Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Μην τρομάξεις αν χαθώ...!!!

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340

όπως προφανώς καταλάβατε δεν χάθηκα...ή για να ακριβολογώ δεν χάθηκα μόνιμα και δια παντός..
αυτό δεν ξέρω να πω κατά πόσο είναι καλό ή κακό..:roll:.ξέρω όμως να πω μετά περισσής βεβαιότητας τα εξής:
1)προσοχή φίλοι μου στο τι εύχεστε,υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να πραγματοποιηθεί!
Ναι,καλά διαβάσατε,κίνδυνος...γιατί αν πραγματοποιηθούν οι ευχές,αν τα όνειρα γίνουν πραγματικότητα,αν τα παραμύθια βγουν αληθινά,αλίμονο..τι άλλο μένει να περιμένει κανείς??
2)Οι χώρες της Βαλτικής είναι υπέροχα όμορφες,μοναδικά παραμυθένιες,η Βαλτική (θάλασσα)είναι βούρκος και στη Ρίγα δεν ξαναπατάω το πόδι μου...ούτε κανένα άλλο μέλος του έρμου σαρκίου μου!:cool:
3)εκπλήρωσα το τάμα που χρόνια έχω:περπάτησα τη γέφυρα του Καρόλου,όπως έπρεπε... God save the queen!!!! ;)
αλλά ας μη σας κουράζω άλλο..
όπως προανέφερα 3 ήταν οι διαθέσιμες επιλογές...και όπως μάλλον καταλάβατε,ο κλήρος έπεσε στη περιοχή της Βαλτικής,δηλ.στις 3 πρώην σοβιετικές επαρχίες και νυν αυτόνομες δημοκρατίες,την Εσθονία,Λετονία,Λιθουανία....και μια τζούρα από Πράγα..τυχαίο??Δεεεν νομίίίίζω!!!
τι??ισχυρίζεστε πως το σύμπαν με ξεγέλασε με δόλωμα τη Πράγα???
τι??? έχετε το θράσος να μου πετάξετε κατάμουτρα πως το έφαγα???τσίμπησα το δώλωμα ως χάνος????:mad:
λοιπόν ευθέως σας λέω,πως ....ναιιιιιιι τσίμπησα....και πολύ μου άρεσε!!!:bleh::bleh:
Γιά να πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή,η 1η μου επιλογή ήταν η Σκανδιναβία...
αλλά,εξαιτίας,είναι βέβαιο αυτό,συμπαντικής συνωμοσίας,κατέληξα στη Βαλτική,έτσι απλά από Β!!..γιατί τίποτα δεν είναι τυχαίο,όπως άλλωστε έχει αποφανθεί από χρόνια ο αγαπητός Αντρέ Μπρετόν!Που τον θυμήθηκα αυτόν τώρα και πίσω θα μου πείτε...ε,ουκ γαρ έρχεται μόνο...ή αν σας βολεύει καλύτερα,ότι θυμάμαι χαίρομαι...και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι πολύ !!!

Αφού λοιπόν τσίμπησα για Βαλτική, και αφού φρόντισα να το σιγουρέψω,όσο είναι εφικτό σ' αυτή τη ζωή,να σιγουρέψω κάτι,άρχισα να ασχολούμαι με τα πρακτικά θέματα του ταξιδιού...
μη φανταστείτε πως μιλάω για μεταφορές,ξενοδοχεία,ρούχα που θα πάρω ή που δεν θα πάρω μαζί μου και τέτοια...ποσώς με απασχόλησαν όλα αυτά τα “μικρά” θέματα.
Είχα πολύ μεγαλύτερα προβλήματα να λύσω...έπρεπε να “πείσω” τα παιδιά για την ιστορική αναγκαιότητα του να ταξιδέψω μόνη..
έτσι άρχισαν μαραθώνιες διαβουλεύσεις,σκληρές διαπραγματεύσεις...που φυσικά κατέληξαν σε πολλές υποχωρήσεις και από τα 2 μέρη..ώσπου τελικά καταλήξαμε σε μια κοινά αποδεκτή φόρμουλα...που συνοψίζεται στη πανάρχαιη αλήθεια πως αν δεν πληρώσεις δεν κάνεις τη δουλειά σου..:D
η κόρη πληρώθηκε σε χρήμα..το γνωστό σε όλους μας φακελάκι,το οποίο είναι πράγματι μια πολύ βολική και τίμια πρακτική:συμφωνείς ένα ποσό και ξεμπερδεύεις...ναι,ξέρω είναι πολύ καλή στα παζάρια,δεν τη φοβάμαι,θα πάει μπροστά...με ένα μωβ,είδε πολύ θετικά την ιδέα μου να φύγω και μάλιστα με βοήθησε να ξεπεράσω όσους ψυχολογικούς ενδοιασμούς είχα!
Ο μικρός όμως είναι αδιάφθορος,δεν τον συγκινεί το χρήμα...όσο σκεφτόταν τη μαμά του μόνη και απροστάτευτη τόσο μακρυά:((ενώ αν ήταν μαζί μου αυτός,τι θα είχα να φοβηθώ???όλα θα τα φρόντιζε...τώρα αν χαθώ έτσι που γυρνάω γύρω-γύρω,ποιος θα μου βρίσκει τον δρόμο??)τόσο μεγάλωνε ¨η “αμοιβή” για να ξεχάσει!!:rolleyes:
τελικά τα βρήκαμε: δεν θα έβγαινα μόνη μου απ'το αεροδρόμιο στη Πράγα,θα το μελετούσα επιμελώς και θα κράταγα σημειώσεις και φωτογραφίες απ'τα πάντα.το ίδιο θα έκανα σε όλες τις πόλεις που θα βρισκόμουν..θα μελετούσα αεροδρόμια και σταθμούς τρένων και θα γύρναγα πίσω με φώτο και ντοκουμέντα!!!δηλ.δεν ζήταγε και τίποτα δύσκολο,ένα μεταπτυχιακό στα ΜΜΜ των πόλεων που θα επισκεπτόμουν!:shock:

I do!I do! αναφώνησα σηκώνοντας τα χέρια...προσπέρασα το χαμόγελο της επιτυχίας στα πρόσωπα και των δυό και έτρεξα να κατεβάσω τη βαλίτζα μου γεμάτη χαρά που κατάφερα να κάνω άλλη μια τόσο επωφελή για μένα συμφωνία!!!:haha:
 

Attachments

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εεεε τοτε θα περιμενουμε τη συνεχεια στις οθονες μας απο το Σεπτεμβρη!
Καλα να περασεις στα βορεια της Ευρωπης!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Στο Τάλιν μόνο έχω πάει και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Αν και μου έχουν πει ότι συνολικά η Ρίγα είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Καλά να περάσεις!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μην μαγευτείς όμως και ξεχαστείς να ολοκληρώσεις την ιστορία!!!
Σε περιμένουμε στις οθόνες στα προσεχώς του Σεπτεμβρίου,γιατί το τρίγωνο της Βαλτικής είναι στα άμεσα πλάνα της νέας χρονιάς.
Να περάσεις super!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
τελειος προορισμος!!!να περάσεις τέλεια!!!
καλά πολύ πλάκα η συνομιλια με το σύμπαν:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Τάλιν μόνο έχω πάει και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Αν και μου έχουν πει ότι συνολικά η Ρίγα είναι η πιο ενδιαφέρουσα. Καλά να περάσεις!
Σε καμία περίπτωση. Talinn και πάλι Talinn...
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Έτσι είναι! Όταν το σύμπαν κάνει την πάπια, πρέπει να βάλεις κ εσύ ένα χεράκι! Να περάσεις τέλεια!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
προς dmdoc:
γιατρέ μου υπάρχουν φάρμακα που ξεμαγεύουν ή η επιστήμη δεν μπορεί να βοηθήσει,οπότε να ψάξω τη Μάτζικα??:bleh:
καλού κακού,εγώ θα δεθώ ,στο φτερό του airbus και θα βουλώσω τα αφτιά μου με κερί...:haha:

προς Dafni:
φιλενάδα ,ότι μπορώ κάνω!!:haha::haha:(γκρινιάζω στο σύμπαν,μπας και πετύχω τίποτα...όλα μ' αγώνες κατακτώνται:bleh:)

προς stellina:
μπα,μη νομίζεις,αφήνω το σύμπαν να κάνει τις δύσκολες δουλειές:bleh::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλέ.... εγώ είμαι χαζή και δεν κατάλαβα που θα πας ή εσύ δεν το έγραψες? Πες μου μικρή μου Ανελ (43Χ8Χ3Χ54Χ...) γιατί θα αρχίσω να νομίζω ότι πάσχω απο γεροντική ανοια :shock::shock::shock: .... (εκτός αν είναι έκπληξη και θέλεις να μας το πεις τον Σεπτέμβριο, τότε αλλάζει και δεν επιμένω)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Καλέ.... εγώ είμαι χαζή και δεν κατάλαβα που θα πας ή εσύ δεν το έγραψες? Πες μου μικρή μου Ανελ (43Χ8Χ3Χ54Χ...) γιατί θα αρχίσω να νομίζω ότι πάσχω απο γεροντική ανοια :shock::shock::shock: .... (εκτός αν είναι έκπληξη και θέλεις να μας το πεις τον Σεπτέμβριο, τότε αλλάζει και δεν επιμένω)

γι'αυτό το "μικρή μου" θα σου εκχωρήσω όλες μου τις μετοχές στη" πράσινη"
ή προτιμάς κάποια άλλη??:haha::haha:
μην ανησυχείς δεν πάσχεις από τίποτα,τα έχεις 400,όπως άλλωστε αποδεικνύει και η προσφώνησή σου σε μένα(μικρή μου):haha:
είναι έκπληξη Φθινοπωρινή!!!;)
και ένα τραγουδάκι,αγαπημένο μου,για να σας μπερδέψει περισσότερο:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ουφ!!!! γλύτωσα τα 50 ευρώ στον τρελογιατρό και κέρδισα και ένα τελάρο μπύρες . Μπράβο σε εμένα και καλές διακοπές να έχεις μικρή μου Ανέλ!! (άλλο ένα τελάρο)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ουφ!!!! γλύτωσα τα 50 ευρώ στον τρελογιατρό και κέρδισα και ένα τελάρο μπύρες . Μπράβο σε εμένα και καλές διακοπές να έχεις μικρή μου Ανέλ!! (άλλο ένα τελάρο)

:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
άντε καλές διακοπές και σε σένα....
και στην υγειά μας βρε παιδιά!:bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom