Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Εσύ αν είχες ένα δωμάτιο/διαμέρισμα για εκμετάλλευση, θα καθόσουν να περιμένεις τον άλλο πότε θά'ρθει, ακόμη κι αν ήταν στις 4 το πρωί; Όχι, φυσικά. Θα περίμενες συγκεκριμένες ώρες στον χώρο κι έπειτα από συνεννόηση με τον ενοικιαστή. Αν μέσα στους όρους της παροχής της υπηρεσίας σου είναι ότι η παράδοση των κλειδιών γίνεται μέχρι τις 8 η ώρα το βράδυ (που είναι αρκετά συνηθισμένο στην Ιταλία) αν ο άλλος φτάσει τα μεσάνυχτα κι εσύ τον περιμένεις εκεί, δεν θα θεωρούσες λογικό να του ζητήσεις μιαν αποζημείωση; Αυτό το ποσό, συνήθως, είναι 15-20 ευρώ (και στην Αυστρία, συνήθως, 20 ευρώ ζητάνε).

Υπάρχουν, βέβαια, και οι εξαιρέσεις. Στο πρόσφατο ταξίδι μας στη Νάπολι, το check-in ήταν μέχρι τις 8μμ. Ενημερώσαμε τον ιδιοκτήτη ότι θα φτάναμε 11μμ. Δεν έφερε καμμία αντίρρηση, ούτε ζήτησε επιπλέον χρήματα και μας περίμενε εκεί. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι η κράτηση ήταν για 4 βράδυα και αν ήταν για ένα θα μας ζητούσε.
Δεν μιλώ για παράλογη ώρα. Μιλώ για 6 με 6,30 το απόγευμα. Και δεν μου πρότεινε καν επιπλέον κόστος. Μου είπε απλώς, δεν γίνεται! Γι' αυτό απeυθύνθηκα στην Booking.
Για μένα είναι απαράδεκτο, να μην συζητηθεί to θέμα για να βρεθεί μια λύση, ενώ έχει πάρει τα χρήματα για όλα τα βράδυα (και όχι. Δεν είναι μία διανυκτέρευση. Είναι 3.)
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Δεν μιλώ για παράλογη ώρα. Μιλώ για 6 με 6,30 το απόγευμα. Και δεν μου πρότεινε καν επιπλέον κόστος. Μου είπε απλώς, δεν γίνεται! Γι' αυτό απeυθύνθηκα στην Booking.
Για μένα είναι απαράδεκτο, να μην συζητηθεί to θέμα για να βρεθεί μια λύση, ενώ έχει πάρει τα χρήματα για όλα τα βράδυα (και όχι. Δεν είναι μία διανυκτέρευση. Είναι 3.)
σε ξενοδοχείο εκλεισες ή σε appartment? τα ξενοδοχεια δεν συνηθιζουν να εχουν θεμα με την ωρα του check in, και μου φαινεται περιεργο....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
σε ξενοδοχείο εκλεισες ή σε appartment? τα ξενοδοχεια δεν συνηθιζουν να εχουν θεμα με την ωρα του check in, και μου φαινεται περιεργο....
Υπάρχουν και μικρά ξενοδοχεία που κάποια ώρα κλείνει η reception.Καλύτερα να διαβάζουμε τους όρους και να ειδοποιούμε ανάλογα και έγκαιρα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Όπως προαναφέρθηκε είναι σύνηθες να υπάρχει χρέωση από κάποια ώρα και μετά.
Αλλά το 3.30 πραγματικά δεν το έχω ξανασυναντήσει.
Μπορείς να μας πεις το όνομα του καταλύματος?
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
σε ξενοδοχείο εκλεισες ή σε appartment? τα ξενοδοχεια δεν συνηθιζουν να εχουν θεμα με την ωρα του check in, και μου φαινεται περιεργο....
Είναι το Residence Desenzano, στο Μιλάνο. Αναφέρεται σαν ξενοδοχείο διαμερισμάτων (έχει πολλά) και λόγω του ότι υπάρχει ρεσεψιόν, θεώρησα ότι είναι ξενοδοχείο. Κάτι ενδιάμεσο θα το έλεγα. Αναφέρει επίσης ότι μπορεί να γίνει online check in. Αλλά δεν βρίσκω κανένα αντίστοιχο λινκ. Ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος απ' την παρέα πως γίνεται? Έχω σκοπό να στείλω μέηλ και να ρωτήσω, αν δεν βρω άκρη μόνη μου.....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Είναι το Residence Desenzano, στο Μιλάνο. Αναφέρεται σαν ξενοδοχείο διαμερισμάτων (έχει πολλά) και λόγω του ότι υπάρχει ρεσεψιόν, θεώρησα ότι είναι ξενοδοχείο. Κάτι ενδιάμεσο θα το έλεγα. Αναφέρει επίσης ότι μπορεί να γίνει online check in. Αλλά δεν βρίσκω κανένα αντίστοιχο λινκ. Ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος απ' την παρέα πως γίνεται? Έχω σκοπό να στείλω μέηλ και να ρωτήσω, αν δεν βρω άκρη μόνη μου.....
Σ αυτες τις περιπτωσεις απλα πριν κλεισεις στελνεις ενα μηνυμα την ωρα που θα φτασεις προσαυξημενη κανα 2ωρο για να μην εχεις αγχος και αναλογα την απαντηση κλεινεις!τωρα αν οντως ειχε στους ορους μεχρι 3 το check in και δε το προσεξες,δε ξερω κατα ποσο θα βγαλεις ακρη αλλα στη τελικη αν νομιζεις οτι πιεζεσε επικοινωνησε με booking αν μπορουν να σου κανουν κατ εξαιρεση ακυρωση ή να μεινει εξτρα ωρα ατομο για να σε υποδεκτει με καποιο εξτρα ποσο...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
screenshot-www.booking.com-2021.10.28-08_32_23.png
screenshot-www.booking.com-2021.10.28-08_33_40.png

Στην πρώτη φωτογραφία που έβαλα, γράφει την ώρα που λέει ότι γίνεται το τσεκ ιν, αλλά από κ'ατω γράφει ότι πρέπει να ενημερώσει το κατάλυμα για την ώρα.
Στην δεύτερη φωτογραφία όμως που έβαλα απάντά το κατάλυμα ότι κάνει τσεκ ιν μέχρι τις 10.30.
Σε περίπτωση που δεν δεχτεί το κατάλυμα την ώρα προσέλευσης σου (πριν τις 10.30) μπορείς
μέσω booking να κάνεις ακύρωση και να πάρεις τα λεφτά σου γιατί μπορείς να ισχυριστείς ότι
αυτήν την απάντηση είδες και έκλεισες.
edit.
πάντως διάβασα τις απαντήσεις που έδωσε και σε άλλους και συμπέρανα ότι είναι αγενέστατοι.
Προσπάθησε μέσω booking να το ακυρώσεις.
 
Last edited:

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
View attachment 374939 View attachment 374940
Στην πρώτη φωτογραφία που έβαλα, γράφει την ώρα που λέει ότι γίνεται το τσεκ ιν, αλλά από κ'ατω γράφει ότι πρέπει να ενημερώσει το κατάλυμα για την ώρα.
Στην δεύτερη φωτογραφία όμως που έβαλα απάντά το κατάλυμα ότι κάνει τσεκ ιν μέχρι τις 10.30.
Σε περίπτωση που δεν δεχτεί το κατάλυμα την ώρα προσέλευσης σου (πριν τις 10.30) μπορείς
μέσω booking να κάνεις ακύρωση και να πάρεις τα λεφτά σου γιατί μπορείς να ισχυριστείς ότι
αυτήν την απάντηση είδες και έκλεισες.
edit.
πάντως διάβασα τις απαντήσεις που έδωσε και σε άλλους και συμπέρανα ότι είναι αγενέστατοι.
Προσπάθησε μέσω booking να το ακυρώσεις.
Ευχαριστώ πολύ! Θα προσπαθήσω. Εγώ είδα αυτό, που παραθέτω στην φωτογραφία, που αναφέρεται μόνο στην έναρξη του check in.... Είναι απλά απατεώνες. Ποτέ δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο....
 

Attachments

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ! Θα προσπαθήσω. Εγώ είδα αυτό, που παραθέτω στην φωτογραφία, που αναφέρεται μόνο στην έναρξη του check in.... Είναι απλά απατεώνες. Ποτέ δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο....
Με συγχωρείς αλλά δεν είναι απατεώνες, απλά δεν είναι ευέλικτοι που είναι δικαίωμά τους. Γράφει τις ώρες check in στους όρους που αποδέχτηκες κατά την κράτηση.
Οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις τους μπορεί να είναι πολύ παλιές και να έχουν ξεμείνει εκεί. Δεν στηρίζεσαι σε αυτές.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Με συγχωρείς αλλά δεν είναι απατεώνες, απλά δεν είναι ευέλικτοι που είναι δικαίωμά τους. Γράφει τις ώρες check in στους όρους που αποδέχτηκες κατά την κράτηση.
Οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις τους μπορεί να είναι πολύ παλιές και να έχουν ξεμείνει εκεί. Δεν στηρίζεσαι σε αυτές.
Έχω διαφορετική γνώμη όσον αφορά τον χαρακτηρισμό τους. Και άλλη οπτική, του τι σημαίνει επαγγελματίας. Στην φώτο που παρέθεσα, είχα ελέγξει τις ώρες. Και αναγράφεται ΜΟΝΟ η έναρξη. Anyway, σέβομαι την άποψή σου αλλά τυχαίνει να μην είμαι τόσο ανεκτική και συνεχίζω να θεωρώ την τακτική αυτή, απλά καλυμμένη απατεωνιά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έχω διαφορετική γνώμη όσον αφορά τον χαρακτηρισμό τους. Και άλλη οπτική, του τι σημαίνει επαγγελματίας. Στην φώτο που παρέθεσα, είχα ελέγξει τις ώρες. Και αναγράφεται ΜΟΝΟ η έναρξη. Anyway, σέβομαι την άποψή σου αλλά τυχαίνει να μην είμαι τόσο ανεκτική και συνεχίζω να θεωρώ την τακτική αυτή, απλά καλυμμένη απατεωνιά.
Τότε να ελέγξεις και το confirmation του booking σου. Αν γράφει και εκεί τα ίδια με αυτά που έδωσες στη φώτο (στη φώτο φαίνεται η απάντηση σε μια ερώτηση) τότε σπεύσε να διεκδικήσεις ακυρώσεις κτλ. Θα έχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου. Αλλιώς εσύ είσαι απλά απρόσεκτη (συμβαίνουν αυτά) και αυτοί δεν είναι απατεώνες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Την έχει πατήσει κόσμος έτσι και μάλιστα έχω κοντινό παράδειγμα που τους άφησε ο ιδιοκτήτης στι δρόμο επειδή έφτασαν μετσ τις 11 το βράδυ σε πληρωμένο δωμάτιο, λέγοντας "ας προσεχατε, δε γίνεται τίποτα". Η υποστήριξη του Booking απάντησε κάτι αντίστοιχο, βοηθώντας απλά να βρουν άλλο κατάλυμα.
Από τότε προσέχω πολύ τις ώρες που δέχονται οταν κλείνω, όπως και αν δίνουν τη δυνατότητα για check in μετά τη προβλεπόμενη ώρα.
@Katerinaboby μακάρι να βρεις άκρη, μιλα καλύτερα απευθείας με τη booking.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom