Κίνα Solo στην Κίνα πασχαλιάτικα; Γίνεται!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720

Pingyao



Την τρίτη ημέρα του ταξιδιού έχω προγραμματίσει να αφήσω το Πεκίνο για λίγο και να πάω να δω τον πήλινο στρατό στο Xi'an.

Για το Pingyao δεν γνώριζα ούτε την ύπαρξή του. Έψαχνα στο internet για παραδοσιακές πόλεις στην Κίνα (δυστυχώς έχουν απομείνει ελάχιστες) και πρέπει πρώτη φορά να διάβασα στο tripadvisor για αυτό και μάλιστα όχι κολακευτικά λόγια. Πολύ τουριστικό, πολύς κόσμος, πολύ μικρό και γενικά πολύ κακό για το τίποτα. Μάλλον δεν είχα σκοπό να πάω μέχρι εκεί, μέχρι που έμαθα ότι πρόσφατα άνοιξε καινούργιος σταθμός για τα bullet trains, συν το γεγονός ότι βρίσκεται στο δρόμο για το Xi'an, οπότε να 'μαι στο τρένο με κατεύθυνση την πιο καλοδιατηρημένη μεσαιωνική πόλη της Κίνας κατά πως λένε οι τουριστικοί οδηγοί για μια σύντομη στάση ουσιαστικά 20 ωρών.

Το τρένο ταχύτατο, άνετο και αθόρυβο περνούσε μέσα από καλοφροντισμένα χωράφια, αλλά αν εξαιρέσεις την διαδρομή στα περίχωρα του Πεκίνου, όπου είδα μέχρι και διαστημόπλοια, το υπόλοιπο τρίωρο ήταν αρκετά μονότονο με τα κινεζάκια μέσα στο βαγόνι να παίζουν θορυβώδη ηλεκτρονικά και να σκούζουν σαν ψυχασθενείς την ώρα της κρίσης.


Καθώς οι γραμμές highspeed είναι ολοκαίνουργιες, έχουν κατασκευαστεί πολύ έξω από τις πόλεις στις οποίες κάνουν στάση. Ήταν περίεργη αίσθηση να ταξιδεύεις μέσα στα ριζοχώραφα και ξαφνικά να προσεγγίζεις κάτι σταθμούς τεράστιους λες και είσαι στο κέντρο του Τόκιο.



Αφού αποβιβάστηκα, μπήκα στο μοναδικό λεωφορείο που περίμενε στο σταθμό και κατέβηκα με το GPS ανά χείρας στο πιο κοντινό σημείο που έδειχνε το στίγμα για την παλιά την πόλη. Χάρη στην τεχνολογία έφτασα στα παλιά τείχη χωρίς δυσκολία. Πέρασα τη Δυτική Πύλη και... Ω Τζέζους Κράιστ!!!
Τι βλέπουν τα δύσμοιρα ματάκια μου!!!!


"Ιαπωνία βγες έξω από την Κίνα!!!!" (σκηνή απ' τον Εξορκιστή)

Μην αφήσετε τις όποιες παραφωνίες να σας πτοήσουν. Η πόλη είναι γραφικότατη, με παλιά κτήρια και ναούς σωζόμενους από την εποχή των Μινγκ. Ξύλινοι πύργοι, πλακόστρωτα δρομάκια, εκατοντάδες κόκκινα φαναράκια και πάμπολλα καταστήματα, τουριστικά μεν, καλαίσθητα δε.





Το ξενοδοχείο μου (Pingyao Harmony Hotel) ήταν φουλ παραδοσιακό και στο δωμάτιο μέσα είχε ένα συμπαθητικό σκαλιστό τραπεζάκι... πάνω στο κρεβάτι!



Δεν ήξερα αν έπρεπε να το κατεβάσω ή όχι... τελικά το έκανα ένα ωραιότατο κομοδίνο και κοιμηθήκαμε μαζί τα δυο μας αγκαλίτσα! Την επόμενη μέρα ο ξενοδόχος επέμενε σώνει και καλά ότι είχα μείνει 2 μέρες και έπρεπε να πληρώσω το διπλάσιο. "Βρε καλέ μου Λι Ξι Ψι εχθές ήρθα δεν θυμάσαι; Που ήρθες με τη βεντούζα και μου ξεβούλωσες την τουαλέτα; (δεν φταίω εγώ... είχε μικρή λεκάνη...)
-"Aaaaa sorry sorry!!! Σε πέρασα για άλλον πελάτη. Αλλά και εσείς οι ξένοι... όλοι ίδιοι είστε!!!!"... Τι του λες τώρα...



Για να δείτε τα αξιοθέατα στο Pingyao πρέπει να πάρετε μια κάρτα πασπαρτού (120 γουάν) η οποία έχει διάρκεια 3 ημέρες και εξασφαλίζει την είσοδο στα τείχη, τους ναούς και όλα τα παλιά κτήρια ιστορικού ενδιαφέροντος. Ανέλπιστο δώρο ήταν η έκπτωση 50% που μου έκαναν στην τιμή λόγω φοιτητικής ιδιότητας! (δυστυχώς, το "Ι am a student at the Thessaly University" δεν έπιασε πουθενά αλλού :( )



Κατά το ηλιοβασίλεμα ανέβηκα στα παλιά τείχη απολαμβάνοντας όμορφες εικόνες και μια μακριά αλλά ξεκούραστη πεζοπορία. Μη φανταστείτε ότι σκαρφάλωνα σε τίποτα επάλξεις σαν τα δικά μας κάστρα. Εκεί τα τείχη είναι τόσο φαρδιά που θα μπορούσες άνετα να οδηγήσεις και αυτοκίνητο στην κορυφή τους αν επιτρεπόταν.



Ήταν παραμονές Πρωτομαγιάς, μια από τις μεγάλες κινέζικες εθνικές εορτές και ενώ ήμουν προετοιμασμένος για ορδές φωνακλάδων τουριστών, ο κόσμος στην πόλη ήταν σε πολύ λογικά και υποφερτά πλαίσια. Στα τείχη, ας πούμε, δεν συνάντησα πάνω απο 10 ανθρώπους σε όλη τη διαδρομή.



Μετά τη πεζοπορία ένα μασαζάκι στα ποδαράκια ήταν ότι έπρεπε! Πλήρωσα 50 γουάν (περίπου 6,5 ευρώ) για μια ώρα που περιελάμβανε: 20 λεπτά μούλιασμα σε ζεστό νερό με "φάρμακο" (μάλλον πράσινο τσάι ήταν - ελπίζω να μην το σέρβιραν μετά), πεντικιούρ και μασάζ μέχρι το γόνατο. Ωραία ήταν! Ξεκουράστηκα και χαλάρωσα. Νομίζω, η πιο μεγάλη διαφορά στις τιμές που συναντάς στην Ασία σε σχέση με εδώ είναι στο μασάζ! Αξίζει να πας και να ξαναπάς τόσο φθηνά που είναι!



Την άλλη μέρα σηκώθηκα νωρίς το πρωί να περπατήσω μέσα την πόλη και να προλάβω να δω όσα περισσότερα μπορούσα πριν πάρω το τρένο των 13.50 για Xi'an.

Τα μαγαζιά ήταν ακόμα κλειστά, ο κόσμος λιγοστός και θα ήταν όλα τόσο ωραία και ατμοσφαιρικά, αν δεν χαλούσε το όλο feeling ο πλανόδιος που είχε βάλει στο καρότσι του ηχείο στη διαπασών να παίζει (ασταμάτητα όμως) "happy birthday to you" μελωδία έτσι στο άσχετο και να ακούγεται από 200 μέτρα μακριά.



Το Pingyao είναι γνωστό ως το πρώτο τραπεζικό κέντρο της Κίνας. Κυρίως λοιπόν θα δείτε παλιές τράπεζες, οι οποίες όμως διέθεταν τα πάντα! Από μαγειρεία και αποθήκες μέχρι δωμάτια μαθητευόμενων, αλλά και τα πιο πολυτελή διαμερίσματα των αρχιλογιστών καθώς και τις επίσημες αίθουσες συναντήσεων με τους VIP πελάτες. Παίρνετε έτσι μια εικόνα της ζωής στην Κίνα του 1800.



Το Pingyao ήταν επίσης κέντρο εξετάσεων. Αιώνες πριν τους δικούς μας διαγωνισμούς ΑΣΕΠ, στην Κίνα για να μπεις στο Δημόσιο, έπρεπε να δώσεις γραπτές εξετάσεις πάνω στις αρχές και τα διδάγματα του Κομφούκιου. Ήταν ένα σύστημα που θεωρητικά επέτρεπε στον καθένα, ανεξαρτήτως τάξης, να ανέλθει κοινωνικά και να καταξιωθεί. Πρακτικά, βέβαια μόνο αυτοί που είχαν τη δυνατότητα καλής μόρφωσης - βλέπε πλούσιοι - μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του συστήματος. Στο ναό του Κομφούκιου και εξεταστικό κέντρο συνάμα, θα δείτε πολλά γραπτά από τους τότε διαγωνισμούς "ΑΣΕΠ".



Δυστυχώς ο χρόνος ήταν πολύ λίγος. Δεν μπόρεσα να δω όσα ήθελα, όπως πχ τους βουδιστικούς ναούς έξω από την πόλη που είναι μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς. Πήρα όμως μια καλή ιδέα παλιάς Κίνας σε ένα από τα πιο αυθεντικά σημεία της και για αυτόν το λόγο, χάρηκα που έκανα αυτή την ουσιαστικά ολιγόωρη στάση, στο δρόμο προς το Xi'an...



 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Επιτέλους Παναγιωτη!την ιστορία σου την περίμενα πως κ πως!παράκληση:πες για τα κόστη κ τα hostels αν ήταν καλά!!ευχαριστώ ωωω
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
ακομη γελαω. να σαι καλα. αν και εχω ξαναπαει Κινα με προετοιμασες για το τι θα αντιματωπισω ξανα αφου μετρω αντιστροφα τις μερες. τεταρτη πεταω!!!!!!!!
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Εξαιρετική αφήγηση! Ανυπομονώ για τα υπόλοιπα!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Υπέροχη εισαγωγή! Μας βάζεις άμεσα στο κλίμα και με μοναδικό χιούμορ το τι θα συναντήσει ένας επισκέπτης σ΄αυτή την εντυπωσιακή χώρα.
Μου θύμισες πριν χρόνια που ήμασταν με γκρουπ στην Κίνα σε ένα από τα πιο ιστορικά εστιατόρια του Πεκίνου για να δοκιμάσουμε την περίφημη πάπια και ενώ η εξυπηρέτηση ήταν εκπληκτική, τα δύσκολα άρχισαν όταν ζητήσαμε λίγο... ψωμί! Εκεί κυριολεκτικά χαθήκαμε στη μετάφραση. Το σκηνικό που ακολούθησε ήταν ακριβώς το ίδιο που μας περιγράφεις όταν ζήτησες μία Πέπσι. Τελικά βέβαια δεν επήλθε συνεννόηση και καταλήξαμε να τρώμε, πάλι καλά, τις πίτες από ρύζι που σου φέρνουν για να τυλίξεις τα κομμάτια από την πάπια! :)
Είναι ωραίοι άνθρωποι, πολύ ευγενικοί και φιλόξενοι, αλλά και μοναδικοί έμποροι! Αν θέλουν να σου πουλήσουν κάτι δεν την γλυτώνεις με τίποτα. 99% θα σε αναγκάσουν να το πάρεις!
Περιμένω κι εγώ, όπως πολλά άλλα μέλη του forum τη συνέχεια της ιστορίας σου.:clap:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πολύ ωραία αφήγηση, περιμένουμε την συνέχεια
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ασε ουτε μεταξύ τους δεν μπορουν να συνεννοηθούν .... πριν κατι χρόνια στο Πεκινο μεσα σε ταξί δινουμε στον ταξιτζή την διεύθυνση γραμμένη σε χαρτι.... Τίποτα, παίρνουμε τηλέφωνο και του δίνουμε να μιλήσει με την κοπέλα..... Τιποτα , παίρνει αυτός κάποια τηλέφωνα.... Τιποτα ξανα παίρνουμε στο θέατρο και η κοπέλα φωνάζει καποιον άλλο που μιλούσε κάποια άλλη "διαλεκτο" να την πω??? και με τα χίλια βάσανα πήγαμε.
Επίσης δεν σου λέει κανένας "Οχι δεν ξερω..." οταν ρωτάς κάτι. Ολοι σου λενε προς τα που να πας ακόμη και αν σε στελνουν οπουδήποτε!!! Κουνάνε καταφατικά το κεφάλι και σε στελνουν.....

Οσο για τις φωτογραφίες εμεις πρέπει να είμαστε σε κορνίζα στο σαλόνι τουλάχιστον 60-80 σπιτιών της Κίνας χα χα χα!!!! Στην απαγορευμένη πολη απο ενα σημείο και μετα μονο ποζάραμε.... με ολόκληρες φαμίλιες με thumb up , victory κτλ. Απ' ότι μας εξήγησε η ξεναγός καποιοι απο αυτους τους ανθρώπους ηταν απο την επαρχία της Κινας και πρωτη φορά εβλεπαν δυτικους.... το θεωρούσαν αξιολογο να εχουν να δείχνουν μια φωτογραφία μαζί μας...
Περιμένουμε τη συνέχεια....
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πολύ γέλιο όπως πάντα!Σκέτη ψυχοθεραπεία είσαι!Συνέχισε ετσι,έχεις μεγάλο fun club!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom