Λεττονία Λιθουανία Χαλάρωση και socializing στη Βαλτική (ή το ταξίδι ως ψυχοθεραπευτική εμπειρία)

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.216
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

Επίλογος

Η επιστροφή (παρότι περιλάμβανε 6ωρη αναμονή στο Κίεβο, κάτι που ανέμενα ως εφιαλτική εμπειρία) ήταν πολύ σύντομη, με μένα να κοιμάμαι τόσο κατά τη διάρκεια της πτήσης Βίλνιους-Κίεβο, όσο και κατά το μεγαλύτερο μέρος της παραμονής μου στο ουκρανικό αεροδρόμιο. Το καταναλωτικό μου δαιμόνιο (το οποίο έδωσε ρέστα σε αυτό το ταξίδι) ηρέμησε μετά από την αγορά μιας ουκρανέζας μπάμπουσκας!

Η πτήση για Αθήνα στην ώρα της και πολύ άνετη καθώς το αεροπλάνο και πάλι δεν είχε πολύ κόσμο, άμεση παραλαβή αποσκευών και νωρίς το απόγευμα ήμουν στον προαστιακό επιστρέφοντας σπίτι με πολύ καλή διάθεση.

Συμπερασματικά:

Βρήκα τη Λιθουανία και τη Λετονία πολύ ενδιαφέροντες προορισμούς και, όπως έχω ξαναναφέρει, θα ήθελα πολύ να τις επισκεφτώ ξανά, δίνοντας περισσότερη βαρύτητα στα εθνικά πάρκα και συνδυάζοντάς τες με Ταλλίν ή/και Αγία Πετρούπολη.

Τα μεγαλύτερα συν τους είναι τα εξής:

  • Πολύ οικονομικοί προορισμοί για τα ευρωπαϊκά δεδομένα, κάτι πολύ σημαντικό για τους περισσότερους από εμάς σε αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία.
  • Ιδιαίτερη φυσική ομορφιά.
  • Ενδιαφέρουσα ιστορία και έντονες αντιθέσεις. Η ατμόσφαιρα είναι πολύ διαφορετική από τη Δυτική Ευρώπη, αλλά και από άλλες χώρες με "ανατολικό" παρελθόν, όπως η Πολωνία. Το σοβιετικό στοιχείο είναι διάχυτο, κυρίως στη Λιθουανία.
  • Πολύ καλή, συχνή και οικονομική μετακίνηση μεταξύ των χωρών.
  • Εξαιρετικό φαγητό (ιδιαίτερα στη Λιθουανία), αν και ενδεχομένως πολύ βαρύ για όσους ταξιδέψουν καλοκαιρινούς μήνες.
  • Ασφαλείς χώρες, ως γυναίκα solo traveller αισθανόμουν πολύ άνετα περπατώντας μόνη, ακόμα και σε σκοτεινά δρομάκια.

Και τα αρνητικά:

  • Οι άνθρωποι δεν μιλούν καλά αγγλικά (ιδιαίτερα στη Λιθουανία), κάτι που μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να δημιουργήσει πρακτικές δυσκολίες.
  • Οι Λιθουανοί δεν είναι ιδιαίτερα φιλόξενος λαός.
  • Οι πόλεις, αν και πανέμορφες, δεν έχουν τη "λάμψη" και τον κοσμοπολίτικο αέρα κάποιων δυτικοευρωπαϊκών μεγαλουπόλεων, κάτι που πιθανώς να χαλάει ορισμένους ταξιδιώτες. Τα παραπάνω βέβαια τις κάνουν και περισσότερο αυθεντικές.
  • Η αεροπορική σύνδεση με Ελλάδα δεν είναι εξίσου καλή όλους τους μήνες του χρόνου.

Για ό, τι άλλο θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε. :)

ΤΕΛΟΣ​
 

Attachments

Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..καλως την..ξερεις ποσα μελη περιμενουν να ξαξ:xmas_lol:ιδεψουν στη βαλτικη ? για λεγε για λεγε!!!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!έβαλα και τον stavros στο παιχνίδι...
θα διαβάσουμε ,θα κάνουμε τις απαραίτητες κρατήσεις και ας ελπισουμε οτι θα βρεθουμε τον σεπτέμβρη εκεί...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.873
Likes
14.318
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτή η βαλτική μας εμπνέει για μοναχικά ταξιδάκια :)
Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια.
Αγαπάμε βαλτική !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.216
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
..καλως την..ξερεις ποσα μελη περιμενουν να ξαξ:xmas_lol:ιδεψουν στη βαλτικη ? για λεγε για λεγε!!!!!!
Θα πω, θα πω! :xmas_biggrin: Βέβαια θα είναι κάπως περιορισμένα τα ταξιδιωτικά μου tips, καθώς η Εσθονία βγήκε εκτός. :xmas_sad:

Πες το ψέμματα! Περιμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εύχομαι να σας αποζημιώσω δεσποινίς μου! :xmas_biggrin:
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!έβαλα και τον stavros στο παιχνίδι...
θα διαβάσουμε ,θα κάνουμε τις απαραίτητες κρατήσεις και ας ελπισουμε οτι θα βρεθουμε τον σεπτέμβρη εκεί...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Πρόκειται πάντως για ενδιαφέροντες και low budget προορισμούς!
Αυτή η βαλτική μας εμπνέει για μοναχικά ταξιδάκια :)
Έτσι έχει δείξει η τραβελστορίτικη εμπειρία. :xmas_lol:

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια.
Αγαπάμε βαλτική !
Keep tuned! :xmas_cheesygrin:

Κι αν αρχίσω να πλατιάζω μαζέψτε με! :xmas_mrgreen:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!
Κι εγώ την ίδια τρέλλα έκανα και το απολαμβάνω!Αμάν πια βαρέθηκα να ακούω για περικοπές,φόρους και χαρατσια...θέλω να έχω ένα όνειρο,ένα στόχο για να μην τρελαθώ!Στο κάτω κάτω αν έρθει η χρεοκοπία και η συντέλεια μαζί τα 200ε θα μας σώσουν?

Underwater περιμένω τη συνέχεια...κρατάω στυλό και χαρτί για σημειώσεις!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.216
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ την ίδια τρέλλα έκανα και το απολαμβάνω!Αμάν πια βαρέθηκα να ακούω για περικοπές,φόρους και χαρατσια...θέλω να έχω ένα όνειρο,ένα στόχο για να μην τρελαθώ!Στο κάτω κάτω αν έρθει η χρεοκοπία και η συντέλεια μαζί τα 200ε θα μας σώσουν?

Underwater περιμένω τη συνέχεια...κρατάω στυλό και χαρτί για σημειώσεις!!!
Το βλέπω. Το μισό forum Βαλτική θα πάει το 2013! :xmas_smile:
Εύχομαι να σε βοηθήσουν οι πληροφορίες μου! :xmas_biggrin:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το βλέπω. Το μισό forum Βαλτική θα πάει το 2013! :xmas_smile:
Εύχομαι να σε βοηθήσουν οι πληροφορίες μου! :xmas_biggrin:
και γω, άλλα σαν ενδιάμεσο για την Μάυρη Θάλασσα και τον Καύκασο ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.216
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και γω, άλλα σαν ενδιάμεσο για την Μάυρη Θάλασσα και τον Καύκασο ;)
Σταμάτα να μου βάζεις ιδέες για ενδιαφέροντες και δελεαστικούς προορισμούς βρε Θανάση! :xmas_cheesygrin:

Πάνω που λέω να κάτσω στα αυγά μου για μερικούς μήνες μπας και βάλω στην άκρη το κατιτίς μου και χτυπήσω καμιά Ασία το 2013! :xmas_razz:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.717
Likes
14.806
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπήκα και εγώ στους αναγνώστες σου και περιμένω τη συνέχεια μπας και ψήσω τη γυναίκα μου για εκείνα τα μέρη που δεν της πολυαρέσουν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.216
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μπήκα και εγώ στους αναγνώστες σου και περιμένω τη συνέχεια μπας και ψήσω τη γυναίκα μου για εκείνα τα μέρη που δεν της πολυαρέσουν.
Εύχομαι να τα καταφέρεις Μάκη μου! :xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom