Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Ας το πάρουμε από την αρχή


Όπως είναι λογικό φτάνοντας βράδυ σε ένα μέρος δε καταλαβαίνεις πολλά. Με αυτές τις σκέψεις βγήκα στο κάπως πιο ελαττωμένο κρύο της πόλης γύρω στις δέκα το πρωί για να βρεθώ με το Γιώργο, έχοντας κατασπαράξει το μπουφέ του πρωινού λίγο νωρίτερα σα γνήσιος Έλληνας:


DSC_1409.JPG



Η γειτονιά έμοιαζε τελείως διαφορετική στο φως της ημέρας δίνοντας μου ουσιαστικά τη πρώτη επαφή με τη Σουηδική πραγματικότητα:


DSC_1410.JPG



Συμφωνήσαμε να ξεκινήσουμε τη βόλτα μας από το Södermalm όπου βρισκόμασταν, μιας και είχα κάποια σημεία ενδιαφέροντος στον ηλεκτρονικό μου χάρτη και εκεί, αρχίζοντας μάλιστα από την εκκλησία Katarina Kyrka που βρισκόταν δίπλα στο κατάλυμα μου:


DSC_1411.JPG



«Μπαίνεις και μέσα στους ναούς;» ρώτησα το Γιώργο όταν τον είδα με περίσσιο θράσος ν’ ανοίγει τη πόρτα, απαντώντας μου με ευκολία «πάντα, έλα ν’ ανάψεις ένα κεράκι», χωρίς να μου αφήσει το περιθώριο για δεύτερη σκέψη. Να και κάτι καινούριο που κάνω σε μια εκδρομή:


DSC_1416.JPG



Έβγαλα μερικές φωτογραφίες αφού ρώτησα αν επιτρέπονται και βγήκα λίγο μετά στο προαύλιο χώρο, αφού πρωτίστως είχα θαυμάσει το εκκλησιαστικό όργανο:


DSC_1415.JPG



DSC_1417.JPG



Κατευθυνόμασταν λίγο πιο κάτω, στο περίφημο και πολύ όμορφο στενό Stigbergsgatan με τα ξύλινα σπιτάκια που είχα διαβάσει στην ιστορία του @giannismits που θεώρησα καλό να το δούμε και μας άρεσε:


DSC_1420.JPG



DSC_1422.JPG



Έχοντας παράλληλα στην απόληξη του τη πρώτη θέα της Στοκχόλμης, του λουνα παρκ, του περίφημου Fotografiska Museum και της Gamla stan:


DSC_1424.JPG



DSC_1426.JPG



Κατεβήκαμε το μονοπατάκι χαζεύοντας τη θέα απέναντι μέσα από τα προστατευτικά κιγκλιδώματα:


DSC_1431.JPG



Και βγήκαμε στη Stadsgårdsleden ανηφορίζοντας προς το επόμενο σημείο ενδιαφέροντος:


DSC_1438.JPG



Ένα μεγάλο πεζοδρομημένο τμήμα της περιοχής μας βοήθησε να τη δούμε απροβλημάτιστα όσο προχωρούσαμε παράλληλα με το απέναντι νησί:


DSC_1440.JPG



DSC_1441.JPG



Περάσαμε και από μία πεζογέφυρα μεταξύ κτηρίων βλέποντας αρκετό κόσμο να περιμένει και υποθέτοντας ότι πρόκειται για μουσείο, με έκπληξη όμως διαπιστώσαμε ότι εκεί βρίσκεται το παλαιότερο ασανσέρ της πόλης και αποτελούσε αξιοθέατο:


DSC_1445.JPG



DSC_1446.JPG



Πλησιάζαμε στο περίφημο «μπαλκονάκι» της πόλης που θα το βρείτε στο χάρτη ως Monteliusvägen, το οποίο δε δυσκολευτήκαμε καθόλου να βρούμε και είχα επίσης τσεκαρισμένο από την ιστορία του Γιάννη:


DSC_1449.JPG



Δίχως αμφιβολία είναι το καλύτερο σημείο για θέα στη Gamla stan. Από κει βγήκαν και κοινοποιήθηκαν εξάλλου οι πρώτες φωτογραφίες:


DSC_1452.JPG



DSC_1457.JPG



DSC_1462.JPG



Κατηφορίσαμε απόλυτα ικανοποιημένοι κι αποφασισμένοι να περάσουμε απέναντι, φτάνοντας στο ύψος τη θάλασσας:


DSC_1464.JPG



DSC_1470.JPG



Τα έργα που γίνονται στη περιοχή μας ανάγκασαν να κάνουμε ένα τεράστιο κύκλο, κόβοντας μας τη πρόσβαση στη γέφυρα και αναγκάζοντας μας να βγούμε ως το κεντρικό σταθμό του μετρό. Δε βαριέσαι, την είχαμε που την είχαμε τη κάρτα, ας κάναμε μια διαδρομή:


DSC_1473.JPG



DSC_1475.JPG



Το πρώτο πράγμα που αντικρύσαμε κατεβαίνοντας πέρα από τον αισθητά περισσότερο κόσμο, ήταν ο πεζόδρομος Stora Nygatan όπου φιλοξενούνται οι περισσότερες Pub. Θα επιστρέφαμε σίγουρα!


DSC_1478.JPG



DSC_1479.JPG



Βολτάραμε χαζεύοντας τα στενάκια, αποφεύγοντας ωστόσο να μπούμε στο κυρίως μέρος της πόλης καθώς είχαμε άλλα σχέδια επί του παρόντος:


DSC_1480.JPG



DSC_1481.JPG



Βγήκαμε λοιπόν προς το κεντρικό δρόμο Centralbron, θαυμάζοντας ήδη την αρχιτεκτονική της πόλης και τα περίφημα κτήρια όπως το House of Nobility



DSC_1486.JPG




DSC_1487.JPG



Και ανεβήκαμε τη γέφυρα που Riddarholmsbron θα μας οδηγούσε στο διπλανό νησάκι του Riddarholm


DSC_1489.JPG



DSC_1490.JPG



Τα ωραία μόλις ξεκινούσαν….


DSC_1491.JPG



 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η Σκανδιναβία πάντα φάνταζε στο μυαλό μου κάτι μακρινό, κάτι όχι και τόσο εύκολο και εφικτό για πολλούς παράγοντες, ακόμα και τα τελευταία χρόνια που έχω βουτήξει στα ταξίδια για τα καλά. Ίσως να φταίει η γεωγραφική θέση της στο βόρειο άκρο της Ευρώπης, ίσως πάλι η συστολή μου για οικονομικά ζητήματα, μιας και η φήμη που συνοδεύει αυτές τις περιοχές είναι ότι πρόκειται για απλησίαστες οικονομικά.
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.

Φυσικά πέρα από τα όποια φιλόδοξα έως αχόρταγα πολλές φορές σχέδια μου, τεράστιο ρόλο έπαιξε και η Ryan της καρδιάς μας, καθιστώντας απευθείας εφικτό ακόμα έναν ευρωπαϊκό προορισμό σε τιμές σχεδόν
Τι τιμή πέτυχες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.
Εννοείται, επίκειται ανάλυση κόστους, αρχής γενομένης από το επόμενο κεφάλαιο. Νομίζω για λίγες ημέρες όλα προσαρμοζονται με την απαραίτητη οργάνωση & προσοχή.
Γύρω στο 60 μετ' επιστροφής, καθόλου άσχημο νομίζω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το ....σύνδρομο της Στοκχόλμης έπαθα εγώ έκτοτε!
Αν και έχω πάειΣκανδιναβία και ολίγον κάτι από Σουηδία...ωστόσο ψήθηκα άσχημα.
Τελικά έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπαγιάσω.
Περιμένουμε να μας τα πεις αναλυτικά :)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το άτιμο το timing :haha: :haha:
έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπάγιάσω.
Σοφή σκέψη. Ανεξαρτήτως εξόδων που αυτό είναι σχετικό για το καθένα, έχουν άλλη αξία δυο μέρες το Χειμώνα, σε σχέση με το καλοκαίρι. Θέλοντας και μη, στον ίδιο χρόνο βλέπεις διπλάσια πράγματα, συν οτι βλέπεις και τη πόλη με τα τοπία της καταπράσινα, έχει άλλη ομορφιά.
Νομίζω πάντως ότι οικονομικές λύσεις υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, με σχέδιο γίνονται όλα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Θα πω λιγο τον σχεδιασμο μου για Σκανδιναβια το επομενο καλοκαιρι. Οι τιμες των αεροπορικων το καλοκαιρι ειναι στον Θεο, φτανουν χαλαρα τα 300 και εχω γονατισει για να καταφερω να βγαλω τα αεροπορικα με 90 ευρω με βαλιτσα με επιστροφη, ειλικρινα.
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
Σε αυτα εκλεισα αλλα η σελιδα της scandic τα ειχε ακριβοτερα απο τη hotels και διαλεξα το δωρακι της 10% επιστροφης σε δωρεαν διαμονη της hotels (που για αυτες τις τιμες ειναι αρκετα λεφτα).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Πολύ σημαντική κίνηση, ειδικά αυτή του πρωινού, θα το αναφέρω στο επόμενο κεφάλαιο.
Είναι ακριβά, σχεδον αποτρεπτικά, αν δε παίξεις με μίλια ή δε πας με ryan είναι δύσκολα.
Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Δεν είναι μόνο αυτό, ήταν όλα πανάκριβα, ακόμα και το σουπερ μαρκετ που πήγα κι έκανα τις όποιες συγκρίσεις. Μ' αρέσει που λέγαμε ακριβή τη Βιέννη... Γενικότερα το φαγητό ήταν μεγάλο ζήτημα σ' αυτό το ταξίδι. Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.370
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
Αυτές οι τιμές παίζουν και στην Ισλανδία για αυτό το είδος φαγητού. Και η Σουηδία θεωρείται πιο ακριβή απο την Ισλανδία σε γενικές γραμμές....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Γι αυτο προτεινω ξενοδοχειο με πρωινο, απογευματινο treat και βραδινο. Η τιμη ανεβαινει περιπου 30-35 ευρω τη μερα ανα ατομο για τα δυομισι γευματα σε σχεση με τον απλο υπνο. Αναζητηστε τα στην αλυσιδα Clarion, Σουηδια και Νορβηγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom