Αρμενία Γεωργία «Τι να σας κάνω κυρία μου που πηγαίνετε σε τριτοκοσμικά μέρη;»

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009

Εικόνες από την Τιφλίδα

Mtatsminda Park

Ανεβαίνεις με το τελεφερίκ κυρίως για την απίστευτη θέα. Υποτίθεται πως είναι και χώρος αναψυχής για παιδιά και οικογένειες κι έχει παιχνίδια, μίνι λούνα πάρκ κλπ.Ωστόσο το φθινόπωρο που πήγαμε εμείς ήταν κλειστά σχεδόν τα πάντα.Φυσούσε αρκετά σε κάποια σημεία και πολλές καντίνες ήταν κλειστές και γεμάτες φύλλα και σκουπίδια. Ωστόσο είπαμε στην Γεωργία δεν πας για χλιδή. Κι αυτό το ξέρουμε καλά όσοι πάμε σε "τριτοκοσμικά μέρη".
Σοβαρά τώρα και μόνο για την πανοραμική θέα αξίζει να πάρει κανείς και αυτό το τελεφερίκ. Αν και λίγο με στεναχώρησε η πληθώρα των πανύψηλων και συχνά άσχημων κτιρίων και σε μια πόλη που ο πληθυσμός της είναι κάπου κοντά στο 1,5 εκατομμύριο(δεν την λες και τεράστια).

DSC01310 (2).JPG



DSC01315 (2).JPG




DSC01323 (2).JPG



DSC01329 (2).JPG



Δεν ξέρω αν ο Οκτώβριος είναι μήνας γάμων στις χώρες του Καυκάσου ή αν έχουν μεγάλο ποσοστό γάμων γενικώς, αλλά και στην Γεωργία και στην Αρμενία βλέπαμε νύφες και γαμπρούς παντού.Στην Αρμενία ήταν και ακόμα πιο υπερπαραγωγή από την Γεωργία αλλά αυτά θα ακολουθήσουν στο κεφάλαιο για την Αρμενία.Πάντως στο πάρκο κι εκεί γαμπρούς και νύφες είχε. Α, και ανάμεσα στους καλεσμένους κάποια αγοράκια με παραδοσιακές φορεσιές.


DSC01335 (3).JPG



DSC01331 (2).JPG



DSC01334 (2).JPG




Φτωχογειτονιές στην Τιφλίδα. Συχνά με όμορφους γατούληδες...
Εδώ κάτω από τα μεταχειρισμένα ρούχα

DSC01337 (2).JPG




Κι εδώ κάτω από τους πάγκους με τα φρούτα

DSC01338 (2).JPG




Γάτοι και ζωγραφιστοί


DSC01336 (2).JPG



Και πτηνά
DSC01309 (2).JPG



Είχε και φεστιβάλ με κρασιά, τυριά και διαφόρων ειδών τρόφιμα και ποτά...


DSC01348 (2).JPG




DSC01352 (2).JPG



Αν και δεν έκανε κρύο, μερικά εστιατόρια είχαν τόσο ελκυστική χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα, που το άναμμα του τζακιού δεν έμοιαζε καν παράταιρο το βράδυ με την ελάχιστη ψυχρούλα.


DSC01354 (2).JPG


 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ωραιότατη εισαγωγή από μια από τις αγαπημένες συγγραφείς μου. Ακόμα πιο ωραίοι οι προορισμοί που επέλεξες, που θέλω πολύ να πάω. Με έχει πιάσει να δω όχι τις πιο δημοφιλείς χωρες στη χώρα μας(που δεν τις έχω δει) αλλα πιο αουτσάιντερ προορισμοί, πιστεύω είναι πιο γοητευτικοί! Ανυπομονώ για την συνέχεια!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ωραιότατη εισαγωγή από μια από τις αγαπημένες συγγραφείς μου. Ακόμα πιο ωραίοι οι προορισμοί που επέλεξες, που θέλω πολύ να πάω. Με έχει πιάσει να δω όχι τις πιο δημοφιλείς χωρες στη χώρα μας(που δεν τις έχω δει) αλλα πιο αουτσάιντερ προορισμοί, πιστεύω είναι πιο γοητευτικοί! Ανυπομονώ για την συνέχεια!
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι πάρα πολύ που σε ελκύει ο προορισμός. Για εμένα αυτό το ταξίδι ήταν αποκάλυψη. Όχι γιατί δεν έχω δει πιο ωραίες χώρες. Έχω δει. Αλλά ήρθα γνώρισα ντόπιους, Γεωργιανούς, Αρμένιους, ακόμα και Κούρδους Γιεζίντι και λόγω του ότι μιλώ την ρωσική, είχα πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Επίσης, ευτυχώς το μέρος δεν έχει αλλοιωθεί γιατί δεν έχει και τρομερό τουρισμό, ενώ είδα χωριά και πόλεις πολύ ενδιαφέροντα. Ταυτόχρονα ταξιδεύοντας με διάφορους τρόπους (μαρσρούτκες, τρένο, μισθωμένα αυτοκίνητα μόνο για εμάς, οργανωμένα τουρ με άλλους), εμπέδωσα το πόσο διαφορετικά μπορείς να δεις ένα μέρος ανάλογα με τον τρόπο που ταξιδεύεις. Η Τιφλίδα είναι αποκάλυψη στο ιστορικό της κέντρο, αλλά η φτωχή επαρχία της χώρας σε κάνει να δεις την πιο αυθεντική πλευρά της χώρας. Να πας!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@alma θα παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρον αυτή την ιστορία! Είναι γνωστή η αγάπη μου για τις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, ενώ ο Καύκασος συγκεκριμένα με άγγιξε βαθιά και ψάχνω ευκαιρία να ξαναπάω.
Όσο για την ατάκα του τύπου της κινητής, τι να πω, ασχολίαστη! Κάποιοι άνθρωποι συνδέουν την έννοια του πολιτισμού μόνο με τις χώρες της Δυτικής Ευρώπης, άντε και με το Αμέρικα και το Οστρέλια, θεωρώντας όλους τους άλλους παρακμιακούς. :icon_evil:
Χαίρομαι πολύ που πήγες σε αυτές τις χώρες και περιμένω εναγωνίως την εμπειρία σου. :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
@alma θα παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρον αυτή την ιστορία! Είναι γνωστή η αγάπη μου για τις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, ενώ ο Καύκασος συγκεκριμένα με άγγιξε βαθιά και ψάχνω ευκαιρία να ξαναπάω.
Όσο για την ατάκα του τύπου της κινητής, τι να πω, ασχολίαστη! Κάποιοι άνθρωποι συνδέουν την έννοια του πολιτισμού μόνο με τις χώρες της Δυτικής Ευρώπης, άντε και με το Αμέρικα και το Οστρέλια, θεωρώντας όλους τους άλλους παρακμιακούς. :icon_evil:
Χαίρομαι πολύ που πήγες σε αυτές τις χώρες και περιμένω εναγωνίως την εμπειρία σου. :)

Λατρεύω χώρες πρώην ΕΣΣΔ,άσε που ψάχνω αφορμή να εξασκήσω τα ρώσικα. Φέτος πήρα αρκετή δόση, μιας και πριν λίγους μήνες ήμουν για δεύτερη φορά Ρωσία.
Όσο για τον υπάλληλο της κινητής, ο άνθρωπος κατά τ'άλλα και εργατικός και συμπαθέστατος είναι, απλώς έχει την- ότι να'ναι- νοοτροπία ότι οι χώρες της ΕΕ είναι πολιτισμένες, άντε και το Αμέρικα και το Οστρέλια που λες κι εσύ. Κρίμα γιατί ξαναλέω είναι από τους πιο εργατικούς υπαλλήλους της συγκεκριμένης εταιρίας.Και προσωπικά μου είναι και συμπαθής. Πάντως μια και το ανέφερες κι εσύ θα το πω, είχε και συνέχεια η ατάκα.
Κοιτούσα μάλλον περίεργα και πήγε να το σώσει (νόμιζε) και το συνέχισε: "Και για εμάς θα μπορούσα να πω πως είμαστε τριτοκοσμικοί (το έκανε κάπως χειρότερο,μου πρόσβαλλε και την δικιά μας χώρα) αλλά τουλάχιστον κυρία μου εμείς είμαστε στην ΕΕ."
Να πω εδώ ξανά ότι ανήκω στους φαν των χωρών του πρώην Ανατολικού μπλοκ (είμαστε πολλοί στο φόρουμ φαίνεται) και στο δεύτερο ταξίδι μου στη Ρωσία διαπίστωσα πόσο κύριοι και συμπαθητικοί είναι η πλειοψηφία των Ρώσων (και όχι μόνο αλλά και Αρμένιων κλπ) αντρών. Μου άνοιγαν πόρτες να περάσω, έδιναν το χέρι να κατέβω από το λεωφορείο, μου έδιναν την θέση τους σε ουρές....
Και μάλιστα να σου πω πως οι εντυπώσεις οι δικές σου και της @fenia42 ήταν από τις πρώτες που διάβασα όταν έψαχνα πληροφορίες για Γεωργία.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Λατρεύω χώρες πρώην ΕΣΣΔ,άσε που ψάχνω αφορμή να εξασκήσω τα ρώσικα. Φέτος πήρα αρκετή δόση, μιας και πριν λίγους μήνες ήμουν για δεύτερη φορά Ρωσία.
Όσο για τον υπάλληλο της κινητής, ο άνθρωπος κατά τ'άλλα και εργατικός και συμπαθέστατος είναι, απλώς έχει την- ότι να'ναι- νοοτροπία ότι οι χώρες της ΕΕ είναι πολιτισμένες, άντε και το Αμέρικα και το Οστρέλια που λες κι εσύ. Κρίμα γιατί ξαναλέω είναι από τους πιο εργατικούς υπαλλήλους της συγκεκριμένης εταιρίας.Και προσωπικά μου είναι και συμπαθής. Πάντως μια και το ανέφερες κι εσύ θα το πω, είχε και συνέχεια η ατάκα.
Κοιτούσα μάλλον περίεργα και πήγε να το σώσει (νόμιζε) και το συνέχισε: "Και για εμάς θα μπορούσα να πω πως είμαστε τριτοκοσμικοί (το έκανε κάπως χειρότερο,μου πρόσβαλλε και την δικιά μας χώρα) αλλά τουλάχιστον κυρία μου εμείς είμαστε στην ΕΕ."
Να πω εδώ ξανά ότι ανήκω στους φαν των χωρών του πρώην Ανατολικού μπλοκ (είμαστε πολλοί στο φόρουμ φαίνεται) και στο δεύτερο ταξίδι μου στη Ρωσία διαπίστωσα πόσο κύριοι και συμπαθητικοί είναι η πλειοψηφία των Ρώσων (και όχι μόνο αλλά και Αρμένιων κλπ) αντρών. Μου άνοιγαν πόρτες να περάσω, έδιναν το χέρι να κατέβω από το λεωφορείο, μου έδιναν την θέση τους σε ουρές....
Και μάλιστα να σου πω πως οι εντυπώσεις οι δικές σου και της @fenia42 ήταν από τις πρώτες που διάβασα όταν έψαχνα πληροφορίες για Γεωργία.
Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες σχετικά με τον υπάλληλο της κινητής. Μου έχει τύχει και μένα πολλές φορές να έχω αμφιθυμικά συναισθήματα απέναντι σε ανθρώπους που μπορεί να συμπαθώ και να εκτιμώ σε πολλά επίπεδα, αλλά ξαφνικά πετάνε κάτι τέτοια και με απογοητεύουν πολύ (μεταξύ των οποίων και συγγενείς μου ή ακόμα και συνάδελφοι που λόγω της φύσης της δουλειάς μας θεωρώ ανεπίτρεπτο να σκέφτονται έτσι). Τι να πω, εγώ γενικά προσπαθώ να μεταφέρω την εμπειρία μου και να αποδεικνύω ότι πολλά από τα στερεότυπα που υπάρχουν για ορισμένες χώρες και λαούς είναι απλά στερεότυπα.

Χαίρομαι που οι εμπειρίες μας με Φένια σε βοήθησαν. :) Και ντρέπομαι λίγο, καθότι αν και τρελή σοβιετόφιλη δεν έχω αξιωθεί να πάω ακόμα Ρωσία! Ελπίζω του χρόνου!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Τι να πω, εγώ γενικά προσπαθώ να μεταφέρω την εμπειρία μου και να αποδεικνύω ότι πολλά από τα στερεότυπα που υπάρχουν για ορισμένες χώρες και λαούς είναι απλά στερεότυπα.

Χαίρομαι που οι εμπειρίες μας με Φένια σε βοήθησαν. :) Και ντρέπομαι λίγο, καθότι αν και τρελή σοβιετόφιλη δεν έχω αξιωθεί να πάω ακόμα Ρωσία! Ελπίζω του χρόνου!
Τείνω να συμπαθώ τους περισσότερους λαούς από όσες χώρες έχω επισκεφτεί. Γενικά η λίστα με αυτούς που συμπαθώ είναι πολύ μεγαλύτερη από όσους δεν συμπαθώ. :)
Όσο για Ρωσία μην ανησυχείς.Όποτε και να πας, πιστεύω θα εντυπωσιαστείς. Κι εγώ μόλις 2 φορές έχω πάει Ρωσία, ενώ μόλις φέτος κατάφερα τον άντρα μου να πάμε Γεωργία και Αρμενία. Στην αρχή κι αυτός δεν ήταν πολύ θετικός, απλώς δεν ήταν αρνητικός, όπως άλλοι που άκουγαν τα σχέδια μας με γουρλωμένα μάτια.:haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από την εισαγωγή και μόνο καταλαβαίνεις τι πρόκειται να ακολουθήσει. :clap:
Σπουδαίο ταξίδι σε τόπους γεμάτους ιστορία και συγκινήσεις, και εξαιρετική περιγραφή που σε βάζει στο κλίμα χωρίς κάν να χρειάζεται να δεις τις φωτογραφίες.
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια φίλη @alma αν και είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερη απ' όσο πιστεύω!
Δεν έχω καταφέρει να επισκεφτώ ακόμα την ΕΣΣΔ, είναι κάτι που πάντα ήθελα να κάνω, αλλά τώρα πολύ περισσότερο μέσα από τις ιστορίες σου αλλά και των @fenia42 & @underwater που προσφέρουν πραγματικά πολύτιμες αφηγήσεις. Δηλώνω φαν.
Εντυπωσιάζομαι επίσης για όσα λες περί ευγένειας και τρόπων, καθώς δεν εχουν και τη καλύτερη φήμη σαν ταξιδιώτες, ειδικά οι Ρώσσοι. Τι να πω, ίσως αφορά άλλη μερίδα κόσμου.
Όσο για την ατάκα του υπαλλήλου, δε μου κάνει καθόλου εντύπωση δυστυχώς γιατί είναι κάτι που το ακούω όλο και συχνότερα, για παρακμή και τρίτο κόσμο, κυριότερα από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι. Η ανεπτυγμένη Ευρώπη και Αμερική (μόνο φυσικά για τους έχοντες) τρομάρα μας!
Ας μη το αναλύσω περισσότερο, δεν είναι το κατάλληλο μέρος. Μένω σ΄αυτό και προσμένω τη συνέχεια :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Από την εισαγωγή και μόνο καταλαβαίνεις τι πρόκειται να ακολουθήσει. :clap:
Σπουδαίο ταξίδι σε τόπους γεμάτους ιστορία και συγκινήσεις, και εξαιρετική περιγραφή που σε βάζει στο κλίμα χωρίς κάν να χρειάζεται να δεις τις φωτογραφίες.
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια φίλη @alma αν και είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερη απ' όσο πιστεύω!
Δεν έχω καταφέρει να επισκεφτώ ακόμα την ΕΣΣΔ, είναι κάτι που πάντα ήθελα να κάνω, αλλά τώρα πολύ περισσότερο μέσα από τις ιστορίες σου αλλά και των @fenia42 & @underwater που προσφέρουν πραγματικά πολύτιμες αφηγήσεις. Δηλώνω φαν.
Εντυπωσιάζομαι επίσης για όσα λες περί ευγένειας και τρόπων, καθώς δεν εχουν και τη καλύτερη φήμη σαν ταξιδιώτες, ειδικά οι Ρώσσοι. Τι να πω, ίσως αφορά άλλη μερίδα κόσμου.
Όσο για την ατάκα του υπαλλήλου, δε μου κάνει καθόλου εντύπωση δυστυχώς γιατί είναι κάτι που το ακούω όλο και συχνότερα, για παρακμή και τρίτο κόσμο, κυριότερα από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι. Η ανεπτυγμένη Ευρώπη και Αμερική (μόνο φυσικά για τους έχοντες) τρομάρα μας!
Ας μη το αναλύσω περισσότερο, δεν είναι το κατάλληλο μέρος. Μένω σ΄αυτό και προσμένω τη συνέχεια :)
Φίλε μου χαίρομαι πραγματικά πάρα πολύ που σου αρέσει η ιστορία μου και εσένα και των υπόλοιπων που με κάνατε με τα όμορφα λόγια σας να νιώσω πως δεν είναι η μόνη που νιώθω έλξη για αυτά τα μέρη.
Όσο για τους Ρώσους, ειδικά οι άντρες όσους γνώρισα ήταν στην πλειοψηφία τους κύριοι.Όχι μόνο οι Ρώσοι. Στην Ρωσία γνώρισα και Αμπχάζιους και άλλους από το Ανατολικό μπλοκ και είχαν εξαίρετους τρόπους. Έχω γνωρίσει και λίγους ψωνισμένους Ρώσους, κυρίως στην Ελλάδα ή σε άλλες χώρες του εξωτερικού αλλά μάλλον ήταν μειοψηφία. Από το πρώτο μου ταξίδι στην Ρωσία είχα καλές εντυπώσεις, στο δεύτερο επιβεβαιώθηκα. Κάτι γραφειοκρατικά θέματα με την βίζα που δεν μπορείς να κάτσεις ούτε λεπτό παραπάνω αφότου λήξει, να μην είχαν μόνο...Αλλά οκ.
Και οι Γεωργιανοί μου ήταν πολύ συμπαθείς. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση (επειδή η χώρα ήταν γεμάτη Ρώσους), πόσο καλά τα πήγαιναν οι περισσότεροι με τους Ρώσους. Φοβόμουν μήπως λόγω του πολέμου δεν ήθελαν καν να μιλούν ρώσικα, αλλά οι περισσότεροι έμοιαζε να το είχαν αφήσει πίσω. Και ήταν πολύ φιλικοί προς τους Έλληνες. Το πρώτο που ρωτούσαν αν είμαστε Ορθόδοξοι....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχω πάει σε 10 από τα 15 κράτη της ΕΣΣΔ. Είναι απίστευτο να ανακαλύπτεις ιδίοις ομασι τα απομεινάρια του υπαρκτού σοσιαλισμού και πώς η Σοβιετική Ένωση επηρέασε τις χώρες που ήταν στην επικράτεια της. Άλλες ακόμα την αγαπούν, άλλες την αναπολούν και άλλες τη μισούν θανάσιμα όπως πχ η Λεττονια.
Θεώρησα χρέος μου προσωπικό να αναζητήσω τα αποτελέσματα της ιστορίας μέσα από τα ταξίδια μου. Και ήταν τόση η γοητεία που μου ασκήθηκε, που έκατσα στα 34 μου να μαθω ρωσικα.
Είναι υπέροχο να ακούς ιστορίες γι’αυτούς τους ανθρώπους, πώς ήρθαν από εκεί -όσοι ήρθαν- πώς ήταν επί ΕΣΣΔ, τι άλλαξε από τότε.
Θυμάμαι το 2016 είχα μια απρόσμενη μικρή άδεια 15 Αύγουστο. Μη θέλοντας να πάω με το συρμό στα νησιά και τη Χαλκιδική αποφάσισα να πάω μόνη μου στην Αρμενία, δεν είμαι και λάτρης της πολυκοσμίας. Τότε οι συνάδελφοι μου μου είπαν πως «δεν ήξεραν ότι είμαι ΡΩΣΟΠΟΝΤΙΑ».
Είναι τραγική η αντιμετώπιση των Ελλήνων που ήρθαν από ΕΣΣΔ και απογοητευτική η άποψη των υπολοίπων γι’αυτούς. Κι όμως έχουν Τόσα πολλά να μας πουν.
@alma περιμένουμε με αγωνία την εξέλιξη που ελπίζω να περιλαμβάνει Αμπχαζια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom