Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Απ’ τα ψηλά στα χαμηλά της πόλης



Βρισκόμασταν σε ένα υπερυψωμένο σημείο της Στοκχόλμης, αίσθηση που είχα αυτομάτως μόλις βγήκα από το μετρό στη περιοχή του Vasastaden στην οποία και βρισκόμασταν . Απέναντι μας στεκόταν ο υπέροχος ναός Gustaf Vasa kyrka


DSC_1855.JPG



Η εκκλησία ύψους 60 μέτρων σε αναγεννησιακό μπαρόκ στυλ εγκαινιάστηκε το 1906 και είναι χωρητικότητας 1200 ατόμων, κάτι που τι καθιστά αυτομάτως μία από τις μεγαλύτερες της πόλης.
-Ρε φίλε, έχω πάει σε δυο μέρες σε όσες εκκλησίες δεν έχω πάει στη ζωή μου, είπα στο Γιώργο βγάζοντας φωτογραφίες το ναό που θύμιζε πολύ δικό μας ορθόδοξο, με τις εικόνες που συνάντησα βγαίνοντας απλά να ενισχύουν τον ισχυρισμό μου:


DSC_1862b.JPG



Προχωρήσαμε για λίγα μέτρα στην Odengatan,


DSC_1867.JPG



Κάνοντας δεξιά λίγο μετά προκειμένου να ανεβούμε τα σκαλιά που οδηγούν στο ακόμα υψηλότερο σημείο της περιοχής, το λοφάκι Observatorielunden, μέρος που αν θυμάμαι σωστά το είχα τσεκάρει από την ιστορία του @gelf


DSC_1868.JPG



Ο χώρος διαθέτει εκτός από πάρκο που -υποθέτω- συγκεντρώνει αρκετό κόσμο όταν έχει καλό καιρό, καφέ μπαρ και αρκετά περιμετρικά σημεία παρατήρησης:


DSC_1869.JPG



Η θέα από κει παρά το τσουχτερό κρύο λόγω αέρα, ήταν ανεμπόδιστη και για ακόμα μια φορά μαγική:


DSC_1871.JPG



DSC_1875.JPG



Βγάλαμε αρκετές φωτογραφίες και κατεβήκαμε μιας και ήμασταν δίπλα στο πεζόδρομο που βρισκόμασταν το πρωί, αλλά και για καλή μας τύχη στη μπυραρία/pub Queens Head που είχε ανοίξει και σέρβιρε ήδη, πιάνοντας αμέσως χώρο στο φιλόξενο bar της:


DSC_1884b.JPG



Αυτή είναι η πιο ωραία Pub που είδαμε στη πόλη έως τώρα μου ‘πε ο Γιώργος, συμφωνώντας απόλυτα στα λεγόμενα του όσο έβγαζα φωτογραφίες, την ώρα που παραγγέλναμε από μια αρκετά δυνατή τοπική καστανή μπύρα:


DSC_1886.JPG



Αφού ανανεωθήκαμε ξαναβγήκαμε στη λεωφόρο Kungsgatan για να συνεχίσουμε το πρόγραμμα μας:


DSC_1891.JPG



Ξάφνου ο δρόμος μας έβγαλε στο να κάνουμε παράκαμψη μέσω ενός τούνελ, του λεγόμενου Brunkeberg Tunnel, κάνοντας μας να σκεφτούμε τι έχουν φτιάξει πάλι οι άνθρωποι;


DSC_1893.JPG



Από τύχη λοιπόν περάσαμε και τη σήραγγα που εγκαινιάστηκε το 1886 από τον βασιλιά Όσκαρ Β':


DSC_1894.JPG



Βγήκαμε στο δρόμο Birger Jarlsgatan και συνεχίσαμε νότια:


DSC_1898.JPG



Επισκεπτόμενοι και τη πλατεία Stureplan για την οποία είχαμε και σύσταση για ένα food bar, που ήταν όμως ασφυκτικά γεμάτο:


DSC_1903.JPG



Έτσι μπήκαμε στο πεζόδρομο Biblioteksgatan με το κόκκινο χαλί και τα πολύ ακριβά καταστήματα, κατευθυνόμενοι ολοταχώς προς τη θάλασσα:


DSC_1907.JPG



Από τη προηγούμενη είχαμε σκαλώσει να βρεθούμε στο The Royal Dramatic Theatre του 1908:


DSC_1912.JPG



Έτσι περάσαμε το φανάρι και φτάσαμε κοντύτερα:


DSC_1914.JPG



DSC_1915.JPG



Για να δούμε και το περίφημο ζεστό άγαλμα που φιλοξενείται στο περίβολο του , κάτι που προφανώς έχει να κάνει με δίκτυο θερμών υδάτων:


DSC_1916.JPG



Έχοντας ολοκληρώσει και αυτή μας τη περιέργεια, επιστρέψαμε στο απέναντι πεζοδρόμιο, βλέποντας και το κακάσχημο Ocean bus. Δε παίζει, μπαίνει στο νερό μου λέει ο Γιώργος, κάτι που δε πίστεψα και δεν επιβεβαίωσα από πουθενά:


DSC_1922.JPG



Τσεκάραμε και το χάρτη του αρχιπελάγους της Στοκχόλμης, καθώς η πόλη που ναι φτιαγμένη πάνω σε 14 νησιά, ανήκει εν μέρει στη λίμνη Μέλαρεν, η οποία εισρέει στη Βαλτική Θάλασσα:


DSC_1925.JPG



Παρόλο το κρύο, όσο ακόμα κρατούσε ο ήλιος ήταν ιδανική ώρα για περπάτημα δίπλα στο νερό, κάτι που δεν είχαμε σχεδιάσει να κάνουμε και μας βγήκε αυθόρμητα:


DSC_1931.JPG



DSC_1936.JPG



Ακόμα πιο αυθόρμητα μας βγήκε και η στάση στο bar restaurant glashuset, την ώρα που το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο από κόσμο, που έτρωγε κι έπινε ακατάπαυστα. Ευτυχώς ένα κενό στο μπαρ για λίγες στιγμές χαλάρωσης βρέθηκε χωρίς πολύ κόπο, καθώς ήταν ιδανική ευκαιρία για στάση:


DSC_1938.JPG



DSC_1938b.jpg



Το σούρουπο που έκανε την εμφάνιση του λίγη ώρα αργότερα όταν και ξαναβγήκαμε στο δρόμο για να συνεχίσουμε το περπάτημα, αποτέλεσε ακόμη καλύτερη αφορμή για βόλτες αλλά και για λήψεις:


DSC_1941.JPG



DSC_1943.JPG



Απέναντι μας είχαμε το υπέροχο κτήριο του Nordiska museet όπως και του Vasamuseet, οπότε και θεωρήσαμε επιβεβλημένο να φτάσουμε ως εκεί:


DSC_1944.JPG



Έτσι επιταχύνοντας λίγο το βήμα μας περάσαμε την πολύ όμορφη γέφυρα Djurgårdsbron


DSC_1951.JPG



Σταματώντας κάπου στο μέσο της για να πάρω μερικές ακόμα λήψεις προς τη πόλη. Μη μου πείτε ότι το τοπίο δεν είναι μαγευτικό, δε θα σας πιστέψω:


DSC_1956.JPG



DSC_1957.JPG



Προχωρήσαμε ως τη πύλη του μουσείου, πεπεισμένοι ότι δε θα μπούμε καθώς πάλι δε προλαβαίναμε, δε πολυθέλαμε κιόλας να σας πω την αλήθεια:


DSC_1959.JPG



Ορίστε ρε μαλάκα, το βλέπεις το άγαλμα του Κολοκοτρώνη με το χέρι υψωμένο μπροστά στο μουσείο; Ίδιο με κείνο στο Ναύπλιο. Πείστηκες τώρα ότι μας αντιγράφουν και σου λέω την αλήθεια δυο μέρες τώρα;


DSC_1961.JPG



Βάζοντας τα γέλια για πολλοστή φορά κάναμε τη βόλτα μας και στο πάρκο Lusthusportens που βρίσκεται ακριβώς απέναντι, με θέα το μεγαλύτερο Rosendals Trädgård, που είχα σημειώσει για τη περιοχή του Djurgården στην οποία βρισκόμασταν και δε θα πηγαίναμε. Αυτά είναι τα κακά της επίσκεψης στη Στοκχόλμη το καταχείμωνο:


DSC_1967b.JPG



Το κρύο είχε σφίξει για τα καλά, οπότε η επιστροφή με το τραμ νο7 ήταν αναπόφευκτη, στρυμωγμένοι ανάμεσα σε 75-80χρονους που επέστρεφαν από το περίπατο τους.


DSC_1968.JPG



Δε φοβούνται και είναι όλοι χωρίς μάσκα, αναρωτηθήκαμε και οι δύο φωναχτά, όσο κατευθυνόμασταν προς το κέντρο…

 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.727
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η Σκανδιναβία πάντα φάνταζε στο μυαλό μου κάτι μακρινό, κάτι όχι και τόσο εύκολο και εφικτό για πολλούς παράγοντες, ακόμα και τα τελευταία χρόνια που έχω βουτήξει στα ταξίδια για τα καλά. Ίσως να φταίει η γεωγραφική θέση της στο βόρειο άκρο της Ευρώπης, ίσως πάλι η συστολή μου για οικονομικά ζητήματα, μιας και η φήμη που συνοδεύει αυτές τις περιοχές είναι ότι πρόκειται για απλησίαστες οικονομικά.
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.

Φυσικά πέρα από τα όποια φιλόδοξα έως αχόρταγα πολλές φορές σχέδια μου, τεράστιο ρόλο έπαιξε και η Ryan της καρδιάς μας, καθιστώντας απευθείας εφικτό ακόμα έναν ευρωπαϊκό προορισμό σε τιμές σχεδόν
Τι τιμή πέτυχες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.
Εννοείται, επίκειται ανάλυση κόστους, αρχής γενομένης από το επόμενο κεφάλαιο. Νομίζω για λίγες ημέρες όλα προσαρμοζονται με την απαραίτητη οργάνωση & προσοχή.
Γύρω στο 60 μετ' επιστροφής, καθόλου άσχημο νομίζω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το ....σύνδρομο της Στοκχόλμης έπαθα εγώ έκτοτε!
Αν και έχω πάειΣκανδιναβία και ολίγον κάτι από Σουηδία...ωστόσο ψήθηκα άσχημα.
Τελικά έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπαγιάσω.
Περιμένουμε να μας τα πεις αναλυτικά :)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το άτιμο το timing :haha: :haha:
έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπάγιάσω.
Σοφή σκέψη. Ανεξαρτήτως εξόδων που αυτό είναι σχετικό για το καθένα, έχουν άλλη αξία δυο μέρες το Χειμώνα, σε σχέση με το καλοκαίρι. Θέλοντας και μη, στον ίδιο χρόνο βλέπεις διπλάσια πράγματα, συν οτι βλέπεις και τη πόλη με τα τοπία της καταπράσινα, έχει άλλη ομορφιά.
Νομίζω πάντως ότι οικονομικές λύσεις υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, με σχέδιο γίνονται όλα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Θα πω λιγο τον σχεδιασμο μου για Σκανδιναβια το επομενο καλοκαιρι. Οι τιμες των αεροπορικων το καλοκαιρι ειναι στον Θεο, φτανουν χαλαρα τα 300 και εχω γονατισει για να καταφερω να βγαλω τα αεροπορικα με 90 ευρω με βαλιτσα με επιστροφη, ειλικρινα.
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
Σε αυτα εκλεισα αλλα η σελιδα της scandic τα ειχε ακριβοτερα απο τη hotels και διαλεξα το δωρακι της 10% επιστροφης σε δωρεαν διαμονη της hotels (που για αυτες τις τιμες ειναι αρκετα λεφτα).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Πολύ σημαντική κίνηση, ειδικά αυτή του πρωινού, θα το αναφέρω στο επόμενο κεφάλαιο.
Είναι ακριβά, σχεδον αποτρεπτικά, αν δε παίξεις με μίλια ή δε πας με ryan είναι δύσκολα.
Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Δεν είναι μόνο αυτό, ήταν όλα πανάκριβα, ακόμα και το σουπερ μαρκετ που πήγα κι έκανα τις όποιες συγκρίσεις. Μ' αρέσει που λέγαμε ακριβή τη Βιέννη... Γενικότερα το φαγητό ήταν μεγάλο ζήτημα σ' αυτό το ταξίδι. Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
Αυτές οι τιμές παίζουν και στην Ισλανδία για αυτό το είδος φαγητού. Και η Σουηδία θεωρείται πιο ακριβή απο την Ισλανδία σε γενικές γραμμές....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Γι αυτο προτεινω ξενοδοχειο με πρωινο, απογευματινο treat και βραδινο. Η τιμη ανεβαινει περιπου 30-35 ευρω τη μερα ανα ατομο για τα δυομισι γευματα σε σχεση με τον απλο υπνο. Αναζητηστε τα στην αλυσιδα Clarion, Σουηδια και Νορβηγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom