Κένυα KENYA - H μαύρη καλλονή

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018

Μείναμε:
Μασάϊ Μάρα 2: το πιο γνωστό πάρκο, φωτογενές, πανέμορφο, must.
Νακούρου 1: στη λίμνη θα δεις χιλιάδες ροζ φλαμίνγκος και το ομώνυμο πάρκο είναι κάτι μεταξύ δάσους και ζούγκλας.
Αμποσέλι 2: από ζωϊκό πληθυσμό δεν θα δείς κάτι διαφορετικό από τα 2 προηγούμενα, αλλά έχει μοναδική θέα το Κιλομάντζαρο και το τοπίο σου θυμίζει κάτι από έρημο.
Diani Beach 3: Αν θες να βάλεις παραλία στο πρόγραμμα, βάλε διαμονή σε Diani Beach και όχι Μομπάσα, δες φωτος που έχω βάλει και θα καταλάβεις. Ωστόσο, οπωσδήποτε επίσκεψη και στην Μομπάσα.
Nαϊρόμπι μείναμε σκάρτο ένα βράδυ γιατί η πτήση ήταν ξημερώματα στις 03.00... Αν δεν έχεις κόλλημα (όπως εγώ) να βλέπεις την πρωτεύουσα κάθε χώρας που επισκέπτεσαι, μην χάσεις χρόνο εδώ, δεν έχει κάτι ιδιαίτερο...

Αν είχα χρόνο και χρήμα, θα έβαζα και το Πάρκο Τσάβο... το μεγαλύτερο της χώρας, κοντά στην Μομπάσα, καταπράσινο με λίμνες, ποτάμι κ.λ.π., καθώς και κάποια χωριά της φυλής Κικούγιου κοντά στο Mount Kenya (υπάρχει και ομώνυμο Πάρκο).

Αν πήγαινα 2η φορά, θα παρέλειπα το Ναϊρόμπι και θα έβαζα 2-3 μέρες παραπάνω στη Diani Beach.

[2] Το πρακτορείο που χρησιμοποιήσαμε είναι το ΑFRICAN HORIZONS African Safari & Tours | Travel to Africa. .... Άψογο!!!

[3] Όσον αφορά στο κόστος, παίζει ρόλο τι καταλύμματα θα επιλέξεις... camps, lodges? και τι κατηγορία? απλά? lux? Γενικά το σαφάρι είναι ακριβό (γι' αυτό και δεν βάλαμε επιπλέον πάρκο) και για να μειωθεί το κόστος ή πρέπει να κατεβάσεις κατηγορία καταλυμμάτων ή να ζητήσεις βανάκι αντί για τζιπ κ.λ.π.

[4] Από εμβόλια κάναμε για κίτρινο πυρετό (έχουμε και από παλιότερα κάνει ηπατίτιδας που θεωρώ ότι ασχέτως αν ταξιδεύεις δεν είναι κακό να το έχεις κάνει) και πήραμε χάπια για μαλάρια... Εκεί καλό είναι να ψεκάζεσαι με εντομοαπωθητικό.
 

Attachments

Last edited:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αυτο το χρώμα μαρτυράει την ήπειρο!!αφρική -ο κόκκινος πλανήτης!!
καλώς ήρθες vario σε αναμένω!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιμένω πώς και πώς λεπτομέρειες...Η Αφρική είναι το μεγάλο μου όνειρο!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τι λες τώρα?? Στο καπάκι?? Ανυπομονώ!!! :clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παρα πολυ σοφος ο προλογος σου Vario γι`αυτο ολοι οι εγκλωβισμενοι σε μεγαλες αστικες πολεις να την κανετε με ελαφρια.
Η υπαιθρος ειναι ωραια χειμωνα-καλοκαιρι και ζεις πιο ανθρωπινα.:D

Περιμενω Κενυα.......
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ποτερ πηγες Κενυα; Και ποτε γυρισες;
Βγαζω τα παπουτσια μου, καθομαι καταχαμα και περιμενω τη συνεχεια:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom