Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη! Από τη Sa Pa μέχρι το Siem Reap

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Για την επόμενη μέρα επιλέξαμε να μην ακολουθήσουμε ένα οργανωμένο τουρ αλλά να οργανώσουμε μόνοι μας μια εκδρομή στην Βόρεια πλευρά του νησιού. Είχαμε την επιλογή να νοικιάσουμε ένα παπάκι αλλά βλέποντας την κατάσταση των δρόμων την προηγούμενη μέρα προτίμησα με να το αποφύγουμε. Το οδικό δίκτυο του νησιού είναι πολύ χάλια γι αυτό αν δεν είστε πολύ καλοί οδηγοί μοτοσικλέτα δεν σας το συνιστώ.

Κλείσαμε ένα ταξί για όλη τη μέρα αφού μας ερχόταν σχεδόν το ίδιο με το να νοικιάσετε αυτοκίνητο και αποδείχθηκε πολύ καλή επιλογή αφού πρώτα οδηγός μας έδωσε πολλές πληροφορίες για το νησί γενικά αλλά και για κάθε παραλία που επισκεπτόμασταν. Μας ανέφερε ότι κάθε χρόνο τουρίστες χάνουν την ζωή τους γιατί κολυμπούν να σε ερημικές παραλίες χωρίς να γνωρίζουν ότι υπάρχουν ισχυρά ρεύματα.

Του ζήτησα να μας κάνει μια πολύ σύντομη στάση σε μια φυτεία πιπεριού αφού δεν έτυχε να ξαναδώ και έτσι κάναμε μια μικρή στάση σε μια οικογενειακή φάρμα πριν ξεκινήσουμε την παραλιοτσαρκα.






Κάναμε στάση σε τρεις παραλίες στις οποίες δεν συναντήσαμε συνολικά πάνω από 15 ανθρώπους. Υπήρχε ένα εστιατόριο στη κάθε μία και τίποτα άλλο.










Το σκηνικό και στις τρεις ήταν παρόμοιο. Άσπρη αμμουδιά, κοκοφοινικες και γαλάζια νερά! Προσφέρονται για την απόλυτη χαλάρωση.















Στην επιστροφή κάναμε ακόμα μια μικρή στάση σε ένα ναό!









Ηλιοβασίλεμα και πάλι στην Long Beach!!!!!!!!


Υ.Γ δεν έχω αναφέρει τίποτα μέχρι τώρα για τον Βιετναμέζικο καφέ στον οποίο εθίστηκα. Κουβάλησα μαζί μου 1-2 κιλά και το πρώτο καιρό έπινα μόνο αυτό. Πολύ εκλεκτή ραφινάτη γεύση. Κρύο η ζεστός ήταν μια σκέτη απόλαυση. Και τι δεν θα έδινα να έπινα έναν ακόμα στο καφέ του Phuong Binh House!!!!!!!!!!!
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ωωωω ρε μάνα μου. θα πλαντάξουμε στο κλάμα με τέτοιο βομβαρδισμό ιστοριών.:haha:
αναμένουμε τη συνέχεια.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τι ανέλπιστη χαρά πρωί-πρωί!!!
Έφτιαξα καφέ και κάθισα αναπαυτικά στον καναπέ μου,μπήκα στο αγαπημένο μου φόρουμ να χαζέψω μιας και σήμερα δεν έχω όρεξη για γράψιμο και βλέπω ιστορία από Βιετνάμ από την αγαπημένη ggonholidays!!!!!!
Μου έφτιαξες τη μέρα κι εννοείται θέλω κάθε λεπτομέρεια!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κι εγώ εδώ, διαβάζω την πολλά υποσχόμενη ιστορία σου, αγαπητή ggonholidays!!! Θέλουμε και πολλές πολλές φωτογραφίες, ναι;;; :xalara::xalara::xalara:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε, άντε, νά'ρχονται τα φρέσκα απ' την πατρίδα! :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και υπόσχομαι πολλές φωτογραφείες! Υλικό υπάρχει άφθονο!!!
ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ !!! Συνήθως δεν ξαναδιαβάζω για τόπους που έχω ήδη επισκεφτεί, αλλά γράφεις πολύ ελκυστικά.
Αν έκανες τις αναρτήσεις λίγο πιο μικρές ( οχι πιο σύντομες, αλλά να τις "έσπαγες') κι αν έβαζες τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο, η απόλαυση θα μεγάλωνε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πραγματικά σας ευχαριστώ για την υπέροχη υποδοχή της ιστορίας μου. Με τιμάτε πολύ που με διαβάζετε!!!

Αγαπητέ Vagantos ευχαριστώ πολύ για τις εισηγήσεις και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
- Εϊ κοιμάσαι;
- Μμμμμμ
- Θα πάμε Βιετνάμ!
- Κάνε ότι θες και άσε με να κοιμηθώ.
Μιλάμε οτι δημιούργησες σχολή!! Έτσι λέγονται αυτά, στον ύπνο να μην προλάβει ο άλλος να αντιδράσει :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom