Κίνα Solo στην Κίνα πασχαλιάτικα; Γίνεται!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720

Back to Beijing - Φαγητό - Σόου

Φεύγω απ’ το Σιάν με μαύρη καρδιά. Ήθελα πραγματικά να κάτσω μια μέρα παραπάνω. Αν δεν είχα κλείσει με το ακριβό bullet train, νομίζω θα άλλαζα το πρόγραμμα και θα καθόμουν.


Φτάνω στο Πεκίνο μεσημεράκι. (λιγότερο από 4μιση ώρες για μια διαδρομή 1500 χιλιομέτρων! Απίστευτο;; )

Δεν είχα διάθεση να επισκεφτώ κανένα μνημείο. Έκλεισα μόνο για το βράδυ παράσταση KungFu στο πολυδιαφημισμένο RED THEATER (φτου μου).

Μέχρι να πάω στο σόου, περπατούσα χωρίς πρόγραμμα στην εμπορική γειτονιά Wangfujing.

Στην υπαίθρια αγορά τροφίμων του εμπορικού αυτού δρόμου θα βρείτε κάθε λογής ζωντανό ον έτοιμο προς βρώσιν: από ζωντανούς σκορπιούς που μόλις τους παραγγείλεις βυθίζονται σε ζεματιστό λάδι και γίνονται κριτσινιστό σνακ, μέχρι αστερίες και ολόκληρα περιστέρια. Όλα καρφωμένα στα σουβλάκια τους, περιποιημένα, σε ωραίες σειρές, να τα βλέπεις να σου ανοίγει η όρεξη και να σου τρέχουν τα σάλια!!! (μπλιαξ)



Βέβαια, έχω την αίσθηση ότι όλο αυτό το ζωικό υπερθέαμα γίνεται με σκοπό να προσελκύσει περισσότερο το ενδιαφέρον και την περιέργεια του κόσμου. Ούτε μια φορά δεν είδα κάποιον να καταβροχθίζει έντομα. Όλοι έτρωγαν πολύ πιο νορμάλ φαγητά, όπως και εγώ άλλωστε.


νορμάλ φαγητά! χχαχααχαχαχαχα!!!!!

Στην Κίνα, δεν δίστασα καθόλου να δοκιμάζω street food λιχουδιές. Σε αντίθεση με Ινδία και Αίγυπτο, εδώ αγόραζα άφοβα ότι φαινόταν και μύριζε ωραία.

Στο Σιάν δοκίμασα τοπικό χάμπουργκερ με αρνίσιο κρέας σε παραδοσιακό στρογγυλό ψωμάκι.


Οι δικοί μου για να με πειράξουν, μου έστελναν φωτογραφίες από ουζερί με μεζέδες και καλαμαράκια για να δουν τι χάνω που λείπω Μεγάλη Εβδομάδα. Γατάκια! Εγώ τι κάνω νομίζετε;;;; Καλαμαράκια εσείς, καλαμαρο-άλιεν εγώ!




Στο Σιαν δεν γίνεται να πας και να μην δοκιμάσεις το διάσημο ντόπιο πιάτο PaoMo!
Πληρώνεις στο ταμείο και παίρνεις μια βαθιά γαβάθα και 2 στρογγυλά ψωμάκια.

Κόβεις σε μικρα κομματάκια τα ψωμιά και τα ρίχνεις μέσα στο βαθύ πιάτο. Στη συνέχεια το πας στην κουζίνα, όπου στο γεμίζουν με πεντανόστιμη ζεστή σούπα με νουντλς και λαχανικά και ένα μεγάλο κομμάτι αρνίσιο κρέας από πάνω.



Το συνοδεύεις με βραστά κεφάλια γλυκό σκόρδο! Παιδιά, τι να πω... εγώ, που τρελαίνομαι για σούπες πραγματικά το καταχάρηκα αυτό το πιάτο! Μην το χάσετε με τίποτα!!!

Στο Pingyao δοκίμασα το φημισμένο μοσχαράκι της περιοχής σε μια υπέροχη κόκκινη σάλτσα με λαχανικά.


Για να φας το ρύζι, πρέπει να φέρεις το μπολ κάτω από το σαγόνι και με τα ξυλάκια να σπρώχνεις το περιεχόμενο μέσα στο στόμα. Έχω μάθει να τρώω (κάπως) με ξυλάκια, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω αυτή την υπέροχη σάλτσα να πάει χαμένη. Ζητάω και μου φέρνουν πιρούνι και βυθίζω το ρύζι μέσα στη σάλτσα! Ήταν απλά θεϊκό!!! Κάτι Αυστραλοί που καθόντουσαν απέναντί μου με είδαν, ζούλεψαν και έκαναν ακριβώς το ίδιο! «This is rice papara» τους λέω! χχαχαχχαχα!!!!


Φυσικά δοκίμασα και τα απολαυστικά dumplings! Εγώ τα ονόμασα Kinder έκπληξη γιατί το καθένα είχε και διαφορετική γέμιση. Στα φέρνουν το ένα πάνω στο άλλο μέσα σε κυλινδρικά ξύλινα σκεύη, με τρύπες από κάτω για να περνάει ο ατμός και να «αναπνέει» το ζυμαρικό. Αναγνώρισα τη γέμιση από κιμά, γαρίδα, σπανάκι και τυρί και τα 8 όμως ήταν πεντανόστιμα!

Έχοντας ξετρελαθεί στην Ιαπωνία με τα ramennoodles, η χαρά μου ήταν απερίγραπτη που τα βρήκα σε αφθονία και στην Κίνα.

Τα έτρωγα σε κάτι γκρεμίδια στα χούτονγκς του Πεκίνου με 1μιση ευρώ,


...αλλά κυρίως τα απολάμβανα στη γιαπωνέζικη αλυσίδα Ajisen Ramen, στους σιδηροδρομικούς σταθμούς και στα εμπορικά κέντρα, με γαρίδες πανέ για ορεκτικό και πάντα με πράσινο τσάι που προσφέρεται δωρεάν. (αν κάποιος ξέρει πού πουλάνε ramen noodles στην Αθήνα, πείτε μου σας παρακαλώ).


Το επιδόρπιο ήταν παγωτό ξυλάκι ανανά ή μάνγκο, αλλά και φρούτα σε καλαμάκι (κυρίως φράουλες, ακτινίδια και ανανάς) βουτηγμένα σε ζεστή καραμέλα η οποία τα αγκάλιαζε με θαλπωρή από όλες τις μεριές και έπηζε νωχελικά πάνω τους. Το αποτέλεσμα ήταν ένα πεντανόστιμο φρουτο-γλυφιτζούρι που προσέλκυε τα μικρά παιδιά, εμένα τον μαντράχαλο και όλες τις μύγες Πεκίνου, Σανγκάης και περιχώρων!

Υπ όψιν, δεν αντιμετώπισα το παραμικρό στομαχικό πρόβλημα!


Η παράσταση Kung Fu που είδα το βράδυ ήταν "υπέροχη", με τους ηθοποιούς να "μιλάνε" αγγλικά (!) (playback από το ηχείο έπαιζε και αυτοί απλά ανοιγόκλειναν το στόμα), να κάνουν εντυπωσιακά - ομολογουμένως - ακροβατικά με κραυγές που θα ζήλευε και ο Τσάκι Τσαν και στο μεσοδιάστημα που δεν τρυπιώντουσαν με τις λόγχες να σου πετάν και μερικά ψήγματα κινεζικής φιλοσοφίας (ισορροπία του γιν και του γιανγκ, σωματική Ρώμη σε ισορροπία με το πνεύμα για να δέσει το γλυκό και άλλα τέτοια ψαγμένα). Μπορώ να πω ότι εντρύφησα σε βάθος στην κουλτούρα του KungFu σε σημείο να πάω να ξυρίσω το κεφάλι και να φορέσω τον πορτοκαλί χιτώνα, μέχρι που οι ηθοποιοί βγήκαν στο τέλος και άρχισαν να φωτογραφίζονται επ' αμοιβή με τους θεατές - τουρίστες παίρνοντας γελοίες πόζες. Εκεί λέω "ρε συ, λες να είναι tourist trap;;;; μπααααα... δεν νομίζω....


Για την επόμενη μέρα έχω προγραμματίσει επίσκεψη στο Γκρέιτ Γουόλ οφ Τσάινα! (κάτσε να βάλω την πινέζα στον χάρτη...)

 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Επιτέλους Παναγιωτη!την ιστορία σου την περίμενα πως κ πως!παράκληση:πες για τα κόστη κ τα hostels αν ήταν καλά!!ευχαριστώ ωωω
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
ακομη γελαω. να σαι καλα. αν και εχω ξαναπαει Κινα με προετοιμασες για το τι θα αντιματωπισω ξανα αφου μετρω αντιστροφα τις μερες. τεταρτη πεταω!!!!!!!!
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Εξαιρετική αφήγηση! Ανυπομονώ για τα υπόλοιπα!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.813
Υπέροχη εισαγωγή! Μας βάζεις άμεσα στο κλίμα και με μοναδικό χιούμορ το τι θα συναντήσει ένας επισκέπτης σ΄αυτή την εντυπωσιακή χώρα.
Μου θύμισες πριν χρόνια που ήμασταν με γκρουπ στην Κίνα σε ένα από τα πιο ιστορικά εστιατόρια του Πεκίνου για να δοκιμάσουμε την περίφημη πάπια και ενώ η εξυπηρέτηση ήταν εκπληκτική, τα δύσκολα άρχισαν όταν ζητήσαμε λίγο... ψωμί! Εκεί κυριολεκτικά χαθήκαμε στη μετάφραση. Το σκηνικό που ακολούθησε ήταν ακριβώς το ίδιο που μας περιγράφεις όταν ζήτησες μία Πέπσι. Τελικά βέβαια δεν επήλθε συνεννόηση και καταλήξαμε να τρώμε, πάλι καλά, τις πίτες από ρύζι που σου φέρνουν για να τυλίξεις τα κομμάτια από την πάπια! :)
Είναι ωραίοι άνθρωποι, πολύ ευγενικοί και φιλόξενοι, αλλά και μοναδικοί έμποροι! Αν θέλουν να σου πουλήσουν κάτι δεν την γλυτώνεις με τίποτα. 99% θα σε αναγκάσουν να το πάρεις!
Περιμένω κι εγώ, όπως πολλά άλλα μέλη του forum τη συνέχεια της ιστορίας σου.:clap:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πολύ ωραία αφήγηση, περιμένουμε την συνέχεια
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ασε ουτε μεταξύ τους δεν μπορουν να συνεννοηθούν .... πριν κατι χρόνια στο Πεκινο μεσα σε ταξί δινουμε στον ταξιτζή την διεύθυνση γραμμένη σε χαρτι.... Τίποτα, παίρνουμε τηλέφωνο και του δίνουμε να μιλήσει με την κοπέλα..... Τιποτα , παίρνει αυτός κάποια τηλέφωνα.... Τιποτα ξανα παίρνουμε στο θέατρο και η κοπέλα φωνάζει καποιον άλλο που μιλούσε κάποια άλλη "διαλεκτο" να την πω??? και με τα χίλια βάσανα πήγαμε.
Επίσης δεν σου λέει κανένας "Οχι δεν ξερω..." οταν ρωτάς κάτι. Ολοι σου λενε προς τα που να πας ακόμη και αν σε στελνουν οπουδήποτε!!! Κουνάνε καταφατικά το κεφάλι και σε στελνουν.....

Οσο για τις φωτογραφίες εμεις πρέπει να είμαστε σε κορνίζα στο σαλόνι τουλάχιστον 60-80 σπιτιών της Κίνας χα χα χα!!!! Στην απαγορευμένη πολη απο ενα σημείο και μετα μονο ποζάραμε.... με ολόκληρες φαμίλιες με thumb up , victory κτλ. Απ' ότι μας εξήγησε η ξεναγός καποιοι απο αυτους τους ανθρώπους ηταν απο την επαρχία της Κινας και πρωτη φορά εβλεπαν δυτικους.... το θεωρούσαν αξιολογο να εχουν να δείχνουν μια φωτογραφία μαζί μας...
Περιμένουμε τη συνέχεια....
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πολύ γέλιο όπως πάντα!Σκέτη ψυχοθεραπεία είσαι!Συνέχισε ετσι,έχεις μεγάλο fun club!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom