Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη! Από τη Sa Pa μέχρι το Siem Reap

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Η διαδρομή για το λιμάνι διάκεισαι γύρω στις 4 ώρες με μια στάση σε ένα καφέ να το πω; Κατάστημα σουβενίρ να το πώ; Γκαλερί να το πω; Ραφείο να το πω; Δεν ξέρω πως να το πω. Στο ίδιο κάλυμμα σταματάνε όλα τα λεωφορεία για Χαλογκ Μπεη.

Φτάνοντας στο λιμάνι μας υποδέχτηκε ο εκπρόσωπος της εταιρείας και μετά από μερικά λεπτά αναμονής μας οδήγησε στο σκάφος με το οποίο θα κάναμε την διήμερη κρουαζιέρα στο Χαλογκ. Οι εντυπώσεις ήταν από την αρχή θετικότατες. Το σκάφος ήταν καταπληκτικό η καμπίνα που μας έδωσαν εξαιρετική.



Το τοπίο στο Χαλογκ Μπεη είναι απίστευτο! Αμέτρητοι πελώριοι βράχοι διάσπαρτοι στο κόλπο να φαίνονται σαν να επιπλέουν στα ήρεμα νερά. Ο ουρανός ήταν συννεφιασμένος και οι λιγοστές ακτίνες που διαπερνούσαν τα σύννεφα συνέθεταν ένα τοπίο μυστικιστικό. Βγαλμένο από παραμύθι.


Κατά την διάρκεια τις κρουαζιέρας κάναμε 3 σταθμούς. Σε ένα νησάκι με μια μικρή παραλία και ένα σημείο θέας που έφτανες αφού ανέβαινες αρκετά σκαλιά. Σε μια σπηλιά με σταλακτίτες και σε ένα πλωτό ψαροχώρι.




Τα σπίτια των ψαράδων είναι τοποθετημένα πάνω σε βαρέλια και δεμένα με σκοινί στους βράχους.Στις μικρές βεράντες τους είχαν κοτέτσια και μικρά μποστάνια με λαχανικά. Το χωριό διέθετε και σχολείο και σχολική βάρκα παρακαλώ! Εννοείται ότι μας πλεύρισαν αρκετές βάρκες που πουλούσαν χάντρες, μικρά αναμνηστικά αλλά και αναψυκτικά και φρούτα!



Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που οδηγούσαν τις βάρκες. Έκαναν κουπί με τα πόδια!


Τα τρία γεύματα που πήραμε στο σκάφος ήταν απόλαυση. Το μενού ήταν πλούσιο και θα ικανοποιούσε και τους πιο απαιτητικούς ουρανίσκους! Ήταν τα καλύτερα γεύματα που είχαμε στο Βιετνάμ. Γενικότερα η κουζίνα της χώρας είναι καταπληκτική αλλά το φαγητό σε εκείνο το σκάφος ήταν εκτός συναγωνισμού!!!!

Δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή που έδωσα αρκετά παραπάνω για να κλείσω με την Indochina Sails. Το σέρβις ήταν άμεμπτο και το σκάφος πεντακάθαρο. Για το φαγητό να μην επαναλαμβάνομαι... όνειρο!

Αρκετές καιρό μετά την επιστροφή μας προσπαθούσα να καταλήξω ποιο μέρος μου άρεσε περισσότερο στο Βιετνάμ. Πραγματικά δεν μπορούσαν να καταλήξω. Αυτή η χώρα έχει απίστευτες ομορφιές. Μου πήρε μερικούς μήνες για να αποφασίσω και αυτό γιατί κάθε φορά που με ρωτάει κάποιος πως μου φάνηκε το Βιετνάμ το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό μου είναι η εικόνα του Χαλογκ Μπεη το ξημέρωμα. Με την πρωινή καταχνιά να αγκαλιάζει τους πελώριους βράχους. Μαγεία!


 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ωωωω ρε μάνα μου. θα πλαντάξουμε στο κλάμα με τέτοιο βομβαρδισμό ιστοριών.:haha:
αναμένουμε τη συνέχεια.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τι ανέλπιστη χαρά πρωί-πρωί!!!
Έφτιαξα καφέ και κάθισα αναπαυτικά στον καναπέ μου,μπήκα στο αγαπημένο μου φόρουμ να χαζέψω μιας και σήμερα δεν έχω όρεξη για γράψιμο και βλέπω ιστορία από Βιετνάμ από την αγαπημένη ggonholidays!!!!!!
Μου έφτιαξες τη μέρα κι εννοείται θέλω κάθε λεπτομέρεια!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κι εγώ εδώ, διαβάζω την πολλά υποσχόμενη ιστορία σου, αγαπητή ggonholidays!!! Θέλουμε και πολλές πολλές φωτογραφίες, ναι;;; :xalara::xalara::xalara:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε, άντε, νά'ρχονται τα φρέσκα απ' την πατρίδα! :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ !!! Συνήθως δεν ξαναδιαβάζω για τόπους που έχω ήδη επισκεφτεί, αλλά γράφεις πολύ ελκυστικά.
Αν έκανες τις αναρτήσεις λίγο πιο μικρές ( οχι πιο σύντομες, αλλά να τις "έσπαγες') κι αν έβαζες τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο, η απόλαυση θα μεγάλωνε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πραγματικά σας ευχαριστώ για την υπέροχη υποδοχή της ιστορίας μου. Με τιμάτε πολύ που με διαβάζετε!!!

Αγαπητέ Vagantos ευχαριστώ πολύ για τις εισηγήσεις και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
- Εϊ κοιμάσαι;
- Μμμμμμ
- Θα πάμε Βιετνάμ!
- Κάνε ότι θες και άσε με να κοιμηθώ.
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom