Κίνα Solo στην Κίνα πασχαλιάτικα; Γίνεται!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720

Πεκίνο - Πολυκατοικίες

Καλά τα παλάτια και τα μέγαρα, ο κόσμος όμως πού ζει;



Το όνειρο κάθε νέου Κινέζου είναι να αποκτήσει το δικό του "κλουβάκι" σε έναν 40όροφο πύργο "καρμπόν" από αυτούς που χτίζονται κυριολεκτικά κατά εκατοντάδες στα προάστια. Είναι σαν να έχουνε βγει όλοι τους από ένα τεράστιο φωτοτυπικό μηχάνημα. Τόσο ίδιοι! Ανάλογο οικοδομικό οργασμό, μόνο στα περίχωρα της Κωνσταντινούπολης έχω ξαναδεί. Φυσικά, όλοι οι γνωστοί μου που έβλεπαν τις εικόνες σταβώνανε και άρχιζαν τα σχόλια: "Πω πω χάλι μαύρο, τριτοκοσμικό! Δεν φτιάχνουν φυλακές καλύτερα; Εγώ δεν μένω εκεί και να μου το χάριζαν!" Εντάξει, δεν έχουν άδικο, όμως εμείς ειδικά που έχουμε φτιάξει εκατοντάδες χιλιάδες άθλια μικροσκοπικά κλουβιά καταπατώντας κάθε έννοια ελεύθερου χώρου, δεν ξέρω αν δικαιούμαστε να μιλάμε. Τουλάχιστον αυτοί έχουν και χώρους ελεύθερους και θέα από το μπαλκόνι. Δεν βλέπουν τα βρακιά του απέναντι, ούτε τους βοθροσωλήνες στους φωταγωγούς.


αν πάσχετε από Αλτσχάιμερ, μην αγοράσετε διαμέρισμα στο Πεκίνο

Πεκίνο - Χούτονγκς

Αυτό όμως που μου έκανε τεράστια εντύπωση λόγω της αντίθεσης που δημιουργούν με τη σύγχρονη εικόνα, είναι τα hutongs, οι παλιές γειτονιές του κέντρου που έχουν ακόμα διασωθεί και βρίσκονται διάσπαρτες παντού!



Μπορεί να είναι ένα μόνο μικρό δρομάκι δίπλα σε ένα τεράστιο εμπορικό κέντρο, ή συνοικίες ολόκληρες που σε μεταφέρουν σε άλλες εποχές! Οι στατιστικές δείχνουν ότι έχουν συρρικνωθεί σε ανησυχητικό βαθμό για να δώσουν τη θέση τους σε πιο σύγχρονες κατασκευές, εγώ όμως πάλι είχα την αίσθηση ότι αυτές οι παλιές γειτονιές κυριαρχούν σε όλο το Πεκίνο! Δεν χρειαζόταν καν να τις ψάξω. Αρκούσε απλά να περπατήσω στον κάθετο μιας μοντέρνας λεωφόρου για να ταξιδέψω πίσω στον χρόνο, στην παλιά Κίνα με τα στενά δρομάκια, τα μικρά σπιτάκια, λίγο πιο βρώμικη, πολύ πιο φτωχική αλλά τόσο αυθεντική!



Πολλά hutongs συνάντησα νότια, πηγαίνοντας προς τον Ναό του Παραδείσου, αλλά τα πιο ωραία ήταν αυτά βόρειο-δυτικά της Απαγορευμένης Πόλης κοντά στις τρεις Λίμνες (Shichahai Lakes), για μένα η πιο όμορφη γειτονιά σε όλο το Πεκίνο και τοποθεσία διαμονής μου αν ποτέ το ξαναεπισκεφτώ.



Λόγω ιστορικής σημασίας και ομορφιάς, τα hutongs αυτά έχουν κριθεί διατηρητέα, και βλέπεις πολλές εργασίες αναστήλωσης εν' εξελίξει. Οι ντόπιοι όμως, κυρίως ο πνευματικός κόσμος διαμαρτύρονται, γιατί στην Κίνα (όπως και στην Ιαπωνία) η έννοια αναστήλωση μπορεί να σημαίνει "το γκρεμίζω ολοσχερώς και το ξαναχτίζω όπως ήταν, ολοκαίνουργιο!"






πάμε για μια μπυρίτσα;

Όπως και να 'χει εγώ έμεινα γοητευμένος με την περιοχή εκεί γύρω από τις λίμνες. Πήγα και ξαναπήγα! Πανέμορφο περιβάλλον να περπατάς με τις ώρες στις όχθες των λιμνών. Μπαράκια, ρουφ γκάρντεν, κινέζικη ροκ και ποπ και καραόκε πάρτι τα βράδια. Η κινεζική νεολαία στα καλύτερά της, αλλά και πολλές οικογένειες με τα παιδάκια τους να βολτάρουν κάτω από τις εκατοντάδες κλαίουσες ιτιές που θρόιζαν απαλά τη φυλλωσιά τους στο αεράκι.




Δημόσιες Τουαλέτες


Είναι παντού! Σε κάθε δρόμο και στενό θα τις βρείτε μπροστά σας! Συνήθως έχουνε μία κουρτίνα μπροστά από την πόρτα και είναι τόσες, μα τόσες πολλές που σίγουρα θα αναρωτηθείτε: "Μα καλά, ακράτεια έχουν όλοι οι Κινέζοι;" Πιστεύω ότι τις έφτιαξαν έτσι άφθονες και μπόλικες για να τις βρίσκουν εύκολα και οπουδήποτε, ώστε να σταματήσει η κακή συνήθεια να κατουράνε στα πεζοδρόμια (όπως πχ στην Ινδία).


Εμπορικά Κέντρα


Όσο και αν ακούγεται οξύμωρο, ένα τουρ στα εμπορικά κέντρα του Πεκίνου θα το κάνεις, θες δε θες! Καταρχήν πάνε όλοι οι ντόπιοι! Είναι τεράστια, είναι το ένα δίπλα στο άλλο και αν μη τι άλλο αξίζει μια βόλτα μόνο και μόνο για να θαυμάσεις την φουτουριστική αρχιτεκτονική τους και να χαζέψεις στα food court περίεργα κινέζικα τρόφιμα και γλυκίσματα σε ωραίες συσκευασίες.


Το πιο μοντέρνο είναι το Galaxy Soho! Το βρήκα τυχαία, ανατολικά της ΤιενΑνμεν, πηγαίνοντας προς το ιστορικό μοναστήρι Zihua Si Temple (δυστυχώς, δεν το πρόλαβα ανοιχτό). Καμπυλοειδές στο σχήμα, πολυόροφο με εναέριες γέφυρες και αυγοειδείς πύργους, το εμπορικό αυτό κέντρο μοιάζει με διαστημόπλοιο που προσγειώθηκε καταμεσής στην παλιά γειτονιά.


Το πιο κυριλέ είναι το The Malls at Oriental Plaza, στην αρχή του εμπορικού δρόμου Wangfujing. Εκεί οι πωλήτριες μου έσπασαν τα νεύρα! Ήθελα να συγκρίνω τιμές στα αρώματα μήπως βρω καμιά καλή ευκαιρία (ούτε καν! Πανάκριβα!). Με υφάκι χιλίων καρδιναλίων μου κατσικώνονταν δίπλα μου, μην τυχόν και τους κλέψω το πολύτιμο εμπόρευμα. Δεν με ξέρουν όμως καλά! Έχω δουλέψει χρόνια σε πολυτελή ξενοδοχεία και αυτό το υφάκι έχω μάθει να το κάνω κι εγώ πολύ καλά, σίγουρα καλύτερα από την προλετάρισσα υπαλληλίσκα. "Να σας πω... μανδάμ, το τάδε άρωμα θέλω και δεν το βρίσκω... είναι δυνατόν να μην το έχετε... εδώ; Α...δεν το έχετε... τσ, τσ, τσ, τσ... Malls at Oriental Plaza... σιγά τη Γκαλερί Λαφαγιέτ! Δε βάζετε κανά τσουβάλι με αρωματικές ρίζες απ'έξω να ξέρουμε και εμείς τι προσδοκίες θα έχουμε απ' το μαγαζάκι σας; Άντε γεια!"



Στην περιοχή Xidan δυτικά της TienAnmen συνάντησα την μεγαλύτερη συγκέντρωση εμπορικών κέντρων. Έχει μάλιστα φτιαχτεί εναέρια πεζογέφυρα εκατοντάδων μέτρων μήκους, ώστε να μη χρειάζεται να περνάς τις διαβάσεις για να πας από το ένα στο άλλο. Εκεί είχα την πιο διασκεδαστική συνομιλία με κινέζο πωλητή. Ήθελα να αγοράσω κινητό συγκεκριμένης κινέζικης μάρκας και το βρήκα σε πραγματικά πολύ καλή τιμή (150 ευρώ φθηνότερα απ'ότι εδώ). Το κινητό δεν το πήρα τελικά (βασικά το πήρα online χεχεχεχεχε), γελάσαμε όμως με την ψυχή μας στην προσπάθειά μας να συνεννοηθούμε! Ουσιαστικά παίζαμε παντομίμα επί 15 λεπτά!


Business District


Μπορεί η Σανγκάη και το Χονγκ Κονγκ να είναι τα αδιαμφισβήτητα οικονομικά κέντρα αυτής της τεράστιας χώρας, αλλά και το Πεκίνο δεν πάει πίσω! Η επιχειρηματική του περιοχή, ανατολικά της ΤιενΑνμεν είναι άκρως εντυπωσιακή, γυαλιστερή και δυτική σε όλα της. Το μοναδικό μέρος που ήπια καφέ καπουτσίνο της προκοπής σε όλο μου το ταξίδι και τον πλήρωσα φυσικά σε δυτικές τιμές. Αξίζει μια βόλτα μέχρι εκεί για να θαυμάσετε την περίεργη αρχιτεκτονική του κτηρίου της Δημόσιας Τηλεόρασης, καθώς και τον ψηλότερο ουρανοξύστη του Πεκίνου, ο οποίος είναι εμφανώς επηρεασμένος από τους μακαρίτες Διδύμους Πύργους της Νέας Υόρκης!



 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Επιτέλους Παναγιωτη!την ιστορία σου την περίμενα πως κ πως!παράκληση:πες για τα κόστη κ τα hostels αν ήταν καλά!!ευχαριστώ ωωω
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
ακομη γελαω. να σαι καλα. αν και εχω ξαναπαει Κινα με προετοιμασες για το τι θα αντιματωπισω ξανα αφου μετρω αντιστροφα τις μερες. τεταρτη πεταω!!!!!!!!
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σαφάρι στην Τανζανία!
Εξαιρετική αφήγηση! Ανυπομονώ για τα υπόλοιπα!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Υπέροχη εισαγωγή! Μας βάζεις άμεσα στο κλίμα και με μοναδικό χιούμορ το τι θα συναντήσει ένας επισκέπτης σ΄αυτή την εντυπωσιακή χώρα.
Μου θύμισες πριν χρόνια που ήμασταν με γκρουπ στην Κίνα σε ένα από τα πιο ιστορικά εστιατόρια του Πεκίνου για να δοκιμάσουμε την περίφημη πάπια και ενώ η εξυπηρέτηση ήταν εκπληκτική, τα δύσκολα άρχισαν όταν ζητήσαμε λίγο... ψωμί! Εκεί κυριολεκτικά χαθήκαμε στη μετάφραση. Το σκηνικό που ακολούθησε ήταν ακριβώς το ίδιο που μας περιγράφεις όταν ζήτησες μία Πέπσι. Τελικά βέβαια δεν επήλθε συνεννόηση και καταλήξαμε να τρώμε, πάλι καλά, τις πίτες από ρύζι που σου φέρνουν για να τυλίξεις τα κομμάτια από την πάπια! :)
Είναι ωραίοι άνθρωποι, πολύ ευγενικοί και φιλόξενοι, αλλά και μοναδικοί έμποροι! Αν θέλουν να σου πουλήσουν κάτι δεν την γλυτώνεις με τίποτα. 99% θα σε αναγκάσουν να το πάρεις!
Περιμένω κι εγώ, όπως πολλά άλλα μέλη του forum τη συνέχεια της ιστορίας σου.:clap:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Πολύ ωραία αφήγηση, περιμένουμε την συνέχεια
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ασε ουτε μεταξύ τους δεν μπορουν να συνεννοηθούν .... πριν κατι χρόνια στο Πεκινο μεσα σε ταξί δινουμε στον ταξιτζή την διεύθυνση γραμμένη σε χαρτι.... Τίποτα, παίρνουμε τηλέφωνο και του δίνουμε να μιλήσει με την κοπέλα..... Τιποτα , παίρνει αυτός κάποια τηλέφωνα.... Τιποτα ξανα παίρνουμε στο θέατρο και η κοπέλα φωνάζει καποιον άλλο που μιλούσε κάποια άλλη "διαλεκτο" να την πω??? και με τα χίλια βάσανα πήγαμε.
Επίσης δεν σου λέει κανένας "Οχι δεν ξερω..." οταν ρωτάς κάτι. Ολοι σου λενε προς τα που να πας ακόμη και αν σε στελνουν οπουδήποτε!!! Κουνάνε καταφατικά το κεφάλι και σε στελνουν.....

Οσο για τις φωτογραφίες εμεις πρέπει να είμαστε σε κορνίζα στο σαλόνι τουλάχιστον 60-80 σπιτιών της Κίνας χα χα χα!!!! Στην απαγορευμένη πολη απο ενα σημείο και μετα μονο ποζάραμε.... με ολόκληρες φαμίλιες με thumb up , victory κτλ. Απ' ότι μας εξήγησε η ξεναγός καποιοι απο αυτους τους ανθρώπους ηταν απο την επαρχία της Κινας και πρωτη φορά εβλεπαν δυτικους.... το θεωρούσαν αξιολογο να εχουν να δείχνουν μια φωτογραφία μαζί μας...
Περιμένουμε τη συνέχεια....
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πολύ γέλιο όπως πάντα!Σκέτη ψυχοθεραπεία είσαι!Συνέχισε ετσι,έχεις μεγάλο fun club!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom