Ανδόρρα Γαλλία Mια πάπια, μα ποιά πάπια; Mια πάπια απ’τη Dordogne!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Tarn-et-Garonne

Χωρίς κανένα βαρύ αναστεναγμό αποχαιρετήσαμε το Montauban και ξεχυθήκαμε στην ύπαιθρο του Tarn-et-Garonne για να γνωρίσουμε ακόμα μερικά χωριά της λίστας των πιο όμορφων της Γαλλίας. Όπου χωριό κι όμορφο εκεί κι εμείς.

Στάση πρώτη στο υπναλέο Bruniquel, που μας υποδέχθηκε με τις καμπάνες της εκκλησιάς να χτυπάνε ρυθμικά.





Είναι ένα μικροσκοπικό οχυρωμένο χωριό 500 ψυχών πάνω στο ποταμό Aveyron, σ’ένα φυσικό τοπίο που μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον από τις απέραντες κυματιστές κοιλάδες της Dordogne.
Το χωριό είναι ένα γραφικό μείγμα παλαιών πετρόχτιστων σπιτιών, μεσαιωνικών πυλών και αμυντικών τειχών.







Δύο μεσαιωνικά φεουδαρχικά κάστρα δεσπόζουν στο χωριό και την κοιλάδα. Εμείς βολτάραμε απλώς γύρω απ’αυτά, με μυριάδες πουλιά να φτεροκοπούν και να κρώζουν πριν βρουν καταφύγιο με κάποιες από τις κόγχες τους.




Πορεία προς τα βόρεια και στάση στο Najac, που με τη σύμφωνη γνώμη του συνταξιδιώτη μου έβαλε υποψηφιότητα σαν το ομορφότερο των ομορφων χωριών που επισκεφθήκαμε.
Αρχικά ήταν η τοποθεσία του. Θύμισε φίδι που απλώνεται πάνω στους ύβους μια δρομάδας καμήλας έτσι όπως απλωνόταν κατά μήκος της κορυφογραμμής με τον ποταμό Aveyron να κυλά στους πρόποδες το ανήσυχο νερό του.



Κάποτε διάσημο για το ζαμπόν του, σήμερα μετά τη συρρίκνωση του πληθυσμού, η οικονομία του βασίζεται στον τουρισμό και τη γεωργία. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, ο πληθυσμός αυξάνει σημαντικά καθώς πολλοί διαθέτουν εκεί παραθεριστικές κατοικίες. Κι αυτοί οι πολλοί δεν είναι Γάλλοι, αλλά κυρίως Βρεττανοί, Ολλανδοί κι αλλοι αλλόφυλοι.

Η πόλη είναι γνωστή για τον εμφανή μεσαιωνικό της χαρακτήρα. Στην πάνω ρούγα τα παραδοσιακά σπίτια κι εμπορικά κέντρα ξανοίγονται γύρω από την επικληνή πλατεία με το πηγάδι.







Σαν μαγεμένος αρχίζεις να περιδιαβαίνεις τον μοναδικό δρόμο που ενώνει την πάνω με την κάτω ρούγα μπροστά στα έκπληκτα μάτια εμφανίζεται το ερειπωμένο κάστρο του 13ου αιώνα, χτισμένο 200 μέτρα πάνω από τον ποταμό Aveyron.







Στη κάτω ρούγα επισκεφθήκαμε και την εκκλησία του Αγίου Ιωάννη, που χτίστηκε από τους χωρικούς.







Εξαιρετικό το Najac, ας ήταν και καλό το φαγητό στην μοναδική ταβερνούλα που βρήκαμε ανοιχτή την ώρα που είμασταν εκεί.
Άθλιο, αργό σέρβις, άθλια και η πάπια που μου σέρβιραν...


Η επίσκεψη στη πολίχνη Cordes sur Ciel ήταν πρόταση του γάλλου φίλου μας.



Άλλη μια οχυρωμένη πόλη του 13ου αιώνα, που όμως έχει εξελιχθεί σε δημοφιλή τουριστικό προορισμό. Και μάλλον πήραν τα μυαλά τους αέρα, που το 1993 από απλή Cordes τη μετονόμασαν σε Cordes-sur-Ciel, για να δωθεί έμφαση στο υψόμετρο. Τάχαμου ότι ύπταται στον ουρανό, αν και μάλλον ύπταται πάνω από την ομίχλη του κάμπου. Κοινώς ψωνάρες, για μια πόλη που βρίσκεται μόλις 320 μέτρα πάνω από το επίπεδο της θάλασσας.
Παρκάραμε στο επίπεδο του εδάφους πριν πάρουμε τα ανηφορικά φιδογυριστά στενά…. προς τον ουρανό.







Περάσαμε πύλες και βουτήξαμε μέσα στα σοκάκια και τις πλατείες της εντυπωσιακής πόλης. Μόνο που αποδείχθηκε τουριστικότερη του αναμενομένου κι έτσι αρκεστήκαμε σε χαλαρή βόλτα. Ως γλυκατζής ούτε καν το Μουσείο Ζάχαρης και Σοκολάτας επισκέφθηκα. Το μουσείο περιέχει εκατοντάδες έργα τέχνης φτιαγμένα αποκλειστικά από ζάχαρη.












Επίσκεψη στο νεκρικής σιγής χωριό Puycelci, που ιδρύθηκε τον 10ο αιώνα από τον Βενεδικτίνους μοναχούς Το χωριό εγκαταλείφθηκε μετά τον A΄Παγκόσμιο Πόλεμο, και αναστηλώθηκε με επιμέλεια αργότερα.










Μπορεί στο Puycelci να πλήξαμε ελαφρώς, όμως ο επίλογος της περιήγησης μερικών από τα «πιο όμορφα χωριά της Γαλλίας» ακούει στο όνομα Castelnau-de-Montmiral.
Eίναι χαρακτηριστική η γοητεία στις προσόψεις των μεσαιωνικών κτηρίων, η πανέμορφη αψιδωτή κεντρική πλατεία που αντανακλούν την ιστορία και τη κληρονομιά του.











Κι αφού είχε χορτάσει το μάτι μεσαιωνικά χωριά, αφήσαμε το πνεύμα μας να γαληνέψει ατενίζοντας τη θέα με το ζεστό απογευματινό φως στην κοιλάδα Tarn.




Φτάσαμε αργά το απόγευμα στο Albi. Τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιό μας που είχε εξαιρετική θέα προς τον καθεδρικό της πόλης και σαν είχε σκοτεινιάσει βγήκαμε για μια βραδυνή βόλτα.







Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν άριστες και το Albi έδειχνε να μας έχει κερδίσει. ‘Εμενε να το εξερευνήσουμε με το φως της μέρας.

 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αντε βρε ! επιτελους! μου λειψες... για λεγε για λεγε....:clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
αντε βρε ! επιτελους! μου λειψες... για λεγε για λεγε....:clap:
με εξαίρεση 4 μερούλες στη Σέριφο ήταν το μοναδικό ως τώρα ταξίδι για φέτος (αν και θα έπρεπε να έχω ολοκληρώσει χρωστούμενες ιστορίες, αλλά το καινούργιο πράγμα που λένε)
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Απολαυστικότατη αφήγηση και όμορφες φωτογραφίες από το αγαπημένο μας ροζ γουρουνάκι :) Υπέροχα!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπρε μπρε μπρε το γρουν και σε μας εχεις λειψει...αναμενω εναγωνιως την απολαυστικη σου αφηγηση ...τις κατατοπιστικοτατες φωτογραφιες ,,,παλιοκοιλιοδουλε τι μου θυμησες τωρα ..την παπια που εφαγα στο Παρισι τον περασμενο Ιουνη..νοστιμοτατο ηταν το ζωντανο..αλλα αλμυρουτσικο!!!
Οσο για το μενου της πολιορκιας ..τσ τσ τσ ..υπαγετε οπισω μου.....μπλιαξ
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πολυ ωραια!Περιμενω τη συνεχεια...!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα λατρευω τα τοπια της Dordogne:clap::clap:
Περιμενω πως και πως τη συνεχεια της ιστοριας σου.
Κατα τη διαρκεια του δικου μας ταξιδιου στην περιοχη νομιζα οτι βρισκομουν συνεχως σε ενα παραμυθι.
Συμφωνω για τη Sarlat ...Πολυ καλη βαση για τις εξορμησεις στην Perigord Noir
Και οπως αναφωνισε ενας γνωστος μας βλεποντας τα χωρια της : " Τι Ιταλια και κουραφεξαλα ....αχαχααα"
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Να το αποτέλεσμα!!!
Περιοχή με στυλ και ο γράφων με άποψη!!!
Συγχαρητήρια, σ' ευχαριστούμε....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάνε 2,5 χρόνια που έκανα το ταξίδι στα μέρη εκείνα (http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F5%F2-%F4%E7%F2-%E3%E1%EB%EB%DF%E1%F2.html) και το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα, για να μην πω το ωραιότερο ταξίδι μου. Όπως έγραψα ήταν το μόνο μέρος που δεν βρήκα ψεγάδι. Μπήκε κυριολεκτικά στην καρδιά μου με κορυφαία στιγμή την επίσκεψη στα σπήλαια. Διαβάζοντάς σε τώρα ξαναζωντανεύουν όλα, μιας και δεν μοιάζει να έχει αλλάξει τίποτα.
Όσον αφορά τους δρόμους στη Γαλλία έχουν Autoroutes (αυτοκινητόδρομους με όριο 130χμ/ώρα και τσουχτερά διόδια) και Routes express (σχεδόν ίδιοι με τους προηγούμενους, όριο 110χμ/ώρα αλλά χωρίς διόδια), εκτός του τοπικού και επαρχιακού δικτύου. Πλήρωσα ελάχιστα σε διόδια γιατί οδηγούσα εκτός αυτοκινητοδρόμου. Όσον αφορά τα όρια, οι Γάλλοι δεν τα τηρούν και πολύ (όχι τίποτα εξωφρενικές παραβιάσεις) και πιέζουν και τον προπορευόμενο, πολλές φορές αφόρητα.
Πάντως η Dordogne και γενικά η περιοχή αυτή χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Θα είναι αφάνταστη ταλαιπωρία και θα δεις ελάχιστα πράγματα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πάνε 2,5 χρόνια που έκανα το ταξίδι στα μέρη εκείνα (http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F5%F2-%F4%E7%F2-%E3%E1%EB%EB%DF%E1%F2.html) και το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα, για να μην πω το ωραιότερο ταξίδι μου. Όπως έγραψα ήταν το μόνο μέρος που δεν βρήκα ψεγάδι. Μπήκε κυριολεκτικά στην καρδιά μου με κορυφαία στιγμή την επίσκεψη στα σπήλαια. Διαβάζοντάς σε τώρα ξαναζωντανεύουν όλα, μιας και δεν μοιάζει να έχει αλλάξει τίποτα.
Όσον αφορά τους δρόμους στη Γαλλία έχουν Autoroutes (αυτοκινητόδρομους με όριο 130χμ/ώρα και τσουχτερά διόδια) και Routes express (σχεδόν ίδιοι με τους προηγούμενους, όριο 110χμ/ώρα αλλά χωρίς διόδια), εκτός του τοπικού και επαρχιακού δικτύου. Πλήρωσα ελάχιστα σε διόδια γιατί οδηγούσα εκτός αυτοκινητοδρόμου. Όσον αφορά τα όρια, οι Γάλλοι δεν τα τηρούν και πολύ (όχι τίποτα εξωφρενικές παραβιάσεις) και πιέζουν και τον προπορευόμενο, πολλές φορές αφόρητα.
Πάντως η Dordogne και γενικά η περιοχή αυτή χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Θα είναι αφάνταστη ταλαιπωρία και θα δεις ελάχιστα πράγματα.
Συμφωνω απολυτα, το ιδιο αντιμετωπισα και εγω.
Καθε φορα που ξεπερνουσα ελαχιστα το οριο ,το alert του GPS χτυπουσε σαν τρελο, ενω διπλα μου ετρεχαν σαν το ανεμο αυτοκινητα με γαλλικες πινακιδες!
Γενικα παντως, η οδηγηση στα συγκεκριμενα μερη ειναι βατη , τα τοπια αψεγαδιαστα και η φυση απαραμιλλης ομορφιας
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.313
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Hydro...:Μην θεωρήσετε ότι αποτελούσαμε την εξαίρεση. Kαι οι περισσότεροι γάλλοι αυτό έκαναν (γαλλιστί pique nique)

Από μένα σίγουρα όχι Παν...
δες εδώ:

"Άλλη συνήθεια των Γάλλων εκδρομέων ήταν η μεταφορά μαζί τους του μεσημεριανού πρόχειρου φαγητού. Φαγητό από το σπίτι, μεγάλα σάντουιτς από γαλλικές φρέσκες μπαγκέτες, φρούτα, μπύρες και αναψυκτικά κι ότι άλλο τρώγεται πρόχειρα. Χώροι γι΄ αυτό υπήρχαν παντού. Ξύλινα μεγάλα τραπέζια με παγάκια, δίπλα στα ποτάμια, κάτω απ’ τη σκιά των δένδρων, ήταν η χαρά των παιδιών, η ελευθερία και η ξεκούραση των μεγάλων από τη μεσημεριανή ζέστη του καλοκαιριού ."
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γενικα παντως, η οδηγηση στα συγκεκριμενα μερη ειναι βατη , τα τοπια αψεγαδιαστα και η φυση απαραμιλλης ομορφιας
Όχι απλά βατή, η χαρά του οδηγού-ταξιδιώτη. Σε κάθε στροφή να μην πιστεύεις στα μάτια σου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.127
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom