Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Την έχει πατήσει κόσμος έτσι και μάλιστα έχω κοντινό παράδειγμα που τους άφησε ο ιδιοκτήτης στι δρόμο επειδή έφτασαν μετσ τις 11 το βράδυ σε πληρωμένο δωμάτιο, λέγοντας "ας προσεχατε, δε γίνεται τίποτα". Η υποστήριξη του Booking απάντησε κάτι αντίστοιχο, βοηθώντας απλά να βρουν άλλο κατάλυμα.
Από τότε προσέχω πολύ τις ώρες που δέχονται οταν κλείνω, όπως και αν δίνουν τη δυνατότητα για check in μετά τη προβλεπόμενη ώρα.
@Katerinaboby μακάρι να βρεις άκρη, μιλα καλύτερα απευθείας με τη booking.
Ευχαριστώ! :):)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αναφέρει επίσης ότι μπορεί να γίνει online check in. Αλλά δεν βρίσκω κανένα αντίστοιχο λινκ. Ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος απ' την παρέα πως γίνεται? Έχω σκοπό να στείλω μέηλ και να ρωτήσω, αν δεν βρω άκρη μόνη μου.....
Έχω κάνει on line check in. Κάποιος από το κατάλυμα με mail σου λέει τι χρειάζεται να στείλεις. Βασικά αυτό που χρειάζεται να στείλεις είναι φωτογραφία του ταξιδιωτικού εγγράφου με το οποίο ταξιδεύεις εσύ και όποιος άλλος είναι μαζί σου. Αυτό το αποφεύγουν πολλοί. Και εγώ το ίδιο αλλά κάποια στιγμή αναγκάστηκα γιατί δεν είχα περιθώρια εκείνη τη στιγμή να ψάχνω νέο κατάλυμα τελευταία στιγμή. Όλα πήγαν μία χαρά όμως.
Αφού τα στείλεις σου δινουν οδηγίες πως θα μπεις στο κατάλυμα και που θα βρεις τα κλειδιά ότι ώρα και αν φτάσεις.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Έχω κάνει on line check in. Κάποιος από το κατάλυμα με mail σου λέει τι χρειάζεται να στείλεις. Βασικά αυτό που χρειάζεται να στείλεις είναι φωτογραφία του ταξιδιωτικού εγγράφου με το οποίο ταξιδεύεις εσύ και όποιος άλλος είναι μαζί σου. Αυτό το αποφεύγουν πολλοί. Και εγώ το ίδιο αλλά κάποια στιγμή αναγκάστηκα γιατί δεν είχα περιθώρια εκείνη τη στιγμή να ψάχνω νέο κατάλυμα τελευταία στιγμή. Όλα πήγαν μία χαρά όμως.
Αφού τα στείλεις σου δινουν οδηγίες πως θα μπεις στο κατάλυμα και που θα βρεις τα κλειδιά ότι ώρα και αν φτάσεις.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Giouli Micha

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα και απο μενα, μια ερωτηση ρε παιδια και οποιος ξερει ας απαντησει. Πηρα σημερα ενα email απο τον ιδιοκτητη του διαμερίσματος που θα μεινω στην Βουδαπεστη, οπου μου ζητουσε να του στειλω σε φωτο τις ταυτοτητες ή τα διαβατηρια. Εχει τυχει και σε καποιον αλλο και αν δεν τα στειλεις και απλα τους τα δειξεις οτι πας θα εχουμε θεμα; Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Τις ταυτότητες ή τα διαβατήρια έτσι κι αλλιώς θα τα βγάλει φωτοτυπία κατά το check in, οπότε φαντάζομαι τα ζητάει νωρίτερα για εξοικονόμηση χρόνου και κατά το δυνατόν ανέπαφο check in, ίσως σας περιμένουν τα κλειδιά σε κάποια θυρίδα και δεν θα συναντήσετε ποτέ τον ιδιοκτήτη ή ίσως απλά σας δώσει τα κλειδιά και σας ευχηθεί καλή διαμονή. Οι φωτοτυπίες των διαβατηρίων/ταυτοτήτων καταχωρούνται υποχρεωτικά στον αντίστοιχο ουγγρικό ΕΟΤ. Ο τίτλος του θέματος (ένα αόριστο Ουγγαρία) δεν βοηθάει, πάντως.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπερα και απο μενα, μια ερωτηση ρε παιδια και οποιος ξερει ας απαντησει. Πηρα σημερα ενα email απο τον ιδιοκτητη του διαμερίσματος που θα μεινω στην Βουδαπεστη, οπου μου ζητουσε να του στειλω σε φωτο τις ταυτοτητες ή τα διαβατηρια. Εχει τυχει και σε καποιον αλλο και αν δεν τα στειλεις και απλα τους τα δειξεις οτι πας θα εχουμε θεμα; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Έχει αλλάξει η νομοθεσία στη χώρα εδώ και κάποιους μήνες και (απ'ότι μου έχουν πει) τα ανεβάζουν υποχρεωτικά σε ένα εθνικό σύστημα / βάση δεδομένων. Εναλλακτικά τους καλύπτει και δίπλωμα οδήγησης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπερα και απο μενα, μια ερωτηση ρε παιδια και οποιος ξερει ας απαντησει. Πηρα σημερα ενα email απο τον ιδιοκτητη του διαμερίσματος που θα μεινω στην Βουδαπεστη, οπου μου ζητουσε να του στειλω σε φωτο τις ταυτοτητες ή τα διαβατηρια. Εχει τυχει και σε καποιον αλλο και αν δεν τα στειλεις και απλα τους τα δειξεις οτι πας θα εχουμε θεμα; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Μόνο αν είσαι σίγουρη ότι αυτός που στέλνει το μήνυμα είναι όντως αυτός που λέει ότι είναι. Είναι πολύ ύποπτο για phishing όπως το περιγράφεις. Επιβεβαίωσε την επικοινωνία μέσω του συστήματος κράτησης (booking.com? Airbnb? ότι χρησιμοποίησες τέλος πάντων).
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα και απο μενα, μια ερωτηση ρε παιδια και οποιος ξερει ας απαντησει. Πηρα σημερα ενα email απο τον ιδιοκτητη του διαμερίσματος που θα μεινω στην Βουδαπεστη, οπου μου ζητουσε να του στειλω σε φωτο τις ταυτοτητες ή τα διαβατηρια. Εχει τυχει και σε καποιον αλλο και αν δεν τα στειλεις και απλα τους τα δειξεις οτι πας θα εχουμε θεμα; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Σε airbnb ειδικά αρχίζει να γίνεται αρκετά σύνηθες το self check-in. Σε πρόσφατο ταξίδι μου στη Βενετία, 2 μέρες πριν το ταξίδι, μου είχε ζητήσει το κατάλυμα που θα μέναμε (b&b) να κάνω self checkin. Όταν φτάσαμε (και επειδή είχε μικρή καθυστέρηση ή πτήση από Αθήνα), με πήρε η ιδιοκτήτρια τηλέφωνο κ μου έστειλε τον κωδικό (στο WhatsApp) για να μπούμε στο οίκημα κ τον αριθμό του κλειδιού του δωματίου μας (και μερικά χρήσιμα tips για το κατάλυμα). ΟΜΩΣ: σε καμία περίπτωση δεν μου ζήτησε φώτο ταυτότητας το σύστημα (μέσω booking). Ήταν απλά μια ηλεκτρονική φόρμα στην οποία έγραφες καποια στοιχεία σου (με σημαντικότερο τον αριθμό ταυτότητας).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έγινε μεταφορά της τελευταίας συζήτησης σε σχετικό θέμα.
 

Giouli Micha

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σε airbnb ειδικά αρχίζει να γίνεται αρκετά σύνηθες το self check-in. Σε πρόσφατο ταξίδι μου στη Βενετία, 2 μέρες πριν το ταξίδι, μου είχε ζητήσει το κατάλυμα που θα μέναμε (b&b) να κάνω self checkin. Όταν φτάσαμε (και επειδή είχε μικρή καθυστέρηση ή πτήση από Αθήνα), με πήρε η ιδιοκτήτρια τηλέφωνο κ μου έστειλε τον κωδικό (στο WhatsApp) για να μπούμε στο οίκημα κ τον αριθμό του κλειδιού του δωματίου μας (και μερικά χρήσιμα tips για το κατάλυμα). ΟΜΩΣ: σε καμία περίπτωση δεν μου ζήτησε φώτο ταυτότητας το σύστημα (μέσω booking). Ήταν απλά μια ηλεκτρονική φόρμα στην οποία έγραφες καποια στοιχεία σου (με σημαντικότερο τον αριθμό ταυτότητας).
Το θεμα ειναι οτι μονο εγω εχω παρει αυτο το email και κανεις αλλος απο την παρεα που θα μεινουν σε αλλα βεβαια airbnb, γιαυτο μου φανηκε περιεργο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Εχω ενα θεμα με μια ακυρωση ξενοδοχείου στη Γαλλία. Ειναι ενα Ibis που μου εβγαλε την ψυχη μεχρι να επιστρεψει ενα βραδυ λόγω αλλαγής ημερομηνίας. Πήρε περίπου 40 μέρες και όταν τελικά πήγαμε για την διαμονή εκεί και αναφέρθηκα στην καθυστέρηση και ειπα "οκ, δωστε τα στο χερι αφου η τραπεζα σας ζοριζει 40 μερες", είχα ειρωνικά γελάκια.
Χθες ελαβα ένα μειλ ότι επέστρεψαν τα χρήματα 2 φορές και ζητούν να τους καταθέσω με έμβασμα */ το ένα ποσό.
Η αλήθεια είναι οτι δεν το είχα προσέξει καν. Μπήκα στις κινήσεις του τραπεζικού λογαριασμού και έχουν δίκιο. Εννοείται ότι αφαιρέθηκαν κάθε φορά και 4 ευρώ για το έμβασμα από το εξωτερικό, γιατί δεν επέλεξαν την ακύρωση της συναλλαγής στην κάρτα, κάτι που με είχε εκνευρίσει επιπλέον.
Τωρα ζητουν πισω τη μια καταβολή και δεν έχω καμια διάθεση να πληρώσω κι άλλο έμβασμα στο εξωτερικο, μειώνοντας ΚΙ ΑΛΛΟ το τελικο ποσο που πηρα στα χερια μου γιατι ειναι ηλιθιοι.
Ως ενοχικος ανθρωπος, αναρωτιεμαι αν ειναι οκ να το αγνοησω, αφου εκαναν πολλαπλες βλακειες. @taver ειχες αναφερει προσφατα οτι τα ξενοδοχεια πληρωνουν ασφαλεια αστικης ευθυνης. Καλυπτει αυτες τις βλακειες που κανουν?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom