Μποτσουάνα Άγριες νύχτες στη Μποτσουάνα

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.355

Το ποταμο-σαφάρι στον Οκαβάνγκο είναι σκέτη απόλαυση...σε μια μικρή μηχανοκίνητη βαρκούλα, ήρεμα και νωχελικά διασχίζουμε το πανέμορφο ποτάμι σε απόσταση αναπνοής από τις όχθες του, θαυμάζοντας πανέμορφα νούφαρα, ψηλά καλάμια, χορτάρια κάθε είδους, στρατσαπαρισμένα ανά διαστήματα, από τους ιπποπόταμους που βγαίνουν στις όχθες για να βοσκήσουν. Ο ήλιος λαμπυρίζει στα ήρεμα νερά, ήρεμα, αλλά εξαιρετικά επικίνδυνα, όπως μας υπενθυμίζει το κεφάλι ενός κροκόδειλου που αναδύεται σε μικρή απόσταση από μας. Στις όχθες, βλέπουμε μικρούς αρχικά κροκόδειλους, αναρωτιόμενοι αν κάπου εκεί κοντά βρίσκεται και η μαμά τους...άλλοι ακίνητοι με δόντια ασημένια να αστράφτουν στον ήλιο και άλλοι μπαίνουν στο νερό, ενοχλημένοι από τα αδιάκριτα βλέμματά μας. Παρακάτω, βλέπουμε έναν τεράστιο κροκόδειλο να ανοίγει απειλητικά το στόμα του καθώς σταματάμε να τον παρατηρήσουμε. Παράθυρα (σχεδόν) κλειστά στη καμπίνα μας τις επόμενες νύχτες....Βλέπουμε δεκάδες πουλιά, εξωτικούς μελισσοφάγους με μέλισσες στο ράμφος τους, γερανούς, πελεκάνους, πελαργούς, ερωδιούς, ένας πανέμορφος ψαραετός στέκεται με τη λεία στα νύχια του, τεράστιες σαύρες-δράκοι varanus παραμονεύουν, καθώς περιπλανιόμαστε στα υπέροχα παρακλάδια του ποταμού...
::


Συχνά-πυκνά, συναντάμε κεφάλια ιπποπόταμων, καθώς τα κήτη δροσίζονται κάτω από το νερό. Ζητώ από τον βαρκάρη να κλείσει εντελώς τη μηχανή καθώς τους παρατηρούμε...No, no, μου λέει χαμογελώντας....και πόσο δίκιο έχει: οι ιπποπόταμοι είναι οι πλέον αιμοσταγείς φονιάδες ανθρώπων της Αφρικής. Ζώα που δεν ανέχονται καθόλου ξένους στη περιοχή τους, που μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητα 40 km/h στη ξηρά και κολυμπούν σαν τορπίλες στο νερό, σκοτώνουν δίχως οίκτο τους ανυποψίαστους που τολμούν να μην δείξουν το πρέποντα σεβασμό. Καθώς παρατηρούμε ένα μεγάλο κοπάδι το ηλιοβασίλεμα, τα κεφάλια τους είναι στραμμένα προς τα εμάς...μας παρατηρούν, περιμένουν πότε θα ξεκουμπιστούμε...κάποιοι ανοίγουν το τεράστιο στόμα τους, όχι για να χασμουρηθούν, αλλά για να μας προειδοποιήσουν δείχνοντας τα τεράστια δόντια τους...όταν ένας μεγάλος αρσενικός αναδύεται ξαφνικά πίσω μας, σχεδόν χλιμιντρίζοντας, είναι ώρα να τη κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια....δεν θα ήθελα να μην παίρνει μπρος η μηχανή τέτοιες ώρες.


Ο Οκαβάνγκο βάφεται κόκκινος από άλλο ένα μεγαλειώδες αφρικανικό ηλιοβασίλεμα....γιορτάζουμε τη τελευταία νύχτα μας στο ποταμόπλοιο με ένα μεγαλειώδες δείπνο και πολύ γέλιο στη παρέα που ήδη άρχισε να δένει. Οι αφρικανοί οδηγοί μας γίνονται άμεσος στόχος των πειραγμάτων μας, τους πάμε πολύ και γελάνε σα μικρά παιδιά, έχουν να λένε για τους crazy greeks. Ήρθε όμως η ώρα να πάρουμε δρόμο, νέες περιπέτειες μας περιμένουν στο Livingstone...

 

Attachments

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μια θαλασσοπνιγόμαστε στο Ακρωτήρι της Καλής Ελπίδας, μια κινδυνεύουμε να μας κατασπαράξουν άγρια θηρία της ζούγκλας.. ε, δεν είναι ζωή αυτή εδώ μέσα!:D

Για πάμε, για πάμε GTS.. κάτι μου λέει ότι θα βάλεις ιδέες σε πολλά μυαλουδάκια..
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Χριστέ μου, GTS, τι ιστορία ξεκίνησες!!!!:clap: Ανέβασα αδρεναλίνη και μόνο με τον πρόλογο!!!!!!


υ.γ. στα 75 μου, έτσι με ονειρεύομαι! Σε τρελά σαφάρι, σαν τη Ρόουζ!!!
(και στις πλαγιές των Ιμαλαΐων με τη μαγκούρα μου και με την Έρση, αλλά αυτό είναι από άλλη ιστορία...:roll:)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
GTS ΕΣΕΝΑ περιμενα ΤΟΣΕΣ μερες!!! Γραψε , γραψε αγορι μου!!!!
Θελω πολλες πολλες πληροφοριες!! Το βλεπω να ερχεται..........
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τι ειναι αυτο GTS; Γιατι σταματησες; Για ξεκινα...μας αφηνεις με την περιερια
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
περιμενω με αγωνια τη συνεχεια......................................
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.498
Likes
8.018
Τώρα αυτό τι ήταν? Με 10 σειρές μας άφησες... για συνέχισε σε παρακαλώ! Γνωρίζεις πόσο μας ενδιαφέρει πολλούς εδώ μέσα το συγκεκριμένο ταξίδι!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πολύ εντυπωσιακό το ξεκίνημά σου! Έχω ήδη αρχίσει να σχηματίζω τις πρώτες εικόνες και να ονειρεύομαι τις περιπέτειες που έζησες! Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια!!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ελα βρε GTS κανε λιγο γρηγορα, που ξεροσταλιαζουμε μετα την εισαγωγη....
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εντάξει δύο παραγράφους έγραψες όλες και όλες και έχεις κερδίσει όλη μας την προσοχή, περιμένουμε.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο GTS! Ωραίος τίτλος αλλά με αγωνία περιμένουμε τη συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom