ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

Την επόμενη μέρα που ήταν η μέρα των Χριστουγέννων είπαμε να μείνουμε σπίτι και να γιορτάσουμε οικογενειακά.. Ήταν πολύ καλή ευκαιρία να περάσουμε χρόνο όλοι μαζί και περάσαμε τέλεια!
Το χιόνι κράταγε ακόμα αλλά στη πορεία έβγαλε ήλιο και μέχρι την επόμενη το είχε λιώσει.. Βέβαια προς το τέλος των διακοπών μας είχε χιονοθύελλα και 30 πόντους χιόνι οπότε το χαρήκαμε τότε..

Στις 26/12 είπαμε να πάμε πρώτη φορά για ψώνια.. Στο Long Island έχει πολύ καλά outlets και οι τιμές που είδαμε εκεί δεν έχουν καμία σχέση με τα καταστήματα στο Μανχάταν. Δε πήγαμε στο Woodburry's και δε μπορώ να συγκρίνω αλλά αν κάποιος βρεθεί στο L.I. το Tanger outlet στο Riverhead είναι must με πολλά και καλά μαγαζιά!
Εκείνη τη μέρα όμως δε πήγαμε για ψώνια στο tanger αλλά στο Century 21 (cortlandt 22) στο lower Manhattan (έχει κι άλλο κοντά στη Linkoln square αλλά το πρώτο μας άρεσε πολύ περισσότερο).
Είχα διαβάσει πολλά στο φόρουμ για το συγκεκριμένο πολυκατάστημα και όντως ήταν πολύ καλό! Είχε μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές και είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που δε θέλει να βγει εκτός Μανχάταν για ψώνια. Στα αντρικά πάντως βρήκαμε καλύτερες ευκαιρίες σε επώνυμα είδη απ'οτι στα γυναικεία. O άντρας μου βρήκε Ralph Lauren πόλο μπλουζάκια με 15$, και hoodies με 30$,επώνυμα jeans από 25$, και τεράστια συλλογή από πουκάμισα boss, dkny, R.L., Hilfiger και ένα σωρό άλλα από 15$, δηλαδή πιο φτηνά απ'ότι τα βρήκαμε στα outlets τις επόμενες μέρες.

Κατά τις 7 παρά φύγαμε απ'το century 21 και πήγαμε να προμηθευτούμε visitor passes (20 Vesey St.) για να δούμε το memorial της 9/11 στο Ground Zero που ήταν εκεί κοντά. Eίχα διαβάσει πως έκλεινε στις 8 αλλά όταν πήγαμε ήταν ήδη κλειστό, μετά διάβασα πως είχε last entry στις 7..
Οπότε πήραμε το μετρό και πήγαμε βόλτα στην 5th avenue και μετά στον St Patrick's Cathedral.
Τις προηγούμενες μέρες δε κάναμε πολλές διαδρομές με μετρό και βγάζαμε μεμονωμένα εισητήρια (γύρω στα 2.5$ η διαδρομή) αλλά εκείνη τη μέρα είπαμε να βγάλουμε εβδομαδιαία metrocard (31$) η οποία μας βόλεψε πολύ και συνέφερε αρκετά.. Να πω επίσης για το μετρό ότι σε πάει πραγματικά παντού και παρόλο που ο χάρτης είναι τεράστιος με αμέτρητες γραμμές, βγάζεις γρήγορα άκρη.

Θέλει όμως και προσοχή.. Δε θα το έπαιρνα αργά τη νύχτα ούτε θα έμπαινα σε άδειο βαγόνι. Μας έτυχε περιστατικό με έναν τρελό και φοβήθηκα αρκετά.. Το βαγόνι ήταν ευτυχώς γεμάτο, ένας άντρας (γύρω στα 40, σκουρόχρωμος, με περίεργη προφορά στα αγγλικά) κάθεται και ακούει μουσική από ακουστικά.. Μια κοπέλα κρατιέται από την κολώνα ακριβώς μπροστά του. Και της λέει ήρεμα στην αρχή να κάνει πιο κει.. Αυτή δε φάνηκε να κατάλαβε, και αυτός άρχισε να φωνάζει πως στέκεται πολύ κοντά του και τον ενοχλεί.. Η κοπέλα πήγε παραπέρα φοβισμένη και αυτός άρχισε να τη βρίζει δυνατά με τα πιο αισχρά λόγια! Μετά άρχισε να βρίζει πρόστυχα όλες τις γυναίκες.. Όσοι ήταν εκεί κοντά απομακρύνθηκαν, και φυσικά κανείς δεν του είπε τίποτα.. Φαινόταν επικίνδυνος.. Δε θα θελα να συμβεί αυτό και να'μαι μόνη μου εκεί μέσα..

Οι photos της ημέρας..

St. Paul's Chapel










O St Patrick's Cathedral ήταν εντυπωσιακός αλλά ήταν γεμάτος σκαλωσιές.. Δεν εχω δει περισσότερες σκαλωσιές σε μνημείο.. Αλλά βλέποντας μέσα είχε πολλές όμορφες γωνιές..

















Βγαίνοντας απ'τον ναό βλέπεις της είσοδο του Rockefeller Center με το άγαλμα του Άτλαντα..
Και αμέτρητα ταξί στην πέμπτη λεωφόρο!


Penn station, L.I.R.R. και επιστροφή (με πολλές σακούλες αγκαλιά)!

 
Last edited:

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
Σας ευχαριστώ κορίτσια! Είπα να γράψω τώρα που τα έχω ακόμα φρέσκα..
Μόνος στο σπίτι εις διπλούν; Θα το'χεις μάθει απέξω.. Δε παίζουν καινούριες ταινίες πια;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάθε μήνα παίζουν σε όλα τα δρομολόγια, στο πήγαινε την ίδια ταινία και στο έλα μια άλλη. Όλο το Δεκέμβρη λοιπόν στο πήγαινε έπαιζε το "μόνος στο σπίτι" το οποίο ευχαριστήθηκα και τις 2 φορές...Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλή αρχή και σούπερ αρχή:D
Θα έχει ζουμί αυτή η ιστορία.Την θέλω αναλυτική με πολλές φωτογραφίες, έτσι για να σκάσουμε:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
Είχε πάρα πολλές, όλες αρκετά καινούριες.. Εγώ είδα τους Μίλερς, το internship, το don jon, το drinking buddies, το στρουμφ 2 και διάφορα ταξιδιωτικά ντοκυμαντέρ και sitcoms.. O άντρας μου είδε κάτι περιπέτειες και ποδοσφαιρικούς αγώνες.. έπαιξε και poker και ποδοσφαιράκι και γω μία χάλια εκδοση bejeweled.. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μετά την Times Square κάτσαμε για ένα πρόχειρο γεύμα στο Bread factory cafe στην 7th avenue και μετά από τις νοστιμότατες πίτσες, το ΝΥ cheesecake και την φρεσκότατη τάρτα φρούτων είμασταν έτοιμοι να συνεχίσουμε..
Οι υπόλοιπες φωτογραφίες της πρώτης μέρας:

Rockefeller center - Το τεράστιο δέντρο είναι αληθινό!








Στο Saks στην 5η λεωφόρο είχε light show και αμέτρητος κόσμος στεκόταν για να δει.. Έπαιζε δυνατή χριστουγεννιάτικη μουσική και φαινόταν σαν να ανοιγόκλειναν τα παράθυρα, να πέφτει χιόνι και πολλά άλλα.. Ήταν πολύ εντυπωσιακό! Δείτε και βιντεάκι που βρήκα στο youtube είναι τέλειο!




General Electric Skyscraper


Βιτρίνες..




To φωτισμένο Helmsley Building


Grand Central Station


Light show μέσα στον Grand Central






Όταν πήγαμε εμείς δεν είχε το show υπερπαραγωγή σε όλο το χώρο, θα πρέπει να ήταν μαγικά!
Δείτε!

Μέσα στον Grand Central είχε και Χριστουγεννιάτικη αγορά..




Μετά πήγαμε στην Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Union square.. Εκτός απ'τα ζεστά ροφήματα (μηλίτες, κρασί, σοκολάτα, τζίντζερ κ.α.) και τα στολίδια που συναντάς σε όλες τις αγορές, δεν έμοιαζε με τις ευρωπαϊκές αγορές που έχω δει.. Είχε πολλά χειροποίητα πρωτότυπα αντικείμενα και ρούχα και ήταν ακριβούτσικη..



Flatiron building


Empire state building


Mετά από πολλές βόλτες και περπάτημα κατά τις 9 πήραμε το τρένο για να επιστρέψουμε στο Long Island. Το τρένο LIRR το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που δουλεύει στη Νέα Υόρκη και στις επιστροφές ήταν πάντα γεμάτο.. Ευτυχώς βρίσκαμε θέση, εστω και αν δε καθόμασταν δίπλα, γιατί μια ώρα+ όρθιοι μετά από τόσο περπάτημα θα ήταν μαρτύριο. Είχα βάλει στο κινητό το angry birds και παίζοντας δε καταλάβαινα για πότε φτάναμε πίσω στο σπίτι..
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
μπραβο echo! υπεροχο ξεκινημα. keep going. Σε παρακολουθω
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
Eύχομαι πολύ σύντομα! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom