ΗΠΑ I'm still in a NEW YORK state of mind..

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572

27/12 και η βόλτα μας ξεκινάει από την Times Square για να τη δούμε και με το φως της μέρας..







Ο spiderman ήταν λίγο αποτυχία :p


Mετά από εκεί πήγαμε στο Bryant park. Eίχε Χριστουγεννιάτικη αγορά (η οποία έμενε ανοιχτή και μετά την Πρωτοχρονιά), παγοδρόμιο και στολισμένο δέντρο..










Φεύγοντας από το Bryant park πήγαμε στην Νew York public Library.. Πέρα από τις πολλές αίθουσες με αμετρητα βιβλία, είχε ειδικούς χώρους για τα παιδιά και όμορφα στολισμένη είσοδο..







Φύγαμε βιαστικά γιατί είχαμε κλείσει εισητήρια στο Top of the Rock για τις 3.45.. Νύχτωνε γύρω στις 5 οπότε θέλαμε να δούμε από ψηλά το ηλιοβασίλεμα και μετα την πόλη φωτισμένη.. Η θέα ήταν εκπληκτική! Από το υψηλότερο επίπεδο που δεν έχει τζάμι μπορείς να βγάλεις τις καλύτερες φωτογραφίες προς κάθε κατεύθυνση.. Είχε απίστευτο κρύο εκεί πάνω αλλά ήταν τόσο όμορφα που κάτσαμε πάνω από μία ώρα..
Η διαδικασία για όσους είχαν προαγοράσει εισητήρια ήταν απλή και αρκετά γρήγορη (παρόλο που είχε πολύ κόσμο)! Όταν φτάσει η ώρα που γράφει το εισητήριο σου σε αφήνουν να μπεις στο κτίριο. Περνάς ένα σύντομο έλεγχο (τύπου αεροδρομίου) και μετά πας στο χώρο αναμονής που χωρίζεται σε 3 "ουρές".Έχει μεγάλη οθόνη που παίζει βίντεο με την ιστορία του Rockefeller Center και του δέντρου για να βλέπεις όσο περιμένεις. Το προσωπικό οδηγεί μία μία κάθε "ουρά" στα ασανσέρ τα οποία έχουν γυάλινη οροφή και βλέπεις πόσο γρήγορα ανεβαίνεις.. Όλη η διαδικασία μέχρι να ανέβουμε πήρε γύρω στα 20-25 λεπτά.








































Κατεβήκαμε ενθουσιασμένοι από τις εικόνες που είχαμε δει, αλλά είχαμε πεινάσει οπότε μετρό και Chinatown.. Φάγαμε στο "Excellent dumpling house" βραστά dumplings θαλασσινών, noodles με γαρίδες, και κοτοπουλο teriyaki, όλα πεντανόστιμα!
Μετά ήθελα και γλυκο! Είχα διαβάσει πως το Eileen's cheesecake είναι από τα καλύτερα της Nέας Υόρκης και μιας και ήταν σχετικά κοντά, πήγαμε.. Είναι ένα πολύ μικρό μαγαζάκι το οποίο ήταν γεμάτο, και είχε ουρά για να πληρώσεις.. Ο άντρας μου δε τρελαίνεται για cheesecake οπότε πήρε μόνο για μένα ένα με φράουλα.. Βγαίνουμε έξω, δοκιμάζει λίγο απ'το δικό μου και ξαναμπαίνει μέσα να περιμένει πάλι στην ουρά για να πάρει και αυτός! Ήταν πραγματικά τέλειο, το πιο ωραίο cheesecake που έχω δοκιμάσει!



Μετά πήγαμε σε ένα μαγαζάκι με cupcakes (που επίσης είχα διαβάσει σε κριτικές ότι είναι πολύ καλό) για να πάρουμε για το σπίτι.. Είχε τα αγαπημένα μου red velvet και επίσης blue velvet .. Φρεσκότατα και νόστιμα και αυτά..



Ήταν μια πολύ όμορφη μέρα γεμάτη εικόνες..

 
Last edited:

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπέροχα!!! Ταξιδεύουμε μαζί σου ακόμα μια φορά! :clap:
Την περίμενα πως και πως αυτή την ιστορία echo μου...Χιχι σε ευχαριστώ που την ανέβασες τόσο σύντομα. :p. Είναι ένα από τα όνειρα μου η Νέα Υόρκη...

Υ.Γ. "Το μόνος στο σπίτι" το είδα και εγώ με την Aegean εις διπλούν :p
Σας ευχαριστώ κορίτσια! Είπα να γράψω τώρα που τα έχω ακόμα φρέσκα..
Μόνος στο σπίτι εις διπλούν; Θα το'χεις μάθει απέξω.. Δε παίζουν καινούριες ταινίες πια;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάθε μήνα παίζουν σε όλα τα δρομολόγια, στο πήγαινε την ίδια ταινία και στο έλα μια άλλη. Όλο το Δεκέμβρη λοιπόν στο πήγαινε έπαιζε το "μόνος στο σπίτι" το οποίο ευχαριστήθηκα και τις 2 φορές...Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλή αρχή και σούπερ αρχή:D
Θα έχει ζουμί αυτή η ιστορία.Την θέλω αναλυτική με πολλές φωτογραφίες, έτσι για να σκάσουμε:D
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στην πτήση της Virgin τι ταινίες είχε από περιέργεια; :p
Είχε πάρα πολλές, όλες αρκετά καινούριες.. Εγώ είδα τους Μίλερς, το internship, το don jon, το drinking buddies, το στρουμφ 2 και διάφορα ταξιδιωτικά ντοκυμαντέρ και sitcoms.. O άντρας μου είδε κάτι περιπέτειες και ποδοσφαιρικούς αγώνες.. έπαιξε και poker και ποδοσφαιράκι και γω μία χάλια εκδοση bejeweled.. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μετά την Times Square κάτσαμε για ένα πρόχειρο γεύμα στο Bread factory cafe στην 7th avenue και μετά από τις νοστιμότατες πίτσες, το ΝΥ cheesecake και την φρεσκότατη τάρτα φρούτων είμασταν έτοιμοι να συνεχίσουμε..
Οι υπόλοιπες φωτογραφίες της πρώτης μέρας:

Rockefeller center - Το τεράστιο δέντρο είναι αληθινό!








Στο Saks στην 5η λεωφόρο είχε light show και αμέτρητος κόσμος στεκόταν για να δει.. Έπαιζε δυνατή χριστουγεννιάτικη μουσική και φαινόταν σαν να ανοιγόκλειναν τα παράθυρα, να πέφτει χιόνι και πολλά άλλα.. Ήταν πολύ εντυπωσιακό! Δείτε και βιντεάκι που βρήκα στο youtube είναι τέλειο!




General Electric Skyscraper


Βιτρίνες..




To φωτισμένο Helmsley Building


Grand Central Station


Light show μέσα στον Grand Central






Όταν πήγαμε εμείς δεν είχε το show υπερπαραγωγή σε όλο το χώρο, θα πρέπει να ήταν μαγικά!
Δείτε!

Μέσα στον Grand Central είχε και Χριστουγεννιάτικη αγορά..




Μετά πήγαμε στην Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Union square.. Εκτός απ'τα ζεστά ροφήματα (μηλίτες, κρασί, σοκολάτα, τζίντζερ κ.α.) και τα στολίδια που συναντάς σε όλες τις αγορές, δεν έμοιαζε με τις ευρωπαϊκές αγορές που έχω δει.. Είχε πολλά χειροποίητα πρωτότυπα αντικείμενα και ρούχα και ήταν ακριβούτσικη..



Flatiron building


Empire state building


Mετά από πολλές βόλτες και περπάτημα κατά τις 9 πήραμε το τρένο για να επιστρέψουμε στο Long Island. Το τρένο LIRR το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που δουλεύει στη Νέα Υόρκη και στις επιστροφές ήταν πάντα γεμάτο.. Ευτυχώς βρίσκαμε θέση, εστω και αν δε καθόμασταν δίπλα, γιατί μια ώρα+ όρθιοι μετά από τόσο περπάτημα θα ήταν μαρτύριο. Είχα βάλει στο κινητό το angry birds και παίζοντας δε καταλάβαινα για πότε φτάναμε πίσω στο σπίτι..
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
μπραβο echo! υπεροχο ξεκινημα. keep going. Σε παρακολουθω
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Echo, πάρα πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου με πολλές πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Πότε θα έρθει άραγε η ώρα να πάω κι εγώ στη Ν. Υόρκη;:)
Eύχομαι πολύ σύντομα! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom