Ανδόρρα Γαλλία Mια πάπια, μα ποιά πάπια; Mια πάπια απ’τη Dordogne!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει

Dordogne (2)

Kαλοταϊσμένοι από το περιποιημένο πρόγευμα στον ξενώνα μας, με τις υποδείξεις του Μike ακολουθήσαμε μια διαδρομή προς τα βόρεια, με ενδιάμεσες στάσεις, πριν καταλήξουμε στα σπήλαια Lascaux.

Λίγα χιλιόμετρα από το σημείο αφετηρίας, φάνηκε πρώτα το Maison Forte de Reignac, ένα παράδοξο υπόσκαφο κάστρο του 15ου αιώνα σε μια τοποθεσία που προφανώς κατοικήθηκε από τους προϊστορικούς χρόνους όπως υποδηλώνει το τρωγλοδυτικό φρούριο πάνω από το κάστρο.



Με τα μεσαιωνικά κάστρα έχω μια αμφιθυμία. Μετά από επισκέψεις σε μερικές ντουζίνες απ’αυτά ολούθε στην Ευρώπη δεν είχα διάθεση να περιφέρομαι στους απόπατους και τα μπουντουάρ των ευγενών. Ίσως λάθος μου στη δεδομένη περίπτωση, λόγω της αρχιτεκτονικής ιδιαιτερότητας του κάστρου και της ύπαρξης μπουντρουμιού βασανιστηρίων όπου κανείς “θαυμάζει” την αρρωστημένη ευρηματικότητα του ανθρώπινου μυαλού.


Λίγο πιο βόρεια κάναμε στάση για να επισκεφθούμε το La Roque Saint Christophe που αποδείχθηκε εξόχως ενδιαφέρον αξιοθέατο ως ένας από τους πολλούς προϊστορικούς χώρους στην κοιλάδα Vézère.



Ο βράχος μήκους 900μ , υψώνεται 30 μ. κάθετα πάνω από τη ήρεμη κοιλάδα όπου το ποταμάκι αργοκυλάει το νεράκι του.
Το σκηνικό διαμορφώθηκε περίπου 60 εκατομμύρια χρόνια πριν, με τους παγετώνες να διευρύνουν τις σπηλιές που διαμορφώθηκαν πάνω στο βράχο.

Εκεί βρήκε καταφύγιο ο Νεάντερταλ πριν 50,000 χρόνια, ο Cro Magnon,



Εκεί βρέθηκαν τάφοι της Εποχής του Χαλκού



Εκεί βρήκαν άνθρωποι φυσικό καταφύγιο ως τον 16ο αιώνα, συνήθως θύματα πολέμου ή διωγμών. Η είσοδος ήταν προσβάσιμη μέσω ενός στενού περάσματος που οδηγεί σε μια θωρακισμένη πόρτα και μια κρεμαστή γέφυρα, ένα πολύ αποτελεσματικό αμυντικό σύστημα! Πράλληλα η εκτεταμένη θέα πάνω από την κοιλάδα, επέτρεπε στους φύλακες τον εντοπισμό τυχόν εισβολέων.



Ο βράχος υπήρξε πρακτικά μια μικρή διάσπαρτη κοινότητα, τουλάχιστον 1000 ατόμων, όπου δραστηριοποιούνταν όλες οι επαγγελματικές τάξεις: ο χασάπης, ο σιδηρουργός, ο τσαγκάρης, ο αργυροχόος…. Μέχρι και εκκλησιά είχε προβλεφθεί, μέχρι και βαρούλκο φορτίου 500kg στήθηκε για την άνετη μεταφορά προϊόντων και νερού στις σπηλιές. Όλα αναπαριστώνται με ρέπλικες προς τέρψιν του σύγχρονου επισκέπτη.








Στη συνέχεια κάναμε μια στάση στο παραποτάμιο χωριουδάκι Saint-Léon-sur-Vézère όπου χαζέψαμε εξωτερικά το Château de Clérans (ποιός πένης άραγε διαμένει εκεί;),



τη ρομανική εκκλησία…



για να κάνουμε μια παύση για πικ νικ δίπλα στο ποτάμι με τη γκαρσόνα να μας υποδέχεται σε άψογα ελληνικά (ήταν η εποχή που οι δυτικοευρωπαίοι νεολαίοι έβρισκαν με τη σέσουλα εποχικές εργασίες στα ελληνικά νησιά…)


H πολίχνη Montignac με την όμορφη γέφυρα, τα λιγοστά καφέ ήταν ένα όμορφο καλοσώρισμα πριν το σπήλαιο Lascaux.





Σύμφωνα με τα γραφόμενα έπρεπε εκεί να εξασφαλίσουμε τα εισιτήρια και τις πληροφορίες για το σπήλαιο, μόνο που οι Γάλλοι με τίποτα δεν θυσιάζουν την μεσημεριανή τους ραστώνη, κι έτσι βρεθήκαμε να περιφερόμαστε στα γραφικά στενά πριν το γραφείο ανοίξει τις πύλες του για μας τους κοινούς θνητούς.
Δεν θυμάμαι αν είχε ουσία η αναμονή ή αν τα εισιτήρια τελικά τα βγάλαμε απευθείας στον χώρο του σπηλαίου, πάντως δεν πλήξαμε παρότι τα σοκάκια καταμεσίς της μέρας ήταν παντέρημα.




Το Grotte (σπήλαιο) de Lascaux είναι ένα από τα πλέον σημαντικά σπήλαια με βραχογραφίες παλαιολιθικής εποχής που διακρίνονται για την υψηλή αισθητική τους.
Τα τοιχώματα του σπηλαίου είναι καλυμμένα με εντυπωσιακές έγχρωμες εικόνες και χαρακτικά ζώων: βοοειδή, βίσωνες, άλογα. Κι επειδή έχω μια εμπειρία από βραχογραφίες σε διάφορα μέρη του πλανήτη μπορώ να σας βεβαιώσω δια του λόγου το αληθές. Εξ’ού και οι βαρύγδουποι χαρακτηρισμοί όπως “η προϊστορική Καπέλα Σιξτίνα” ή “οι Βερσαλίες της Προϊστορίας”.
Από το 1979 έχει χαρακτηριστεί Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO.
Το σπήλαιο ανακαλύφθηκε τυχαία από τέσσερις εφήβους το 1940 πριν πάρουν τη σκυτάλη οι κορυφαίοι ερευνητές της εποχής. Όλες οι τοιχογραφίες έχουν διατηρηθεί εδώ και 17.000 έτη και το σπήλαιο ήταν κατοικημένο για μια περίοδο περίπου 6.000 ετών.
Σας άνοιξε η όρεξη;
Ε λοιπόν μάθετε ότι το αυθεντικό σπήλαιο Lascaux δεν είναι επισκέψιμο σήμερα, καθώς παρατηρήθηκαν προοδευτικά σημάδια αλλοιώσεων, οφειλούμενων στο διοξείδιο του άνθρακα που παραγόταν από τους πολυπληθείς επισκέπτες του σπηλαίου σε συνδυασμό με την υγρασία του χώρου και σε ανθεκτικούς μύκητες που αναπτύχθηκαν. Ό,τι διατηρήθηκε χιλετίες, κινδύνευε να καταστραφεί σε δεκαετίες.
Έτσι το 1970 ξεκινά η κατασκευή ενός "αντιγράφου" του σπηλαίου, προκειμένου το αρχικό να παραμείνει στις φυσικές του συνθήκες και να διατηρηθεί. Το αντίγραφο αυτό ονομάστηκε "Lascaux ΙΙ" και ολοκληρώθηκε το 1983 κι αυτό είναι που πληρώνει αδρά και περιμένει σε ουρά για να δει ο επισκέπτης. Επίσης απαγορεύεται η φωτογράφηση, τι κι αν είναι… ένα faux-grotte!




Eικόνες από το διαδίκτυο


Πήραμε το δρομο επιστροφής προς το ξενώνα μας, μέσα από δαιδαλώδεις επαρχιακούς δρόμους σύμφωνα με τις υποδείξεις του GPS, κάνοντας μια στάση στα Cabanes du Breuil στο Saint-André-d'Allas, λίγα χιλιόμετρα έξω από το Sarlat.
Αυτές οι πετρόχτιστες θολωτές καλύβες, που κουβαλούν ιστορία αιώνων στη πλάτη τους καθώς όπως εικάζεται εκεί βρήκαν στέγη Βενεδικτίνοι μοναχοί του Sarlat τον 15ο αιώνα. Παρά την ιδιαιτερότητά τους όμως, δεν αποτελούν παγκόσμια πρωτοτυπία. Περισσότερα και καλύτερα θα βρει κανείς στη Νότια Ιταλία (Alberobello)





Μια διαφορά όμως είναι ότι οι καλύβες εδώ δεν αποτελούν μέρος αστικού τοπίου, αλλά ενός κτήματος κι έτσι πάπιες περιφέρονται φασαριώζικα σε αγέλες ανάμεσα στα πόδια των λιγοστών επισκεπτών.

Υποψήφιες για φουά γκρα άραγε;;;; :confused:






Η διαδρομή της μέρας


 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αντε βρε ! επιτελους! μου λειψες... για λεγε για λεγε....:clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
αντε βρε ! επιτελους! μου λειψες... για λεγε για λεγε....:clap:
με εξαίρεση 4 μερούλες στη Σέριφο ήταν το μοναδικό ως τώρα ταξίδι για φέτος (αν και θα έπρεπε να έχω ολοκληρώσει χρωστούμενες ιστορίες, αλλά το καινούργιο πράγμα που λένε)
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Απολαυστικότατη αφήγηση και όμορφες φωτογραφίες από το αγαπημένο μας ροζ γουρουνάκι :) Υπέροχα!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μπρε μπρε μπρε το γρουν και σε μας εχεις λειψει...αναμενω εναγωνιως την απολαυστικη σου αφηγηση ...τις κατατοπιστικοτατες φωτογραφιες ,,,παλιοκοιλιοδουλε τι μου θυμησες τωρα ..την παπια που εφαγα στο Παρισι τον περασμενο Ιουνη..νοστιμοτατο ηταν το ζωντανο..αλλα αλμυρουτσικο!!!
Οσο για το μενου της πολιορκιας ..τσ τσ τσ ..υπαγετε οπισω μου.....μπλιαξ
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Πολυ ωραια!Περιμενω τη συνεχεια...!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Τα λατρευω τα τοπια της Dordogne:clap::clap:
Περιμενω πως και πως τη συνεχεια της ιστοριας σου.
Κατα τη διαρκεια του δικου μας ταξιδιου στην περιοχη νομιζα οτι βρισκομουν συνεχως σε ενα παραμυθι.
Συμφωνω για τη Sarlat ...Πολυ καλη βαση για τις εξορμησεις στην Perigord Noir
Και οπως αναφωνισε ενας γνωστος μας βλεποντας τα χωρια της : " Τι Ιταλια και κουραφεξαλα ....αχαχααα"
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Να το αποτέλεσμα!!!
Περιοχή με στυλ και ο γράφων με άποψη!!!
Συγχαρητήρια, σ' ευχαριστούμε....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάνε 2,5 χρόνια που έκανα το ταξίδι στα μέρη εκείνα (http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F5%F2-%F4%E7%F2-%E3%E1%EB%EB%DF%E1%F2.html) και το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα, για να μην πω το ωραιότερο ταξίδι μου. Όπως έγραψα ήταν το μόνο μέρος που δεν βρήκα ψεγάδι. Μπήκε κυριολεκτικά στην καρδιά μου με κορυφαία στιγμή την επίσκεψη στα σπήλαια. Διαβάζοντάς σε τώρα ξαναζωντανεύουν όλα, μιας και δεν μοιάζει να έχει αλλάξει τίποτα.
Όσον αφορά τους δρόμους στη Γαλλία έχουν Autoroutes (αυτοκινητόδρομους με όριο 130χμ/ώρα και τσουχτερά διόδια) και Routes express (σχεδόν ίδιοι με τους προηγούμενους, όριο 110χμ/ώρα αλλά χωρίς διόδια), εκτός του τοπικού και επαρχιακού δικτύου. Πλήρωσα ελάχιστα σε διόδια γιατί οδηγούσα εκτός αυτοκινητοδρόμου. Όσον αφορά τα όρια, οι Γάλλοι δεν τα τηρούν και πολύ (όχι τίποτα εξωφρενικές παραβιάσεις) και πιέζουν και τον προπορευόμενο, πολλές φορές αφόρητα.
Πάντως η Dordogne και γενικά η περιοχή αυτή χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Θα είναι αφάνταστη ταλαιπωρία και θα δεις ελάχιστα πράγματα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Πάνε 2,5 χρόνια που έκανα το ταξίδι στα μέρη εκείνα (http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F5%F2-%F4%E7%F2-%E3%E1%EB%EB%DF%E1%F2.html) και το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα, για να μην πω το ωραιότερο ταξίδι μου. Όπως έγραψα ήταν το μόνο μέρος που δεν βρήκα ψεγάδι. Μπήκε κυριολεκτικά στην καρδιά μου με κορυφαία στιγμή την επίσκεψη στα σπήλαια. Διαβάζοντάς σε τώρα ξαναζωντανεύουν όλα, μιας και δεν μοιάζει να έχει αλλάξει τίποτα.
Όσον αφορά τους δρόμους στη Γαλλία έχουν Autoroutes (αυτοκινητόδρομους με όριο 130χμ/ώρα και τσουχτερά διόδια) και Routes express (σχεδόν ίδιοι με τους προηγούμενους, όριο 110χμ/ώρα αλλά χωρίς διόδια), εκτός του τοπικού και επαρχιακού δικτύου. Πλήρωσα ελάχιστα σε διόδια γιατί οδηγούσα εκτός αυτοκινητοδρόμου. Όσον αφορά τα όρια, οι Γάλλοι δεν τα τηρούν και πολύ (όχι τίποτα εξωφρενικές παραβιάσεις) και πιέζουν και τον προπορευόμενο, πολλές φορές αφόρητα.
Πάντως η Dordogne και γενικά η περιοχή αυτή χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Θα είναι αφάνταστη ταλαιπωρία και θα δεις ελάχιστα πράγματα.
Συμφωνω απολυτα, το ιδιο αντιμετωπισα και εγω.
Καθε φορα που ξεπερνουσα ελαχιστα το οριο ,το alert του GPS χτυπουσε σαν τρελο, ενω διπλα μου ετρεχαν σαν το ανεμο αυτοκινητα με γαλλικες πινακιδες!
Γενικα παντως, η οδηγηση στα συγκεκριμενα μερη ειναι βατη , τα τοπια αψεγαδιαστα και η φυση απαραμιλλης ομορφιας
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Hydro...:Μην θεωρήσετε ότι αποτελούσαμε την εξαίρεση. Kαι οι περισσότεροι γάλλοι αυτό έκαναν (γαλλιστί pique nique)

Από μένα σίγουρα όχι Παν...
δες εδώ:

"Άλλη συνήθεια των Γάλλων εκδρομέων ήταν η μεταφορά μαζί τους του μεσημεριανού πρόχειρου φαγητού. Φαγητό από το σπίτι, μεγάλα σάντουιτς από γαλλικές φρέσκες μπαγκέτες, φρούτα, μπύρες και αναψυκτικά κι ότι άλλο τρώγεται πρόχειρα. Χώροι γι΄ αυτό υπήρχαν παντού. Ξύλινα μεγάλα τραπέζια με παγάκια, δίπλα στα ποτάμια, κάτω απ’ τη σκιά των δένδρων, ήταν η χαρά των παιδιών, η ελευθερία και η ξεκούραση των μεγάλων από τη μεσημεριανή ζέστη του καλοκαιριού ."
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γενικα παντως, η οδηγηση στα συγκεκριμενα μερη ειναι βατη , τα τοπια αψεγαδιαστα και η φυση απαραμιλλης ομορφιας
Όχι απλά βατή, η χαρά του οδηγού-ταξιδιώτη. Σε κάθε στροφή να μην πιστεύεις στα μάτια σου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom