Ιταλία Ισχυρή δόση … Ιταλίας :)

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.268
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas

ΜΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ... ΕΚΔΡΟΜΗ, ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΟ
Πολλά ήταν αυτά που έπρεπε να γίνουν σήμερα. Το σφιχτό, πρόχειρο και όχι καλά μελετημένο πρόγραμμά μου έλεγε ότι χθες έπρεπε να πάμε εκδρομή σε Αμάλφι και σήμερα να πηγαίναμε σε Caserta στους δύο Caravaggio και στο Θέατρο, που ήδη είχαμε κλείσει εισιτήρια για αυτό.
Ο φόβος μου μη χάσω τους Caravaggio (όπως την έπαθα στις Συρακούσες που τον άφησα τελευταίο για χάρη ενός ηφαιστείου) και ο επιπλέον χρόνος που περάσαμε στο υπέροχο Capodimonte τη χθεσινή ημέρα είχε πια «διώξει» την Caserta οριστικά από το πλάνο που το πήρα απόφαση ότι δεν … χωρούσε. :(
Είχα όμως και μια φήμη που έπρεπε να τη διατηρήσω. :p Όταν στο πρώτο μου ταξίδι στη Νάπολη που ήταν μια ημερήσια από τη Ρώμη, “χώρεσαν” εκτός από τη βόλτα στο ιστορικό κέντρο, η υπόγεια Νάπολη, η Misericordia και η Πομπηία, δεν θα έπρεπε τώρα που είχα τριήμερο στη διάθεσή μου να «βγουν» τα τριπλάσια αξιοθέατα - δραστηριότητες; :cool:

Έτσι …
σήμερα θα πάμε εκδρομή Amalfi το πρωί και στο Θέατρο San Carlo στη Νάπολη, το βράδυ! Μπήκα βέβαια σε μεγάλο πειρασμό όταν είδα ότι υπήρχε τρένο από την Costiera για Caserta απ’ ευθείας, αλλά με έπιασε το ... φιλότιμο και είπα να μην ταλαιπωρήσω (κι άλλο) τη φίλη μου.

Πρωινή εκδρομή στο Amalfi
Μη νομίζετε ότι τη σημερινή εκδρομή την είχα σκεφτεί και οργανώσει από πριν. Την είχα συλλάβει πριν το ταξίδι, αλλά τη “δούλευα” απ’ όταν ήρθαμε στη Νάπολη. Ήθελα να πάμε Ακτή Αμάλφι. Unesco γαρ η ακτή, αλλά μακριούτσικα λίγο.
Δεν θα μπορούσαμε να πάμε σε … όλη την ακτή :rolleyes::rolleyes: και θα έπρεπε να διαλέξω ένα χωριό. Και ο κλήρος έπεσε στο Αμάλφι, στο χωριό που έδωσε το όνομά του στα 50km όλης της ακτογραμμής.

Μακρύς ήταν ο δρόμος που προτείνει το google map, το οποίο δεν έβλεπα να δίνει λύσεις με την προσφιλή μου trenitalia. Αντίθετα πρότεινε λεωφορείο ως το Sorrento και μετά μετεπιβίβαση σε άλλο λεωφορείο για Positano ή Amalfi. Μα αν κοιτάξεις το χάρτη φαινόταν πιο κοντά τα χωριά Αμάλφι και Positano μέσω Salerno. Αρκεί να έχει καλή σύνδεση από Salerno και μετά. Και είχε, με καραβάκι. Τι καλύτερο; Το site της trenitalia έδινε και καλά δρομολόγια, σε ώρες και τιμές, ως το Salerno, οπότε το πιο ορθολογικό ήταν αυτό για μένα. Το μόνο που με τάραζε ήταν ότι και ο σπιτονοικοκύρης που ρώτησα και το google map διαφωνούσαν με τη λύση μου. Και οι δυο πρότειναν λεωφορεία.:oops:

Αποφάσισα να το ρισκάρω. Πήραμε το τρένο των 8:53 από τον κεντρικό σταθμό και στις 9:30 είμαστε ήδη Salerno. Στα 600μ. στην ευθεία βγήκαμε θάλασσα και στην προβλήτα επιβίβασης της “travelmar” για ακτή Αμάλφι. Το γραφείο εισιτηρίων ήταν δίπλα στο καραβάκι, το οποίο καραβάκι σύμφωνα με το πρόγραμμα αναχωρούσε στις 9:40 ακριβώς.


BeFunky-collage - 2021-12-14T211817.945.jpg




BeFunky-collage - 2021-12-14T005324.929.jpg



Τα επόμενα 45΄ πλέαμε παράλληλα με την Costiera Amalfitana, την ακτή που ανήκει στην Παγκόσμια κληρονομιά της Unesco.


20210919_101034.jpg



Διακρίναμε ακτές με μεγάλους γκρεμούς, απότομα βράχια, ακρωτήρια, όρμους και μικρές παραλίες. Πάνω στην απότομη ακτή βλέπαμε “κρεμασμένα” πολύχρωμα σπιτάκια, αλλά και «πεζούλες» (σαν αυτές που έχουν και οι Κυκλάδες μας), δηλ. διαμορφωμένα επίπεδα κομμάτια ώστε να μπορούν να καλλιεργούνται οι λεμονιές τους.
Αρκετά δυσπρόσιτη περιοχή και απομονωμένη έως ότου την επέλεξαν ποιητές, συγγραφείς και άλλοι διάσημοι για διακοπές με αποτέλεσμα στη συνέχεια να γίνει πολύ δημοφιλής και τουριστική.


20210919_102446.jpg




20210919_102719.jpg



Κατά τις 10:30 αποβιβαστήκαμε στο λιμάνι του Αμάλφι. Καμία σχέση με ταλαιπωρίες και αναμονές λεωφορείων ή κίνησης ή ατέλειωτες ώρες ταξιδιού. Νομίζω ότι η google map θα πρέπει να … αναθεωρήσει κάποιες προτάσεις διαδρομών ή έστω να με συμβουλευτεί κάπως! :cool::haha::cool:


20210919_102634.jpg



Όμορφο το Αμάλφι και πολύ τουριστικό.


20210919_103207.jpg




20210919_103214.jpg



Το πρώτο πράγμα που βλέπει κάποιος μπαίνοντας μέσα στα στενά του Amalfi είναι ο χάρτης της … Ελλάδας! :haha:


20210919_103937.jpg



Δίπλα από την Porta della Marina, μια πύλη του εναπομείναντος κομματιού του μεσαιωνικού τείχους του Αμάλφι υπάρχει ένας χάρτης φτιαγμένος από κεραμικά πλακίδια, που απεικονίζει τη Μεσόγειο Θάλασσα, στην οποία κυριαρχούσε το Αμάλφι ως κραταιά ναυτική δύναμη που ήταν. Βέβαια εμένα πιο πολύ μου έκανε για χάρτη Βυζαντινής αυτοκρατορίας με την Ελλάδα στο κέντρο και την επιγραφή «πολεμώντας πάντα εναντίον των εχθρών της πίστης», παρά για χάρτη επιρροής της ναυτικής δύναμης του Αμάλφι, το οποίο ούτε καν φαίνεται στο χάρτη. Χα, χα κάτι πρέπει να πήγε στραβά εδώ!

Ο “Cattedrale di Sant’ Andrea” είναι το δεύτερο που βλέπει κάποιος μπαίνοντας μέσα στα στενά του Amalfi. Η αρχιτεκτονική του (έργο τέχνης διαφόρων ρυθμών από τον 9ο αιώνα) και η αμφιθεατρική του θέση το καθιστά κυρίαρχο στην εικόνα του χωριού. Στην πραγματικότητα είναι πιο εντυπωσιακό απ’ ότι φαίνεται στις φωτογραφίες.


20210919_104648.jpg




BeFunky-collage - 2021-12-15T010042.636.jpg



Καθίσαμε και για καφεδάκι σε τραπεζάκι στην Piazza del Duomo, μπροστά στη βρύση di Sant’Adrea, για να έχουμε θέα τον Καθεδρικό. Βέβαια μόνο Καθεδρικό τελικά δεν βλέπαμε, αφού η Fontana μπροστά μας ήταν σημείο συνάντησης, στέκι, παγκάκι και σημείο φωτογράφησης για όλους τους τουρίστες του Αμάλφι, που Σεπτέμβριο μήνα ήταν πολλοί, μα πάρα πολλοί.


20210919_121051.jpg



Για τον καφέ (μαζί με τη θέα) πληρώσαμε 10€!!! Για έναν espresso και έναν καπουτσίνο!!! Κανονικά με αυτήν την τιμή θα ‘πρεπε να μας είχαν φέρει μια νταμιτζάνα. o_O Και το “Florian” της Βενετίας τόσο έχει τον espresso. Μα εδώ δεν είναι Βενετία!!! Και ο σερβιτόρος; Παλαιού τύπου κράχτης με τουπέ και ύφος Καζανόβα. o_O Θα πρέπει να του πει κάποιος ότι τώρα το σύστημα λειτουργεί με trip advisor. Hallo! "Gelati Artigianali" λέγεται το περί ου ο λόγος και είναι κάτω από το κατά τα άλλα γραφικότατο Hotel Fontana.

Επιθετική πώληση ... :lol::lol:

20210919_122547.jpg



Στη συνέχεια κάναμε βόλτα μέσα στα στενάκια του Αμάλφι ...


20210919_105819.jpg




20210919_110151.jpg




20210919_112504.jpg



... κάνοντας όλα τα τουριστικά, που προλαβαίναμε να κάνουμε, με φωτογραφίες, ψώνια και χάζεμα. Ο κεντρικός δρόμος είναι στην ουσία ένα στενό σαν αυτά που έχουν τα νησιά μας με τη διαφορά ότι σε αυτόν κυκλοφορούν και αυτοκίνητα και μηχανάκια.


BeFunky-collage - 2021-12-15T005252.491.jpg



... έτσι για να καταλαβαίνουμε τη διαφορά, αφού σε πολλά σημεία του το χωριό μοιάζει με αντίστοιχα σημεία κάποιου χωριού των Κυκλάδων.


BeFunky-collage - 2021-12-16T154552.805.jpg



Εκτός από μαγνητάκια (που ψωνίζω πάντα), ψώνισα και παραδοσιακά προϊόντα (που δεν το κάνω ποτέ). Πήρα αποξηραμένα φύλλα για amatriciana, που ένα κόκκο να βάλεις από αυτό στη σάλτσα γίνεται το φαί “φωτιά και λαύρα”. Όταν ήρθε η ώρα να μαγειρέψω εγώ έβαλα δυο κουταλιές, οπότε … καταλαβαίνετε. :mad::eek::eek: Πήρα και ρύζι με τρούφα, το οποίο όταν το μαγείρεψα και αυτό … μου λάσπιασε, αφού έπραξα κατ΄ εκτίμηση χωρίς συνταγή. Πλήρης αποτυχία δηλαδή. :cry:

Πάντως με αυτή τη βόλτα “έβγαλα τα σπασμένα” του καφέ, αφού σε όποιο μαγαζί μπαίναμε μέσα μας κερνούσαν και από κάτι. Έτσι, ήπιαμε limoncello, φάγαμε σοκολατάκια με λεμόνι, καραμελάκια και ζελέ με λεμόνι, κουφέτα με λεμόνι και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε με … λεμόνι φυσικά. Πάνε και οι δίαιτες, πάνε όλα.
Όπως καταλάβατε τοπικό προϊόν αποτελεί το λεμόνι και τα παράγωγά του. Όπως τοπικό προϊόν είναι και τα μοναδικά κεραμικά της ευρύτερης περιοχής της ακτής.


BeFunky-collage - 2021-12-14T232947.686.jpg



Γενικά όμως παρόλα τα διαφημιστικά κεράσματα ( :rolleyes::icon_redface::rolleyes-80::innocent:) ένιωθα ότι είχα δώσει αρκετά λεφτά στο Αμάλφι. Δεν είχα σκοπό να αφήσω άλλα. Το εισιτήριο για να ‘ρθω ως εδώ, ο καφές και τα μικροαναμνηστικά αρκούσαν. Μπορεί να ακούγομαι λίγο αυστηρή, αλλά μάλλον με είχε επηρεάσει αρνητικά η “αρπαχτή” του καφέ και του σερβιτόρου και γι ‘αυτό να έχω τέτοια διάθεση … δεν ξέρω. Α! Επίσης είχα προσπαθήσει να φορτίσω το κινητό μου, την ώρα που έπινα το καφεδάκι μου, αλλά ο «Καζανόβα» μου είπε ότι δεν έχει ρεύμα το μαγαζί!!! Έτσι εξηγείται γιατί είχε 10€ ο καφές! Ήταν χειροποίητος! :p

Είχαμε όμως αρκετό χρόνο ως τις 2:10 που θα παίρναμε το καραβάκι της επιστροφής. Χρόνο που θα τον «τρώγαμε» σε μπάνιο στη θάλασσα. Σας είπα ότι έκανε ζέστη; Κανονικό καλοκαίρι ήταν.
Κατεβήκαμε στην παραλία.


20210919_124428.jpg



Εκεί υπήρχαν ξαπλώστρες για όλα τα βαλάντια. Οι οικονομικότερες ήταν της τάξεως των 15€, ενώ οι διπλανές, που ανήκαν σε κάποιο club ήταν ... απλησίαστες. Εμείς διαλέξαμε το … βοτσαλάκι. Καλύτερο μου φάνηκε.;);) Μια ώρα θα καθόμαστε ούτως ή άλλως.


20210919_135644.jpg




20210919_125140.jpg




20210919_130418.jpg



Η τσαντούλα του sport Billy είχε χωρέσει και μαγιό και παρεό και … σαγιονάρες. Το παρεό έγινε ψάθα, στρώθηκε κάτω, η πετσέτα (του ξενοδοχείου) παραβάν και σε πολύ λίγο κολυμπούσαμε μέσα στην παραλία του Αμάλφι.


20210919_133346.jpg



Πεντακάθαρη, δροσερή και με ωραίο περιβάλλοντα χώρο. Πριν λίγα χρόνια κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες δεν με είχαν αφήσει να κάνω μπάνιο στα Cinque Terre και τώρα πολύ χαιρόμουν που το κατάφερα σε άλλο θέρετρο μεν της Ιταλίας αλλά αρκετά πανομοιότυπο.


20210919_133634.jpg



Η ωρίτσα που είχαμε στη διάθεσή μας πέρασε γρήγορα. Μέχρι να μαζέψουμε τα πράγματα, να αλλάξουμε και να πακετάρουμε είχε φτάσει η ώρα 2:00. Στο τέλος τρέξαμε πανικόβλητες για να βγάλουμε εισιτήριο και να προλάβουμε το καραβάκι. Είχε μεγάλη σημασία να προλάβουμε το καραβάκι των 2:10, αφού το επόμενο ήταν δυο ώρες μετά και πιθανά να κινδύνευε το βραδινό θέατρο.


20210919_140917.jpg



Τέλος καλό, όλα καλά. Αράξαμε στο καραβάκι με ένα καφέ που εδώ περιέργως δεν ήταν … καραβίσιος. Η απλή χαλαρή βαρκάδα της επιστροφής (που είχα τόσο ανάγκη μετά το τρεχαλητό) μαζί με το καφεδάκι και τα κανελομπισκοτάκια, που βρήκα στην τσάντα μου είχε μετατραπεί σε … χλιδάτη βαρκάδα. ;)


20210919_141617.jpg




20210919_141845.jpg



Το Αμάλφι μου φάνηκε πολύ όμορφο και γραφικό. Μου έβγαλε όμως κάτι παλιακό. Όχι ρετρό αλλά λίγο κιτς. Πως είναι κάποια μέρη που ξαφνικά αποκτούν δόξα, κίνηση, γίνονται μόδα αλλά δεν μπορούν να τα διαχειριστούν όλα αυτά; Κάτι που στα Cinque Terre (περιοχή της Ιταλίας που θύμιζε πολύ από άποψη γεωμορφολογίας την Costiera Amalfitana) δεν το έχουν. Εκεί είδα ένα άλλο (καλύτερο) τουριστικό επίπεδο. Μπορεί να φταίει ο πιο αυθόρμητος χαρακτήρας του ... νότου της Ιταλίας. Είμαι περίεργη για το πως είναι το Κάπρι που σίγουρα έχει πιο πολύχρονη τουριστική πείρα.

Στο Salerno τώρα δεν προλάβαμε το τρένο των 3:00. Μικρό το κακό αφού είχε συνέχεια τρένα.
Τα 45’ που είχαμε χρόνο τα φάγαμε σε … φαγητό. Πίτσα και μακαρονοσαλάτα με θαλασσινά στο παραλιακό Madegra, μαγαζί που είχε τα πάντα και πολύ κόσμο επίσης. Προλάβαμε και πήραμε και ένα βλέφαρο το Salerno.


BeFunky-collage - 2021-12-16T160504.123.jpg



Πήραμε το τρένο των 4:00 και 4:40 είμαστε πάλι στην γνώριμή μας Piazza Garibaldi. Εκεί πήρα μια απόφαση. Να πάω ως τη via Tribunali, αφού από ώρα σκεφτόμουν ένα φουστανάκι που … δεν ψώνισα χθες και το αν προλάβαινα να πεταχτώ να το αγοράσω σήμερα πριν το θέατρο.
«Μέχρι τις 5:30 θα είμαι πίσω» λέω στη φιλενάδα μου. «Θα πεταχτώ ως το Di Mateo να πάρω το φουστανάκι και θα γυρίσω σφαίρα». Παρόλες τις αμφιβολίες της για το αν θα προλάβω, εγώ το είχα ήδη αποφασίσει. Δεν ξέρω τι ήθελα πιο πολύ, να αγοράσω το φουστανάκι ή να περπατήσω για λίγο μόνη μου μέσα στο κέντρο της Νάπολη ειδικά τώρα που ψιλοέμαθα τα δρομάκια; Μπορεί να χτυπούσα και καμιά πίτσα για απογευματινό. :icon_redface:

Την έμαθα τη Νάπολη. Έκοψα δρόμο μέσα από την Via Pasquale Stanislao Mancini, μετά πήρα τη Via Annunziata και την via Forcella και σε 20’ ήμουν στην πολύ γνώριμη γειτονιά της Via Tribunali, στο ύψος του Di Mateo.


20210919_170927.jpg




BeFunky-collage - 2021-12-16T192223.492.jpg



To Di Mateo ήταν δυστυχώς κλειστό (Κυριακές κλείνει από τις 3:00 το μεσημέρι). Το φουστανάκι ήταν εκεί και με περίμενε. Σε άλλο όμως χρώμα. Το πήρα. Πήρα και ένα μαγνητάκι ακόμα.
Στο γυρισμό μου, όσο χρόνο γλύτωνα με το που χωνόμουν στα στενάκια για να κόψω δρόμο τόσο χρόνο έτρωγα καθυστερώντας βγάζοντας φωτογραφίες διάφορα points όπως αυτό …


20210919_171429.jpg



Εδώ στη Νάπολη, ο Μαραντόνα ζει και μέσα από τις αφιερώσεις του street art.

Στις 5:30 ήμουν πίσω, τυπική στο ραντεβού μου. Παρόλο που είχαμε χρόνο για να ετοιμαστούμε …


 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το Hotel «Tito», έχει reception σε όροφο και δωμάτιο σε διπλανό κτίριο(!), όπως συμβαίνει με αρκετά ξενοδοχεία της περιοχής του Termini.
Οπως συμβαίνει σε διάφορα ξενοδοχεία γενικώς στην Ιταλία. Σε τέτοιο έμεινα στη Φλωρεντία :)

Δώσε Ιταλία να γουστάρουμε!!!! Εγώ την έχω λιώσει φέτος :haha::haha::haha:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.268
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Οπως συμβαίνει σε διάφορα ξενοδοχεία γενικώς στην Ιταλία. Σε τέτοιο έμεινα στη Φλωρεντία :)

Δώσε Ιταλία να γουστάρουμε!!!! Εγώ την έχω λιώσει φέτος :haha::haha::haha:
Ναι, ναι το πρόσεξα. Είδα ότι έκανες ένα ταξίδι, μια ταξιδάρα και ... καμία ιστορία :( ακόμα.

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Αγαπάμε Ιταλία , Ιταλόπληκτη εδώ !!! Ευτυχώς που κατάφερα και πήγα τέλη Σεπτέμβρη σε Ρώμη και Φλωρεντία αλλά και πάλι στη Ρώμη δεν πρόλαβα να πάω Πάνθεον και Πιάτσα Ναβόνα , έχει κάτι μαγικό η Ρώμη , δεν τη χορταίνεις και όταν ξαναπάς πάλι κάτι ανακαλύπτεις , αλλά και η Φλωρεντία ΕΡΩΤΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ , σίγουρα θα ξαναπήγαινα ... Δώσε και άλλη Ρώμη με Νάπολη στο λαό !!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ναι, ναι το πρόσεξα. Είδα ότι έκανες ένα ταξίδι, μια ταξιδάρα και ... καμία ιστορία :( ακόμα.

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
@Grerena Τι να πω κι εγώ που είχα να πάω εξωτερικό από το 2014 που είχα επισκεφτεί τη Κωνσταντινούπολη ... Από το 2015 ως το 2019 δεν πήγαινα λόγω προσωπικών προβλημάτων ... Ήταν να πήγαινα το 2020 Κλασσικό Γύρο Ιταλίας αλλά μας τα ματαίωσε όλα ο Covid ... Θα το επαναλάμβανα φέτος το Κλασσικό Γύρο αλλά πάλι κάτι στράβωσε αρχές με μέσα καλοκαιριού ... Αλλά μια μέρα είπα στον εαυτό μου '' Ίριδα δεν θα τα παρατήσεις , θα πας στην Ιταλία , για αρχή ξεκίνα με τα must see Ρώμη και Φλωρεντία'' και έτσι ένα μεσημέρι κανονίστικαν όλα και μέσα προς τέλη Σεπτέμβρη πέταξα για την αγαπημένη μου Ιταλία ... Αλλά μια φορά επίσκεψη σε αυτή τη χώρα δεν είναι ποτέ αρκετή ...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aντε το πήρες επιτέλους απόφαση να γράψεις :)
Αυτό με το πρόγραμμα το έχω και γω ....το φιάχνω, το ανακοινώνω ακούω τα χίλια μύρια αλλά φυσικά ποτέ μα ποτέ δε βγαίνει αυτούσιο...απλά υπάρχει για να υπάρχει και μάλλον το φιάχνω για να μπαίνω στο τριπάκι να ζω το ταξίδι πριν ξεκινήσει.

Ήταν μια extra πρόκληση για μένα να ταξιδέψω με όλα μου τα υπάρχοντα σε ένα τσαντάκι 40x25x20!
Η πρώτη φορά είναι δύσκολη. Μετά το ξεπερνάς. Δεν έχεις να σκας και τι να φορέσεις το βράδυ...απλά την άλλη αλλαξιά που δε φορούσες όλη μέρα :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
καμία ιστορία :( ακόμα.
Την έχω ξεκινήσει και βρηκα και τίτλο, που το πας αυτό; :haha: Αλλά χωρίς κενά σ/κ δυσκολεύομαι να τη προχωρήσω γρήγορα.... Τις δυο τελευταίες τις έγραψα γρήγορα σχετικά γιατί ήμουν κλειδαμπαρωμενη πολύ καιρό, χωρίς να μπορώ να κάνω και πολλά σχέδια, οπότε είχα χρόνο..... Είπα όμως ότι θα τη γράψω και θα το κάνω! Τώρα περιμένω τη συνέχεια της δικής σου ιστορίας για να την απολαύσω 😍

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
Νομίζω ότι το κάλυψα αυτό το χρόνο φέτος και με το παραπάνω :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.012
Λοιπον εκανα κι εγω το πρωτο ταξιδι με σακιδιακι αλλα για 2ημερο. Ειχα αγχος αν θα χωρεσω τον χαμο που κουβαλαω συνηθως . Επιτηδες εκλεισα με wizz που δινει αλλα 5 εκ περιθωριο κι ετσι πηρα μεγαλυτερη τσαντα απο της ryan. Ε, γυρισα και με ψωνια και μπορω να πω οτι το ευχαριστηθηκα που δεν εσερνα κατι με ροδες και θα το ξανακανα. Αλλα 4 μερες? Παρακολουθω πως πηγε και την αποτιμηση. Πολυ μεγαλη προκληση!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ενώ έχω κλείσει εισιτήρια για Κατάνια στις 29 του μήνα, επιστροφή 3/12 για 2 άτομα με συνολικό κόστος 32 ευρώ για κάποιους λόγους το ταξίδι ακυρώθηκε και έτσι έγινα ...χορηγός της Ryan...😡🤬
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.268
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Μια νύχτα στη Ρώμη
Πάντα ήθελα να γράψω σε μια ιστορία μου τον παραπάνω τίτλο. «Μια νύχτα στη Ρώμη». Σε όλα τα προηγούμενα ταξίδια στη Ρώμη οι ημέρες ήταν αφιερωμένες στα αξιοθέατα και τα μουσεία και όταν έφτανε η νύχτα συνήθως ήμουν πολύ εξαντλημένη για να τη χαρώ. Οπότε σήμερα είχε έρθει … η νύχτα που περίμενα. Νυχτερινή χαλαρή βόλτα και χάζεμα, χωρίς πρόγραμμα στη Ρώμη. Και ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά.
Βόλτα, «χάζεμα», ψώνια, φωτογραφίες σε αγαπημένα σημεία, aperol, πίτσα, παγωτό και ποτό!!!

Ξεκινήσαμε τη διαδρομή μας περνώντας από την piazza Republica. Μπροστά σε όλες τις άλλες γνωστές πλατείες της Ρώμης αυτή δεν σου κάνει και τόσο εντύπωση ειδικά την ημέρα. Βράδυ όμως … ;
20210916_202902.jpg


Τι όμορφη που είναι το βράδυ! Συνεχίσαμε στη Via Nazionale και μετά χωθήκαμε μέσα στα στενάκια. Διάφορα κουκλίστικα μαγαζάκια μας θύμισαν ότι δεν είχαμε φάει σήμερα. Από το πρωί δουλειά, αεροδρόμιο, ταξίδι, check in, μάλλον θα πρέπει να φάμε τώρα και μάλιστα πριν φτάσουμε στα πολύ τουριστικά του κέντρου.
Ένα χαριτωμένο μαγαζάκι μας γυάλισε, το “Ristorante Berzitello”, στο οποίο και καθίσαμε για μια πίτσα. Ήθελα ένα aperol για αρχή και ναι πριν καν το σκεφτώ μας το … κέρασε το μαγαζί! :) Τι καλά! Αλλά και η πίτσα με προσούτο που φάγαμε ήταν καταπληκτική.

BeFunky-collage - 2021-11-19T001319.130.jpg


Στη συνέχεια και μετά το palazzo Barberini στρίψαμε στη via Rasella προκειμένου να “πέσουμε” για πολλοστή φορά στη διαδρομή που εγώ αποκαλώ «τουριστική οδό», την οποία την προηγούμενη φορά που την έκανα μου είχε φανεί "overdose" και μάλιστα με είχε κουράσει κιόλας (κυρίως από τους πολλούς πλανόδιους και το πανηγυριώτικο ύφος). Είναι η διαδρομή που περνάει από την Fontana di Trevi, το Πάνθεον, την Piazza di Pietra, την piazza Navona και συνεχίζει και απέναντι του Τίβερη.
Σήμερα όμως, αυτή τη διαδρομή την απόλαυσα. Ίσως επειδή είχα καιρό να την κάνω; Ίσως επειδή με είχε πειράξει η κλεισούρα της καραντίνας; Ίσως επειδή ήταν μια χαλαρή βόλτα χωρίς το άγχος των αξιοθεάτων; Ίσως γιατί τώρα ήταν βράδυ; Ίσως επειδή τώρα ήταν αργά το βράδυ;
Μπορεί όλα αυτά μαζί.

Δεν είδα τις ορδές τουριστών, που έβλεπα άλλες φορές (ούτε καν στην Fontana di Trevi). Αργά το βράδυ πολλά από αυτά που γνώριζα ως καφέ ήταν … μπαράκια. Άλλες εικόνες, άλλη ατμόσφαιρα, άλλη αίσθηση!

Κάναμε όμως και τα … τουριστικά μας. Λίγο πριν την Fontana di Trevi ψωνίσαμε τα σουβενίρ μας. Μια τσαντούλα made in Italy πήρα και 5 μαγνητάκια, όσες και οι φορές που είχα έρθει στη Ρώμη :cool:. Δεν το έκανα επίτηδες, αλλά ήταν όλα όμορφα και δεν μπορούσα να διαλέξω και μου αρέσει τόσο πολύ να χαζεύω και να …ψωνίζω στα σουβενιρομάγαζα.

Τη Fontana di Trevi όσες φορές και να τη δεις … αγαλλιάζεις.
20210916_221415.jpg


Τώρα πια όμως δεν μπορείς να κατέβεις στα δύο κατώτερα διαζώματα. Τη θαυμάζεις από επίπεδο του πεζόδρομου και μόνο. Παλιά αν ήθελες ακουμπούσες το νερό.

20210916_221520.jpg


Μετά το φαγητό θέλαμε και ένα παγωτό. Προχωρήσαμε … για να το βρούμε...

20210916_221425.jpg


Το παγωτό του “San Crispino”, το είχαμε ήδη αφήσει πίσω μας. Του “Venchi” μόλις το προσπεράσαμε αλλά και τα δύο τα έχω γευτεί στο παρελθόν (το 2ο μου άρεσε περισσότερο) και τώρα ήθελα να δοκιμάσω ένα άλλο από τα διάσημα gelato της Ρώμης. Εντάξει, είπαμε ότι θα κάνουμε χαλαρή βόλτα, αλλά γιατί να μην δοκιμάσω ή δω και κάτι για πρώτη φορά; Η γοητεία του καινούριου πάντα θα υπάρχει και θα την αναζητώ. Ας προχωρήσουμε ως το “Giolliti”.

Στην Piazza di pietra είδαμε το "Salotto 42", ένα πολύ χαριτωμένο μπαράκι (και απ’ ότι ήξερα και αρκετά μοδάτο)...
20210916_224753.jpg


Αν δεν βρίσκαμε τίποτα άλλο που να μας "γυάλιζε" θα γυρνούσαμε να πιούμε εδώ το ποτάκι μας με θέα τις κολώνες του ναού του Αδριανού.
20210916_224841.jpg


Η συνέχεια είχε Giolliti...
20210916_225812.jpg


Κλασική εμφάνιση. Έλπιζα μόνο να μην έχει και μόνο κλασικές γεύσεις. Βλέπετε είμαι σε φάση που κάνω διατροφή. Αν είναι δυνατόν! Ενώ είσαι σε διατροφή να πας Ιταλία και μάλιστα Νάπολη; Μοιάζει με ανέκδοτο. Είμαστε για διατροφή τώρα;

Το κλασικό Giolliti τελικά είχε και …50 γεύσεις για να διαλέξεις. Εγώ διάλεξα μια bitter σοκολάτα non latte. Κοινώς είναι το σορμπέ. Την κράτησα τη διατροφή! :xalara:
BeFunky-collage - 2021-11-18T194758.402.jpg


Η συνέχεια είχε η Piazza della Rotonda...
20210916_234155.jpg


Είναι η πλατεία, στην οποία κυριαρχεί το πολύ επιβλητικό Πάνθεον, ο τεράστιος αυτός αρχαίος Ρωμαϊκός ναός που έχει διασωθεί αλώβητος έως σήμερα. Τι όμορφα που είναι και εδώ βράδυ...
20210916_233612.jpg


20210916_233955.jpg


Για τη Piazza Navona τι να πω; Την πλατεία (Ιππόδρομο επί Ρωμαϊκών εποχών) δεν την είχα ξαναδεί βράδυ. Πανέμορφη και πολύ όμορφα φωταγωγημένη...
BeFunky-collage - 2021-11-20T000122.201.jpg


Ευτυχώς που μόλις είχαμε φάει παγωτό μας, γιατί το “Al Tre Scalini” (να ξέρετε) 10:00 η ώρα ήταν έτοιμο να κλείσει και δεν θα μπορούσαμε να φάμε το εκπληκτικό ταρτούφο του.

Είχα διαβάσει ότι πίσω από τη Navona είναι στέκι για ποτάκι το βράδυ. Στρίψαμε λοιπόν και εμείς στην “Via di S. Agnese in Agone”, αλλά και να μην το είχα διαβάσει θα το καταλαβαίναμε, γιατί μια βοή και μιαν αντάρα ερχόταν στα αυτιά μας μέσα από το στενό...
20210916_235635.jpg


Και πράγματι νεολαία και μη της πόλης είχε μαζευτεί εδώ. Καφέ μπαρ στη σειρά γεμάτα από κόσμο, καθιστό και όρθιο. Προχωρήσαμε προς το “Emporio de la pace”. Εδώ όλοι στο δρόμο παρέες παρέες σε πηγαδάκια. Είχε και πόρτα έναν συμπαθέστατο τύπο που ρύθμιζε την κυκλοφορία. Περίμενες μια μικρή ουρά για να μπεις μέσα, να παραγγείλεις και να πάρεις το ποτό σου. Από ένα Μαρτινάκι πήραμε, το οποίο ήταν και πάμθφηνο (με 3€ παρακαλώ). Κάναμε και εμείς το πηγαδάκι μας έξω μαζί με τους Ρωμαίους και τις Ρωμαίες, με τους οποίους πολύ μα πολύ εύκολα έπιανες κουβέντα.

20210916_235814.jpg


20210916_235933.jpg


20210917_001730.jpg


Μ’ αυτά και μ’ αυτά η ώρα είχε φτάσει σχεδόν μία το βράδυ. Είμαστε λίγο μακριά από το ξενοδοχείο μας και λογικά θα κάναμε καμιά ωρίτσα να επιστρέψουμε. Με βαριά καρδιά πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

Θα βλέπαμε όμως πολλές εικόνες της μεταμεσονύχτιας Ρώμης. :):):)

Ξανά Navona. Τι υπέροχη που είναι το βράδυ!
20210917_004531.jpg


Και το Pantheon, με πολύ λίγο κόσμο αυτήν την προχωρημένη ώρα …
20210917_2005029.jpg


Και η Piazza Colonna …
20210917_010035.jpg

στην οποία δεν είχα ξαναβρεθεί στο παρελθόν.

… με το Palazzo Chigi, ένα υπέροχο αναγεννησιακό κτίριο, το οποίο αποτελεί την έδρα του Υπουργικού Συμβουλίου και την επίσημη κατοικία του Πρωθυπουργού της Ιταλίας...
20210917_005815.jpg


και με το Palazzo Wedekind, που στεγάζει ιστορικά γραφεία εφημερίδας Il Tempo ...
20210917_010054.jpg


Περασμένες 1:00 το βράδυ είναι η κατάλληλη ώρα για εργασίες του Δήμου …
20210917_010252.jpg


... ή για χάζεμα στις βιτρίνες της Via Del Corso…
20210917_010316.jpg


Αυτή τη διασταύρωση της via del Quirinale στο σημείο με 4 συντριβάνια … τη λες και …γειτονιά μου, τόσες φορές που έχω περάσει από εδώ για να πάω στο ξενοδοχείο μου (που συνήθως κλείνω στην περιοχή). Δεν χρειάζομαι και το δορυφόρο πια.

20210917_011938.jpg


20210917_011932.jpg


Περάσαμε και από το Υπουργείο εσωτερικών …
20210917_012520.jpg


Και από τη Santa Maria Maggiore …
20210917_013005.jpg


Τέλος για σήμερα. Ύστερα από μια διαδρομή 7,5 χιλιομέτρων μέσα στο κέντρο της Ρώμης …
Νυχτερινή βόλτα.jpg

φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας.

Η επιστροφή μας, στην οποία κάναμε ένα σερί περπάτημα χωρίς στάσεις διήρκησε περίπου 50'.
Τώρα εδώ που τα λέμε ... δεν μου φάνηκε μεγάλη η διαδρομή. Είχα προπονηθεί αρκετά (κατά τη διάρκεια της καραντίνας) με περπάτημα αρκετών χιλιομέτρων μέσα στην Αθήνα. Χα, χα. οπότε 7,5 χιλιομετράκια δεν μου φάνηκαν και πολύ.
Το ξέρω ότι θεωρητικά γύρω από τους σταθμούς δεν είναι και τα πιο καλά σημεία της πόλης. Παρόλα αυτά εμείς έχοντας σταθερό και γρήγορο βήμα και αυτοπεποίθηση ανθρώπων που ξέραμε που πάμε, γιατί είμαστε και βέρα Ρωμαίες ;) , χωρίς να αγχωθούμε και χωρίς να συναντήσουμε και κόσμο στο δρόμο (εκτός από κάποιους άστεγους που κοιμόντουσαν στα υπόστεγα του σταθμού) φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας κατά τις 2:05 το βράδυ.

Τη νύχτα έριξε καρεκλοπόδαρα. Ξύπνησα πολλές φορές από τον ήχο της βροχής. «Δεν πειράζει» σκεφτόμουν. «Ας ρίξει τώρα καλύτερα, αν είναι να ξεθυμάνει ο καιρός και να μην έχουμε προβλήματα το πρωί με το φευγιό μας».
Βέβαια στο τσαντάκι του Sport Billy είχα πάρει και αδιάβροχα πόντσο και πατουσάκια και ομπρέλα. Είχα φροντίσει να είμαι εξοπλισμένη για όλους τους καιρούς. Αρκεί μόνο να ξυπνήσουμε, γιατί 4 ώρες ύπνος παραείναι λίγες. Θα το ακούγαμε το ξυπνητήρι;

................................................................. post .............................................................................................................................
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom