Βενεζουέλα Βενεζουέλα (Η Κάθοδος Των Αγγέλων)

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.708

Κάτω από τον καυτό ήλιο, η βάρκα μας λικνίζεται στα ήρεμα νερά του Ορινόκο. Λίγα χιλιόμετρα πριν ο μεγαλειώδης ποταμός χυθεί στα εξωτικά νερά της Καραϊβικής, οι αφεντομουτσουνάρες μας απολαμβάνουν τη βόλτα τους σε ένα τροπικό σκηνικό.


Μόνοι.

Σχεδόν μόνοι δηλαδή, αφού οι μόνες ψυχές που τους συντροφεύουν είναι ο βαρκάρης (αν ήταν γονδολιέρης δε τη γλύτωνες τη πρόταση γάμου κουμπάρε) και χιλιάδες παπαγάλοι που χαλούν το κόσμο ολόγυρα με τα κρωξίματά τους. Ενίοτε, ακούγεται το χαρακτηριστικό κρώξιμο ενός εξωτικού Τουκάν και ο φακός μου ζουμάρει x10 για να το αποθανατίσει.



Κοιτώντας πάνω προσεκτικά, είμαστε τυχεροί που βλέπουμε μαϊμούδες στα δέντρα και αυτές εδώ φαίνονται να μη πτοούνται από την αποπνικτική ζέστη και υγρασία. Πυρ κατά βούληση.



Λίγο παρακάτω, ποταμίσια λευκά δελφίνια στήνουν ένα γαϊτανάκι χορού γύρω μας, παιχνιδίζοντας κάνοντας βουτιές. Μπήκα στο πειρασμό να βουτήξω και να ενωθώ μαζί τους, αλλά σκέφτηκα κάτι μικρά πλασματάκια με τα οποία βρίθουν τα νερά εδώ και ίσως, λέω ίσως, να πεινάνε…
awww.unique_southamerica_travel_experience.com_images_piranha_copia.jpg

Επιστρέφοντας στο καμπ, μας τυλίγει κι εκεί η μοναξιά της ζούγκλας. Τουρίστας ούτε για δείγμα πουθενά, 20τόσα δωμάτια άδεια, άλλες βάρκες δεν είδαμε σε τόσα χιλιόμετρα όλη μέρα, παρά μόνο τους καταυλισμούς των Ινδιάνων που έχει χτίσει ο Τσάβες στις όχθες του Ορινόκο. Μη φανταστείτε πολυτέλειες, μια ξύλινη αποβάθρα, μερικά σπιτάκια, φτώχεια κατά τ’άλλα αλλά καλή καρδιά που λένε. Μου κάνει εντύπωση η απουσία τουριστών σ’αυτή τη χώρα, μια χώρα με πλούσια φυσική ομορφιά, αλλά προφανώς δεν έλκει ξένους και για προφανείς ίσως λόγους.


Μπανιαριζόμαστε στη φτωχική μας καλύβα, μας τη πέφτουν 3-4 κατσαρίδες λες και έχουμε μέλι (κουμπάρε στα’λεγα, ζαχαροπλάστης ήταν ο πατέρας σου?), τρώμε ένα υπέροχο γατόψαρο για δείπνο (μόνοι ρε) και βγαίνουμε όξω με ένα ποτό (μόνοι) και κοιτάμε τον ξάστερο ουρανό με εκατομμύρια άστρα και το milky way πεντακάθαρο πάνω μας. Έντομα συντονίζονται σε μια κακόφωνη συμφωνία, κουνούπια προσπαθούν να βρουν ακάλυπτο κομμάτι σάρκας ώστε να μας πιουν το αίμα και εγώ σκέφτομαι ότι βρίσκομαι σε μια τόσο δα γωνιά του χάρτη, χαμένος στη ζούγκλα του Ορινόκο. Μόνος. Παρέα με το κουμπάρο.


 

Attachments

fenia42

Member
Μηνύματα
3.884
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κεφια εχει ο Γκτσου
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Μου αρέσει πολύ !!! Περιμένω ...:reading:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.037
Ξέρω τι κάνεις τώρα... προστατεύεις τα νώτα σου... μας πετάς από τώρα ότι κάποια πράγματα αγγίζουν τα όρια της μυθοπλασίας ώστε όταν φτάσεις στο κεφάλαιο με το ντουζ στους καταρράκτες να παριστάνεις την αθώα περιστερά για τα όσα γράψεις...:D Για πάμε ωστόσο...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
H Κάθοδος των Αγγέλων...
Μάλιστα. Είμαι πολύ περίεργη και για το τι θα γράψεις και για το τι θα αποφασίσω ότι είναι φαντασία μου (σου) or not!!
Ανυπομονώ! :D
 
  • Like
Reactions: GTS

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μάλλον ήθελες να πεις "Η Κάθοδος των Μελαχρινών Αγγέλων". :D:bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οοοοοοο οεοοοοοο
ο Γκτσου αρχισε στορυ για τοπο τρομερο !!!
Οοοοοοο οεοοοοο
ο Γκτσου αρχισε στορυ για τοπο μακρινο!!!!
(Αυξανω τη δοση ...αυξανω τη δοση παραυτα...)

και μη μας προκαλεις κυριε για το τι θα σκεφτουμε ...τα θελει ο απαυτος σου μου φαινεται:D:D
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.708
Αααα, δε ξεκινήσαμε καλά βλέπω....ρε σεις, μαζευτείτε!! Μας διαβάζει και η πεθερά...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.300
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom