Ανδόρρα Γαλλία Mια πάπια, μα ποιά πάπια; Mια πάπια απ’τη Dordogne!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει

Αlbi

Τον ξενώνα μας στο Albi δεν τον είχα επιλέξει τυχαία. Τι κι αν βρισκόταν στην αντίπερα όχθη του ποταμού Tarn από το κέντρο της πόλης. Από το μπλακονάκι του απολάμβανες απρόσκοπτη θέα προς τον επιβλητικό καθεδρικό ναό του Albi.
Η παλιά πόλη του Albi αντικατοπτρίζει την κορύφωση της μεσαιωνικής αστικής αρχιτεκτονικής ήδη από τις απαραχές του 11ου αιώνα. Χτισμένη από τούβλο στο γνωστό κοκκινοπορτοκαλί της νότιας Γαλλίας αποτελεί ένα συνεκτικό και ομοιογενές σύνολο που έχει παραμείνει σε μεγάλο βαθμό αμετάβλητο στο πέρασμα των αιώνων. Εχει χαρακτηριστεί Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικης Κληρονιάς της UNESCO.

Πεζή καλύψαμε την απόσταση μέχρι το ιστορικό κέντρο περνώντας πάνω από τις ιστορικές γέφυρες του ποταμού.










Η πρώτη στάση μας έγινε στον καθεδρικό ναό Sainte Cécile, ένα αριστούργημα γοτθικού ρυθμού που χτίστηκε μεταξύ του 13ου και 15ου αιώνα, σαν επιβεβαίωση της παπικής εξουσίας μετά τις αναταραχές της αίρεσης των Καθαρών. Αυτοί ήταν μια θρησκευτική σέχτα με χριστιανικές ρίζες κι ανάμεικτα στοιχεία Γνωστικισμού και Μανιχαϊσμού, που τους κατέσφαξαν οι σταυροφόροι.
Λιτό ως γοτθικό είναι το εξωτερικό με το τουβλάκι, ωςτόσο υπάρχουν και κάποιες πινελιές ιταλικής τσαχπινιάς όπως η πόρτα Dominique de Florence και ο θόλος πανω απ’την είσοδο.









Αλλά τις εντυπώσεις κερδίζει το εσωτερικό του καθεδρικού, που αν και αμετανόητος βυζαντινολάτρης οφείλω να ομολογήσω πως με ενθουσίασε.

Δεν ήταν το τέμπλο σε επιδεικτικό γοτθικό στυλ, τα πολύχρωμα αγάλματα σκαλισμένα από καλλιτέχνες στη Βουργουνδία ή οι τοιχογραφίες με σκηνές της Κ.Διαθήκης ανάμεικτα με φιγούρες σταυροφόρων.













Ηταν η αναπαράσταση της “Τελικής Κρίσης” που κοσμεί το σύνολο του δυτικού τοίχου του καθεδρικού ναού μπροστά από το ιερό. Κόλαση και Παράδεισος, άγγελοι αλλά και δαιμόνια σ’όλες τις μορφές να κατασπαρασσουν τις σάρκες των αμαρτωλές. Έμπνευση που παρέπεμπε έντονα στον αγαπημένο μου Jeronymus Bosch, αλλά και σε αντίστοιχες απεικονίσεις βυζαντινής αγιογραφίας.














Δίπλα από τον Καθεδρικό βρίσκεται το τεράστιο και ομοίως οχυρωμένο παλάτι του πρώην επισκόπου, τώρα στεγάζει το υπέροχο Μουσείο Henri de Toulouse Lautrec.
Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι για τον πασίγνωστο μετεμπρεσσιονιστή καλλιτέχνη που αποτύπωσε μοναδικά την παρισινή ζωή στα καμπαρέ της Μονμάρτης. Τέκνον του Albi, το μουσείο σήμερα φιλοξενεί τη μεγαλύτερη συλλογή έργων του.





Από το μουσείο βγήκαμε και σε μια εξωτερικό μπαλκόνι με θέα τους κήπους του πρώην επισκόπου (κακοπερνούσε), στον ποταμό Tarn και τη χιλιόχρονη γέφυρα Pont Vieux που είναι ακόμα σε χρήση.






Στη συνέχεια χαθήκαμε στα γοητευτικά στενά δρομάκια της παλιάς πόλης του Albi, με τα παλιά σπίτια και τις εκκλησιές

















Βρεθήκαμε έξω από το σπίτι που η επιγραφή δήλωνε ότι εκεί γεννήθηκε ο Henri de Toulouse Lautrec.



Παραδίπλα ήταν το εστιατόριο που ο φίλτατος συμφορουμίτης Traveller είχε συστήσει ανεπιφύλακτα να γευματίσουμε.
Το λοξοκοιτάξαμε... ψιλοάδειο.... είδαμε το κατάλογο..... ψιλοτσιμπημένο. Διαβεβαιώ ότι οι φρεσκοψημένες γεμιστές μπακέτες στο σαντουιτσάδικο μερικά μέτρα πιο κει, ήταν εξαίρετη εναλλακτική και φθηνή επιλογή. Μαζί μας πρέπει να συμφωνούσαν κι αρκετοί ντόπιοι. Καρφίτσα δεν έπεφτε....



Αργά το απόγευμα πια πήραμε το δρομο επιστροφής στο σπίτι των φίλων μας στην Toulouse. Ένα μαρτύριο λίγα μόλις χιλιόμετρα από τις εισόδους της πόλης. Οι δρόμοι αφυκτιούσαν από κίνηση και προχωρούσαμε σημειωτόν...

Aπέμενε ακόμα μια μέρα στο ταξίδι μας και μετά από επιμονή μου, αποφασίστηκε να κάνουμε μια εκδρομή όλοι μαζί στο... εξωτερικό!
Στη γειτονική Ανδόρρα.




 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αντε βρε ! επιτελους! μου λειψες... για λεγε για λεγε....:clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
αντε βρε ! επιτελους! μου λειψες... για λεγε για λεγε....:clap:
με εξαίρεση 4 μερούλες στη Σέριφο ήταν το μοναδικό ως τώρα ταξίδι για φέτος (αν και θα έπρεπε να έχω ολοκληρώσει χρωστούμενες ιστορίες, αλλά το καινούργιο πράγμα που λένε)
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Απολαυστικότατη αφήγηση και όμορφες φωτογραφίες από το αγαπημένο μας ροζ γουρουνάκι :) Υπέροχα!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μπρε μπρε μπρε το γρουν και σε μας εχεις λειψει...αναμενω εναγωνιως την απολαυστικη σου αφηγηση ...τις κατατοπιστικοτατες φωτογραφιες ,,,παλιοκοιλιοδουλε τι μου θυμησες τωρα ..την παπια που εφαγα στο Παρισι τον περασμενο Ιουνη..νοστιμοτατο ηταν το ζωντανο..αλλα αλμυρουτσικο!!!
Οσο για το μενου της πολιορκιας ..τσ τσ τσ ..υπαγετε οπισω μου.....μπλιαξ
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Πολυ ωραια!Περιμενω τη συνεχεια...!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Τα λατρευω τα τοπια της Dordogne:clap::clap:
Περιμενω πως και πως τη συνεχεια της ιστοριας σου.
Κατα τη διαρκεια του δικου μας ταξιδιου στην περιοχη νομιζα οτι βρισκομουν συνεχως σε ενα παραμυθι.
Συμφωνω για τη Sarlat ...Πολυ καλη βαση για τις εξορμησεις στην Perigord Noir
Και οπως αναφωνισε ενας γνωστος μας βλεποντας τα χωρια της : " Τι Ιταλια και κουραφεξαλα ....αχαχααα"
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Να το αποτέλεσμα!!!
Περιοχή με στυλ και ο γράφων με άποψη!!!
Συγχαρητήρια, σ' ευχαριστούμε....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάνε 2,5 χρόνια που έκανα το ταξίδι στα μέρη εκείνα (http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F5%F2-%F4%E7%F2-%E3%E1%EB%EB%DF%E1%F2.html) και το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα, για να μην πω το ωραιότερο ταξίδι μου. Όπως έγραψα ήταν το μόνο μέρος που δεν βρήκα ψεγάδι. Μπήκε κυριολεκτικά στην καρδιά μου με κορυφαία στιγμή την επίσκεψη στα σπήλαια. Διαβάζοντάς σε τώρα ξαναζωντανεύουν όλα, μιας και δεν μοιάζει να έχει αλλάξει τίποτα.
Όσον αφορά τους δρόμους στη Γαλλία έχουν Autoroutes (αυτοκινητόδρομους με όριο 130χμ/ώρα και τσουχτερά διόδια) και Routes express (σχεδόν ίδιοι με τους προηγούμενους, όριο 110χμ/ώρα αλλά χωρίς διόδια), εκτός του τοπικού και επαρχιακού δικτύου. Πλήρωσα ελάχιστα σε διόδια γιατί οδηγούσα εκτός αυτοκινητοδρόμου. Όσον αφορά τα όρια, οι Γάλλοι δεν τα τηρούν και πολύ (όχι τίποτα εξωφρενικές παραβιάσεις) και πιέζουν και τον προπορευόμενο, πολλές φορές αφόρητα.
Πάντως η Dordogne και γενικά η περιοχή αυτή χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Θα είναι αφάνταστη ταλαιπωρία και θα δεις ελάχιστα πράγματα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Πάνε 2,5 χρόνια που έκανα το ταξίδι στα μέρη εκείνα (http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F5%F2-%F4%E7%F2-%E3%E1%EB%EB%DF%E1%F2.html) και το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα, για να μην πω το ωραιότερο ταξίδι μου. Όπως έγραψα ήταν το μόνο μέρος που δεν βρήκα ψεγάδι. Μπήκε κυριολεκτικά στην καρδιά μου με κορυφαία στιγμή την επίσκεψη στα σπήλαια. Διαβάζοντάς σε τώρα ξαναζωντανεύουν όλα, μιας και δεν μοιάζει να έχει αλλάξει τίποτα.
Όσον αφορά τους δρόμους στη Γαλλία έχουν Autoroutes (αυτοκινητόδρομους με όριο 130χμ/ώρα και τσουχτερά διόδια) και Routes express (σχεδόν ίδιοι με τους προηγούμενους, όριο 110χμ/ώρα αλλά χωρίς διόδια), εκτός του τοπικού και επαρχιακού δικτύου. Πλήρωσα ελάχιστα σε διόδια γιατί οδηγούσα εκτός αυτοκινητοδρόμου. Όσον αφορά τα όρια, οι Γάλλοι δεν τα τηρούν και πολύ (όχι τίποτα εξωφρενικές παραβιάσεις) και πιέζουν και τον προπορευόμενο, πολλές φορές αφόρητα.
Πάντως η Dordogne και γενικά η περιοχή αυτή χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Θα είναι αφάνταστη ταλαιπωρία και θα δεις ελάχιστα πράγματα.
Συμφωνω απολυτα, το ιδιο αντιμετωπισα και εγω.
Καθε φορα που ξεπερνουσα ελαχιστα το οριο ,το alert του GPS χτυπουσε σαν τρελο, ενω διπλα μου ετρεχαν σαν το ανεμο αυτοκινητα με γαλλικες πινακιδες!
Γενικα παντως, η οδηγηση στα συγκεκριμενα μερη ειναι βατη , τα τοπια αψεγαδιαστα και η φυση απαραμιλλης ομορφιας
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Hydro...:Μην θεωρήσετε ότι αποτελούσαμε την εξαίρεση. Kαι οι περισσότεροι γάλλοι αυτό έκαναν (γαλλιστί pique nique)

Από μένα σίγουρα όχι Παν...
δες εδώ:

"Άλλη συνήθεια των Γάλλων εκδρομέων ήταν η μεταφορά μαζί τους του μεσημεριανού πρόχειρου φαγητού. Φαγητό από το σπίτι, μεγάλα σάντουιτς από γαλλικές φρέσκες μπαγκέτες, φρούτα, μπύρες και αναψυκτικά κι ότι άλλο τρώγεται πρόχειρα. Χώροι γι΄ αυτό υπήρχαν παντού. Ξύλινα μεγάλα τραπέζια με παγάκια, δίπλα στα ποτάμια, κάτω απ’ τη σκιά των δένδρων, ήταν η χαρά των παιδιών, η ελευθερία και η ξεκούραση των μεγάλων από τη μεσημεριανή ζέστη του καλοκαιριού ."
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γενικα παντως, η οδηγηση στα συγκεκριμενα μερη ειναι βατη , τα τοπια αψεγαδιαστα και η φυση απαραμιλλης ομορφιας
Όχι απλά βατή, η χαρά του οδηγού-ταξιδιώτη. Σε κάθε στροφή να μην πιστεύεις στα μάτια σου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom