Αργεντινή Χιλή Νησί του Πάσχα και Παταγονία 2015 - 2016

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Επανέρχομαι με αναλυτική περιγραφή του ταξιδιού.

Πριν από λίγα χρόνια ξεκινούσα τις αναρτήσεις μου εδώ στο φόρουμ. Είχα τόση επιθυμία να γράψω για εκείνα που γέμιζαν τη ζωή μου (μετά την οικογένεια και τους φίλους), που δεν άφησα να περάσει λίγος καιρός να δω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να γράφει τις ιστορίες του κανείς εδώ. Έτσι έγραψα για την Παταγονία, από την οποία μόλις είχα επιστρέψει, πολύ λίγα πράγματα. Και αργότερα κατάλαβα ότι πολλοί θέλουν κάτι διεξοδικότερο από τις 1000 λέξεις που είχε το κείμενό μου. Το ξέρω, φυσικά, είναι εδώ κάποιοι πολυγραφότατοι που τα έχουν γράψει για εκείνες τις περιοχές πολύ όμορφα. Όμως πιστεύω ότι ο τρόπος που κάνω τα ταξίδια μου πλησιάζει πιο πολύ στον τρόπο και στο χρόνο που οι περισσότεροι εδώ τα κάνουν. Γι αυτό θα συμπληρώσω το παλιό μου κείμενο με περισσότερες λεπτομέρειες από εκείνο το φανταστικό ταξίδι. Ελπίζω να του δώσετε την ανάλογη σημασία.



Πάλι ακολουθώ την προσφιλή μου τρόπο γραψίματος: αντιγραφή από το ημερολόγιό μου συν ό,τι άλλο μου έρχεται την ώρα που γράφω.Το σίγουρο είναι πως θα ξαναζήσω το ταξίδι με όλες του τις λεπτομέρειες μαζί σας.

14 Δεκεμβρίου 2015 Δευτέρα
Την ερχόμενη Παρασκευή ξεκινά μία ακόμα εκδρομή στο εξωτερικό. Θα πάμε στη Χιλή και στην Αργεντινή. Σε αυτές τις χώρες έχω ξαναπάει: στη Χιλή το 2003 μαζί με το Περού και τη Βολιβία και στην Αργεντινή πριν από δύο χρόνια που είχαμε πάει στο Ιγκουασού και στο Μπουένος Άιρες.



Εμείς όμως δεν ταξιδεύουμε για να κάνουμε καταμέτρηση του αριθμού των χωρών του κόσμου. [Αν θέλετε με πιστεύετε: δεν γνωρίζω σε πόσες χώρες έχω πάει. Έχω επιχειρήσει μερικές φορές να τις μετρήσω, αλλά μπερδεύτηκα στο αν πρέπει να μετρήσω μια χώρα που έμεινα ένα βράδυ ή λίγες ώρες.] Θέλουμε να βλέπουμε περιοχές με ενδιαφέρον. Έτσι τούτο το ταξίδι θα μας πάει στο νησί του Πάσχα και στην Παταγονία. Είναι δύο περιοχές που έλκουν τους ταξιδιώτες χρόνια τώρα. Μάλιστα είναι δύσκολα προσβάσιμες και οι εκδρομές πολύ ακριβές επειδή είναι απομακρυσμένα μέρη.



Εμείς βέβαια θα πάμε χωρίς πρακτορείο με δυο φίλους. Οι περιοχές αυτές ήταν πολλά χρόνια τώρα στο μυαλό μας, αλλά υπήρχε το πρόβλημα της χρονικής διάρκειας. Απαιτούσαν λίγο περισσότερο χρόνο από τις διακοπές που έχω εγώ με τη δουλειά μου. Φέτος όμως έκανα την υπέρβαση: αποφάσισα να πάρω μερικές μέρες άδεια επί πλέον, ώστε να αυξήσω την διάρκεια του ταξιδιού και έτσι φεύγουμε την επόμενη Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015 και επιστρέφουμε στις 10 του Ιανουαρίου 2016, δηλαδή ταξιδεύουμε για είκοσι τέσσερις ημέρες.



Αρχικά δεν είχαμε σκοπό να πάμε στο νησί του Πάσχα αλλά το έβαλε ως θέμα ο ένας εκ των φίλων και το δεχτήκαμε. Τα συνολικά έξοδα του ταξιδιού θα φτάσουν στα 6.000 ευρώ ανά άτομο. Τελικά δε βγήκαν τόσο πολλά. Με την παρέα μαζευτήκαμε στο σπίτι δυο-τρεις φορές για να κλείσουμε όλοι μαζί τα αεροπορικά και τα ξενοδοχεία. Μόνος μου ήταν τόσα πολλά και ζαλιζόμουν. Φοβόμουν μην κάνω κανένα λάθος με τις ημερομηνίες και άντε μετά ακυρώσεις και τέτοια. Ήταν πολλές μέρες και πολλές πτήσεις. Για τα μέρη των επισκέψεων με διαμονή συμβουλευτήκαμε τα προγράμματα των πρακτορείων και μπορώ να πω τα ακολουθήσαμε πιστά. Σε γενικές γραμμές όμως βάλαμε μια μέρα παραπάνω σε κάθε μία μας στάση, ώστε να δούμε και κάτι επιπλέον. Και πράγματι αυτό άξιζε: σίγουρα είδαμε πολύ περισσότερα από εκείνα που βλέπουν οι ταξιδιώτες των ελληνικών πρακτορείων.



Ας δώσω συνοπτικά το πρόγραμμά μας με τις διαδρομές και τις μέρες διανυκτερεύσεων:

Αθήνα-Κωνσταντινούπολη. Διαμονή 1. Πτήση

Κωνσταντινούπολη-Μπουένος Άιρες. Διαμονή 1. Πτήση

Μπουένος Άιρες-Σαντιάγο. Διαμονή 1. Πτήση

Σαντιάγο-Νησί του Πάσχα. Διαμονή 2. Πτήση

Νησί του Πάσχα-Σαντιάγο. Διαμονή 1. Πτήση

Σαντιάγο-Μπουένος Άιρες-Ουσουάγια. Διαμονή 3. Πτήση

Ουσουάγια-Πούντα Αρένας. Διαμονή 2. Οδικώς

Πούντα Αρένας-Πουέρτο Νατάλες. Διαμονή 3. Οδικώς

Πουέρτο Νατάλες-Ελ Καλαφάτε. Διαμονή 4. Οδικώς

Ελ Καλαφάτε-Μπαριλότσε. Διαμονή 3. Πτήση

Μπαριλότσε-Μπουένος Άιρες-Κωνσταντινούπολη. Διαμονή 1+1 στο Αεροπλάνο. Πτήση

Κωνσταντινούπολη-Αθήνα. Πτήση. Τέλος.



Με ένα πρόχειρο υπολογισμό, κατά άτομο θα έχουμε ως βασικά έξοδα τα εξής: αεροπορικά εισιτήρια 2.646 ευρώ (!!!!!!), ξενοδοχεία 700 ευρώ και ενοικίαση αυτοκινήτων 480 ευρώ άρα έχουμε ένα ανελαστικό σύνολο 3800 ευρώ. Φυσικά είναι το πιο ακριβό ταξίδι που έχουμε κάνει ποτέ. Δεν ξέρω αν θα κάνουμε ποτέ και κάποιο ακριβότερο Μιας και μιλώ για έξοδα θα τα γράψω πιο αναλυτικά: αεροπορικό εισιτήριο από Αθήνα για Μπουένος Άιρες μέσω Κωνσταντινούπολης 1.034 ευρώ, αεροπορικό από Σαντιάγο για Νησί του Πάσχα με επιστροφή 695 ευρώ, από Μπουένος Άιρες στο Σαντιάγο 266 ευρώ με επιστροφή. Επίσης τρεις εσωτερικές πτήσεις στην Αργεντινή: από το Μπουένος στην Ουσουάγια, από Ελ Καλαφάτε στο Σαν Μπαριτσέλο και από εκεί στο Μπουένος Άιρες 651 ευρώ. Τα ξενοδοχεία ήταν πολύ ακριβά σε όλη την Παταγονία, από 70 μέχρι 94 ευρώ το δίκλινο τη βραδιά. Μόνο στο Πουέρτο Νατάλες βρήκαμε ένα φτηνό λυόμενο διαμέρισμα για όλους μας με κόστος 20 ευρώ το άτομο την βραδιά. Το ακριβότερο ήταν στη Ουσουάγια



Όλες οι εκδρομές με πρακτορεία είναι πολύ πιο ακριβές. Ίσως εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι όποιος πάει εκεί είναι αποφασισμένος να ξοδέψει αρκετά χρήματα. Εμείς το έχουμε αποδεχθεί και θα πληρώσουμε όσο και να είναι. Από εδώ δεν έχουμε κλείσει κάτι άλλο πέρα από τα αεροπορικά, τα ξενοδοχεία και τις ενοικιάσεις αυτοκινήτων. Επίσης, θέλω να σημειώσω πως δεν έχω δει πρακτορείο να συνδυάζει Παταγονία με Νησί του Πάσχα. Όπως το άλλο που κάναμε το 2016 (το αμέσως επόμενο καλοκαίρι δηλαδή): Αλάσκα με Χαβάη.


 

Attachments

Last edited:

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ειλικρινά σας θαύμασα. ....ταξίδι ζωής αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα χωρίς τουριστικό γραφείο. Θα πρέπει να ησασταν πολύ ταιριαστή παρέα, μπράβο σας.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σαν παρέα σίγουρα ταιριάζουμε εμείς οι τέσσερις που πήγαμε. Αν όμως το θέλουν όλοι, τότε μπορούν να το κάνουν. Θέλει κάποια εμπειρία στην οργάνωση του ταξιδιού. Ξεκινάς με κάτι ποιο εύκολο (Ευρώπη ας πούμε και συνεχίζεις με Καναδά ή USA) και συνεχίζεις. Δεν υπάρχουν κίνδυνοι εκεί που πήγαμε.

οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.951
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στο Σαο κατεβαινεις η οχι?
Τι είναι το Σάο;

τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
Καλά, πόσων ετών είσαι; Εγώ είμαι 57. Όλα μπορείς να τα κάνεις. Μόνο στο οικονομικό μπορεί να κολώσεις. Στο πρόγραμμα που έχω επισυνάψει φαίνονται οι λεπτομέρειες του ταξιδιού. Φωτογραφίες έχω ανεβάσει ήδη μερικές στο άλμπουμ Νησί του Πάσχα και σιγά σιγά θα βάλω και από την Παταγονία.
 
Last edited by a moderator:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.765
Likes
14.581
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Φωτογραφίες από το ταξίδι έχω προσθέσει στα άλμπουμ με τίτλους: 1)Νησί του Πάσχα, 2)Ushuaia - Tierra del Fuego, 3)Punta Arenas, 4)Puerto Natales - Torres del Paine, 5)El Calafate 6)San Carlos de Bariloche.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
:) Δεν ειναι οτι θα παω και φέτος , απλά έτσι λιγο να μας πείς εντυπώσεις, τι είδατε , τι σας άρεσε κ τι οχι, που μεινατε ισως -- λιγο σαλτσα περα απτο πρόγραμμα που σε πολλούς ίσως να μην λεει και κατι ..
Έτσι απο μια παράγραφο για κάθε μέρος που επισκεφθήκατε ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom