Ιταλία Ισχυρή δόση … Ιταλίας :)

Grerena

Member
Μηνύματα
1.300
Likes
17.204
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas

Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΝΑΠΟΛΗ
Τελικά το πρωί, την ώρα της αναχώρησής μας, έβρεχε. Η απόσταση όμως ως το σταθμό ήταν πάρα πολύ μικρή, μόλις 200μ. και με τη βοήθεια της ομπρελίτσας μας τη βγάλαμε καθαρή.
Φτάσαμε νωρίς και είχαμε χρόνο και για πρωινό. Στον πάνω όροφο του σταθμού, που είχε ατμόσφαιρα «σιδηροδρομική» και όχι αεροδρομίου ήπιαμε και το πρώτο καφεδάκι της ημέρας, μονορούφι, αλά Ιταλικά.


20210917_071101.jpg



Είχαμε βγάλει εισιτήρια με το αργό τρένο (των 3ωρών με 12€) ...

20210917_071726.jpg



... και μόλις μπήκαμε μέσα στο βαγόνι την πέσαμε για ύπνο. Εγώ δηλαδή την έπεσα, που έχω εύκολο τον ύπνο. Τα μεταφορικά μέσα με νανουρίζουν και έτσι βρίσκω την ευκαιρία να μαζεύω δυνάμεις για να ανταποκριθώ και σωματικά για τα δρώμενα της ημέρας. Η φιλενάδα μου έκλεισε τα μάτια της, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι κατάφερε να κοιμηθεί. Έχω την εντύπωση ότι οι συμβουλές τύπου «Κοιμήσου τώρα για να μπορέσουμε να βγάλουμε τη μέρα» αντί να την κοιμίσουν μάλλον την …τάραξαν λίγο.
Τι εννοείς «να μπορέσουμε να βγάλουμε τη μέρα;» με ρώτησε. :oops:

Μέσα στο καθαρό τριήμερο της Νάπολη είχα σκεφτεί να κάνουμε τρεις πρωινές εκδρομούλες. Μία στον Βεζούβιο με συνδυασμό ίσως και τον αρχαιολογικό χώρο του Ercolano, μία στο παλάτι της Caserta (μισή ώρα με το τρένο) και μία σε κάποιο χωριό της Costiera Amalfitana. Το ξέρω ότι ήταν μεγαλεπήβολο σχέδιο αλλά μόνο μεγαλεπήβολα σχεδιάζω, είναι το χούι μου. Δεν θέλω να έχει κενά το πρόγραμμα μου και παράλληλα θα πρέπει να είναι και ευέλικτο βάζοντας την κατάλληλη εκδρομή στην κατάλληλη ημέρα από άποψη καιρού. Το “freemeteo” έδινε… βροχές, που σίγουρα δεν ήθελα να με συνοδεύσουν στον Βεζούβιο.

Φτάσαμε Νάπολη κατά στις 10:30 το πρωί. Λόγω των αρκετών τρένων που θα χρησιμοποιούσαμε μέσα στο τριήμερο είχα φροντίσει να κλείσω κατάλυμα (πάλι) …δίπλα στο σταθμό. Το “B&B Sant’Anna” που μείναμε πρέπει να είναι το πλέον κοντινό στο σταθμό. Με είχαν κερδίσει όμως και τα reviews του booking, που έλεγαν τα καλύτερα σχετικά με τον ιδιοκτήτη του καταλύματος, τον Adelchi και για το πόσο καλός, φιλόξενος και υποχρεωτικός που είναι.

Κάναμε check In, γνωρίσαμε και τον Adelchi. Είναι ένας χαρακτηριστικός Ναπολιτάνος. Λογάς, εξωστρεφής, φωνακλάς, αλλά κυρίως πολυλογάς! Τι ότι συμπαθεί πολύ τους Έλληνες, μας είπε, τι ότι η πρώτη του αγάπη ήταν Ελληνίδα μας είπε, τι ότι θα μας πάει βόλτα το βράδυ μας είπε, τι ότι θα μας στείλει να φάμε την καλύτερη πίτσα μας είπε (και να μην πάμε σε αυτές τις τουριστικές όπως του Da Michele). Δεν ξέρω για την Ελληνίδα, αλλά τα άλλα δεν τα έκανε, αφού δεν τον ξαναείδαμε μέσα στο τριήμερο. Μόνο μηνυματάκια ανταλλάξαμε του τύπου «Δεν μπορώ έχω δουλειά» ή «τώρα τελείωσα, θα τα πούμε αύριο». Αν έβλεπε ο άντρας μου τα μηνύματα θα πονηρευόταν ότι κάτι τρέχει με αυτόν. Μας «κέρδισε» όμως, όπως όλοι οι φαφλατάδες!:innocent:

Το δωμάτιό μας ήταν πολύ χαριτωμένο. Βγαλμένο από Ιταλική ταινία. Το παράθυρο είχε θέα την ταράτσα, τις καμπάνες μιας εκκλησίας (της Sant'Anna alle Paludi) και τις μπουγάδες των απέναντι.


BeFunky-collage - 2021-11-23T164238.949.jpg



Μετά το check in φύγαμε αμέσως. Ο καιρός συννεφιά μεν, αλλά έχοντας την ελπίδα ότι θα «κρατήσει» αποφασίσαμε να πάρουμε τα βουνά!
Ο Βεζούβιος μας περίμενε!

Βεζούβιος
Δίπλα στο σπίτι μας ήταν και ο σταθμός του προαστιακού. Πήραμε λοιπόν τον (Circumvezuviana) ...

20210917_121857.jpg



...και κατεβήκαμε μετά από 9 στάσεις (και 30') στο Ercolano...

20210917_124201.jpg



Το πρώτο που βλέπεις κατεβαίνοντας στη στάση “Ercolano Scavi” είναι το πρακτορείο που …σε «ανεβάζει» στο βουνό. Το εισιτήριο για το πήγαινε - έλα και την είσοδο στο πάρκο του Βεζούβιου κόστιζε 25€. Για λόγους αδιευκρίνιστους αντί να πάμε μια βολτίτσα στην πόλη του Ercolano (αφού είχαμε χρονικό περιθώριο) μέχρι να έρθει το λεωφορείο να μας πάρει, καθίσαμε στο καφέ έξω από το πρακτορείο να το περιμένουμε. Σε αυτό το καφέ και στο “Zonar’s” στην Αθήνα η κόκα κόλα κοστίζει 3,80€! Αν είναι δυνατόν! Δεν έχω ξεπεράσει ακόμα την τσαντίλα. :D "Αρπαχτή" από τις λίγες και εγώ την έπαθα!

Επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο και για μισή ώρα κάναμε μια διαδρομή σε ένα θεόστενο δρόμο με έναν οδηγό που πήγαινε «σφαίρα» και που κορνάριζε πριν από κάθε στροφή δηλ. συνεχώς, αφού ο δρόμος ήταν σκέτο …φίδι και χωρίς καμιά ορατότητα λόγω της πυκνής βλάστησης!!! Έτσι εξηγείται το τσιμπημένο εισιτήριο, αφού περιλάμβανε μέσα και μπόλικη αδρεναλίνη. :confused:


BeFunky-collage - 2021-11-20T021237.957.jpg



Φτάσαμε σώες, περάσαμε από έλεγχο πιστοποιητικών στην είσοδο του πάρκου του Βεζούβιου (εδώ έγινε έλεγχος και όχι μπαίνοντας στο λεωφορείο o_O) και αρχίσαμε την ανηφόρα.


152741.jpg



Ένα χιλιομετράκι ανηφοριά δεν ήταν και πολύ εύκολο. Το έδαφος ήταν γλυστερό με μια στερεοποιημένη λάβα, που με το πάτημα κατακερματιζόταν και κατρακυλούσε σε κάθε βήμα. Μια προσοχή την ήθελε και μια κούραση επίσης :lol: και φαντάζομαι ότι με μια βροχούλα (την οποία έβλεπα στο βάθος και φοβόμουν ότι θα’ρχόταν μέχρι εδώ) θα ήταν ακόμη δυσκολότερη η πεζοπορία. Συνήθως όμως, τα δύσκολα … αποζημιώνουν. Έτσι και εδώ. Όλη η διαδρομή είχε απίστευτη θέα.


20210917_145454.jpg




20210917_144634.jpg



Να τη και η βροχούλα στο βάθος. Πλησίαζε τη Νάπολη. Εμείς θα προλαβαίναμε;

20210917_143640.jpg



Κάποια στιγμή φτάσαμε σε σημείο που μπορούσαμε πια να δούμε τον κρατήρα!

20210917_145258.jpg



Το τοπίο αποσβολωτικό! Από τη μια μεριά βλέπαμε το φοβερό και τρομερό κρατήρα και από την άλλη … τα πάντα «πιάτο»!


20210917_150515.jpg



Φαινόταν πεντακάθαρα η Νάπολη και όλος ο κόλπος της, ως την ακτή Αμάλφι, πανοραμικά.


20210917_150801.jpg



Μέσα στο οπτικό μας πεδίο λογικά πρέπει να βρισκόταν και η Πομπηία και το Ercolano, τα οποία όσο και αν έψαξα με τα κιάλια μου να βρω τις δυο αρχαίες αυτές πόλεις … δεν τα κατάφερα. Ίσως επειδή δεν έχουν και πολλά ερείπια, παρά άρτια σπίτια και δεν ξεχώριζαν πολύ σε σχέση με τους γειτονικούς αστικούς ιστούς. Και είναι και τόσο πυκνο-δομημένη όλη η περιοχή!
Εκτός αν έφταιγαν τα κιάλια μου, που ήταν μίνι συσκευασία (ξέρετε προκειμένου να χωρέσουν στην τσαντούλα του Sport Billy) που κουβαλούσα. :cool:


20210917_150349.jpg



Και ο κρατήρας; Είναι μια μοναδική, ασυνήθιστη εικόνα …

BeFunky-collage - 2021-11-18T194334.882.jpg



Μόνο δέος νιώθεις όταν είσαι τόσο κοντά στον κώνο του Βεζούβιου και σκέπτεσαι πόσοι τόνοι λάβας εκτοξεύτηκαν από το στόμιό του, κύλησαν στις πλαγιές του και σκέπασαν την Πομπηία και τις γύρω περιοχές. Και το ηφαίστειο αυτό είναι τώρα σε … περίοδο ηρεμίας ή είναι σβησμένο, λένε οι επιστήμονες. Οι συνθήκες παρακολουθούνται στενά. Υπάρχει και σχέδιο εκκένωσης ανθρώπων των πλησιέστερων περιοχών στο ηφαίστειο, το οποίο θα προειδοποιήσει μεταξύ δύο εβδομάδων και 20 ημερών πριν από μια τυχόν μελλοντική έκρηξη.
Οκ. Προλαβαίνουμε να φύγουμε, αφού εγώ δεν είδα κιόλας πουθενά να "ατμίζει".


20210917_151939.jpg



Ο κρατήρας φτάνει στα 1,282 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, έχει 230 μέτρα βάθος και περίπου 650 μέτρα διάμετρο.
Εμείς βρισκόμασταν μεν σε αυτό το υψόμετρο αλλά τα σύννεφα βρίσκονταν ψηλότερα και δεν εμπόδιζαν την ορατότητα.


20210917_144520.jpg




20210917_145009.jpg



Ένα δύωρο μας είπε ο οδηγός ότι έχουμε στη διάθεσή μας. Στην αρχή μου φάνηκε πολύ. Τι θα κάνουμε δυο ώρες; Κι όμως! Ο χρόνος δεν μας έφτασε.

Κάναμε γύρω στα 40’ για να βγάλουμε την ανηφόρα…

20210917_142921.jpg



Κάναμε άλλη μια ωρίτσα πεζοπορώντας στο μονοπάτι που «αγκαλιάζει» τον κρατήρα ως το νοτιότερο σημείο του.

Εδώ το μονοπάτι είναι αρκετά άνετο.

20210917_145922.jpg




20210917_150842.jpg



Υπήρχαν όμως και κομμάτια του μονοπατιού λίγο ... φοβιστικά...

20210917_152633.jpg




20210917_151436.jpg



20210917_152744.jpg



... που πρόσφεραν διαφορετική αποσβολωτική θέα...σε κάθε στροφή τους!

20210917_150543.jpg



Φτάσαμε ως εκεί που δεν πήγαινε άλλο.
Βγάλαμε τις άπειρες φωτογραφίες, χαζέψαμε τη θέα και «χαζέψαμε» από τη θέα. :shock:


20210917_152050.jpg



Τέλος, κάναμε και ένα 20λεπτο να κατέβουμε, όχι γιατί είναι μακρινή διαδρομή, αλλά γιατί δεν κατεβαίνεις και τρέχοντας, γιατί είπαμε το χαλικάκι … είναι επικίνδυνο για να φας … χύμα.


20210917_154424.jpg




20210917_155525.jpg



Οριακά γυρίσαμε πίσω. Ούτε καν τους πάγκους με τα σουβενίρ δεν χαζέψαμε. Διακοσμητικά με ηφαιστειακή πέτρα είχαν τα περισσότερα και μάλιστα σε αρκετά … κακές τιμές (αυτό πρόλαβα να το δω). Παρηγορήθηκα όμως παίρνοντας 2-3 πετρούλες ακατέργαστες από τον ίδιο το Βεζούβιο και όταν γύρισα σπίτι μου τις έβαλα δίπλα σε αυτές της Αίτνα και της Σαντορίνης. :):)

Πάρα πολύ μου άρεσε αυτή μου η επίσκεψη. Όπως και να ‘χει, δεν έχεις την ευκαιρία να δεις ένα ηφαίστειο από κοντά κάθε μέρα. Πόσο μάλλον αυτό το ηφαίστειο που έχει συνδεθεί με τόσο τραγικά γεγονότα του παρελθόντος. Και νομίζω ότι τελικά είμαστε και πολύ τυχερές που το είδαμε με τις κατάλληλες καιρικές συνθήκες. Αποφύγαμε τη ζέστη της επόμενης ημέρας αλλά και τη βροχή που καραδοκούσε.

Στις 4:00 ακριβώς μπήκαμε στο λεωφορείο που μας περίμενε στο information center και μετά από μισή ώρα βρεθήκαμε στο σταθμό του Ercolano της γραμμής του προαστιακού Circumvezuviana να περιμένουμε το τρένο. Στο μισάωρο που περιμέναμε το τρένο πιάσαμε κουβέντα με μια Ονδουρέζα ταξιδεύτρια, την οποία είχαμε δει και στο βουνό νωρίτερα. Μόνη της ταξίδευε στην Ευρώπη. Έκανε λέει δώρο στον εαυτό της ένα ταξίδι 44 ημερών σε Ισπανία, Ιταλία και Ελλάδα!!! Δίνει ιδέες! Και εγώ το ίδιο θα κάνω … όταν μεγαλώσω! Πολύ χαρήκαμε με τη γνωριμία. Στο τέλος βγάζαμε και φωτογραφίες αγκαλιά.

20210917_2165235.jpg



Πρώτη επαφή με τη Νάπολη
Κατά τις έξι παρά είμαστε πίσω. Ένα φρεσκαρισματάκι κάναμε στο δωμάτιό μας και αμέσως βγήκαμε για βόλτα στο ιστορικό κέντρο της Νάπολη.
Το ιστορικό κέντρο της Νάπολη είναι το μεγαλύτερο στην Ευρώπη και αποτελεί παγκόσμια κληρονομιά της Unesco από το 1995. Εμείς μπήκαμε σε αυτό από την είσοδο - Porta Nolana, μια μεσαιωνική Πύλη με οχυρωμένους Πύργους.


224355.jpg



Αν δεν ξέρεις τι να περιμένεις μπαίνοντας μέσα στο καλντερίμι του κέντρου για πρώτη φορά, όπως η φιλενάδα μου … ένα ψιλοσοκαρισματάκι το παθαίνεις. Ο λόγος;


BeFunky-collage - 2021-11-24T012117.818.jpg



Στενοί δρόμοι καλντεριμωτοί ανάμεσα από ψηλά κτίρια, αρκετά από αυτά ετοιμόρροπα. Οι μπουγάδες από μπαλκόνι σε μπαλκόνι να κυριαρχούν στον αέρα και τα σκουπίδια να κυριαρχούν στο έδαφος. Όταν λέμε να κυριαρχούν … κυριολεκτώ. Θα πρέπει να κάνεις προσπάθεια καθώς περπατάς να μην τα πατήσεις. Όπως προσπάθεια θα πρέπει να κάνεις να μην πατηθείς από τα δεκάδες μηχανάκια που τρέχουν στα στενά σαν να είναι σε αυτοκινητόδρομο.

«Θα πρέπει να αποφύγετε τις vespa» λένε οι ταξιδιωτικοί οδηγοί.

20210917_192314.jpg



Πως; Με μάγια; Υπάρχουν παντού. Ξεπηδούν κυριολεκτικά από δρόμους, καλντερίμια και πεζοδρόμια και γενικά απ’ όπου δεν το περιμένεις. Κινδυνεύεις!!! Και τρέχουν και με ταχύτητα. Τρελή οδήγηση! Χωρίς καν να φρενάρουν για να πάρουν μια στροφή. Ανεξαρτήτως της ώρας, αν έχει ή δεν έχει κίνηση (που πάντα έχει).
Και οι κανόνες ασφάλειας; Χα, χα, χα! Έχουν παιδιά πάνω, το κράνος …άγνωστο, σαγιονάρα για πατούμενο και κινητό στο αυτί. Και ενώ είναι σε αυτήν την κατάσταση μπορεί να σταματήσουν ξαφνικά -τέρμα τα φρένα- για να μιλήσουν σε ένα γνωστό που μόλις είδαν στο δρόμο ή περνώντας δίπλα από το μανάβικο να θυμηθούν ξαφνικά ότι θέλουν …ντομάτες! Και όλες τις δουλειές τις κάνουν χωρίς ξεκαβαλίκι.


BeFunky-collage - 2021-11-15T184656.431.jpg



Και αυτό το χάος να φανταστείτε ότι είναι στην Unesco!!!
Όπως στην Unesco είναι και η τέχνη παρασκευής της πίτσας. Στην άυλη κληρονομιά της.

Την ονειρευόμουν τη Ναπολιτάνικη πίτσα.
Η Νάπολη είναι η πατρίδα της πίτσας στην απλούστερη εκδοχή της. Η πίτσα Μαργαρίτα είναι με τραγανή και λεπτή ζύμη, σάλτσα από φρέσκια ντομάτα, ντόπια μοτσαρέλα και φύλλα βασιλικού. Συμπρωταγωνίστρια πίτσα είναι η marinata με σκόρδο, ρίγανη, ελαιόλαδο και ντομάτα.
Σχεδόν σε κάθε γωνιά του ιστορικού κέντρου της πόλης υπάρχει μια παραδοσιακή πιτσαρία με τη δική της οικογενειακή συνταγή της «πιο νόστιμης πίτσα που έχουμε δοκιμάσει ποτέ».


20210917_195412.jpg




20210917_193618.jpg



Όμως, δεν είναι πού εύκολο να φας πίτσα, όσο και αν αυτό ακούγεται παράξενο.
Υπήρχαν ουρές για μια πίτσα. Ατέλειωτες ουρές. Δεν πίστευα στα μάτια μου.
Αυτή είναι για το Sorbillo. Για την πίτσα του Gino Sorbillo! o_Oo_Oo_O


20210917_200537.jpg



Κι άλλος Sorbillo. Τρεις είναι στον ίδιο δρόμο, στη Via Tribunalli και μάλλον της ίδιας οικογένειας...

20210917_195734.jpg



Σκουπίδια και πίτσα σε μια … φωτογραφία!

20210917_200139.jpg



Επικίνδυνο σπορ η φωτογραφία στη Νάπολη. Όταν έβγαζα την παραπάνω φωτο … παραλίγο να με πατήσει ένα μηχανάκι…


BeFunky-collage - 2021-11-15T203145.946.jpg



Δεν πειράζει, ας μη φάμε την καλύτερη πίτσα της Νάπολη. Ας φάμε τη δεύτερη καλύτερη ή την τρίτη.
Αμ δε!
Ουρά και στο Di Mateo...

20210917_194812.jpg



Δεν είμαστε σε φάση να αντέξουμε καμιά ουρά, ούτε για όρθιο φαγητό. Δεν είχαμε φάει και τίποτα όλη την ημέρα, οπότε:
Φάγαμε αυτό...

20210917_204235.jpg



Νιόκι στο “Il Figlio del Presidente”, της Via Duomo. Μια τρατορία είναι, λίγο πιο ήσυχη, την οποία συστήνουν και οι οδηγοί, αλλά δεν ξέρω αν καθίσαμε στη σωστή, αφού πάλι είδα ότι υπάρχουν 2-3 με το ίδιο όνομα. Πάντως εδώ έχει φάει και ο Klinton. Χα, χα απ’ ότι είδα όμως όχι μόνο εδώ, γιατί τη φώτο του την είδα να φιγουράρει και σε άλλες πιτσαρίες και τρατορίες. :p


BeFunky-collage - 2021-11-24T012344.996.jpg



Συμπέρασμα; Αν θέλεις να φας πίτσα στη Νάπολη, από τα “μεγάλα ονόματα” θα πρέπει να ξεκινήσεις ένα δύωρο πριν πεινάσεις. Το άξιο λόγου στην υπόθεση αυτή είναι το ότι οι ουρές αποτελούνται από ντόπιους Ναπολιτάνους, που σημαίνει ότι … εδώ πρέπει να φάμε και εμείς κάποια στιγμή αν τα καταφέρουμε. Στα δύο προηγούμενα ταξίδια μου στη Νάπολη είχα φάει από 3 μεγάλα ονόματα και τους ύμνους, που τους αξίζουν τους έγραψα σε προηγούμενες ιστορίες.
Πολύ λόγο έκανα για το φαγητό το ξέρω. Φταίει που η πίτσα ειδικά είναι σημαντικό γαστρονομικό χαρακτηριστικό της πόλης, που τιμούν ντόπιοι και τουρίστες και εγώ επίσης έχω μεγάλη αδυναμία.

Άλλο χαρακτηριστικό της πόλης είναι φυσικά οι … μπουγάδες.

20210917_221217.jpg




20210917_221845.jpg



Δεν θα τις έλεγα ακριβώς φρεσκοπλυμένες, αφού οι περισσότερες που είδα είναι εντελώς … στημένες. Αυτό το κατάλαβα σε δεύτερο χρόνο χαζεύοντας τις φωτογραφίες. Πως είναι δυνατόν να απλώσεις κάτι στο κέντρο του σχοινιού; Θα έπρεπε τουλάχιστον να υπάρχει κάποιου είδους τροχαλία για να πηγαινοέρχεται από μπαλκόνι σε μπαλκόνι. Και τόσο συμμετρικά απλωμένα τα ρούχα. Και τόσο … βρώμικα τα υποτίθεται φρεσκοπλυμμένα ρούχα! :bleh:

Όταν δε είδα και αυτό:

20210917_221316.jpg



Μια μπουγάδα απλωμένη σε εγκαταλειμμένο διαμέρισμα!
Οκ! Attraction οι … μπουγάδες.

Ως και διακοσμητικές μπουγάδες μέσα σε μαγαζί είδα...

20210917_201959.jpg



Να! Αυτή είναι κανονική μπουγάδα. Φαίνεται...

IMG_0963.jpg


Ουπς! Αυτή δεν είναι Νάπολη. Είναι Κωνσταντινούπολη. Είδα μπουγάδα και πόσταρα. Έτσι για το κοντράστ!

Να και μια κανονική Ναπολιτάνικη...

20210917_193917.jpg


Βέβαια είναι μειοψηφία ανάμεσα στις ψεύτικες. Χα, χα!

Μετά το φαγητό κάναμε βόλτες μέσα στα στενά, χαζεύοντας...

20210917_195749.jpg



Πήραμε το δρόμο για το σπίτι περνώντας από δρόμους λίγο … κάπως…

20210917_221236.jpg




20210917_221956.jpg




20210917_222056.jpg



Περάσαμε μπροστά από τη διάσημη πιτσαρία “Da Michele”. Εδώ ήταν υποφερτά τα πράγματα (από άποψη κόσμου), αλλά μάλλον επειδή κόντευε 12:00 το βράδυ, αφού και οι φούρνοι τους ήταν στο σβήσιμο.


BeFunky-collage - 2021-11-24T010835.087.jpg



Ήταν αργά μεν αλλά το κέφι υπήρχε. Τα βεγγαλικά που πετύχαμε στο δρόμο μας …

20210917_222427.jpg



... τα ακούγαμε και κατά τη διάρκεια της νύχτας και τα τρία βράδια που μείναμε Νάπολη.

Όπως και να έχει είναι μια πόλη έντονη και …φασαριόζικη. Λίγο ελαφρύ να τον έχεις τον ύπνο μπορεί να μην κλείσεις μάτι.
Εγώ όμως, ειδικά όταν είμαι σε ταξίδι δεν έχω τέτοια προβλήματα. Πατάω το "κουμπάκι" και ύπνος βαρύς με παίρνει.
Καληνύχτα. Μόλις τελείωσε η πρώτη μας μέρα στη Νάπολη... :heart:


 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το Hotel «Tito», έχει reception σε όροφο και δωμάτιο σε διπλανό κτίριο(!), όπως συμβαίνει με αρκετά ξενοδοχεία της περιοχής του Termini.
Οπως συμβαίνει σε διάφορα ξενοδοχεία γενικώς στην Ιταλία. Σε τέτοιο έμεινα στη Φλωρεντία :)

Δώσε Ιταλία να γουστάρουμε!!!! Εγώ την έχω λιώσει φέτος :haha::haha::haha:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.300
Likes
17.204
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Οπως συμβαίνει σε διάφορα ξενοδοχεία γενικώς στην Ιταλία. Σε τέτοιο έμεινα στη Φλωρεντία :)

Δώσε Ιταλία να γουστάρουμε!!!! Εγώ την έχω λιώσει φέτος :haha::haha::haha:
Ναι, ναι το πρόσεξα. Είδα ότι έκανες ένα ταξίδι, μια ταξιδάρα και ... καμία ιστορία :( ακόμα.

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Αγαπάμε Ιταλία , Ιταλόπληκτη εδώ !!! Ευτυχώς που κατάφερα και πήγα τέλη Σεπτέμβρη σε Ρώμη και Φλωρεντία αλλά και πάλι στη Ρώμη δεν πρόλαβα να πάω Πάνθεον και Πιάτσα Ναβόνα , έχει κάτι μαγικό η Ρώμη , δεν τη χορταίνεις και όταν ξαναπάς πάλι κάτι ανακαλύπτεις , αλλά και η Φλωρεντία ΕΡΩΤΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ , σίγουρα θα ξαναπήγαινα ... Δώσε και άλλη Ρώμη με Νάπολη στο λαό !!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ναι, ναι το πρόσεξα. Είδα ότι έκανες ένα ταξίδι, μια ταξιδάρα και ... καμία ιστορία :( ακόμα.

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
@Grerena Τι να πω κι εγώ που είχα να πάω εξωτερικό από το 2014 που είχα επισκεφτεί τη Κωνσταντινούπολη ... Από το 2015 ως το 2019 δεν πήγαινα λόγω προσωπικών προβλημάτων ... Ήταν να πήγαινα το 2020 Κλασσικό Γύρο Ιταλίας αλλά μας τα ματαίωσε όλα ο Covid ... Θα το επαναλάμβανα φέτος το Κλασσικό Γύρο αλλά πάλι κάτι στράβωσε αρχές με μέσα καλοκαιριού ... Αλλά μια μέρα είπα στον εαυτό μου '' Ίριδα δεν θα τα παρατήσεις , θα πας στην Ιταλία , για αρχή ξεκίνα με τα must see Ρώμη και Φλωρεντία'' και έτσι ένα μεσημέρι κανονίστικαν όλα και μέσα προς τέλη Σεπτέμβρη πέταξα για την αγαπημένη μου Ιταλία ... Αλλά μια φορά επίσκεψη σε αυτή τη χώρα δεν είναι ποτέ αρκετή ...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aντε το πήρες επιτέλους απόφαση να γράψεις :)
Αυτό με το πρόγραμμα το έχω και γω ....το φιάχνω, το ανακοινώνω ακούω τα χίλια μύρια αλλά φυσικά ποτέ μα ποτέ δε βγαίνει αυτούσιο...απλά υπάρχει για να υπάρχει και μάλλον το φιάχνω για να μπαίνω στο τριπάκι να ζω το ταξίδι πριν ξεκινήσει.

Ήταν μια extra πρόκληση για μένα να ταξιδέψω με όλα μου τα υπάρχοντα σε ένα τσαντάκι 40x25x20!
Η πρώτη φορά είναι δύσκολη. Μετά το ξεπερνάς. Δεν έχεις να σκας και τι να φορέσεις το βράδυ...απλά την άλλη αλλαξιά που δε φορούσες όλη μέρα :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
καμία ιστορία :( ακόμα.
Την έχω ξεκινήσει και βρηκα και τίτλο, που το πας αυτό; :haha: Αλλά χωρίς κενά σ/κ δυσκολεύομαι να τη προχωρήσω γρήγορα.... Τις δυο τελευταίες τις έγραψα γρήγορα σχετικά γιατί ήμουν κλειδαμπαρωμενη πολύ καιρό, χωρίς να μπορώ να κάνω και πολλά σχέδια, οπότε είχα χρόνο..... Είπα όμως ότι θα τη γράψω και θα το κάνω! Τώρα περιμένω τη συνέχεια της δικής σου ιστορίας για να την απολαύσω 😍

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
Νομίζω ότι το κάλυψα αυτό το χρόνο φέτος και με το παραπάνω :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Λοιπον εκανα κι εγω το πρωτο ταξιδι με σακιδιακι αλλα για 2ημερο. Ειχα αγχος αν θα χωρεσω τον χαμο που κουβαλαω συνηθως . Επιτηδες εκλεισα με wizz που δινει αλλα 5 εκ περιθωριο κι ετσι πηρα μεγαλυτερη τσαντα απο της ryan. Ε, γυρισα και με ψωνια και μπορω να πω οτι το ευχαριστηθηκα που δεν εσερνα κατι με ροδες και θα το ξανακανα. Αλλα 4 μερες? Παρακολουθω πως πηγε και την αποτιμηση. Πολυ μεγαλη προκληση!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.929
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ενώ έχω κλείσει εισιτήρια για Κατάνια στις 29 του μήνα, επιστροφή 3/12 για 2 άτομα με συνολικό κόστος 32 ευρώ για κάποιους λόγους το ταξίδι ακυρώθηκε και έτσι έγινα ...χορηγός της Ryan...😡🤬
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.300
Likes
17.204
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Μια νύχτα στη Ρώμη
Πάντα ήθελα να γράψω σε μια ιστορία μου τον παραπάνω τίτλο. «Μια νύχτα στη Ρώμη». Σε όλα τα προηγούμενα ταξίδια στη Ρώμη οι ημέρες ήταν αφιερωμένες στα αξιοθέατα και τα μουσεία και όταν έφτανε η νύχτα συνήθως ήμουν πολύ εξαντλημένη για να τη χαρώ. Οπότε σήμερα είχε έρθει … η νύχτα που περίμενα. Νυχτερινή χαλαρή βόλτα και χάζεμα, χωρίς πρόγραμμα στη Ρώμη. Και ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά.
Βόλτα, «χάζεμα», ψώνια, φωτογραφίες σε αγαπημένα σημεία, aperol, πίτσα, παγωτό και ποτό!!!

Ξεκινήσαμε τη διαδρομή μας περνώντας από την piazza Republica. Μπροστά σε όλες τις άλλες γνωστές πλατείες της Ρώμης αυτή δεν σου κάνει και τόσο εντύπωση ειδικά την ημέρα. Βράδυ όμως … ;
20210916_202902.jpg


Τι όμορφη που είναι το βράδυ! Συνεχίσαμε στη Via Nazionale και μετά χωθήκαμε μέσα στα στενάκια. Διάφορα κουκλίστικα μαγαζάκια μας θύμισαν ότι δεν είχαμε φάει σήμερα. Από το πρωί δουλειά, αεροδρόμιο, ταξίδι, check in, μάλλον θα πρέπει να φάμε τώρα και μάλιστα πριν φτάσουμε στα πολύ τουριστικά του κέντρου.
Ένα χαριτωμένο μαγαζάκι μας γυάλισε, το “Ristorante Berzitello”, στο οποίο και καθίσαμε για μια πίτσα. Ήθελα ένα aperol για αρχή και ναι πριν καν το σκεφτώ μας το … κέρασε το μαγαζί! :) Τι καλά! Αλλά και η πίτσα με προσούτο που φάγαμε ήταν καταπληκτική.

BeFunky-collage - 2021-11-19T001319.130.jpg


Στη συνέχεια και μετά το palazzo Barberini στρίψαμε στη via Rasella προκειμένου να “πέσουμε” για πολλοστή φορά στη διαδρομή που εγώ αποκαλώ «τουριστική οδό», την οποία την προηγούμενη φορά που την έκανα μου είχε φανεί "overdose" και μάλιστα με είχε κουράσει κιόλας (κυρίως από τους πολλούς πλανόδιους και το πανηγυριώτικο ύφος). Είναι η διαδρομή που περνάει από την Fontana di Trevi, το Πάνθεον, την Piazza di Pietra, την piazza Navona και συνεχίζει και απέναντι του Τίβερη.
Σήμερα όμως, αυτή τη διαδρομή την απόλαυσα. Ίσως επειδή είχα καιρό να την κάνω; Ίσως επειδή με είχε πειράξει η κλεισούρα της καραντίνας; Ίσως επειδή ήταν μια χαλαρή βόλτα χωρίς το άγχος των αξιοθεάτων; Ίσως γιατί τώρα ήταν βράδυ; Ίσως επειδή τώρα ήταν αργά το βράδυ;
Μπορεί όλα αυτά μαζί.

Δεν είδα τις ορδές τουριστών, που έβλεπα άλλες φορές (ούτε καν στην Fontana di Trevi). Αργά το βράδυ πολλά από αυτά που γνώριζα ως καφέ ήταν … μπαράκια. Άλλες εικόνες, άλλη ατμόσφαιρα, άλλη αίσθηση!

Κάναμε όμως και τα … τουριστικά μας. Λίγο πριν την Fontana di Trevi ψωνίσαμε τα σουβενίρ μας. Μια τσαντούλα made in Italy πήρα και 5 μαγνητάκια, όσες και οι φορές που είχα έρθει στη Ρώμη :cool:. Δεν το έκανα επίτηδες, αλλά ήταν όλα όμορφα και δεν μπορούσα να διαλέξω και μου αρέσει τόσο πολύ να χαζεύω και να …ψωνίζω στα σουβενιρομάγαζα.

Τη Fontana di Trevi όσες φορές και να τη δεις … αγαλλιάζεις.
20210916_221415.jpg


Τώρα πια όμως δεν μπορείς να κατέβεις στα δύο κατώτερα διαζώματα. Τη θαυμάζεις από επίπεδο του πεζόδρομου και μόνο. Παλιά αν ήθελες ακουμπούσες το νερό.

20210916_221520.jpg


Μετά το φαγητό θέλαμε και ένα παγωτό. Προχωρήσαμε … για να το βρούμε...

20210916_221425.jpg


Το παγωτό του “San Crispino”, το είχαμε ήδη αφήσει πίσω μας. Του “Venchi” μόλις το προσπεράσαμε αλλά και τα δύο τα έχω γευτεί στο παρελθόν (το 2ο μου άρεσε περισσότερο) και τώρα ήθελα να δοκιμάσω ένα άλλο από τα διάσημα gelato της Ρώμης. Εντάξει, είπαμε ότι θα κάνουμε χαλαρή βόλτα, αλλά γιατί να μην δοκιμάσω ή δω και κάτι για πρώτη φορά; Η γοητεία του καινούριου πάντα θα υπάρχει και θα την αναζητώ. Ας προχωρήσουμε ως το “Giolliti”.

Στην Piazza di pietra είδαμε το "Salotto 42", ένα πολύ χαριτωμένο μπαράκι (και απ’ ότι ήξερα και αρκετά μοδάτο)...
20210916_224753.jpg


Αν δεν βρίσκαμε τίποτα άλλο που να μας "γυάλιζε" θα γυρνούσαμε να πιούμε εδώ το ποτάκι μας με θέα τις κολώνες του ναού του Αδριανού.
20210916_224841.jpg


Η συνέχεια είχε Giolliti...
20210916_225812.jpg


Κλασική εμφάνιση. Έλπιζα μόνο να μην έχει και μόνο κλασικές γεύσεις. Βλέπετε είμαι σε φάση που κάνω διατροφή. Αν είναι δυνατόν! Ενώ είσαι σε διατροφή να πας Ιταλία και μάλιστα Νάπολη; Μοιάζει με ανέκδοτο. Είμαστε για διατροφή τώρα;

Το κλασικό Giolliti τελικά είχε και …50 γεύσεις για να διαλέξεις. Εγώ διάλεξα μια bitter σοκολάτα non latte. Κοινώς είναι το σορμπέ. Την κράτησα τη διατροφή! :xalara:
BeFunky-collage - 2021-11-18T194758.402.jpg


Η συνέχεια είχε η Piazza della Rotonda...
20210916_234155.jpg


Είναι η πλατεία, στην οποία κυριαρχεί το πολύ επιβλητικό Πάνθεον, ο τεράστιος αυτός αρχαίος Ρωμαϊκός ναός που έχει διασωθεί αλώβητος έως σήμερα. Τι όμορφα που είναι και εδώ βράδυ...
20210916_233612.jpg


20210916_233955.jpg


Για τη Piazza Navona τι να πω; Την πλατεία (Ιππόδρομο επί Ρωμαϊκών εποχών) δεν την είχα ξαναδεί βράδυ. Πανέμορφη και πολύ όμορφα φωταγωγημένη...
BeFunky-collage - 2021-11-20T000122.201.jpg


Ευτυχώς που μόλις είχαμε φάει παγωτό μας, γιατί το “Al Tre Scalini” (να ξέρετε) 10:00 η ώρα ήταν έτοιμο να κλείσει και δεν θα μπορούσαμε να φάμε το εκπληκτικό ταρτούφο του.

Είχα διαβάσει ότι πίσω από τη Navona είναι στέκι για ποτάκι το βράδυ. Στρίψαμε λοιπόν και εμείς στην “Via di S. Agnese in Agone”, αλλά και να μην το είχα διαβάσει θα το καταλαβαίναμε, γιατί μια βοή και μιαν αντάρα ερχόταν στα αυτιά μας μέσα από το στενό...
20210916_235635.jpg


Και πράγματι νεολαία και μη της πόλης είχε μαζευτεί εδώ. Καφέ μπαρ στη σειρά γεμάτα από κόσμο, καθιστό και όρθιο. Προχωρήσαμε προς το “Emporio de la pace”. Εδώ όλοι στο δρόμο παρέες παρέες σε πηγαδάκια. Είχε και πόρτα έναν συμπαθέστατο τύπο που ρύθμιζε την κυκλοφορία. Περίμενες μια μικρή ουρά για να μπεις μέσα, να παραγγείλεις και να πάρεις το ποτό σου. Από ένα Μαρτινάκι πήραμε, το οποίο ήταν και πάμθφηνο (με 3€ παρακαλώ). Κάναμε και εμείς το πηγαδάκι μας έξω μαζί με τους Ρωμαίους και τις Ρωμαίες, με τους οποίους πολύ μα πολύ εύκολα έπιανες κουβέντα.

20210916_235814.jpg


20210916_235933.jpg


20210917_001730.jpg


Μ’ αυτά και μ’ αυτά η ώρα είχε φτάσει σχεδόν μία το βράδυ. Είμαστε λίγο μακριά από το ξενοδοχείο μας και λογικά θα κάναμε καμιά ωρίτσα να επιστρέψουμε. Με βαριά καρδιά πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

Θα βλέπαμε όμως πολλές εικόνες της μεταμεσονύχτιας Ρώμης. :):):)

Ξανά Navona. Τι υπέροχη που είναι το βράδυ!
20210917_004531.jpg


Και το Pantheon, με πολύ λίγο κόσμο αυτήν την προχωρημένη ώρα …
20210917_2005029.jpg


Και η Piazza Colonna …
20210917_010035.jpg

στην οποία δεν είχα ξαναβρεθεί στο παρελθόν.

… με το Palazzo Chigi, ένα υπέροχο αναγεννησιακό κτίριο, το οποίο αποτελεί την έδρα του Υπουργικού Συμβουλίου και την επίσημη κατοικία του Πρωθυπουργού της Ιταλίας...
20210917_005815.jpg


και με το Palazzo Wedekind, που στεγάζει ιστορικά γραφεία εφημερίδας Il Tempo ...
20210917_010054.jpg


Περασμένες 1:00 το βράδυ είναι η κατάλληλη ώρα για εργασίες του Δήμου …
20210917_010252.jpg


... ή για χάζεμα στις βιτρίνες της Via Del Corso…
20210917_010316.jpg


Αυτή τη διασταύρωση της via del Quirinale στο σημείο με 4 συντριβάνια … τη λες και …γειτονιά μου, τόσες φορές που έχω περάσει από εδώ για να πάω στο ξενοδοχείο μου (που συνήθως κλείνω στην περιοχή). Δεν χρειάζομαι και το δορυφόρο πια.

20210917_011938.jpg


20210917_011932.jpg


Περάσαμε και από το Υπουργείο εσωτερικών …
20210917_012520.jpg


Και από τη Santa Maria Maggiore …
20210917_013005.jpg


Τέλος για σήμερα. Ύστερα από μια διαδρομή 7,5 χιλιομέτρων μέσα στο κέντρο της Ρώμης …
Νυχτερινή βόλτα.jpg

φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας.

Η επιστροφή μας, στην οποία κάναμε ένα σερί περπάτημα χωρίς στάσεις διήρκησε περίπου 50'.
Τώρα εδώ που τα λέμε ... δεν μου φάνηκε μεγάλη η διαδρομή. Είχα προπονηθεί αρκετά (κατά τη διάρκεια της καραντίνας) με περπάτημα αρκετών χιλιομέτρων μέσα στην Αθήνα. Χα, χα. οπότε 7,5 χιλιομετράκια δεν μου φάνηκαν και πολύ.
Το ξέρω ότι θεωρητικά γύρω από τους σταθμούς δεν είναι και τα πιο καλά σημεία της πόλης. Παρόλα αυτά εμείς έχοντας σταθερό και γρήγορο βήμα και αυτοπεποίθηση ανθρώπων που ξέραμε που πάμε, γιατί είμαστε και βέρα Ρωμαίες ;) , χωρίς να αγχωθούμε και χωρίς να συναντήσουμε και κόσμο στο δρόμο (εκτός από κάποιους άστεγους που κοιμόντουσαν στα υπόστεγα του σταθμού) φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας κατά τις 2:05 το βράδυ.

Τη νύχτα έριξε καρεκλοπόδαρα. Ξύπνησα πολλές φορές από τον ήχο της βροχής. «Δεν πειράζει» σκεφτόμουν. «Ας ρίξει τώρα καλύτερα, αν είναι να ξεθυμάνει ο καιρός και να μην έχουμε προβλήματα το πρωί με το φευγιό μας».
Βέβαια στο τσαντάκι του Sport Billy είχα πάρει και αδιάβροχα πόντσο και πατουσάκια και ομπρέλα. Είχα φροντίσει να είμαι εξοπλισμένη για όλους τους καιρούς. Αρκεί μόνο να ξυπνήσουμε, γιατί 4 ώρες ύπνος παραείναι λίγες. Θα το ακούγαμε το ξυπνητήρι;

................................................................. post .............................................................................................................................
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom