Αργεντινή Χιλή Νησί του Πάσχα και Παταγονία 2015 - 2016

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Βράδυ Κυριακής στο Καλαφάτε. Κρουαζιέρα και Περίτο Μορένο.

Είναι πλέον αργά το βράδυ και είμαστε στο ξενοδοχείο. Σήμερα ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα μέρα με μια τρομερή εκδρομή με πλοίο. Ίσως η πιο σημαντική και ωραία ως τώρα ετούτης της εκδρομής.
Μετά το πρωινό στο ξενοδοχείο μας φύγαμε για το λιμάνι Puerto Bandera, απ' όπου φεύγουν τα καταμαράν για τις κρουαζιέρες προς τον παγετώνα Upsala. Το λιμάνι βρίσκεται 45 χιλιόμετρα από το Ελ Καλαφάτε και ο δρόμος είναι καλός. Είχαμε τα εισιτήριά μας πληρώσαμε και 260 πέσος για την είσοδο στο πάρκο Los Glaciares και έτσι με 125 ευρώ συνολικά κάναμε βόλτα για 5,5 ώρες στη Lago Argentino.



Τα πρώτα μικρά παγόβουνα από τον παγετώνα Ουψάλα:




Η βόλτα ήταν καταπληκτική. Αρχικά το πλοίο πήγε από τον παγετώνα Ουψάλα, τον οποίο όμως δεν προσεγγίσαμε λιγότερο από 5 km. Δεν κατάλαβα ακριβώς για ποιο λόγο. Βέβαια λένε ότι φοβούνται να πάνε πιο κοντά διότι, πρώτον έχει πολλά παγόβουνα (επικίνδυνο, αλλά εγώ δεν είδα τόσο πολλά) και δεύτερον φοβούνται μήπως γίνει κάποια πτώση πάγων από τον παγετώνα και δημιουργήσει μεγάλο κύμα που θα ήταν επικίνδυνο για το πλοίο μας. Πάντως και από εκεί ήταν πάρα πολύ όμορφη η θέα του και νόμιζες ότι ήσουν πιο κοντά από αυτή την απόσταση. Το πλοίο έκανε βόλτες αργά-αργά για να θαυμάσουμε τον παγετώνα, που ήταν τεράστιος και επιβλητικός, καθώς και τα όμορφα παγόβουνα.



Νάτος ο Ουψάλα:


Μεγαλοπρεπής:




Χαριτωμένο:












Μετά κατευθυνθήκαμε στον παγετώνα Spegazzini, στον οποίο πλησιάσαμε πολύ, αλλά πάλι από το πλοίο βγάλαμε φωτογραφίες.



Χαμός για μερικές ωραίες φωτογραφίες:










Γυρίσαμε στις 2:30 στο λιμάνι, όπου τελείωσε η κρουαζιέρα μας, αλλά εμείς φύγαμε κατευθείαν και πήγαμε με το αυτοκίνητο να δούμε τον περίφημο παγετώνα Perito Moreno. Για να τον επισκεφτείτε, αν έχετε δικό σας όχημα, απλά πάτε μέχρι την είσοδο του μονοπατιού. Το εισιτήριο είναι ήδη πληρωμένο αφού έχετε μπει στο πάρκο Los Glaciares. Είναι η αποθέωση της ομορφιάς, γιατί οι αργεντινοί έχουν κατασκευάσει ένα μονοπάτι πολύ όμορφο, σιδερένιο, στο οποίο περπατάς και βλέπεις από πολύ κοντά τον παγετώνα. Πλησιάζεις και σε απόσταση λιγότερη από 500 μέτρα. Μοιάζει με ένα τεράστιο θηρίο που κατεβαίνει αργά από τα βουνά. Περπατήσαμε και θαυμάσαμε τον παγετώνα για περισσότερες από τρεις ώρες. Βγάλαμε άπειρες φωτογραφίες και βίντεο. Το πιο εκπληκτικό ήταν να βλέπεις μικρά ή μεγάλα κομμάτια του παγετώνα να πέφτουν στο νερό της λίμνης και να κάνουν ένα πολύ δυνατό θόρυβο και μεγάλο κυματισμό. Είδαμε πολλά τέτοια, γιατί έπεφταν με μεγάλη συχνότητα.



Νάτος που ξεπροβάλλει ο Περίτο Μορένο:






Μεγαλείο:


Εδώ ο Παγετώνας προσεγγίζει και ακουμπά την ξηρά που εμείς βρισκόμαστε. Κατά καιρούς η επαφή αυτή δεν υπάρχει αφού κομμάτια του παγετώνα σπάνε και πλέον δεν ακουμπάνε στην ξηρά.




Εδώ μόλις έπεσε ένα κομμάτι στο νερό της λίμνης:


Εδώ ένα άλλο πέφτει:


Γεια σου μεγάλε Περίτο Μορένο:




Στο ξενοδοχείο γυρίσαμε βέβαια σχετικά αργά και είχαμε φαγητό από το σούπερ μάρκετ οπότε δεν βγήκαμε έξω. Όταν είσαι κουρασμένος δεν έχεις κέφι να πλένεσαι και να βγαίνεις έξω για φαγητό πάντα. Εμείς προτιμούμε να μείνουμε στο δωμάτιο χαλαροί με το αρκετό αλλά φτωχικό φαγητό μας. Και πάντα με αρκετό κρασί. Για αύριο Δευτέρα το πρόγραμμα λέει ότι θα πάμε στην περιοχή του El Chalten.

Η μέρα που μόλις περιέγραψα σε σχεδιάγραμμα και χάρτη:

Φαίνεται η λίμνη με τη δαιδαλώδη της μορφή, το Ελ Καλαφάτε και οι τρεις παγετώνες.
 

Attachments

Last edited:

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ειλικρινά σας θαύμασα. ....ταξίδι ζωής αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα χωρίς τουριστικό γραφείο. Θα πρέπει να ησασταν πολύ ταιριαστή παρέα, μπράβο σας.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σαν παρέα σίγουρα ταιριάζουμε εμείς οι τέσσερις που πήγαμε. Αν όμως το θέλουν όλοι, τότε μπορούν να το κάνουν. Θέλει κάποια εμπειρία στην οργάνωση του ταξιδιού. Ξεκινάς με κάτι ποιο εύκολο (Ευρώπη ας πούμε και συνεχίζεις με Καναδά ή USA) και συνεχίζεις. Δεν υπάρχουν κίνδυνοι εκεί που πήγαμε.

οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.950
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στο Σαο κατεβαινεις η οχι?
Τι είναι το Σάο;

τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
Καλά, πόσων ετών είσαι; Εγώ είμαι 57. Όλα μπορείς να τα κάνεις. Μόνο στο οικονομικό μπορεί να κολώσεις. Στο πρόγραμμα που έχω επισυνάψει φαίνονται οι λεπτομέρειες του ταξιδιού. Φωτογραφίες έχω ανεβάσει ήδη μερικές στο άλμπουμ Νησί του Πάσχα και σιγά σιγά θα βάλω και από την Παταγονία.
 
Last edited by a moderator:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Φωτογραφίες από το ταξίδι έχω προσθέσει στα άλμπουμ με τίτλους: 1)Νησί του Πάσχα, 2)Ushuaia - Tierra del Fuego, 3)Punta Arenas, 4)Puerto Natales - Torres del Paine, 5)El Calafate 6)San Carlos de Bariloche.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
:) Δεν ειναι οτι θα παω και φέτος , απλά έτσι λιγο να μας πείς εντυπώσεις, τι είδατε , τι σας άρεσε κ τι οχι, που μεινατε ισως -- λιγο σαλτσα περα απτο πρόγραμμα που σε πολλούς ίσως να μην λεει και κατι ..
Έτσι απο μια παράγραφο για κάθε μέρος που επισκεφθήκατε ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom