Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη! Από τη Sa Pa μέχρι το Siem Reap

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Την επόμενη τη περάσαμε και πάλι στους εντυπωσιακούς ναούς.








Το απογευματάκι και αφού είχαμε τελειώσει με τους ναούς που θέλαμε να επισκεφτούμε ο Σαρην έκανε και πάλι τη πρόταση να μας πάει κάπου να δοκιμάσουμε αυθεντικά Χμερ νουτλς.

- Δεν πάμε καλέ μου? Νουτλς είναι! Ψημένα! Ζεστά! Τι μπορεί να πάθουμε?
- Χριστιανή μου, δεν ξέρεις που μπορεί να μας πάει?
- Σιγά καλέ! Πόσο άσχημα μπορεί να είναι?
- Θυμάσαι τότε στη Κίνα που είπες στον οδηγό να μας πάει όπου θέλει?
- Ουουου τι θυμάσαι και συ! Αυτό ήταν περίπτωση.Και μπορεί να μην είχε πάτωμα το μαγειρείο αλλά το ψάρι που φάγαμε ήταν καταπληκτικό. Ε τι λες? Στο κάτω κάτω πόσο χειρότερα μπορεί να είναι από αυτό το μαγειρείο στη Κίνα? Έλα θα πάμε!!!!

Ξεκίνησε λοιπόν ο Σαρήν και πήγαινε και όλο πήγαινε και πολιτισμό δεν βλέπαμε. Κάθε μερικά λεπτά ρωτούσαμε τον οδηγό μας πότε φτάνουμε και αυτός απαντούσε επαλειμμένα «σε πέντε λεπτά». Είχε βραδιάσει για τα καλά και μεις ήμασταν στις ερημιές χωρίς ίχνος πολιτισμού να φαίνεται στον ορίζοντα. Ξάφνου στο βάθος φαίνεται μια σειρά από φώτα κατα μήκος ενός καναλιού. Πλησιάζουμε και βλέπουμε μια υπαίθρια αγορά με ότι μπορείς να φανταστείς εκτός από τουρίστες! Ήμασταν οι μόνοι μη καμποτζιανοί σε ολόκληρη την αγορά και σίγουρα οι άνθρωποι εκεί δεν βλέπουν συχνά τουρίστες κρίνοντας από τις αντιδράσεις τους. Το τουκ τουκ του Σαρήν διασχίζει το πλήθος του κόσμου περνώντας ανάμεσα από πάγκους με φρούτα, λαχανικά, παιχνίδια και σέξι εσώρουχα, κατευθύνεται προς το τέρμα σχεδόν της αγοράς και σταματάει δίπλα από ένα χαλί.

- Κατεβείτε! Φτάσαμε!
- Που εδώ? Στο χαλί?

Στη μέση του χαλιού, καθισμένη σταυροπόδι μια χαμογελαστή κυρία και μπροστά της μια μεγάλη κατσαρόλα. Γύρω γύρω από τη κατσαρόλα μπολάκια με ψιλοκομμένα λαχανικά!

- Τα καλύτερα νούτολς που έχετε φάει !

Λέει ο Σαρήν, βγάζει τα παπούτσια και κάθετε στο κόκκινο χαλί αφού πρώτα πλένει τα χέρια στο λασπωμένο κανάλι πίσω από τη κυρία.

Ακολουθούμε διστακτικά και αμήχανα. Βγάλαμε τα παπούτσια, δεν πλύναμε τα χέρια στο κανάλι και κάτσαμε σταυροπόδι στην άκρη του χαλιού απέναντι από τον Σαρην. Η κυρία στη μέση, ανοίγει το τσουκάλι της, παίρνει ένα μπολ το οποίο είμαι σίγουρη ότι λίγο πριν το είχε πλύνει στο κανάλι πίσω της, το γεμίζει με νουτλς σούπα, προσθέτει με τα χερια από τα ψιλοκομμένα λαχανικά και διπλή μερίδα τσίλι και το προσφέρει στον Σαρήν που ξεκινά να χλαπακιάζει λαίμαργα όλο περηφάνια για το καταπληκτικό γεύμα που μας πρόσφερε επαναλαμβάνοντας «Is good... Ιs good!!!!». Αναπόφευκτα έρχεται και η σειρά μας. Την προλαβαίνουμε στα τσίλι εισπράττοντας την έντονη αντίδραση από του Σαρήν, δεν την προλαβαίνουμε στα λαχανικά και παίρνουμε στα χέρια μας την περιβόητη κούπα με νουτολς σούπα(τελικά) η οποία ... ήταν και κρύα!

- Ωχ! Αυτή η σούπα είναι και παγωμένη!Τώρα? Τώρα τι κάνουμε καλέ μου? Ποιος ξέρει πόση ώρα τα έχει εκεί μέσα.
- Τώρα ... σκάσε και τρώγε!
- Μαααα! Θα...
- Σκάσε και τρώγε!

Έσκασα και έφαγα. Και ομολογώ ότι ήταν πολύ ωραία. Θα τα προτιμούσα βέβαια λίγο πιο ζεστά. Λυπάμαι πολύ που δεν μπορώ να σας δώσω οδηγίες για το πως θα βρείτε αυτό το 3 χρυσών σκούφων και 5 αστέρων Μισελεν χαλί. Ξέρω ... σας απογοητεύω... συγχωρέστε με!





Επιστρέψαμε στο Σιαμ Ριπ, ευχαριστήσαμε τον Σαρήν για το υπέροχο γεύμα που μας πρόσφερε και ψάξαμε για το πλησιέστερο νοσοκομείο έτσι για να είμαστε προετοιμασμένοι! Δεν χρειάζεται να αναφέρω την αγωνία μας τις επόμενες ώρες και πόσες προσευχές έπεσαν. Ευτυχώς όμως δεν είχαμε καμιά συνέπεια!
Κάναμε άλλη μια βόλτα στο κέντρο του Σιαμ Ριπ και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο όπου επιτέλους κοιμηθήκαμε ήσυχα. Την επομένη πήραμε το δρόμο του γυρισμού.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ωωωω ρε μάνα μου. θα πλαντάξουμε στο κλάμα με τέτοιο βομβαρδισμό ιστοριών.:haha:
αναμένουμε τη συνέχεια.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τι ανέλπιστη χαρά πρωί-πρωί!!!
Έφτιαξα καφέ και κάθισα αναπαυτικά στον καναπέ μου,μπήκα στο αγαπημένο μου φόρουμ να χαζέψω μιας και σήμερα δεν έχω όρεξη για γράψιμο και βλέπω ιστορία από Βιετνάμ από την αγαπημένη ggonholidays!!!!!!
Μου έφτιαξες τη μέρα κι εννοείται θέλω κάθε λεπτομέρεια!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κι εγώ εδώ, διαβάζω την πολλά υποσχόμενη ιστορία σου, αγαπητή ggonholidays!!! Θέλουμε και πολλές πολλές φωτογραφίες, ναι;;; :xalara::xalara::xalara:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε, άντε, νά'ρχονται τα φρέσκα απ' την πατρίδα! :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ !!! Συνήθως δεν ξαναδιαβάζω για τόπους που έχω ήδη επισκεφτεί, αλλά γράφεις πολύ ελκυστικά.
Αν έκανες τις αναρτήσεις λίγο πιο μικρές ( οχι πιο σύντομες, αλλά να τις "έσπαγες') κι αν έβαζες τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο, η απόλαυση θα μεγάλωνε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πραγματικά σας ευχαριστώ για την υπέροχη υποδοχή της ιστορίας μου. Με τιμάτε πολύ που με διαβάζετε!!!

Αγαπητέ Vagantos ευχαριστώ πολύ για τις εισηγήσεις και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
- Εϊ κοιμάσαι;
- Μμμμμμ
- Θα πάμε Βιετνάμ!
- Κάνε ότι θες και άσε με να κοιμηθώ.
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom