Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Μην τρομάξεις αν χαθώ...!!!

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340

Βέβαια ,εγώ τώρα θα έπρεπε να είμαι σε ένα λεωφορείο με προορισμό το Τρακάι(την 3η πρωτεύουσα στην ιστορία της Λιθουανίας),αλλά η μοίρα αποφάσισε αλλιώς..έτσι υποτάσσομαι και αρχίζω να ψάχνω τον δρόμο για το Πανεπιστήμιο,βαδίζοντας στο ψιλόβροχο...

Το Πανεπιστήμιο στο Βίλνιους,είναι στο κέντρο της πόλης και αποτελείται από κτίρια διαφορετικού ρυθμού,ανάλογα με την εποχή που κτίστηκε το καθένα.Παρότι στον χώρο αυτό συνυπάρχουν αρχιτεκτονικοί ρυθμοί όπως μπαρόκ,αναγεννησιακός,κλασσικός κτλ.το σύνολο είναι αρμονικό.Και στο χώρο του Πανεπιστημίου επικρατεί αυτή η ήσυχη ηρεμία που διακατέχει όλη τη πόλη...το εσωτερικό των σχολών που βλέπω είναι απλό και αρκετά παραμελημένο..οι αίθουσες είναι μικρές και χαμηλοτάβανες..μου θυμίζει σχολείο στην επαρχία περισσότερο,παρά πανεπιστήμιο.Αυτό όμως δημιουργεί μια ζεστή ατμόσφαιρα,κάτι που λείπει στα δικά μας “μοντέρνα” κτίρια...Υπάρχει μια ζεστασιά στο χώρο,κάτι όμορφο και καθαρό...κάτι που μου θυμίζει τον Λεονάρντο και την καθαρή αγάπη για τη γνώση άλλων εποχών!
Στη φιλοσοφική σχολή οι τοίχοι είναι διακοσμημένοι με τοιχογραφίες που αναπαριστούν μυθολογικά θέματα κυρίως ελληνικά και ιταλικά.
Κυρίαρχη θέση έχουν οι μούσες από την Ελληνική μυθολογία!!Αυτό αποτελεί ευχάριστο ξάφνιασμα για μένα..!
Οι διάδρομοι ανάμεσα στα κτίρια με τις εσωτερικές αυλές με μπερδεύουν λίγο,αλλά τελικά βρίσκω τον δρόμο προς τη βιβλιοθήκη...αξίζει να σημειωθεί εδώ πως από κάποια στιγμή και έπειτα φαίνεται να είμαι το μόνο ζωντανό πλάσμα στον χώρο...όσο περιπλανώμαι δεν βλέπω ψυχή γύρω..πράγμα που δεν μου είναι δυσάρεστο!
Το εξωτερικό δεν είναι τίποτα εντυπωσιακό,αλλά μέσα σ'αυτό το κτίριο υπάρχουν εκατομμύρια βιβλία,ανάμεσα στα οποία βρίσκονται αρκετά σπάνια χειρόγραφα και χάρτες!
Για χάρη τους κάνω την βόλτα ως εδώ,αλλά είμαι μάλλον άτυχη.Προς μεγάλη μου απογοήτευση η βιβλιοθήκη είναι κλειστή και εγώ πρέπει να φύγω χωρίς να ρίξω ούτε μια ματιά σ' όλα αυτά!:(
Η ώρα περνάει απίστευτα γρήγορα,ο καιρός είναι πάλι στις καλές του,που σημαίνει πως τώρα ο ήλιος καίει και το κοντομάνικο είναι υπεραρκετό(μια καμπαρντίνα ή κάτι ανάλογο είναι πάντα απαραίτητα..ποτέ δεν ξέρεις πότε θα κρυώσει ο καιρός).
Φεύγω απ΄τη ησυχία του πανεπιστημίου και κατευθύνομαι ξανά στη παλιά πόλη.Στη πιο κεντρική πλατεία,διαλέγω ένα μικρό μπιστρό και τσιμπάω κάτι συνοδεία μιας μπύρας...εδώ έχει αρκετούς τουρίστες που κάνουν βόλτα στα μαγαζιά με τα αναμνηστικά(παραδόξως τα πιο ακριβά αναμνηστικά τα βρήκα εδώ),ή απολαμβάνουν το φαγητό και τη μπύρα τους όπως εγώ.
Απέναντι μου καθισμένη οκλαδόν στο πεζοδρόμιο είναι μια νεαρή..έχει στήσει τα καβαλέτα της ,έχει επιστρατεύσει χρώματα και πινέλα...είναι πολύ απορροφημένη στη τέχνη της...μια όμορφη εικόνα στο ιστορικό κέντρο του Βίλνιους!:)
Σειρά έχει μια επίσκεψη στον ρώσικο Ναό του Αγ.Νικολάου,ελάχιστα βήματα πιο κάτω απ΄τη πλατεία..η ρωσίδα μέσα στον Ναό,δεν μ' αφήνει να προχωρήσω προς το εσωτερικό και να πλησιάσω τις εικόνες..ποτέ δεν κατάλαβα γιατί.:roll:
Πάντως, συμμορφώνομαι με τις αγριεμένες της υποδείξεις και δεν προχωράω...Κάθομαι ήσυχα-ήσυχα σ' ένα στασίδι δίπλα στην είσοδο αγνοώντας το τσαντισμένο της ύφος και μη δίνοντας σημασία στα ρώσικα που "εκτόξευε" μέσα απ'τα δόντια της!
Κάποια στιγμή αποφασίζω να της κάνω το χατίρι και να φύγω,χαιρετώντας την ευγενικά στα αγγλικά και στα ελληνικά!!!:D
στη συνέχεια γλυκό σε πεζόδρομο γεμάτο καφέ -ζαχαροπλαστεία,πάντα στο ιστορικό κέντρο...
και εδώ, κλασσικά , πέφτω πάνω σε ελληνικό μαγαζί,αυτή τη φορά ζαχαροπλαστείο!..με μπακλαβά,γαλακτομπούρεκο και άλλα παραδοσιακά μας γλυκά..
φυσικά οι γκαρσόνες Λιθουανές,δεν ξέρουν ούτε λέξη ελληνικά,τους μιλάω ελληνικά και με κοιτούν σαν εξωγήινη!!ίσως ούτε και που πέφτει αυτή η χώρα!!έχει πλάκα όμως!!
τελικά όποια πέτρα κι αν σηκώσεις θα βρεις και έναν Ελληνα από κάτω!!:haha:
γλυκό ,δεν λέει να δοκιμάσω από εδώ,οπότε γραμμή για το ακριβώς απέναντι ζαχαροπλαστείο. Λιθουανικό γλυκό,που το σερβίρουν σε ποτηράκι και είναι παχύρρευστο,κάτι σαν λιωμένη κουβερτούρα και τρώγεται με κουταλάκι...
πολύ γλυκό για τα γούστα μου,τόσο αυτό όσο και τα ευφάνταστα σε σχήμα σοκολατάκια ,αλλά νόστιμα!
Το βράδυ,ανακαλύπτω πολύ κοντά στο ξενοδοχείο ένα ιταλικό μπαρ...σερβίρει αποκλειστικά ιταλικό κρασί το οποίο πίνεις ακούγοντας τζαζ..είναι καλά για να τελειώσει κανείς ευχάριστα και ζεστά τη βραδιά του στη πόλη!
Γυρίζω στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μου με μια αίσθηση πληρότητας...νιώθω πως έζησα όσα έπρεπε να ζήσω,πως είδα ότι προοριζόταν να δω...νιώθω γεμάτη και ευγνώμων..στο σύμπαν που με οδήγησε εδώ..

Την επόμενη μέρα,το ταξίδι στη Βαλτική τελειώνει...το πρόγραμμα έχει επιστροφή αεροπορικώς από Βίλνιους..το αεροδρόμιο φιλοξενείται σε ένα κτίριο δια χειρός Στάλιν...το είχε σχεδιάσει ο ίδιος απ΄όσο λέγεται και το βρίσκω αρκετά ιδιαίτερο γι' αεροδρόμιο.
Βρίσκομαι μπροστά σ' ένα αναγεννησιακού ρυθμού κτίριο,που μοιάζει πιο πολύ με μουσείο παρά με αεροδρόμιο...αυτό σε συνδυασμό με τον καλό καιρό με ενθουσιάζει!!
Εκμεταλλεύομαι τον χρόνο που έχω από την παράδοση της αποσκευής μου ως τη πτήση και αρχίζω την εξερεύνηση.Ακριβώς έξω απ΄το αεροδρόμιο υπάρχει στεγασμένος χώρος για καπνιστές(με παγκάκια και τασάκια)...:clap:μετά το απαραίτητο τσιγαράκι,παίρνω ανάποδα τον φιδωτό δρόμο που ακολουθούν τα αμάξια για να πάνε στο υπόγειο πάρκινγκ και βγαίνω έξω στη κεντρική είσοδο του αεροδρομίου.Το φωτογραφίζω και ακολουθώ τον σκεπαστό διάδρομο(απέναντι ακριβώς απ΄την κεντρική είσοδο),ο οποίος καταλήγει στον σταθμό του τρένου που συνδέει το αεροδρόμιο με το κέντρο της πόλης..
Αποχαιρετώ με μια ματιά το Βίλνιους...με τις καλύτερες αναμνήσεις και με την ελπίδα να επιστρέψω εδώ σύντομα!:p

ΕΠΙΛΟΓΟΣ
αν έδινα ένα όνομα σε κάθε πόλη,το Ταλίν θα το ονόμαζα δίχως αμφιβολία “παραμύθι”.
Τη Ρίγα “εφήμερο” και το Βίλνιους “ήρεμη δύναμη”.
 

Attachments

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εεεε τοτε θα περιμενουμε τη συνεχεια στις οθονες μας απο το Σεπτεμβρη!
Καλα να περασεις στα βορεια της Ευρωπης!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Στο Τάλιν μόνο έχω πάει και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Αν και μου έχουν πει ότι συνολικά η Ρίγα είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Καλά να περάσεις!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μην μαγευτείς όμως και ξεχαστείς να ολοκληρώσεις την ιστορία!!!
Σε περιμένουμε στις οθόνες στα προσεχώς του Σεπτεμβρίου,γιατί το τρίγωνο της Βαλτικής είναι στα άμεσα πλάνα της νέας χρονιάς.
Να περάσεις super!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
τελειος προορισμος!!!να περάσεις τέλεια!!!
καλά πολύ πλάκα η συνομιλια με το σύμπαν:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Τάλιν μόνο έχω πάει και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Αν και μου έχουν πει ότι συνολικά η Ρίγα είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Καλά να περάσεις!
Σε καμία περίπτωση. Talinn και πάλι Talinn...
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Έτσι είναι! Όταν το σύμπαν κάνει την πάπια, πρέπει να βάλεις κ εσύ ένα χεράκι! Να περάσεις τέλεια!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
προς dmdoc:
γιατρέ μου υπάρχουν φάρμακα που ξεμαγεύουν ή η επιστήμη δεν μπορεί να βοηθήσει,οπότε να ψάξω τη Μάτζικα??:bleh:
καλού κακού,εγώ θα δεθώ ,στο φτερό του airbus και θα βουλώσω τα αφτιά μου με κερί...:haha:

προς Dafni:
φιλενάδα ,ότι μπορώ κάνω!!:haha::haha:(γκρινιάζω στο σύμπαν,μπας και πετύχω τίποτα...όλα μ' αγώνες κατακτώνται:bleh:)

προς stellina:
μπα,μη νομίζεις,αφήνω το σύμπαν να κάνει τις δύσκολες δουλειές:bleh::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλέ.... εγώ είμαι χαζή και δεν κατάλαβα που θα πας ή εσύ δεν το έγραψες? Πες μου μικρή μου Ανελ (43Χ8Χ3Χ54Χ...) γιατί θα αρχίσω να νομίζω ότι πάσχω απο γεροντική ανοια :shock::shock::shock: .... (εκτός αν είναι έκπληξη και θέλεις να μας το πεις τον Σεπτέμβριο, τότε αλλάζει και δεν επιμένω)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Καλέ.... εγώ είμαι χαζή και δεν κατάλαβα που θα πας ή εσύ δεν το έγραψες? Πες μου μικρή μου Ανελ (43Χ8Χ3Χ54Χ...) γιατί θα αρχίσω να νομίζω ότι πάσχω απο γεροντική ανοια :shock::shock::shock: .... (εκτός αν είναι έκπληξη και θέλεις να μας το πεις τον Σεπτέμβριο, τότε αλλάζει και δεν επιμένω)

γι'αυτό το "μικρή μου" θα σου εκχωρήσω όλες μου τις μετοχές στη" πράσινη"
ή προτιμάς κάποια άλλη??:haha::haha:
μην ανησυχείς δεν πάσχεις από τίποτα,τα έχεις 400,όπως άλλωστε αποδεικνύει και η προσφώνησή σου σε μένα(μικρή μου):haha:
είναι έκπληξη Φθινοπωρινή!!!;)
και ένα τραγουδάκι,αγαπημένο μου,για να σας μπερδέψει περισσότερο:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ουφ!!!! γλύτωσα τα 50 ευρώ στον τρελογιατρό και κέρδισα και ένα τελάρο μπύρες . Μπράβο σε εμένα και καλές διακοπές να έχεις μικρή μου Ανέλ!! (άλλο ένα τελάρο)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ουφ!!!! γλύτωσα τα 50 ευρώ στον τρελογιατρό και κέρδισα και ένα τελάρο μπύρες . Μπράβο σε εμένα και καλές διακοπές να έχεις μικρή μου Ανέλ!! (άλλο ένα τελάρο)

:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
άντε καλές διακοπές και σε σένα....
και στην υγειά μας βρε παιδιά!:bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom