Travel War 5: Η μάχη των αιθέρων!

Η μάχη των αιθέρων


  • Total voters
    85

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Απολαυσες και καταχαρηκες ταινιες του '42 και του '43;:xmas_twisted: Κομματακι βιτσιοζα σε βρισκω:xmas_lol:.
Έτσι είμαστε εμείς, βιτσιόζοι... απλά να σημειώσω ότι οι πραγματικά μεγάλες ταινίες του κινηματογράφου ασφαλώς και δεν έχουν γυριστεί την τελευταία δεκαετία...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
είναι εκπληκτικό με πόση ταχύτητα αποπροσανατολίζονται όλες οι συζητήσεις εδώ....:xmas_cheesygrin:
από μάχη των αιθέρων αυτή κατέληξε σε μάχη του καναπέ για τον κινηματογράφο..:xmas_mrgreen:
και για να μην είμαι εκτός θέματος μια ψήφος από μένα στις regular:xmas_cool:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
τα πόδια μου πρέπει να είναι διπλωμένα και πάνε στην πλάτη του μπροστινού μου (σόρι)

Τι sorry ρε φίλε;

Εγώ που κάθομαι μπροστά και με πας μπρός-πίσω τι σου φταίω;
Και μη μου πεις ότι "ούτε που το καταλαβαίνει".

Πωπω,βιδώθηκα τώρα.:xmas_cheesygrin: Πολύ μου τη δίνουν αυτοί που ακουμπάνε με τα γόνατα πάνω στο κάθισμα του μπροστινού.Θα σου έπαιρνα το βιβλίο για να μάθεις.Κι ύστερα να δούμε αν θα σε νοιάζει τι ταινία δείχνει....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Έτσι είμαστε εμείς, βιτσιόζοι... απλά να σημειώσω ότι οι πραγματικά μεγάλες ταινίες του κινηματογράφου ασφαλώς και δεν έχουν γυριστεί την τελευταία δεκαετία...
Όχι φυσικά, αλλά ούτε και το '40.....γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά....

Σίγουρα όμως, δε περιμένεις να δεις μεγαλειώδες σινεμά στην οθονούλα της πλάκας του αεροπλάνου. Είναι σαν πας να φας στη Σπονδή σε πλαστικό πιάτο, με πλαστικά μαχαιροπίρουνα και να είναι self-service.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν.Εγώ δεν γυρνάω τον πλανήτη τούμπα τρείς φορές το χρόνο κι επίσης έχω βγεί εκτός Ευρώπης μια φορά ως τώρα.

Αν τα κάνετε μια γρήγορη σούμα αυτά σημαίνει ότι

α) Δεν με ενδιαφέρουν τα μίλια (και ούτε ποτέ έψαξα να μάθω τι παίζει,κάποτε συμπλήρωσα στην LH ένα χαρτί να μου βγάλουν κάρτα,δεν μου τη στείλανε ποτέ,σπάστηκα και δεν ξανασχολήθηκα).

β) Λόγω των ωρών που κλειδώνουν οι Regular και ειδικά εντός της ηπείρου με βολεύουν αφάνταστα γιατί θέλω να βρίσκομαι στον προορισμό μου όσο νωρίτερα γίνεται.

Πέραν αυτών δεν μπορώ να πω ότι έχω πείρα των loco για να εκφέρω άποψη γι'αυτές,αλλά ευχαρίστως θα τις προτιμήσω αν ταιριάζουν στα ωράριά μου και έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή.

Από εκεί και πέρα.Δεν με ενδιαφέρει καθόλου ούτε αν είναι γριές οι αεροσυνοδοί (αρκεί να μη μου φέρνουν στο κεφάλι τον καφέ),ούτε τι ταινία παίζει.Βαλίτσα δεν έχω χάσει ως τώρα ευτυχώς,αν και κάποιος κακεντρεχής θα μπορούσε να πει "είδες οι Regular".

Το φαί μου το τρώω συνήθως.Αλλά μετά από κάτι ΑΗΔΙΕΣ που έφαγα με την Iberia τον περασμένο Μάρτη έχω αρχίσει να το αποφεύγω.Δεν με πείραξε τίποτα,αλλά αυτό δεν ήταν ούτε για σκύλους.Πάντως δεν το λαμβάνω ως κριτήριο.

Από την άλλη το seat pitching -τώρα έμαθα πως λέγεται,να το γράψω κι εγώ- με ενδιαφέρει πολύ.Δεν βάζω τα γόνατά μου στο κεφάλι του μπροστά και με ενδιαφέρει να νοιώθω πως είμαι άνετα.Ακόμα κι αν είναι ψευδαίσθηση και χωράνε τα πόδια μου και σε πιο κοντινά καθίσματα.Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιά αεροπορική είναι πιο άνετη από μιαν άλλη εκτός από την ίδια μου την πείρα.Επίσης με ενδιαφέρει να δείχνει μια φρεσκάδα το εσωτερικό του αεροσκάφους.Μη μου πείτε ότι δεν έχετε νοιώσει όμορφα μπαίνοντας σε μια καμπίνα που μύριζε "καινουργίλα"!


Όλα αυτά όμως είναι τελικά απλώς κριτήρια άνεσης και απόλαυσης της πτήσης κι όχι επιλογής αερογραμμής,τουλάχιστον για μένα.Από τη χώρα και πόλη που ζω που δεν δραστηριοποιούνται και ιδιαίτερα πολλές loco,τελικά ο κύριος τρόπος επιλογής μου είναι η πιο φτηνή regular σε ώρα που με βολεύει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε μπαγάσα maltakias τι σε πείραξε και μιλάς λογικά σήμερα? Αν είναι δυνατόν... όλα σωστά τα είπε... μια ενστασούλα μόνο... κι εμένα καρφί δεν μου καίγεται αν η αεροσυνοδός έχει καβατζάρει τα 60... εκείνο που με κόφτει όμως είναι σε περίπτωση στραβής η εξηντάρα να έχει την ψυχραιμία, τις γνώσεις και πάνω απόλα την ικανότητα να μπορεί να με σώσει... αν δείτε τα ραμολί που κυκλοφορούν στις Αμερικάνικες υπερατλαντικές δεν νομίζω ότι θα είσαστε τόσο σίγουροι γιά όλα αυτά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιά αεροπορική είναι πιο άνετη από μιαν άλλη εκτός από την ίδια μου την πείρα

Airline Seating Charts - Best Airplane Seats - SeatGuru
Παρεμπιπτόντως η διαφορά ανάμεσα στις 29 και τις 31 ίντσες είναι 5 εκατοστά αν δεν κάνω λάθος...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ επιστημονικά είναι αυτά.Σιγά μη ψάξω και τι κάθισμα έχει η λεκάνη της τουαλέτας.

Εγώ από τα ταξίδια που θυμάμαι πάντως και τις εντυπώσεις που μου έχουν αφήσει οι αερογραμμές,η Alitalia είχε το χειρότερο pitching -σχεδόν αγκαλιά με το κάθισμα του μπροστινού ήμουν- και η Aegean όπως και η Turkish μου αφήσανε συνολικά από τις καλύτερες εντυπώσεις.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιά αεροπορική είναι πιο άνετη από μιαν άλλη εκτός από την ίδια μου την πείρα

Airline Seating Charts - Best Airplane Seats - SeatGuru
Παρεμπιπτόντως η διαφορά ανάμεσα στις 29 και τις 31 ίντσες είναι 5 εκατοστά αν δεν κάνω λάθος...
Aκριβώς... ε αυτά τα ρημάδια τα 5-7 εκατοστά το πιστεύεις ή όχι κάνουν μεγάλη δουλειά... για ανθρώπους που δεν ακουμπούν βέβαια τα πόδια τους στο μπροστινό κάθισμα...
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λόγω του ότι πετάω από Θεσ/νίκη, ψηφίζω το "Με ότι βρώ".
Προσωπικά ή με reg ή με low cost, ποτέ δεν έχασα βαλίτσα, ούτε μου φέρθηκαν με αγένεια οι αεροσυνοδοί, ούτε είχα ποτέ τραγικές καθυστερήσεις λόγω αεροπορικής. Οπότε πραγματικά "Με οτι βρώ- βολεύει".

Κατι άλλο ρε παιδιά. Προχθές που πετούσα με alitalia, Θεσ/νικη-Ρώμη, το γεύμα ήταν χυμός με μπισκοτάκια. Το ίδιο και στην επιστροφή.
Αντιθέτως η aegean στην πτήση Aθήνα-Ρώμη, έβγαλε πρωινό, κανονικό.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κατι άλλο ρε παιδιά. Προχθές που πετούσα με alitalia, Θεσ/νικη-Ρώμη, το γεύμα ήταν χυμός με μπισκοτάκια. Το ίδιο και στην επιστροφή.
Η alitalia εντός Ευρώπης το έχει κόψει το φαγητό. Και δεν είναι η μόνη.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Σχετικά με το seat pitch, από τη Wikipedia:

It is a common misunderstanding that "pitch" is the same as "legroom".

Seat pitch is an indication of legroom, referring to the space between a point on one seat and the same point on the seat in front of it. It is usually given in inches. For many carriers, the pitch in Economy class is 30 to 32 inches (76 to 81 cm). More seat pitch can mean more legroom, but it is also affected by the thickness of the seat back. Airlines have claimed that a reduction of seat pitch can be compensated for by a thinner seat-back design.
Δεν ξέρω αν κάποια εταιρία έχει καθίσματα με σημαντικά λεπτότερες πλάτες απ'ότι συνήθως, αλλά σε μια τέτοια περίπτωση ίδιο seat pitch δεν θα μεταφράζεται σε ίδιο legroom.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom