώργο και συνονόματο, τα IFE των Emirates & Qatar π.χ. είναι καταπληκτικά, έχουν από ταινίες ό,τι τραβά η ψυχή σου, από μπλοκμπάστερ σαβούρα μέχρι αριστουργήματα. Έχουν επίσης σειρές-διαμάντια, ακόμα θυμάμαι το Flight of the Conchords που έβλεπα σε πτήση με μεγάλο ενθουσιασμό (για όσους δε γελάνε με χαζοαμερικανιές και θέλουν κάτι πιο ψαγμένο). Επίσης, αν θες να κοιμηθείς, βάζεις στα ακουστικά Al Quran και σε νανουρίζει σα μωρό (priceless).

Όμως, για να ακουμπάμε και στη γη, σε διηπειρωτικό ταξίδι που θα τα σκάσω για να ταξιδέψω, αν είναι να επιλέξω μέτριο IFE και άριστο IFE με μεγάλη διαφορά τιμής, θα επιλέξω τη φτηνότερη εταιρεία. Δε τρελλάθηκα να πληρώσω 200 ευρώ διαφορά το εισητήριο για 1-2 ταινίες. Είπαμε...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Εντάξει, καλό το IFE, αλλά ακόμα καλύτερο να έχεις μαζί σου ένα μικρό netbook που σε κάθε περίπτωση έχει μεγαλύτερη οθόνη και σου δίνει και άπειρες δυνατότητες παραπάνω. Ειδικά αν ταξιδεύεις συχνά.

Αυτές οι συζητήσεις έχουν την πλάκα τους, αλλά γίνονται γελοίες από τη στιγμή που κάποιοι αρχίζουν να επιχειρηματολογούν στα ΣΟΒΑΡΑ. Σα να προσπαθούμε να αποδείξουμε δηλαδή αν είναι καλύτερο να σου αρέσει το μπλε χρώμα ή το κίτρινο χρώμα. Προφανώς ο καθένας κάνει αυτό που του γουστάρει. Άλλος νιώθει καλύτερα να ταξιδεύει φτηνά με λιγότερες παροχές, άλλος θέλει μια κάπως πιο άνετη κατάσταση και άλλος γουστάρει να χαλάει 10.000 ευρώ στην κάθε πτήση μόνο και μόνο επειδή μπορεί.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτές οι συζητήσεις έχουν την πλάκα τους, αλλά γίνονται γελοίες από τη στιγμή που κάποιοι αρχίζουν να επιχειρηματολογούν στα ΣΟΒΑΡΑ. Σα να προσπαθούμε να αποδείξουμε δηλαδή αν είναι καλύτερο να σου αρέσει το μπλε χρώμα ή το κίτρινο χρώμα. Προφανώς ο καθένας κάνει αυτό που του γουστάρει. Άλλος νιώθει καλύτερα να ταξιδεύει φτηνά με λιγότερες παροχές, άλλος θέλει μια κάπως πιο άνετη κατάσταση και άλλος γουστάρει να χαλάει 10.000 ευρώ στην κάθε πτήση μόνο και μόνο επειδή μπορεί.
Αυτές οι συζητήσεις δεν γίνονται για να πείσω εγώ τον Γιώργο κι εκείνος εμένα...εμεις είμαστε μεγάλα παιδιά με αρκετές χιλιάδες μίλια στην πλάτη μας και ξέρουμε πολύ καλά και οι δύο τι θα συναντήσουμε στον αέρα... αυτές οι συζητήσεις γίνονται για πολύ κόσμο εδώ μέσα που δεν έχει μεγάλη πείρα στα ταξίδια ακούει αρλούμπες από δω κι από κει και δεν ξέρει τι διάολο συμβαίνει με τις loco και τις regular εταιρίες... γιαυτούς γίνεται το τζέρτζελο, να διαβάσουν και τις δύο πλευρές μπας και βγάλουν καμιά άκρη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτές οι συζητήσεις δεν γίνονται για να πείσω εγώ τον Γιώργο κι εκείνος εμένα...εμεις είμαστε μεγάλα παιδιά με αρκετές χιλιάδες μίλια στην πλάτη μας και ξέρουμε πολύ καλά και οι δύο τι θα συναντήσουμε στον αέρα... αυτές οι συζητήσεις γίνονται για πολύ κόσμο εδώ μέσα που δεν έχει μεγάλη πείρα στα ταξίδια ακούει αρλούμπες από δω κι από κει και δεν ξέρει τι διάολο συμβαίνει με τις loco και τις regular εταιρίες... γιαυτούς γίνεται το τζέρτζελο, να διαβάσουν και τις δύο πλευρές μπας και βγάλουν καμιά άκρη...
Ξερω, ξερω αυτες οι συζητησεις για κατι σαν κι εμενα. Μονο που με μπερδευουν περισσοτερο...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ψήφισα κι εγώ...Η άποψη μου για τις loco δεν είναι καθόλου κακή.Αν κάτσει και με εξυπηρετεί η ώρα κλπ κλείνω χωρίς δυσταγμό.Γενικά δεν έχω πετάξει πολλές φορές γιατί οι ώρες είναι κάπως περίεργες και έχοντας και την ανταπόκριση από Ηράκλειο συνήθως δε με εξυπηρετούν.Με regular πετάω συχνότερα.Ωστόσο θα ενταχθώ άνετα στην τρίτη κατηγορία δηλαδή ότι κάτσει...:xmas_biggrin:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ξερω, ξερω αυτες οι συζητησεις για κατι σαν κι εμενα. Μονο που με μπερδευουν περισσοτερο...
Τι σε μπερδεύει? Δεν είναι και απόφαση ζωής με ποια εταιρεία θα πας στο Λονδίνο. Διάλεξε μία, πήγαινε και κρίνε μόνος σου.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απολαυσες και καταχαρηκες ταινιες του '42 και του '43;:xmas_twisted: Κομματακι βιτσιοζα σε βρισκω:xmas_lol:.
Καλα βιτσια εχω πολλα και οχι μονο κινηματογραφικα.
Αλλα δε θα δεις εναν πινακα καποιου ζωγραφου επειδη ζωγραφιστηκε το 1943 και πιο πριν; Μονο πινακες της τελευταιας δεκαετιας βλεπεις;
Το ιδιο ισχυει και στον κινηματογραφο. Οι σχετικες ταινιες αποδιδουν το τρομο με μια ποιηση, η οποια δεν επετευχθηκε ποτε ξανα και φυσικα χωρις καθολου σπλατερ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom