Μήλος Μήλος - Διαμονή

vickytorino

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΜΗΛΟΣ-ΚΙΜΩΛΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
καλησπερα/καλημερα,
μιας κ βρηκα αυτο ως το πιο παρεμφερες θεματακι για την μηλο μου επιτρεπεται δυο ερωτησεις, ασχετες ακομα με την διαμονη (θα φτασουμε κ σ'αυτο):

1) για ποσες μερες "ενδεικνυται" (ελπιζω να μην θεωρησετε χαζη την ερωτηση μου);
θελω να πω περιπου ποσες μερες χρειαζεται για να το γυρισει καποιος,
με αυτοκινητο φυσικα...

2) αυτοκινητο παιρνουμε δικο μας ή νοικιαζουμε εκει; τι προτεινετε;

και
3) γιατι δεν βρισκω δρομολογιο επιστροφης; ψαχνω με την γνωστη εφαρμογη της forth-crs και μου βγαζει μονο κατι ταχυπλοα στην επιστροφη που κι αυτα δεν εχουν διαθεσιμοτητα, ειναι δυσκολη στα εισιτηρια γενικως;
οι ημερες που ψαχνω ειναι απο 13/7 μεχρι 19/7 "χοντρικα"

ευχαριστω προκαταβολικα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
1)Απ οτι ειδες και παραπανω εγω θα μεινω 7 νυχτες.πιστευω ειναι καλα και απο αυτα που διαβασα εδω μεσα(με προυποθεση να πας και μια ολοημερη στη κιμωλο,μη το ξεχασεις!!!)οποτε μια βδομαδα σιγουρα!!

2)οσον αφορα το αμαξι για μενα καλυτερα να νοικιασεις απο εκει γιατι οι δρομοι ειναι λιγο περιεργοι,αρα γιατι να χαλασεις το δικο σου αμαξακι.και ενα μικρο αμαξακι matiz-panda για τις ημερες που θες θα σου κοστισει 35-37ευρω/μερα.παρε ενα τηλ και εδω να σου πουνε καμια τιμη --->>Athena Travel Services - Milos Island, Cyclades, Greece

3)για εισιτηρια σιγουρα εχει.μολις τωρα το ειδα και εχει αυτο που κανει 4 ωρες.κοιτα και εδω All Greek Ferries routes from/to Italy, Greece and Greek islands, Albania, Turkey, Cyprus, Israel. Greece Ferry Tickets. Ferries in Greece. Sea Travel Ferries to Greek islands. Greek Ferries/Boat/Ship Schedules for Italy Greece Albania Turkey + Greek.
ενδεικτικα 2 ατομα και αμαξι για ημερ που θες με αμαξι εχει 350 με επιστροφη(μονο το αμαξι εχει 130 με επιστροφη).με το γρηγορο 2 ωρες δεν υπαρχουν εισιτηρια.
θα σου ελεγα αν δεν επαιρνες δικο σου αμαξι να πηγαινες με αεροπλανο αλλα ειναι λιγο αργα και δεν υπαρχουν εισιτηρια.και ειναι στην ιδια τιμη με το καραβι.

αυτα!ελπιζω να βοηθησα!!!ο,τι θες αλλο μπορεις να ρωτησεις

καλες διακοπες!!!!!:shark:
 

Gpri83

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αντιπαρος
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Τελικα κατεληξα για Μηλο, το πρωτο 10ημερο του Αυγουστου (λεω να κατσω 5 μερες). Που προτεινετε να μεινω?
 

vickytorino

Member
Μηνύματα
33
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΜΗΛΟΣ-ΚΙΜΩΛΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Τελικα κατεληξα για Μηλο, το πρωτο 10ημερο του Αυγουστου (λεω να κατσω 5 μερες). Που προτεινετε να μεινω?

αμα θες ενα απλο δωματιο και να ειναι και καθαρο εγω προτεινω απο το Athena Travel Services & Rent a Car - Milos Island, Cyclades, Greece το orama studios εχει 45-47 το βραδυ 'η πιο ακριβο μετα το almyris που ειναι στα 75 το βραδυ.αν ψαχνει κατι πιο ιδιαιτερο εχει πολλα και πιο ακριβα πχ santa maria village κλπ.κ εγω στο orama εχω κλεισει.
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
Grip83 αν παρουμε υποψιν οτι καθε βρραδυ θα βγαινετε(αδαμαντα-πλακα) εγω θα σου προτεινα ενα απο τα 2 μερη για να μην εχετε περα δωθε και για παραλια και για εξοδο..και φυσικα ειναι κ το οικονομικο για την βενζινη..συνηθως επαρχια την εχουν πανακριβη την βενζινη..
ο αδαμαντας βεβαια εχει περισσοτερο κοσμο κ δεν ειναι τοσο γραφικος οσο η πλακα(αποτι εχω διαβασει, αλλα και λογικο, αφου στα περισσοτερα νησια-πολεις, η ομορφια ειναι λιγο περα απο το λιμανι)..η πλακα ομως, δεν εχει τοσα μαγαζια οσα εχει ο αδαμαντας κ πιθανον να πηγαινεισ συχνοτερα αδαμαντα..
αυτα..απο κει κ περα ειναι προσωπικη επιλογη..εγω επελεξα πλακα με 65ε (αν τελικα πας κ συ εκει, ζητα να σου κανουν εκπτωση) απο 100!! ->> kastro milos studios apartments rooms / ,το διαμερισμα "δινυσοδωρος" ..εκπληκτικη θεα! κ νομιζω ειναι το φθηνοτερο, τα αλλα ειναι με αρχικη 110..α! αλλα ειναι σε υψωμα, εχει περπατημα δηλαδη , κανα 10λεπτο απο τη χωρα κ ο δρομος ειναι ανηφορικος..αλλα δε πειραζει..σκεφτηκα πρωτον αξιζει κ δευτερον, μια φορα την ημερα θα ανεβαινουμε-κ αυτο λογικα, με δροσουλα-:p ..ψαξτο το σαιτ γιατι λεει πολλες πληροφοριες..κ για τη προσβαση κλπ..

υ.γ. παντως πολλοι προτιμουν κ πολλωνια..κ εχω βρει κ ενα πολυ ομορφο, αλλα λογω αποστασης κ ελλειψης μπαλκονιου, δε το επιλεξαμε.. δες το..Αρχική Floras Rooms .. και στη χωρα ειναι και η Αρχοντούλα Studios καλη..απο τιμες ομως εξαρταται..
 

Gpri83

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αντιπαρος
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις σας. Θα τις εξετασω με πολυ προσοχη.
Απο λεωφορεια και ταξι πως παει? Υπαρχει πιθανοτητα να μην εχω μεταφορικο διαθεσιμο :(
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
απο οσα εχω διαβασει για το νησι, λεωφορεια κ ταξι ειναι το τελευταιο πραγματικα μεσο...

η προσεγγιση στις παραλιες ειναι σε αρκετες τουλ περιπτωσεις δυσκολη ακομα κ με αυτοκινητο, ενω σε καποιες δεν παει ουτε αυτο (πας με καραβακι)

μαλλον ενοικιαζομενο ειναι η καλυτερη λυση για αυτο το νησι
 

Gpri83

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αντιπαρος
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Σιγουρα δε συγκρινεται τπτ με το να εχεις το δικο σου μεσο. Αλλα δυστυχως αυτο δε γινεται...
Για μετακινησεις βρηκα αυτο Δήμος Μήλου - Μετακινήσεις στη Μήλο
Εχει τα δρομολογια λεωφορειων και τιμες για ταξι
Πως τα βλεπετε?
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
AAA αλλο καταλαβα εγω :p
 

Gpri83

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αντιπαρος
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Ευχαριστώ για το λινκ.
Πιστευετε θα μπορω να κανω τα βασικα με τα λεωφορεια και τα ταξι? Θα κανω σιγουρα και βολτα με το καραβακι. Ξερω πως σιγουρα ολο το νησι δε θα το γυρισω, ομως θα μπορω να παω στις τοπ παραλιες? Αν μπορειτε επισης να μου πειτε ποιες θεωρουνται οι πιο ομορφες :D
 

alex84

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλησπέρα!!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μεινει κανεις aivaliotis studios στον αδάμαντα! Ένα αξιοπρεπές και καθαρό δωματιο θέλω!! Ευχαριστώ!!!
 

teoxen

Member
Μηνύματα
51
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
καλησπέρα στήν όμορφη παρέα μας.δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να σας γράψω αναλυτικά το πως τα πέρασα και την ιστορία μου λόγο χρόνου και έλειψης σύνδεσης ίντερνετ,αλλα θα σας πώ κάποια πραγματάκια...το ταξίδι μου άρχησε 10/6/2012 12:00 όταν εφυγε το speed ranner απο πειραιά.έκανα 4 ωρίτσες μεχρι να φτάσω και το ταξίδι ηταν πολύ καλό και σαν πλοίο σας το συστήνω αν και τα εισιτήρια τσιμπάνε λίγο.το δωμάτιο μου ήταν στα πολλωνια καπου στα 15 λεπτακια απο το αδάμαντα.καλα ήταν αλλα νομίζω θα βόλευε καλύτερα να έμενα αδάμαντα.το δωμάτιο απο προσωπική μου άποψη και για τα λεφτα που έδεινα ήταν παρα πολύ καλο καθαρό και περιποιημένο. Mary Elen Δωμάτια και Διαμερίσματα στη Μήλο, Πολλώνια
έδεινα μόνο 35 χωρίς πρωινό.βασικά δεν είμαι και άτομο που θα έσκαγα να το πω ετσι πολλά λεφτα για διακοπές οπότε έκοβα απο παντου. :p σούπερ μάρκετ και με 40-50Ε το πολύ έβγαλα το πρωινό μου και το πρόχειρο φαγητό μιας βδομάδας.και μιας και μιλάμε για φαγητό να σας πω που πήγα.βασικά για μια βδομάδα κάθησα 3 φορές για φαγητό.μια στο παλιοχώρι στο αρτέμις μια αστακομακαρονάδα η πρώτη που έφαγα πολυ καλή για πρώτη φορά ήπιαμε και το κρασάκι μας καλά ήταν 55Ε για 2 ατομα μια στο τόσο καλα είναι.μετα φάγαμε στα πολλώνια ενα βραδάκι στο εναλιον καλούτσικο ήταν δεν το ευχαριστήθηκα ομως τόσο,θα ήθελα λίγο ποιο νησιώτικη κατάσταση ποιο χύμα δηλαδή.και την επόμενη φορα λιγο πριν φύγω φαγαμε στο φλοισβο στον αδαμαντα.έκει ήταν το κατι αλλό του έδωσα και κατάλαβε,η απόλυτη κλασική νησιώτικη ταβέρνα και με 40Ε γέμισα για 2 μερες :p. απο παράλίες τωρα, μην τυχων και δεν πάτε στο παπάφραγκα σαρακίνικο τσιγκράδο.για εμένα αυτες ειναι the best!!! απο εκεί και περα ειναι ωραία και φυριπλάκα θειωρυχεια (αλλα μας βγήκε η πίστη για να πάμε)και μου άρεσε πολύ και τα μαντράκια και φυροπόταμος.γενικά η δυτική μερια καλύτερα να πατε με το καραβάκι δεν αξίζει με αμαξί η έστω με μηχανάκι.πολύ χωματόδρομος για το τίποτα.χώρις μεταφορικό για εμένα δεν λέει και κατα προτήμιση μηχανάκι.και το καλύτερο μην ξεχάσετε να πάτε με το καραβάκι συκιά κλέφτικο κτλ ήταν φανταστικά.εγω προτίμησα ιστιοπλοικό και κανονίστε μια μέρα να έχει λίγο αέρα για να ανοίξετε πανια.εγω πήγα με το πάνορμο λίγα άτομα και τα περάσαμε πολυ καλα!αυτα τα λίγα...ότι θέλετε με ρωτατε...καλά μπανάκια
http://www.maryelen.gr/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.708
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom