Ινδία Η Ινδία μου

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες

Ωραια. Ειμαστε έτοιμοι με τις βιζες μας, τα αντιβιωτικά μας, το συνάλλαγμα και κυριως την αγάπη μας για την συγκεκριμένη χώρα. Ξεκινάμε απο Δελχί (μέσω Ντόχας) για αρχή να πάμε στο Κασμίρ. Ομορφα, μείναμε σε βάρκα-ξενοδοχείο στην λίμνη Νταλ. Εκεί είχαμε και μια περιπέτεια (παραλίγο να χαθούμε στα βουνα ψάχνωντας ένα βουδιστικο μοναστήρι ακολουθώντας κάτι αγελάδες. Αυτό ήταν ένα μεγάλο λάθος. Τόσα χρόνια πολιτισμού τα καταλήσαμε σε ένα λεπτό γιατί δεν δώσαμε σημασία στις ταμπέλες αλλά σε κάτι τροκάνια που ακούγονταν από μακρυά. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία που θα αφηγηθώ σε ένα αλλο ποστ. Το συγκεκριμένο ποστ θα το αφιερώσω στην διαδρομή από το Κασμιρ με αεροπλάνο στο Δελχί, απο εκεί στον σιδηροδρομικό σταθμό για Τζοντπουρ, και μετά με αυτοκίνητο στην Τζαισαλμέρ. Ακούγεται εύκολο ε? Σας πληροφορώ οτι δεν είναι καθόλου. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν" Εχουμε κλείσει αεροπορικά με μια badget εταιρεία η οποία φαινομενικά είναι αξιόπιστη. Αφού περνάμε τους 2964 ελέγχους απο 1234 στρατιώτες, με 3 περίπου ώρες καθυστέρηση, 1256 σωματικούς ελέγχους και κατάσχεση αναπτήρων, μπαταριών κλπ από τους υπεύθυνους ασφαλείας είμαστε έτοιμοι να μπούμε στο αεροπλάνο, αλλά μετά από μια ματιά στον πίνακα πτήσεων διαπιστώνουμε ότι η συγκεκριμένη πτήση η δικία μας πτήση δεν πάει στο Δελχί αλλά στην .... Βομβάη. Τι στο καλό λέμε θα μπούμε σε άλλο αεροπλάνο? Ρωτάς πας στην πόλη αλλά αυτό ισχύσει για άλλες χώρες. Δεν βαρυέσαι λέμε για να χτυπιούνται έτσι οι υπάλληλοι να μας βάλουν μέσα ποιός ξέρει δίκιο θα έχουν στο κάτα κάτω η Βομβάη είναι ενδιαφέρουσα πόλη και άλλωστε αν δεν είναι αυτή η πτηση μας κάποιος θα μας σταματήσει. Μπαίνουμε λοιπόν μέσα σε ένα αεροπλάνο που πάει .... Τζάμου? μα πρίν ένα λεπτό ο πίνακας έγραφε Βομβάη... Δεν βαρυέσαι έχει ο Κρίσνα μπαίνουμε και οπου είναι θα κατέβουμε (ελπίζουμε Δελχί) και ξεκινάμε. 2-3 ώρες πτήση είναι κανονικά (νομίζαμε οι αδαείς). Την πρώτη ώρα όλα ήταν καλά. Μετά προσγειωνόμαστε σε ένα στρατιωτικό αεροδρόμιο (ναι ναι στο Τζάμου) και αρχίζει ο Γολγοθάς. Αρρωσταίνει κάποιος στο αεροπλάνο και βγαίνει η αεροσυνοδός (15 χρονών όπως και οι πιλότοι άλλωστε) και ρωτά αν υπάρχει ιατρός ανάμεσα στος επιβάτες. Κακά μαντάτα λέω στον σύντροφό μου. Στην αναμπουμπούλα όμως ο λύκος χαίρεται. Μέχρι να βρεθεί ιατρός αρρωσταίνει και 2ος Ωραία λέω , με 46 βαθμούς μεσα στο αροπλάνο όλοι να βήχουν, να φτερνίζονται, να ξύνουν την μύτη τους (ειδικά ο διπλανός μας είχε ένα ζήλο με τις ανασκαφές που θα ζήλευε και ο Ερρίκος Σλίμαν), μια σκάλα να έρχεται , να τοποθετήται στο σκάφος, κάποιοι να ανεβαίνουν, κάποιοι να κατεβαίνουν (μεταξύ αυτών και οι πιλότοι που αφήσαν ανοιχτό το πιλοτήριο και κάποιος παππούς το πέρασε για τουαλέτα και εφόρμησε για να κάνει την ανάγκη του) ήταν σαν μια σουρεαλιστική ταινια και μάλιστα του ΄'70. Πάει λέω δεν θα βγούμε ζωντανοι. Αλλά μετά από μια - δύο , εκατό δεν μπορώ να πώ με σιγουρία ώρες (αιώνες?) ξεκινάει να απογειωθεί (έτσι νομίζαμε τότε ολοι. Αλλα..... αν κάτι πάει στραβά τότε ολα πάνε στραβά. Φτάνουμε στον διάδρομο απογείωσης , φουλάρουν τις μηχανές και ξαναγυρνάμε πίσω.... έκει που ήμαστε καθηλωμένοι πρίν Βλάβη στην μηχανή μας ενημερώνουν . Πάει σκέφτομαι θα το χάσουμε το τρένο. Αλλη 1 ώρα καθυστέρηση. Οι άνθρωποι που βλέπαν τα αεροπλάνα (άλλων εταιρειών βέβαια) να πετουν. Εμεις εκεί πιστοι και κολλημένοι και ο διπλανός μας ξέρετε αυτος με την μύτη πρέπει να είχε ανακαλύψει τόσην ώρα τον τάφο του Μ. Αλεξάνδρου τουλάχιστον.
Πεινασμένοι, άπλυτοι, ιδρωμένοι, αγχωμένοι, κουρασμένοι φθάνουμε στο Δελχί. Ξέρω τι θα σκεφθήτε, αφού το αεροπλάνο πήγαινε στην Βομβάη. Αλλά ανακαλύψαμε ότι τα αεροπλάνα στην Ινδία είναι κάτι σαν τα δικά μας λεωφορεία, δηλαδή κάνουν στάσεις ανα την 1 ώρα.... περίεργο εεε? Δεν έχετε δει τίποτα. Περιμένουμε για τις βαλίτσες στον κατάλληλο χώρο αλλά οι βαλίτσες ή οι υπάλληλοι είχαν αντίθετη γνώμη από εμάς. Εδω βαλίτσες εκεί βαλίτσες που οι βαλίτσες? Αγνωστο. Μπορεί να αλλάξαν γνώμη και να πήγαν στο Μπόλυγουντ για κανένα κάστινγκ. ποίος ξέρει? Γεγονός είναι ότι περιμέναμε υπομονετικά άλλες 2 ώρες για να δούμε αν θα περάσουν τελικά στο κάστινγκ ή όχι. Είμασταν τυχεροί απορρίφθηκαν λόγω έλλειψης υποκριτικού ταλέντου και έτσι τις παραλάβαμε.
Εχουμε περιθώριο 3 ώρες περίπου για να φθάσουμε στον σταθμό των τρένων και κυρίως να βρούμε το Σωστό Τρένο. Φαντάζει εύκολο αλλά δεν είναι , τότε δεν το ήξερα τώρα το ξέρω. Αλλ'α το 2ο μέρος θα το γράψω αύριο για να μην σας κουράσω (αν και φοβάμαι οτι ήδη το έχω κάνει).
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Άψογη! Τι να μας κουράσεις; Με τη μπουκιά στο στόμα μας άφησες! Όπου νάναι θα εμφανιστούν και οι υπόλοιποι της παρέας να πιάσουν σκαμνάκια να περιμένουν τη συνέχεια!
Α! Και ξέχασα: Καλωσόρισες! Πολύ χαιρόμαστε που μας βρήκες!
 
Μηνύματα
55
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδια, Σιβηρία,Sealand
Καλως ορισες και θελουμε κι αλλο!!!!:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Σκαμνάκια? Πάρτε καλύτερα πολυθρόνες παιδιά γιατι δεν θα είναι μια εύκολη υπόθεση. Αυτό ήταν το εύκολο κομμάτι ακολουθεί ο πραγματικός Γολγοθάς στο τρένο με σιδηροδρομικούς υπαλλήλους-καμάκια που θέλουν να σας μεθύσουν, κουπέ δίπλα από τον μαχαραγιά, κουπέ δίπλα από έναν στρατιωτικό που με στόλισε εις στην Ινδική διότι άναψα ένα τσιγάρο στον διάδρομο, τουαλέτα που για να την επισκεφθώ έπρεπε να συμβουλευτώ το πρόγραμμα στάσεων του τρένου για να μην πέσω σε αναταράξεις και ως εκ τούτου εις την μαύρη τρύπα, συμπαθέστατους συνταξιδιώτες ινδούς που κοιμούνταν ροχαλίζοντας και αερίζοντας το στενό κατα γενική ομολογία κουπέ (χωρίς αερισμό παρακαλώ) και άλλα και άλλα που πιθανόν κάποιος απαιδευτος στα ταξίδια θα αφηγήτο ξαπλωμένος από έναν καναπέ ψυχιάτρου... αλλά εγώ το καταδιασκέδασα...
 
  • Like
Reactions: VIR

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
τουαλέτα που για να την επισκεφθώ έπρεπε να συμβουλευτώ το πρόγραμμα στάσεων του τρένου για να μην πέσω σε αναταράξεις και ως εκ τούτου εις την μαύρη τρύπα,
δεν ξερεις ...πως σε νιωθω :haha:
και ποτε ξερεις οτι πλησιαζεις σε σταθμο? αλλαζει η μυρωδια....του αερα
tip...οταν η τουαλετα εχει γεμισει απο εμετους και σκατα ....τρεχεις στην α θεση

αντε παιδια, σε λιγο θα ξεπερασουμε και την ιταλια στα στορυ...και σε 2-3 χρονια ποιος ξερει....μπορει να δινουμε συμβουλες για γαμηλια :haha::haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλως ορισες! Σου μετεφερα το θεμα σου στις ιστοριες υπο εξελιξη! Εγω εχω ξαπλωσει στον καναπε και περιμενω τη συνεχεια!
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού
Μου άρεσε το "η ινδία μου". Πότε έγινε το ταξίδι? Περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ευχαριστώ πολύ ολους σας για τα σχόλιά σας. Δεν ξέρω άμα γράφω στην σωστή ενότητα, όπως δεν ήξερα σε ποιο τρένο να ανέβω. Τόση άγνοια... επίσης δεν ξέρω πως να κάνω φίλους (εννοώ στο φόρουμ), πως να εντάξω το κείμενο στις Ταξ. Ιστορίες γιατί μάλλον εκεί κολάει και πάρα πολλά άλλα (π.χ αγνοώ την θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιιν τις λεπτομέρειες τουλάχιστον). Το ταξίδι έλαβε χώρα τον Αυγουστο του 2009 και το επόμενο είναι μέσω Καίρου στην Μαλαισία και απο εκεί μάλλον στην Καμπότζη και από εκεί στο Λάος οδικώς (με bus chikens για όποιον ξέρει) θα δούμε ... Τώρα ας συνεχίσω , αλλά ενημερώστε κάποιος χριστιανός αν γράφω στην σωστή ενότητα. Περιμένω σήμα για να συνεχίσω... Ευχαριστώ..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ευχαριστώ πολύ ολους σας για τα σχόλιά σας. Δεν ξέρω άμα γράφω στην σωστή ενότητα, όπως δεν ήξερα σε ποιο τρένο να ανέβω. Τόση άγνοια... επίσης δεν ξέρω πως να κάνω φίλους (εννοώ στο φόρουμ), πως να εντάξω το κείμενο στις Ταξ. Ιστορίες γιατί μάλλον εκεί κολάει και πάρα πολλά άλλα (π.χ αγνοώ την θεωρία της σχετικότητας του Αινστάιιν τις λεπτομέρειες τουλάχιστον). Το ταξίδι έλαβε χώρα τον Αυγουστο του 2009 και το επόμενο είναι μέσω Καίρου στην Μαλαισία και απο εκεί μάλλον στην Καμπότζη και από εκεί στο Λάος οδικώς (με bus chikens για όποιον ξέρει) θα δούμε ... Τώρα ας συνεχίσω , αλλά ενημερώστε κάποιος χριστιανός αν γράφω στην σωστή ενότητα. Περιμένω σήμα για να συνεχίσω... Ευχαριστώ..
Nαι γραφεις στη σωστη ενοτητα! Go on!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
ΑΑΑ. και κάτι άλλο για την φίλη μου lalibela ταξίδευα πρώτη θέση (εξ ου και ο μαχαραγιάς στο διπλανό κουπέ), άρα καταλαβαίνεις ότι δεν είχα που να τρέξω η καψερή .......ο μόνος τρόπος ήταν να πηδήξω απο το παράθυρο , ΄-πράγμα το οποίο δεν έπραξα φυσικά καθαρά για ευνόητους λόγους- ή να προσαρμόσω έναν ωραιότατο καθετήρα (χρώματος ροζ), κατι το οποίο μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Λοιποοον... Που είχαμε μείνει α ναι στο αεροδρόμιο μετά την παραλαβή των αποτυχημένων-ηθοποιών βαλιτσών. Που πάμε τώρα? Για ταξί. Που θα βρούμε ταξί? αυτό ήταν εύκολο, προπληρωμένο στην έξοδο (αφού καθήσαμε στην λάθος ουρά και χάσαμε κανα 10λεπτο) και τρέξιμο στο σταθμό. Με είχαν προειδοποιήσει για τον σταθμό , αλλά στην ζωή μου για πολλά με έχουν προειδοποιήσει και πάλι έτοιμη δεν ήμουν Ποσο μάλλον για αυτό!!! Απερίγραπτο, λοιπόν η ζέστη είχε χτυπήσει κόκκινο και ας είχε νυχτώσει, εμείς 2 τέρτελα έτοιμα να πέσουν κάτω, νυσταγμένοι, πεινασμένοι 28 ώρες χωρίς φαγητό και νερό παρακαλώ (που να προλάβεις είχαμε γίνει σαν τον Road Raner) άπλυτοι με το Α το κεφαλαίο, συναγωνιζόμαστε σε βρώμα το ασβό στα κινούμενα σχέδια, φορτωμένοι με μπαγάζια, οι σαγιονάρες μου δε τα είχαν παίξει και μου φεύγαν από τα πόδια και όταν αντίκρυσα τον σταθμό σκέφτηκα "Πολλά έχουν δει τα μάτια μου μα αυτό μου φέρνει τρόμο" Παιδιά, σκυλιά, ζητιάνοι, άντρες , γυναίκες, ηλικιωμένοι, βαλίτσες, μπαγάζια, σκουπίδια, σκυλία όλα μαζί οχι στην ορθια θέση αλλά κάτω ξαπλωμένοι να περιμένουν κάτι δεν ξέρω τι ακόμα το σκέπτομαι. Αλλοι να κοιμόυνται, άλλοι να μαγειρεύουν, άλλοι να φτύνουν (σημαντικό δείγμα κουλτούρας στην Ινδία και στο Νεπάλ), και άλλοι να περιμένουν σε μία ουρά 2 χιλιομέτρων μάλλον για να βγάλουν εισιτήριο!! Επρεπε λοιπόν να προσέχουμε 1ον μην πατήσουμε κανα πόδι, κανά χέρι, κανά κεφάλι, 2ον να αποφύγουμε τους ζητιάνους, 3ον να αποφύγουμε επίσης τα φτυσίματα τους που εκτοξεύονταν χωρίς προειδοποίηση από παντού, και 4ον και οχι λιγότερο σημαντικό να βρούμε το σωστό τρένο και όταν λέω το σωστό εννοώ το σωστό (ωραία η διπλανή βιρμανία αλλά δεν ήταν στα σχέδια μας εκείνη την περίοδο). Ενα θα σας πω ρωτήσαμε 23 διαφορετικούς ανθρώπους και λάβαμε 23 διαφορετικές απαντήσεις για την αποβάθρα. Σε κάποια στιγμή ήρθε η απογοήτευση λέω λοιπόν του καλού μου Αστα... πάμε να βρούμε ένα ξενοδοχείο στο Δελχί και αύριο βλέπουμε...... Αμ δε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom