Μποτσουάνα Άγριες νύχτες στη Μποτσουάνα

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.370

Δύο ελέφαντες βαδίζουν κατά πάνω μας....μια μικρή παράκαμψη και τους αφήνουμε πίσω, νυχτώνει και ήδη έχουμε καθυστερήσει να επιστρέψουμε στη βάση μας. Στην επόμενη στροφή νέα εμπόδια: ένας μεγάλος αριθμός από ελέφαντες μας μπλοκάρει το δρόμο. Ο Bibi δεν έχει όρεξη για νέα χάραξη ρότας, μαρσάρει το γιαπωνέζικο θηρίο και ορμάει κατά πάνω στα παχύδερμα. Οι ελέφαντες τρέπονται σε φυγή, το θέαμα με έχει αφήσει άφωνο, καθώς με το κεφάλι έξω από τη καρότσα βλέπω τα τεράστια κορμιά να τρέχουν πανικόβλητα....τους έχουμε φοβίσει, ο αέρας μυρίζει κίνδυνο.

Δύο από τα τρομαγμένα παχύδερμα αποφασίζουν να μην ανεχτούν άλλο τους εισβολείς και τραμπούκους....με τις προβοσκίδες ψηλά, το κεφάλι χαμηλωμένο, ορμούν κατά πάνω μας καλπάζοντας, βγάζοντας τρομερούς ήχους....η σκηνή είναι σχεδόν σουρεαλιστική, νιώθω ότι παίζουμε σε ταινία, ότι τα παρακολουθούμε όλα από απόσταση. Όμως, είναι πέρα για πέρα αληθινό...το θηριώδες Toyota όμως είναι άξιος αντίπαλος, βρυχάται ηχηρά και αναγκάζει τους επιτιθέμενους ελέφαντες να υποχωρήσουν πίσω από τις φυλλωσιές. Ολόκληρο το κοπάδι έχει γίνει καπνός μέσα στα δέντρα και τα σκοτάδια...

Κερδίζουμε λίγα μέτρα, παρακάτω άλλοι ελέφαντες, έχουμε πέσει σε τρομερή περίπτωση, δεξιά το σκοτεινό νερό που σίγουρα βρίθει από κροκόδειλους, αριστερά το πυκνό δάσος, μπροστά οι ελέφαντες...στεκόμαστε για μια στιγμή και....νέα επίθεση....ένας έξαλλος ελέφαντας ορμάει από τις φυλλωσιές, ουρλιάζει από έξαψη, θέλει να μας σκοτώσει...τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά καθώς καθόμαστε ακάλυπτοι, οι σουβλεροί χαυλιόδοντες μπορούν να κόψουν πολλά κεφάλια έτσι και πλησιάσει. Ο Bibi όμως δεν είναι κάνας τυχαίος: με επιδέξιες κινήσεις μαρσάρει το γκάζι και ελίσσεται, ο ελέφαντας οπισθοχωρεί....και ξανά επίθεση, πλησιάζει πολύ, το όχημα βρυχάται, βγαίνουμε και πάλι ζωντανοί...

Ο μόνος δρόμος που μας έμενε ήταν της επιστροφής με την ουρά στα σκέλια....δεν είχαμε την όρεξη να ανοίξουμε δρόμο ανάμεσα στους εξαγριωμένους ελέφαντες, οι οποίοι έχοντας να υπερασπιστούν και τα μικρά τους, θα μας δημιουργούσαν σοβαρό πρόβλημα. Στο δρόμο της επιστροφής, δύο Έλληνες γελάνε νευρικά, νιώθοντας τυχεροί που επέζησαν από τέτοια φοβερή εμπειρία και 8 Βρετανοί έχουν γίνει κάτωχροι από το φόβο τους....για τη μόνη που δεν είμαι σίγουρος είναι η τρομερή 75χρονη Ρόουζ....ζει άραγε ή έχει πάει από καρδιά?

 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μια θαλασσοπνιγόμαστε στο Ακρωτήρι της Καλής Ελπίδας, μια κινδυνεύουμε να μας κατασπαράξουν άγρια θηρία της ζούγκλας.. ε, δεν είναι ζωή αυτή εδώ μέσα!:D

Για πάμε, για πάμε GTS.. κάτι μου λέει ότι θα βάλεις ιδέες σε πολλά μυαλουδάκια..
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Χριστέ μου, GTS, τι ιστορία ξεκίνησες!!!!:clap: Ανέβασα αδρεναλίνη και μόνο με τον πρόλογο!!!!!!


υ.γ. στα 75 μου, έτσι με ονειρεύομαι! Σε τρελά σαφάρι, σαν τη Ρόουζ!!!
(και στις πλαγιές των Ιμαλαΐων με τη μαγκούρα μου και με την Έρση, αλλά αυτό είναι από άλλη ιστορία...:roll:)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
GTS ΕΣΕΝΑ περιμενα ΤΟΣΕΣ μερες!!! Γραψε , γραψε αγορι μου!!!!
Θελω πολλες πολλες πληροφοριες!! Το βλεπω να ερχεται..........
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τι ειναι αυτο GTS; Γιατι σταματησες; Για ξεκινα...μας αφηνεις με την περιερια
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
περιμενω με αγωνια τη συνεχεια......................................
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Τώρα αυτό τι ήταν? Με 10 σειρές μας άφησες... για συνέχισε σε παρακαλώ! Γνωρίζεις πόσο μας ενδιαφέρει πολλούς εδώ μέσα το συγκεκριμένο ταξίδι!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πολύ εντυπωσιακό το ξεκίνημά σου! Έχω ήδη αρχίσει να σχηματίζω τις πρώτες εικόνες και να ονειρεύομαι τις περιπέτειες που έζησες! Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια!!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ελα βρε GTS κανε λιγο γρηγορα, που ξεροσταλιαζουμε μετα την εισαγωγη....
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εντάξει δύο παραγράφους έγραψες όλες και όλες και έχεις κερδίσει όλη μας την προσοχή, περιμένουμε.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο GTS! Ωραίος τίτλος αλλά με αγωνία περιμένουμε τη συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom