Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη! Από τη Sa Pa μέχρι το Siem Reap

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Ένα καράβι παλιό σαπιοκάραβο με κάτι αγουροξυπνημένους και νηστικούς ναύτες ξεκινάει άγριο χάραμα άλλα προφανώς λιγότερο χάραμα από ότι θα έπρεπε, αφού όταν επιτέλους φτάσαμε στην περιβόητη αγορά είχε σχεδόν τελειώσει και πολύ μικρή κίνηση από βάρκες υπήρχε.

Το καραβάκι μας να το πω; Καριδότσουφλο να το πω; Ένα αμφιλεγόμενου πλοϊμότητας θορυβώδες πλεούμενο θα το πω, είχε καπετάνισσα μια περήφανη γελαστή Βιετναμέζα ηλικιωμένη. Συνταξιδιώτης και ένας υποτιθέμενος ξεναγός τη φωνή του οποίου ακούσαμε ώρες αργότερα να μας ανακοινώνει απλά ότι θα κάνουμε διάλειμμα για φαΐ στις 11 το πρωί!!!!!

Το πρακτορείο είχε υποσχεθεί ότι θα μας πρόσφερε πρωινό στη βάρκα και το έκανε! Μας πρόσφεραν ένα πλουσιοπάροχο και θρεπτικό κλωνάρι με μπανάνες!!!!! Για ελέφαντας δύσκολα περνάω μάλλον για μαϊμού πρέπει να με πήραν. Εννοείται ότι τιμήθηκαν δεόντως όπως και τα πόμελο που μας χάρισε η καπετάνισσα που αγόρασε όταν φτάσαμε στην αγορά αφού είχαμε λυσσάξει από την πείνα .

Η βαρκάδα στον Μεκόνγκ δεν μας άφησε καθόλου δυσαρεστημένους παρόλο που χάσαμε το μεγάλο νταβαντούρι στην αγορά αφού μας χάρισε υπέροχες εικόνες από το ποτάμι καθώς ο ήλιος ανάτελε.

Φτωχικές καλύβες στις όχθες του ποταμού, ψαράδες με τις ιδιαίτερες βάρκες τους και υπέροχα τοπία.



Φτωχικές καλύβες που είναι πραγματικά απορίας άξιον πως στέκουν όρθιες πάνω στα σαπισμένα ξύλινα δοκάρια.










H Cai Rang Floating Market, είναι η μεγαλύτερη πλωτή αγορά στο Δέλτα του Μεκόνγκ, για χοντρική πώληση φρούτων και λαχανικών όπου μεγάλες και μικρές βάρκες φορτωμένες με την πραμάτεια τους πωλούσαν σε άλλες βάρκες καταμεσής του Μεκόνγκ. Για να ξεχωρίζουν τι προϊόν πωλούσε ο καθένας τοποθετούσαν σε ένα μακρύ κοντάρι ένα από τα προϊόντα τους ώστε να φαίνεται από μακρυά. Ξεκινά από πάρα πολύ νωρίς γιαυτό αν λογαριάζεται να έρθετε φροντίστε να είστε εδώ πριν τις 6 αφού πολλοί έμποροι φεύγουν μέχρι τις 7 πμ.







Το βρώμικο...





και ο όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω ...






















Αποβιβαστήκαμε γεμάτοι εικόνες από το δέλτα του Μεκόνγκ. Άλλες όμορφες και άλλες θλιβερές, από αυτές που με κάνουν να είμαι ευγνώμων γι αυτά που εμείς θεωρούμε αυτονόητα ενώ κάποιοι άλλοι πολυτέλεια, όπως για παράδειγμα μια ασφαλής στέγη πάνω από τα κεφάλια μας και καθαρό νερό στο ποτήρι μας.

Μετά την αποβίβαση από τη βάρκα είχαμε την ευκαιρία να περπατήσουμε μερικά λεπτά με τον ξεναγό και να του κάνουμε μερικές ερωτήσεις για τη ζωή στο Can Tho. Ο ξεναγός αποδείχθηκε λαλίστατος και άδικα τον είχαμε κακοχαρακτηρίσει. Η αλήθεια είναι ότι στη βάρκα δεν μπορείς να συζητήσεις ιδιαίτερα αφού ο θόρυβος από την μηχανή είναι πολύ δυνατός.

Περιπλανηθήκαμε για ακόμη λίγο στους δρόμους του Can Tho και κατευθυνθήκαμε ξανά προς το αεροδρόμιο, με τεράστια ανυπομονησία και ενθουσιασμό για τον επόμενο προορισμό στον οποίο ωσάν φανατικοί παραλιόπληκτοι δεν βλέπαμε την ώρα να βρεθούμε!!!!!!!!!!!!


Υ.Γ. Λυπάμαι πολύ που μου πήρε τόσο χρόνο να γράψω τη συνέχεια. Εύχομαι τις επόμενες μέρες μιας και είμαι καθηλωμένη στο σπίτι (για αλλαγή) να μπορέσω να την τελειώσω!
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ωωωω ρε μάνα μου. θα πλαντάξουμε στο κλάμα με τέτοιο βομβαρδισμό ιστοριών.:haha:
αναμένουμε τη συνέχεια.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τι ανέλπιστη χαρά πρωί-πρωί!!!
Έφτιαξα καφέ και κάθισα αναπαυτικά στον καναπέ μου,μπήκα στο αγαπημένο μου φόρουμ να χαζέψω μιας και σήμερα δεν έχω όρεξη για γράψιμο και βλέπω ιστορία από Βιετνάμ από την αγαπημένη ggonholidays!!!!!!
Μου έφτιαξες τη μέρα κι εννοείται θέλω κάθε λεπτομέρεια!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κι εγώ εδώ, διαβάζω την πολλά υποσχόμενη ιστορία σου, αγαπητή ggonholidays!!! Θέλουμε και πολλές πολλές φωτογραφίες, ναι;;; :xalara::xalara::xalara:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε, άντε, νά'ρχονται τα φρέσκα απ' την πατρίδα! :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ !!! Συνήθως δεν ξαναδιαβάζω για τόπους που έχω ήδη επισκεφτεί, αλλά γράφεις πολύ ελκυστικά.
Αν έκανες τις αναρτήσεις λίγο πιο μικρές ( οχι πιο σύντομες, αλλά να τις "έσπαγες') κι αν έβαζες τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο, η απόλαυση θα μεγάλωνε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πραγματικά σας ευχαριστώ για την υπέροχη υποδοχή της ιστορίας μου. Με τιμάτε πολύ που με διαβάζετε!!!

Αγαπητέ Vagantos ευχαριστώ πολύ για τις εισηγήσεις και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
- Εϊ κοιμάσαι;
- Μμμμμμ
- Θα πάμε Βιετνάμ!
- Κάνε ότι θες και άσε με να κοιμηθώ.
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom