Ιταλία Ισχυρή δόση … Ιταλίας :)

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas

ΡΩΜΗ ΞΑΝΑ
Στις 7:31 έφευγε το τρένο μας για τη Ρώμη. Πολύ ακριβό ήταν το γρήγορο τρένο (48€!) και αρκετά βάρβαρη η ώρα αναχώρησης του αργού τρένου (6:35!). Το τρένο «μεσαίας» ταχύτητας και καλούτσικης τιμής (27€) μας φάνηκε η καλύτερη επιλογή. Εγώ βέβαια το βλέπω σαν: «Αγόρασα μια ώρα ύπνο παραπάνω στο κρεβάτι του ξενοδοχείου για 15€» (όσο ήταν η διαφορά του μεσαίου από το οικονομικό τρένο), αλλά μάλλον αυτή ήταν και η πιο συμφέρουσα λύση.

Ήπιαμε έναν espresso στο πόδι, στο απέναντι καφέ (που συμπεριλαμβανόταν στο πρωινό του ξενοδοχείου μας) και στις 7:18 είμαστε ήδη μέσα στο βαγόνι μας.
Αράξαμε και όπως πάντα το επόμενο δύωρο εγώ … κοιμήθηκα. Ναι, ναι το κούνημα του τρένου είναι ισχυρότερο από τον καφέ. :cool:

Φτάσαμε στο Roma Termini στις 9:40...

BeFunky-collage - 2021-12-20T211539.033.jpg



Βγάλαμε εισιτήρια για το αεροδρόμιο με το Leonardo Express, για το μεσημέρι στις 3:00, αφήσαμε τα πράγματα σε lock rooms εκτός του σταθμού (που ήταν οικονομικότερα από το … official του σταθμού ;)) και ξεκινήσαμε για τη βόλτα μας στην πόλη. Είχαμε μπροστά μας ένα πεντάωρο για να δούμε τη Ρώμη.

Κι όμως … για αυτή τη βόλτα δεν είχα κανένα πρόγραμμα με μουσεία και αξιοθέατα. Θα ήταν μια χαλαρή βόλτα από αυτές που δεν έχω ξανακάνει στη Ρώμη. Ένα μικρό στόχο τον είχα βέβαια που ήταν να φτάσουμε ως την γειτονιά Trastevere και επειδή είναι από τις αγαπημένες μου γειτονιές της Ρώμης, αλλά και επειδή έλπιζα μήπως και πετυχαίναμε ανοιχτό και το παλάτι Corsini (που είχε μέσα έναν Caravaggio), αλλά δεν ήμουν και σίγουρη ότι θα το βρίσκαμε ανοιχτό, αφού κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να έκανε κάποια ανακαίνιση.
Ήθελα όμως να περπατήσω δρόμους που δεν είχα ξαναπερπατήσει. Να κάνω διαδρομή μέσα στη Ρώμη, να δω πάρκα και γειτονιές, που αν είναι δυνατόν να μην έχω ξαναδεί στο παρελθόν, έτσι για να «δω» και κάτι καινούριο για μένα, από Ρώμη.

Πήραμε τη Via Cavour. Περάσαμε έξω από τη Santa Maria Maggiore …

BeFunky-collage - 2021-12-21T005117.357.jpg



… αλλά δεν μπήκαμε μέσα. Είπαμε δεν θα είμαι ψυχαναγκαστική σε αυτή τη βόλτα. Το είχα υποσχεθεί και σε μένα και στη φίλη μου. :rolleyes:


20210920_105431.jpg



Συνεχίσαμε ώσπου μετά από λίγο η φιλενάδα μου είδε ένα μαγαζί με vintage ρούχα.
«Μπαίνουμε;» μου λέει; «Γιατί όχι;» (είδατε πόσο χαλαρή βόλτα κάναμε;:cool:)
Χαζολογήσαμε εκεί μέσα λίγη ώρα αλλά και ψωνίσαμε κιόλας. Ένα μαντηλάκι μεταξωτό πήρα εγώ και η φίλη μου ένα πουκάμισο.

Στα 500 μέτρα από το vintag-άδικο είπαμε να κόψουμε δρόμο για το Κολοσσαίο στρίβοντας αριστερά σε ένα δρομάκι, το οποίο οδηγούσε συντομότερα στο Κολοσσαίο, περνώντας και μπροστά από την εκκλησία του San Pietro in Vincoli. Το δρομάκι αυτό (από την Cavour προς την εκκλησία) ήταν στην ουσία μια σκάλα κάτω από μια στοά, στο τέλος της οποίας βρισκόταν η piazza di San Pietro in Vincoli.
Βγαίνοντας από τη στοά προσέξαμε κάποιους που έμοιαζαν με «συντηρητές έργων τέχνης» επί το έργον. Υποθέσαμε ότι ήταν συντηρητές από την «ευλάβεια» με την οποία καθάριζαν τον τοίχο της στοάς. Γιατί; Τι είναι αυτή η στοά; Γιατί την προσέχουν έτσι;


20210920_110546.jpg



Έτσι, έψαξα και έμαθα: "Vicus scelleratus" ήταν το πρώτο της όνομα στην αρχαία Ρώμη, τότε που ήταν στέκι κακοποιών στοιχείων. Αργότερα μετονομάστηκε σε "Scalinata dei Borgia" από τον πάπα Αλέξανδρο VI Rodrigo Borgia, ο οποίος έγινε διάσημος για τα εγκλήματά του. Πάνω από τη στοά υψώνεται το αναγεννησιακό παλάτι του Βοργία στο οποίο έζησε η ερωμένη του πάπα Vannozza και μεγάλωσαν τα νόθα παιδιά του (συμπεριλαμβανομένης της Λουκρητίας Βοργία!)

Τελικά υπάρχει δρόμος ή στενάκι στη Ρώμη που να μην έχει … ιστορία;
Αυτή λοιπόν ήταν σίγουρα μια εικόνα της Ρώμης που δεν είχα ξαναδεί. :)

Η San Pietro in Vincoli ήταν ανοιχτή, οπότε είπαμε να μπούμε να δούμε και τον Μωυσή του Michelangelo...

BeFunky-collage - 2021-12-19T013501.974.jpg



Προχωρήσαμε προς την via Eudossiana και έτσι περάσαμε μπροστά από το Πανεπιστήμιο.


BeFunky-collage - 2021-12-20T210428.666.jpg



Κανονικά αν η βόλτα ήταν … κανονική και όχι χαλαρή, τώρα θα πηγαίναμε στο Domus Aurea, δηλ. στα ερείπια του μεγαλοπρεπούς ανακτόρου του Νέρωνα (γνωστή και ως Χρυσή οικία), που ήταν πολύ κοντά. Προχωρήσαμε αρκετά φτάνοντας σχεδόν ως την είσοδό του. :rolleyes-80:


20210920_120109.jpg



Αλλά είπαμε … χαλαρά σήμερα. Μόνο τα πεύκα της Ρώμης είδαμε και ένα εκπαιδευτικό φιατάκι. Κοιτάξτε που κάνουν μάθημα οδήγησης οι Ρωμαίοι… Σε δρόμο που από τη μια μεριά φαίνεται το Κολοσσαίο και από την άλλη το παλάτι του Νέρωνα!!!


BeFunky-collage - 2021-12-21T003253.859.jpg



Το χαλαρό της βόλτας σήκωνε καφέ. Καθίσαμε για καφέ στο “Bistrot caffe dello studente” μαζί με φοιτητές και καθηγητές. Είχε κι άλλα η περιοχή, αλλά αυτό ήταν πολύ ατμοσφαιρικό αλλά και κεντρικό και απόμερο συγχρόνως. Ένιωσα σαν ντόπια που είχα έρθει σε κάτι ψαγμένο και εγώ το είχα βρει τυχαία.
Ωραίος ήταν και ο καφές, ωραία ήταν και η πάστα φλώρα που πήραμε.


BeFunky-collage - 2021-12-20T220830.295.jpg



Μετά το καφεδάκι μας προχωρήσαμε προς το Κολοσσαίο. Όσες φορές και να δεις το Κολοσσαίο εντυπωσιάζεσαι...


20210920_120614.jpg




20210920_121014.jpg



Το βολτάραμε περιμετρικά του, βγάζοντας φωτογραφίες, προχωρήσαμε προς την αψίδα του Κωνσταντίνου, πήραμε τη via San Gregorio κάτω από το Παλατίνο λόφο ...


20210920_122214.jpg




20210920_122421.jpg




20210920_130155.jpg



... στρίψαμε και περπατήσαμε παράλληλα με τον Ιππόδρομο, στη Via dei Cerchi, ώσπου φτάσαμε στην εκκλησία Santa Maria in Cosmedin. Εκεί κάναμε μια στάση.


20210920_125621.jpg



Ήθελα να δω το «Στόμα της Αλήθειας». Πρόκειται για ένα μαρμάρινο δίσκο, πάνω στον οποίο είναι λαξευμένο ένα μυθικό, ανδρικό, γενειοφόρο πρόσωπο. Τα μάτια, τα ρουθούνια και το στόμα του είναι ανοιχτά και το πάνω μέρος του κεφαλιού του έχει δυο κέρατα. Ο δίσκος έχει διάμετρο 1,75 μ. και ζυγίζει 1300 κιλά. Και βρίσκεται εδώ από το 1632.


20210920_125345.jpg



Το “La bocca della Verita” ήθελα να το δω και γιατί είναι ένα από τα γνωστά αξιοθέατα της Ρώμης, όσο και γιατί είναι ένα από τα film location αγαπημένης ταινίας, της “Roman Holiday”, στην οποία ταινία και το πρωτοείδα.
Βρίσκεται στον πρόναο της εκκλησίας της “Santa Maria in Cosmedin”, η οποία ω! τι έκπληξη είναι Ελληνική! Αυτό δεν το ήξερα. Μπήκα μέσα και άκουσα ελληνικές ψαλμωδίες. Αλήθεια τώρα; «Ελληνικά ακούμε;» Ρώτησα τη φιλενάδα μου. Και μετά είδα και την πινακίδα. Ναι, ελληνική είναι.


BeFunky-collage - 2021-12-21T012059.485.jpg




20210920_124930.jpg



Σύμφωνα με το μύθο το “στόμα” δαγκώνει και κόβει το χέρι των ψευτών. Ήταν ένας αρχαίος ανιχνευτής ψεύδους. o_O
Αυτός ήταν και ο λόγος που η πριγκίπισσα Anne (Audrey Hepburn) φοβόταν να βάλει το χέρι της στο «στόμα». Μήπως και αποκαλυφθεί η ταυτότητά της στον Joe (Gregory Peck).


BeFunky-collage - 2021-12-22T184025.414.jpg



Εκτός από τον μύθο υπάρχει και … ιστορία. Κατηγορούμενοι για μοιχεία ή ψευδορκία ανακρίνονταν με το χέρι μέσα στο «στόμα της αλήθειας» από τους δικαστές. Υπό την απειλή του … δαγκώματος αυτοί ομολογούσαν την αλήθεια και ενίοτε για να γίνει η όλη αυτή διαδικασία πιστευτή, ο δήμιος που κρυβόταν πίσω από το στόμα, έκοβε με τσεκούρι το χέρι του κατηγορούμενου. :icon_evil:

Δεν υπήρχαν οι συνηθισμένες ουρές, οπότε τόλμησα και έβαλα και εγώ το χέρι μου στο στόμα και μαντέψτε! Δεν μου το … δάγκωσε!

Η συνέχεια ήταν πολύ ωραία. Διασχίσαμε την πλατεία Bocca della Verita. Περάσαμε δίπλα από τα Foro Boario, το ναό του Portuno και το συντριβάνι των Τριτώνων, του πάρκου Bocca della Verita ...


BeFunky-collage - 2021-12-22T221415.937.jpg



... και με το που βγήκαμε από το πάρκο βρεθήκαμε να βλέπουμε Τίβερη και νησάκι Τιβερίνα...


BeFunky-collage - 2021-12-22T225232.987.jpg



Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο αυτό το ποτάμι δεν χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης. Σε άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις τα ποτάμια που τις διαρρέουν έχουν πρωταρχικό ρόλο τουλάχιστον στο τουριστικό κομμάτι. Εδώ φαίνεται ότι δεν υπάρχει διάθεση να αξιοποιήσουν τον Τίβερη.
Που είναι τα μαγαζάκια με θέα; Που είναι τα παγκάκια στις αποβάθρες, οι όμορφες scenery γέφυρες, οι περατζάδες παραποτάμια;
Θα μπορούσε ίσως να πει κάποιος ότι είναι τόσο «φορτωμένη» όλη η πόλη, που ... πόσο άλλο; :rolleyes-80::rolleyes-80:

Πολύ όμορφες εικόνες δίνει το ποτάμι, όπως …

20210920_130152.jpg




20210920_130622.jpg




20210920_130429.jpg




20210920_130521.jpg




20210920_130601.jpg



Με το που περάσαμε τη γέφυρα Ponte Palatino είχαμε φτάσει και στην περιοχή της Trastevere …

BeFunky-collage - 2021-12-21T003854.371.jpg



Στην παλιά λαϊκή γειτονιά με τα στενά, λαβυρινθώδη και λιθόστρωτα σοκάκια και τα σπίτια από την εποχή του μεσαίωνα λένε ότι … κρύβεται η αυθεντική Ρώμη. Είναι γεμάτη μπαράκια και όμορφα cafes, σπίτια σε αποχρώσεις γήινες, ενώ πολλά καλύπτονται από αναρριχώμενα φυτά. Θαμώνες της είναι οι βέρα Ρωμαίοι, οι φοιτητές και οι καλλιτέχνες. Πολλοί την αποκαλούν και Μονμάρτη της Ρώμης.


BeFunky-collage - 2021-12-21T004016.469.jpg



Μα τι πανέμορφη γειτονιά. Κάτι που έχουν προσέξει και πολλοί σκηνοθέτες γυρίζοντας πολλές σκηνές για τις ταινίες τους, αλλά εγώ με το που βρέθηκα εδώ θυμήθηκα τον Woody Allen και το «Στη Ρώμη με αγάπη».


20210920_132243.jpg



Στη Via della Scala, με φόντο αυτό το πολύ χαρακτηριστικό γωνιακό σπίτι με τον κισσό ήταν που δυο ήρωες της ταινίες συναντήθηκαν και κάτω από την Porta Settimiana ήταν που δυο άλλοι πέρασαν ενώ έκαναν jogging.


20210920_132334.jpg



Πήραμε τη via della Lungara και φτάσαμε ως τα τη Galleria Corsini. Ήταν κλειστή τελικά. Ήμουν προετοιμασμένη ψυχολογικά γι’ αυτό, αλλά θα πω και …ευτυχώς αφού νομίζω ότι τελικά δεν θα προλαβαίναμε. Παραήταν χαλαρή η βόλτα μας αφού η ώρα ήταν ήδη 1:25! Δεν πειράζει. Θα επιστρέψουμε νωρίτερα πίσω στο σταθμό χωρίς άγχος.

Περνώντας από τη Via Santa Dorotea μου “πήρε τη μύτη” μια μυρωδιά πίτσας …
Ήταν πίτσα με το μέτρο.
Άλλου τύπου πίτσα. Δεν είναι Νάπολη, αλλά στις πίτσες -που δεν είναι Μαργαρίτα- μια χαρά τα καταφέρνουν και οι Ρωμαίοι. Τρεις γεύσεις δοκίμασα. Πέστο, κολοκύθι και προσούτο. Η μία καλύτερη από την άλλη. Δεν θυμάμαι το όνομα του μαγαζιού αλλά ήταν Santa Dorotea & Moroni γωνία, για να θυμόμαστε (και εγώ και εσείς) όταν θα ξαναπάμε.


20210920_135027.jpg



Τώρα που η ώρα είχε περάσει και ο χρόνος ήταν οριακός άρχισα να ψάχνω πως θα γυρίσουμε στο σταθμό. Και καθώς έψαχνα συνειδητοποίησα γιατί δεν έχω πάρει ποτέ το μετρό στη Ρώμη. Αφού αυτό περνάει περιφερειακά της πόλης και όχι μέσα από το κέντρο και πάντα έμενα ή κέντρο ή termini και κινούμουν με τα πόδια. Από εδώ που είμαι που να το βρω το μετρό; Μ’ αυτά και μ’ αυτά έκανα ένα δεκάλεπτο να ψάχνω στο χάρτη πως θα φτάσουμε στο termini με ΜΜΜ, ρώτησα και έναν περαστικό, ο οποίος μου επιβεβαίωσε ότι το κοντινότερο μετρό ήταν … μακριά, οπότε καταλήξαμε ότι θα επιστρέφαμε ποδαράτα και γρήγορα. Είδατε τι παθαίνω με τα απρογραμμάτιστα και τα χαλαρά;

Έτσι, αφήσαμε πίσω μας την Trastevere, περάσαμε τον Τίβερη με τη γέφυρα Ponte Sisto, πήραμε τη via dei Pettinari, ώσπου συναντήσαμε την Largo di Torre Argentina. Σε αυτή τη μικρή πλατεία είναι τα ερείπια του Θεάτρου του Πομπήιου. Είναι ένα σημείο με ιστορία. Βέβαια και ποιο σημείο της Ρώμης δεν έχει ιστορία; (το ξαναείπα αυτό αλλά επαυξάνω!)
Είναι το Θέατρο στο οποίο το 44π.Χ. δολοφονήθηκε ο Ιούλιος Καίσαρας από τους συγκλητικούς του με 23 μαχαιριές! Τότε που ο Ιούλιος είπε το «Και εσύ τέκνον μου Βρούτε;», που έμεινε στην ιστορία…..


20210920_141045.jpg



Αυτή ήταν και η τελευταία φωτογραφία, που έβγαλα στη Ρώμη, αφού από αυτό το σημείο και μετά η επιστροφή μας ήταν ένας αγώνας δρόμου. Μέχρι εδώ ήταν το χαλαρό. :(

Η ώρα είχε φτάσει 2:20 και ενώ είμαστε ακόμα στη via del Plebiscito κοντά στην Piazza Venezia καταλαβαίνουμε ότι σκούρυναν τα πράγματα. Δεν θα προλαβαίναμε το τρένο των 3:00. Ανασύρω το Plan B λοιπόν. Κάλεσα ένα Uber. Αν καθόμουν και στο σωστό σημείο για να με βρει ο οδηγός, ο Stefano και αν δεν αναγκαζόμουν να ρίξω μια τρεχάλα, για να τον προλάβω πριν μου φύγει (αφού είχε πάει σε άλλο σημείο), καλά θα ήταν. To Uber το κάλεσα ενώ ήμουν στην Plebiscito, αλλά θεώρησα :oops: ότι θα ήταν καλύτερα να πάω να στηθώ στην πλατεία που είχε πιο ... άπλα. :confused:


BeFunky-collage - 2021-12-22T184931.692.jpg



Ευτυχώς βρήκαμε εγκαίρως το αυτοκίνητο και στη συνέχεια (ενώ η ώρα ήταν ήδη 2:43) ο οδηγός με αριστοτεχνικές κινήσεις και ολίγα «γαλλικά» απέφυγε την κίνηση (όπως Ελλάδα δηλ.) και στις 2:55 φτάσαμε να πάρουμε τα πράγματά μας από τη φύλαξη και στο παρά ένα ακριβώς πριν φύγει το τρένο των 3:00 (και αφού ανεβοκατεβήκαμε και σε μια λάθος πλατφόρμα μέσα σε πανικό) … μπήκαμε στο βαγόνι μας. Ουφ!
Πολύ λίγο ήθελε για να είναι … χαλαρή η βόλτα. Τώρα στο φινάλε χάλασε λίγο. :rolleyes-80::rolleyes-80:
Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.

Η συνέχεια πήγε … ρολόι και χωρίς απρόοπτα. Φάγαμε ένα παγωτό venchi στο αεροδρόμιο, «φάγαμε» και μια καθυστέρηση του μισάωρου επίσης, χαιρετίσαμε τη Ρώμη από ψηλά …


BeFunky-collage - 2021-12-22T221117.481.jpg



και σε δυο ώρες χαιρετίσαμε και την Αθήνα...

20210920_202712.jpg



ΕΠΙΛΟΓΟΣ
Το πόσο ευχαριστήθηκα την 5η μου φορά στη Ρώμη και την 3η μου στη Νάπολη δε λέγεται. Δεν το περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ αυτό το ταξίδι, δεδομένου ότι είχα ξαναπάει και στις δυο πόλεις και θεωρητικά δεν είχε τη χαρά του καινούριου.
Και καινούριες εικόνες είχε αλλά το κυριότερο είχε πολλές ευχάριστες στιγμές. Δύο από αυτές ήταν πολύ δύσκολο να συνυπάρξουν στο ίδιο ταξίδι αφού η μία είναι καλοκαιρινή και η άλλη χειμερινή, αλλά εγώ τις πέτυχα και τις δύο γιατί πήγα την κατάλληλη εποχή που είναι ο Σεπτέμβριος! Μιλάω για το μπάνιο στο Αμάλφι και για το θέατρο (που συνήθως οι παραστάσεις του είναι χειμερινές).

Στο top 5 μου θα έβαζα σίγουρα τη βραδινή βόλτα στη Ρώμη και την ας πούμε μπαρότσαρκα, το ανέβασμα στον Βεζούβιο, το μπάνιο, την παράσταση και το φαγητό. :heart:

Ήταν από τα πιο ζόρικα τετραήμερα όσον αφορά το θέμα σωματική αντοχή! :p
Το χρονολόγιό μου έγραψε ότι περπάτησα 45km! Το αργότερο που ξυπνήσαμε το πρωί ήταν στις 7:20, το νωρίτερο που κοιμηθήκαμε το βράδυ ήταν στις 1:30 και δεν είχαμε σχεδόν καθόλου «νεκρούς χρόνους». Νεκρούς χρόνους αποκαλώ εγώ τους χαμένους χρόνους αναμονής των τρένων και λεωφορείων όταν κυκλοφορώ με τα ΜΜΜ. Αν εξαιρέσω το λεωφορείο του Βεζούβιου όλα τα άλλα τρένα τα προλάβαμε στο τσακ. Εκμεταλλευόμασταν δηλ. και το τελευταίο λεπτό στο μέρος το οποίο βρισκόμασταν, ξοδεύοντας βέβαια και λίγη αδρεναλίνη παραπάνω, την ώρα που τρέχαμε για να τα προλάβουμε. Ειδικά το καραβάκι της επιστροφής του Αμάλφι … πολύ οριακά το προλάβαμε. Και αν το χάναμε το ψυχολογικό κόστος θα ήταν σοβαρό. Κινδύνευε η όπερα. :cry:

Σίγουρα πάντως είχε ποικιλία το ταξίδι. Κάναμε πολλά και διαφορετικά και η μεγάλη επιτυχία ήταν ότι τα έβγαλα πέρα με ένα και μόνο τσαντάκι, που χώρεσε όλα μου τα υπάρχοντα.

Όπως και να έχει ήταν ένα καλό crash test για τη φίλη μου, η οποία πρώτη φορά ήρθε μαζί μου σε ταξίδι. Πάντως τρεις ημέρες μετά την επιστροφή μας (αφού συνήλθε λίγο) μου είπε ότι θα ξαναέρθει και στο … όποιο επόμενο, αλλά λίγο πιο προπονημένη.:p

Ένα άλλο «συν» αυτού του ταξιδιού είναι το ότι συνειδητοποίησα το πόσο εύκολο, γρήγορο και φθηνό μπορεί να είναι ένα ταξίδι στη Ρώμη. Το Ciampino είναι ένα αεροδρόμιο, που ενώ είναι δευτερεύον είναι σαφώς πιο κοντά στην πόλη απ’ ότι το Fumicino και με πολύ φθηνότερα ναύλα λεωφορείου-τρένου από αυτό προς το Roma Termini (μόλις 3,5€). Με μία φθηνή πτήση της ryan μπορεί άνετα να πάει κάποιος ΣΚ χωρίς μεγάλο κόστος.

Παλιά ήμουν της άποψης ότι το κάθε επόμενο ταξίδι για να αξίζει το χρόνο και το χρήμα του θα πρέπει να είναι σε κάτι καινούριο, που να μην έχω ξαναπάει. Τώρα πιστεύω ότι θα πρέπει κάθε επόμενο ταξίδι να είναι κάπου που μου αρέσει και που περνάω ωραία και ας έχω ξαναπάει.

Γι’ αυτό μου βγαίνει και συχνά ο δρόμος προς τα Ρώμη και Νάπολη. Είναι λατρεμένες και οι δύο πόλεις, για διαφορετικούς λόγους.
Η Ρώμη μεγαλοπρεπής, γεμάτη ιστορία η κάθε γωνιά της.
Η Νάπολη «πικάντικη», χαρακτηριστικό που της το χαρίζει η εγγύτητά της με τη θάλασσα και τον Βεζούβιο.

Με άλλα λόγια: Η Ρώμη έχει το class και η Νάπολη την ψυχή της Ιταλίας, γι’ αυτό και «θα παίζουν» πάντα μέσα στα ταξιδιωτικά μου σχέδια. :):):)

Να είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε...

………………………… The End …………………………………………………………............................................................
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το Hotel «Tito», έχει reception σε όροφο και δωμάτιο σε διπλανό κτίριο(!), όπως συμβαίνει με αρκετά ξενοδοχεία της περιοχής του Termini.
Οπως συμβαίνει σε διάφορα ξενοδοχεία γενικώς στην Ιταλία. Σε τέτοιο έμεινα στη Φλωρεντία :)

Δώσε Ιταλία να γουστάρουμε!!!! Εγώ την έχω λιώσει φέτος :haha::haha::haha:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Οπως συμβαίνει σε διάφορα ξενοδοχεία γενικώς στην Ιταλία. Σε τέτοιο έμεινα στη Φλωρεντία :)

Δώσε Ιταλία να γουστάρουμε!!!! Εγώ την έχω λιώσει φέτος :haha::haha::haha:
Ναι, ναι το πρόσεξα. Είδα ότι έκανες ένα ταξίδι, μια ταξιδάρα και ... καμία ιστορία :( ακόμα.

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Αγαπάμε Ιταλία , Ιταλόπληκτη εδώ !!! Ευτυχώς που κατάφερα και πήγα τέλη Σεπτέμβρη σε Ρώμη και Φλωρεντία αλλά και πάλι στη Ρώμη δεν πρόλαβα να πάω Πάνθεον και Πιάτσα Ναβόνα , έχει κάτι μαγικό η Ρώμη , δεν τη χορταίνεις και όταν ξαναπάς πάλι κάτι ανακαλύπτεις , αλλά και η Φλωρεντία ΕΡΩΤΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ , σίγουρα θα ξαναπήγαινα ... Δώσε και άλλη Ρώμη με Νάπολη στο λαό !!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ναι, ναι το πρόσεξα. Είδα ότι έκανες ένα ταξίδι, μια ταξιδάρα και ... καμία ιστορία :( ακόμα.

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
@Grerena Τι να πω κι εγώ που είχα να πάω εξωτερικό από το 2014 που είχα επισκεφτεί τη Κωνσταντινούπολη ... Από το 2015 ως το 2019 δεν πήγαινα λόγω προσωπικών προβλημάτων ... Ήταν να πήγαινα το 2020 Κλασσικό Γύρο Ιταλίας αλλά μας τα ματαίωσε όλα ο Covid ... Θα το επαναλάμβανα φέτος το Κλασσικό Γύρο αλλά πάλι κάτι στράβωσε αρχές με μέσα καλοκαιριού ... Αλλά μια μέρα είπα στον εαυτό μου '' Ίριδα δεν θα τα παρατήσεις , θα πας στην Ιταλία , για αρχή ξεκίνα με τα must see Ρώμη και Φλωρεντία'' και έτσι ένα μεσημέρι κανονίστικαν όλα και μέσα προς τέλη Σεπτέμβρη πέταξα για την αγαπημένη μου Ιταλία ... Αλλά μια φορά επίσκεψη σε αυτή τη χώρα δεν είναι ποτέ αρκετή ...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aντε το πήρες επιτέλους απόφαση να γράψεις :)
Αυτό με το πρόγραμμα το έχω και γω ....το φιάχνω, το ανακοινώνω ακούω τα χίλια μύρια αλλά φυσικά ποτέ μα ποτέ δε βγαίνει αυτούσιο...απλά υπάρχει για να υπάρχει και μάλλον το φιάχνω για να μπαίνω στο τριπάκι να ζω το ταξίδι πριν ξεκινήσει.

Ήταν μια extra πρόκληση για μένα να ταξιδέψω με όλα μου τα υπάρχοντα σε ένα τσαντάκι 40x25x20!
Η πρώτη φορά είναι δύσκολη. Μετά το ξεπερνάς. Δεν έχεις να σκας και τι να φορέσεις το βράδυ...απλά την άλλη αλλαξιά που δε φορούσες όλη μέρα :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
καμία ιστορία :( ακόμα.
Την έχω ξεκινήσει και βρηκα και τίτλο, που το πας αυτό; :haha: Αλλά χωρίς κενά σ/κ δυσκολεύομαι να τη προχωρήσω γρήγορα.... Τις δυο τελευταίες τις έγραψα γρήγορα σχετικά γιατί ήμουν κλειδαμπαρωμενη πολύ καιρό, χωρίς να μπορώ να κάνω και πολλά σχέδια, οπότε είχα χρόνο..... Είπα όμως ότι θα τη γράψω και θα το κάνω! Τώρα περιμένω τη συνέχεια της δικής σου ιστορίας για να την απολαύσω 😍

Αχ! Δεν φτάνει που στερηθήκαμε τα ταξίδια για καιρό, αλλά στερηθήκαμε και την ... Ιταλία!!!
Πρέπει να καλύψουμε το χαμένο καιρό.
Νομίζω ότι το κάλυψα αυτό το χρόνο φέτος και με το παραπάνω :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Λοιπον εκανα κι εγω το πρωτο ταξιδι με σακιδιακι αλλα για 2ημερο. Ειχα αγχος αν θα χωρεσω τον χαμο που κουβαλαω συνηθως . Επιτηδες εκλεισα με wizz που δινει αλλα 5 εκ περιθωριο κι ετσι πηρα μεγαλυτερη τσαντα απο της ryan. Ε, γυρισα και με ψωνια και μπορω να πω οτι το ευχαριστηθηκα που δεν εσερνα κατι με ροδες και θα το ξανακανα. Αλλα 4 μερες? Παρακολουθω πως πηγε και την αποτιμηση. Πολυ μεγαλη προκληση!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ενώ έχω κλείσει εισιτήρια για Κατάνια στις 29 του μήνα, επιστροφή 3/12 για 2 άτομα με συνολικό κόστος 32 ευρώ για κάποιους λόγους το ταξίδι ακυρώθηκε και έτσι έγινα ...χορηγός της Ryan...😡🤬
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Μια νύχτα στη Ρώμη
Πάντα ήθελα να γράψω σε μια ιστορία μου τον παραπάνω τίτλο. «Μια νύχτα στη Ρώμη». Σε όλα τα προηγούμενα ταξίδια στη Ρώμη οι ημέρες ήταν αφιερωμένες στα αξιοθέατα και τα μουσεία και όταν έφτανε η νύχτα συνήθως ήμουν πολύ εξαντλημένη για να τη χαρώ. Οπότε σήμερα είχε έρθει … η νύχτα που περίμενα. Νυχτερινή χαλαρή βόλτα και χάζεμα, χωρίς πρόγραμμα στη Ρώμη. Και ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά.
Βόλτα, «χάζεμα», ψώνια, φωτογραφίες σε αγαπημένα σημεία, aperol, πίτσα, παγωτό και ποτό!!!

Ξεκινήσαμε τη διαδρομή μας περνώντας από την piazza Republica. Μπροστά σε όλες τις άλλες γνωστές πλατείες της Ρώμης αυτή δεν σου κάνει και τόσο εντύπωση ειδικά την ημέρα. Βράδυ όμως … ;
20210916_202902.jpg


Τι όμορφη που είναι το βράδυ! Συνεχίσαμε στη Via Nazionale και μετά χωθήκαμε μέσα στα στενάκια. Διάφορα κουκλίστικα μαγαζάκια μας θύμισαν ότι δεν είχαμε φάει σήμερα. Από το πρωί δουλειά, αεροδρόμιο, ταξίδι, check in, μάλλον θα πρέπει να φάμε τώρα και μάλιστα πριν φτάσουμε στα πολύ τουριστικά του κέντρου.
Ένα χαριτωμένο μαγαζάκι μας γυάλισε, το “Ristorante Berzitello”, στο οποίο και καθίσαμε για μια πίτσα. Ήθελα ένα aperol για αρχή και ναι πριν καν το σκεφτώ μας το … κέρασε το μαγαζί! :) Τι καλά! Αλλά και η πίτσα με προσούτο που φάγαμε ήταν καταπληκτική.

BeFunky-collage - 2021-11-19T001319.130.jpg


Στη συνέχεια και μετά το palazzo Barberini στρίψαμε στη via Rasella προκειμένου να “πέσουμε” για πολλοστή φορά στη διαδρομή που εγώ αποκαλώ «τουριστική οδό», την οποία την προηγούμενη φορά που την έκανα μου είχε φανεί "overdose" και μάλιστα με είχε κουράσει κιόλας (κυρίως από τους πολλούς πλανόδιους και το πανηγυριώτικο ύφος). Είναι η διαδρομή που περνάει από την Fontana di Trevi, το Πάνθεον, την Piazza di Pietra, την piazza Navona και συνεχίζει και απέναντι του Τίβερη.
Σήμερα όμως, αυτή τη διαδρομή την απόλαυσα. Ίσως επειδή είχα καιρό να την κάνω; Ίσως επειδή με είχε πειράξει η κλεισούρα της καραντίνας; Ίσως επειδή ήταν μια χαλαρή βόλτα χωρίς το άγχος των αξιοθεάτων; Ίσως γιατί τώρα ήταν βράδυ; Ίσως επειδή τώρα ήταν αργά το βράδυ;
Μπορεί όλα αυτά μαζί.

Δεν είδα τις ορδές τουριστών, που έβλεπα άλλες φορές (ούτε καν στην Fontana di Trevi). Αργά το βράδυ πολλά από αυτά που γνώριζα ως καφέ ήταν … μπαράκια. Άλλες εικόνες, άλλη ατμόσφαιρα, άλλη αίσθηση!

Κάναμε όμως και τα … τουριστικά μας. Λίγο πριν την Fontana di Trevi ψωνίσαμε τα σουβενίρ μας. Μια τσαντούλα made in Italy πήρα και 5 μαγνητάκια, όσες και οι φορές που είχα έρθει στη Ρώμη :cool:. Δεν το έκανα επίτηδες, αλλά ήταν όλα όμορφα και δεν μπορούσα να διαλέξω και μου αρέσει τόσο πολύ να χαζεύω και να …ψωνίζω στα σουβενιρομάγαζα.

Τη Fontana di Trevi όσες φορές και να τη δεις … αγαλλιάζεις.
20210916_221415.jpg


Τώρα πια όμως δεν μπορείς να κατέβεις στα δύο κατώτερα διαζώματα. Τη θαυμάζεις από επίπεδο του πεζόδρομου και μόνο. Παλιά αν ήθελες ακουμπούσες το νερό.

20210916_221520.jpg


Μετά το φαγητό θέλαμε και ένα παγωτό. Προχωρήσαμε … για να το βρούμε...

20210916_221425.jpg


Το παγωτό του “San Crispino”, το είχαμε ήδη αφήσει πίσω μας. Του “Venchi” μόλις το προσπεράσαμε αλλά και τα δύο τα έχω γευτεί στο παρελθόν (το 2ο μου άρεσε περισσότερο) και τώρα ήθελα να δοκιμάσω ένα άλλο από τα διάσημα gelato της Ρώμης. Εντάξει, είπαμε ότι θα κάνουμε χαλαρή βόλτα, αλλά γιατί να μην δοκιμάσω ή δω και κάτι για πρώτη φορά; Η γοητεία του καινούριου πάντα θα υπάρχει και θα την αναζητώ. Ας προχωρήσουμε ως το “Giolliti”.

Στην Piazza di pietra είδαμε το "Salotto 42", ένα πολύ χαριτωμένο μπαράκι (και απ’ ότι ήξερα και αρκετά μοδάτο)...
20210916_224753.jpg


Αν δεν βρίσκαμε τίποτα άλλο που να μας "γυάλιζε" θα γυρνούσαμε να πιούμε εδώ το ποτάκι μας με θέα τις κολώνες του ναού του Αδριανού.
20210916_224841.jpg


Η συνέχεια είχε Giolliti...
20210916_225812.jpg


Κλασική εμφάνιση. Έλπιζα μόνο να μην έχει και μόνο κλασικές γεύσεις. Βλέπετε είμαι σε φάση που κάνω διατροφή. Αν είναι δυνατόν! Ενώ είσαι σε διατροφή να πας Ιταλία και μάλιστα Νάπολη; Μοιάζει με ανέκδοτο. Είμαστε για διατροφή τώρα;

Το κλασικό Giolliti τελικά είχε και …50 γεύσεις για να διαλέξεις. Εγώ διάλεξα μια bitter σοκολάτα non latte. Κοινώς είναι το σορμπέ. Την κράτησα τη διατροφή! :xalara:
BeFunky-collage - 2021-11-18T194758.402.jpg


Η συνέχεια είχε η Piazza della Rotonda...
20210916_234155.jpg


Είναι η πλατεία, στην οποία κυριαρχεί το πολύ επιβλητικό Πάνθεον, ο τεράστιος αυτός αρχαίος Ρωμαϊκός ναός που έχει διασωθεί αλώβητος έως σήμερα. Τι όμορφα που είναι και εδώ βράδυ...
20210916_233612.jpg


20210916_233955.jpg


Για τη Piazza Navona τι να πω; Την πλατεία (Ιππόδρομο επί Ρωμαϊκών εποχών) δεν την είχα ξαναδεί βράδυ. Πανέμορφη και πολύ όμορφα φωταγωγημένη...
BeFunky-collage - 2021-11-20T000122.201.jpg


Ευτυχώς που μόλις είχαμε φάει παγωτό μας, γιατί το “Al Tre Scalini” (να ξέρετε) 10:00 η ώρα ήταν έτοιμο να κλείσει και δεν θα μπορούσαμε να φάμε το εκπληκτικό ταρτούφο του.

Είχα διαβάσει ότι πίσω από τη Navona είναι στέκι για ποτάκι το βράδυ. Στρίψαμε λοιπόν και εμείς στην “Via di S. Agnese in Agone”, αλλά και να μην το είχα διαβάσει θα το καταλαβαίναμε, γιατί μια βοή και μιαν αντάρα ερχόταν στα αυτιά μας μέσα από το στενό...
20210916_235635.jpg


Και πράγματι νεολαία και μη της πόλης είχε μαζευτεί εδώ. Καφέ μπαρ στη σειρά γεμάτα από κόσμο, καθιστό και όρθιο. Προχωρήσαμε προς το “Emporio de la pace”. Εδώ όλοι στο δρόμο παρέες παρέες σε πηγαδάκια. Είχε και πόρτα έναν συμπαθέστατο τύπο που ρύθμιζε την κυκλοφορία. Περίμενες μια μικρή ουρά για να μπεις μέσα, να παραγγείλεις και να πάρεις το ποτό σου. Από ένα Μαρτινάκι πήραμε, το οποίο ήταν και πάμθφηνο (με 3€ παρακαλώ). Κάναμε και εμείς το πηγαδάκι μας έξω μαζί με τους Ρωμαίους και τις Ρωμαίες, με τους οποίους πολύ μα πολύ εύκολα έπιανες κουβέντα.

20210916_235814.jpg


20210916_235933.jpg


20210917_001730.jpg


Μ’ αυτά και μ’ αυτά η ώρα είχε φτάσει σχεδόν μία το βράδυ. Είμαστε λίγο μακριά από το ξενοδοχείο μας και λογικά θα κάναμε καμιά ωρίτσα να επιστρέψουμε. Με βαριά καρδιά πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

Θα βλέπαμε όμως πολλές εικόνες της μεταμεσονύχτιας Ρώμης. :):):)

Ξανά Navona. Τι υπέροχη που είναι το βράδυ!
20210917_004531.jpg


Και το Pantheon, με πολύ λίγο κόσμο αυτήν την προχωρημένη ώρα …
20210917_2005029.jpg


Και η Piazza Colonna …
20210917_010035.jpg

στην οποία δεν είχα ξαναβρεθεί στο παρελθόν.

… με το Palazzo Chigi, ένα υπέροχο αναγεννησιακό κτίριο, το οποίο αποτελεί την έδρα του Υπουργικού Συμβουλίου και την επίσημη κατοικία του Πρωθυπουργού της Ιταλίας...
20210917_005815.jpg


και με το Palazzo Wedekind, που στεγάζει ιστορικά γραφεία εφημερίδας Il Tempo ...
20210917_010054.jpg


Περασμένες 1:00 το βράδυ είναι η κατάλληλη ώρα για εργασίες του Δήμου …
20210917_010252.jpg


... ή για χάζεμα στις βιτρίνες της Via Del Corso…
20210917_010316.jpg


Αυτή τη διασταύρωση της via del Quirinale στο σημείο με 4 συντριβάνια … τη λες και …γειτονιά μου, τόσες φορές που έχω περάσει από εδώ για να πάω στο ξενοδοχείο μου (που συνήθως κλείνω στην περιοχή). Δεν χρειάζομαι και το δορυφόρο πια.

20210917_011938.jpg


20210917_011932.jpg


Περάσαμε και από το Υπουργείο εσωτερικών …
20210917_012520.jpg


Και από τη Santa Maria Maggiore …
20210917_013005.jpg


Τέλος για σήμερα. Ύστερα από μια διαδρομή 7,5 χιλιομέτρων μέσα στο κέντρο της Ρώμης …
Νυχτερινή βόλτα.jpg

φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας.

Η επιστροφή μας, στην οποία κάναμε ένα σερί περπάτημα χωρίς στάσεις διήρκησε περίπου 50'.
Τώρα εδώ που τα λέμε ... δεν μου φάνηκε μεγάλη η διαδρομή. Είχα προπονηθεί αρκετά (κατά τη διάρκεια της καραντίνας) με περπάτημα αρκετών χιλιομέτρων μέσα στην Αθήνα. Χα, χα. οπότε 7,5 χιλιομετράκια δεν μου φάνηκαν και πολύ.
Το ξέρω ότι θεωρητικά γύρω από τους σταθμούς δεν είναι και τα πιο καλά σημεία της πόλης. Παρόλα αυτά εμείς έχοντας σταθερό και γρήγορο βήμα και αυτοπεποίθηση ανθρώπων που ξέραμε που πάμε, γιατί είμαστε και βέρα Ρωμαίες ;) , χωρίς να αγχωθούμε και χωρίς να συναντήσουμε και κόσμο στο δρόμο (εκτός από κάποιους άστεγους που κοιμόντουσαν στα υπόστεγα του σταθμού) φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας κατά τις 2:05 το βράδυ.

Τη νύχτα έριξε καρεκλοπόδαρα. Ξύπνησα πολλές φορές από τον ήχο της βροχής. «Δεν πειράζει» σκεφτόμουν. «Ας ρίξει τώρα καλύτερα, αν είναι να ξεθυμάνει ο καιρός και να μην έχουμε προβλήματα το πρωί με το φευγιό μας».
Βέβαια στο τσαντάκι του Sport Billy είχα πάρει και αδιάβροχα πόντσο και πατουσάκια και ομπρέλα. Είχα φροντίσει να είμαι εξοπλισμένη για όλους τους καιρούς. Αρκεί μόνο να ξυπνήσουμε, γιατί 4 ώρες ύπνος παραείναι λίγες. Θα το ακούγαμε το ξυπνητήρι;

................................................................. post .............................................................................................................................
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.789
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom