Λουξεμβούργο Winter lights… Στο ομορφότερο μπαλκόνι της Ευρώπης!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

Τελευταίες εικόνες!

Περιμέναμε ένα τρελό γκρουπ που εμφανίστηκε ξαφνικά, να ανέβει το ασανσέρ και λίγο μετά μπήκαμε κι εμείς. Ο σύγχρονος γυάλινος ανελκυστήρας που αντέχει μέχρι και 5 τόνους βάρος, μας ανέβασε στα 71 μέτρα στην Άνω πόλη σε περίπου 30 δευτερόλεπτα. Η θέα ήταν εκπληκτική και η χρήση του εντελώς δωρεάν. Κι έτσι πρέπει να είναι. Ποτέ ας πούμε δεν κατάλαβα γιατί στον αντίστοιχο ανελκυστήρα της Λισαβόνας Santa Justa πληρώσαμε εισιτήριο και μάλιστα τσουχτερό. Merci λοιπόν Λουξεμβούργο!





Ήμασταν ξανά στην άνω πόλη Ville-Haute. Ακλουθήσαμε τον κεντρικό δρόμο και κάναμε την ίδια διαδρομή με την προηγούμενη ημέρα, μόνο που αυτή τη φορά δεν έβρεχε. Τα μεσαιωνικά μπαλκόνια με τους πυργίσκους και τα πεζοδρομημένα σημεία για άλλη μια φορά μας πρόσφεραν την υπέροχη θέα της κοιλάδας με τους οικισμούς και τις γέφυρες.








Φτάσαμε για τελευταία φορά στο ομορφότερο μπαλκόνι του Λουξεμβούργου την Chemin de la Corniche και στο Casemates du Bock. Δεν γινόταν να μην αποχαιρετίσουμε το Λουξεμβούργο από το ωραιότερο σημείο! Κι άλλες εικόνες από τη συνοικία Grund. Την είδαμε χιονισμένη, την είδαμε βροχερή και τέλος την είδαμε και συννεφιασμένη με λίγο ήλιο! Αυτή τη θέα όποια ώρα και να τη δεις, με οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες θα σε μαγέψει.








Η ώρα της επιστροφής για το ξενοδοχείο είχε ξεκινήσει. Φεύγοντας δεν γινόταν να μη περάσουμε από τις χριστουγεννιάτικες αγορές της Place Guillaume II και της Place de la Constitution για μια τελευταία ματιά, για μια τελευταία βόλτα για ένα τελευταία λουκάνικο για μια τελευταία βάφλα! Ο καιρός άρχισε και πάλι να αγριεύει με μαύρα σύννεφα και θερμοκρασία κοντά στους 0 βαθμούς.

Place Guillaume II










Place de la Constitution








Ακόμα μια φορά η θέα της κοιλάδας Petrusse και της γέφυρας Adolphe που συνδέει την πόλη με την συνοικία Gare




Όπως έχω ξαναπεί στα προηγούμενα κεφάλαια, η συνοικία του Σταθμού Gare μπορεί να είναι η λιγότερο όμορφη και ενδιαφέρουσα στο λουξεμβούργο, όμως η Avenue de la Liberte είναι από τους πιο γοητευτικούς δρόμους σε όλη την πόλη με παριζιάνικο αέρα!




Το Λουξεμβούργο είχε φτάσει πια στο τέλος του! Όχι όμως και το ταξίδι. Από το ξενοδοχείο πήραμε τις αποσκευές μας, αποχαιρετίσαμε την γλυκούλα ρεσεψιονιστ και πήγαμε στον κεντρικό σταθμό τρένων. Τελειώσαμε από εκεί που ξεκινήσαμε! Το λεωφορείο της Flibco ήρθε στην ώρα του και αναχωρήσαμε για το Frankfurt Hahn-Airport.


ΤΕΛΟΣ
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γιάννη πανέμορφες φωτογραφίες και πολύ καλές πληροφορίες για το Χριστουγεννιάτικο Λουξεμβούργο. Η ταμπέλα Trier Koblenz όλα τα λεφτά! Πανέμορφες και οι δύο πόλεις που αξίζουν να τις επισκεφτείς. Ποιο αεροδρόμιο χρησιμοποίησες?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη πανέμορφες φωτογραφίες και πολύ καλές πληροφορίες για το Χριστουγεννιάτικο Λουξεμβούργο. Η ταμπέλα Trier Koblenz όλα τα λεφτά! Πανέμορφες και οι δύο πόλεις που αξίζουν να τις επισκεφτείς. Ποιο αεροδρόμιο χρησιμοποίησες?
Μερσί:) Το αεροδρόμιο Hahn-Frankfurt και από κει πήγαμε στο Λουξεμβούργο με λεωφορείο της flibco. Η απόσταση περίπου 2 ωρίτσες. Θα τα αναλύσω στο επόμενο κεφάλαιο. Περάσαμε μέσα από την Trier και μου φάνηκε ενδιαφέρουσα πόλη όντως.
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Και καπως έτσι προσθεσες το Λουξεμβούργο στη χριστουγγενιάτικη ταξιδιωτική μου λίστα! Είναι κουκλίστικο! Πόσο υπέροχες φωρογραφίες!!!!!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Έξοχα! Χριστουγεννιάτικη έκπληξη by giannismits! Καλές Γιορτές! :icon_biggrin:
Θα ηταν κριμα να μη γραψω γι'αυτη την εξορμηση τωρα τις γιορτες. Ειπα να σας βαλω στο Χριστουγεννιατικο κλιμα. Καλες γιορτες λοιπον:icon_wink:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Και καπως έτσι προσθεσες το Λουξεμβούργο στη χριστουγγενιάτικη ταξιδιωτική μου λίστα! Είναι κουκλίστικο! Πόσο υπέροχες φωρογραφίες!!!!!!!
Ευχαριστω.
Εγω παντως πρωτη φορα Δεκεμβριο πηγα ταξιδι εκτος και ποτε δεν ειχα την καψα να επισκεφτω Χριστουγεννιατικες αγορες και πολεις αυτη την περιοδο. Τελικα ενθουσιαστηκα. Φοβερο γιορτινο κλιμα και πανεμορφα ολα. Βεβαια εκτος απ αυτο το ζητουμενο ειναι η ιδια η πολη του ειναι καταπληκτικη και αξιζει οποια εποχη και να πας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πολύ καλή η περιγραφή σου (όπως σε όλες τις ιστορίες σου βέβαια). :)
Πηγαίνοντας Βέλγιο πριν λίγο καιρό αντιστάθηκα στον πειρασμό να πάω και εκεί,λόγω βέβαια λίγων ημερών που είχα στην διάθεση μου.
Είχα διαβάσει λίγα πράγματα αλλά με την δική σου ιστορία,μπαίνει στην λίστα μου.
Να συμπληρώσω ότι τα λεωφορεία της flibco πηγαίνουν στο Λουξεμβούργο και από το Σαρλερουά (Βέλγιο).Το είδα στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Είχα διαβάσει λίγα πράγματα αλλά με την δική σου ιστορία,μπαίνει στην λίστα μου.
Να συμπληρώσω ότι τα λεωφορεία της flibco πηγαίνουν στο Λουξεμβούργο και από το Σαρλερουά (Βέλγιο).Το είδα στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο.
Ναι το ξερω. Παντα ειχα στο μυαλο μου πως στο Λουξεμβουργο θα παω απο το Σαρλερουα. Τελικα βολεψε απο το Hahn που βρηκα και πολυ φτηνα αεροπορικα. Παντως η αποσταση μεχρι Λουξεμβουργο και απο τα δυο αεροδρομια νομιζω ειναι σχεδον ιδια.

Φυσικα και να μπει στη λιστα σου;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να συμπληρώσω ότι τα λεωφορεία της flibco πηγαίνουν στο Λουξεμβούργο και από το Σαρλερουά (Βέλγιο).Το είδα στο γραφείο τους στο αεροδρόμιο.
Το Λουξεμβούργο έχει μια χαρά αεροδρόμιο με απευθείας πτήσεις από/προς Ελλάδα το καλοκαίρι (και λογικές τιμές ακόμα).
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Όσοι προγραμματίζεται να επισκεφτείτε το Λουξεμβούργο κανονίστε να έχετε και 1 τουλάχιστον ημέρα παραπάνω για τη πιο παλιά πόλη της Γερμανίας και γενέτειρα του Μαρξ, τη Ρωμαική Trier που είναι πανέμορφη. Καλά βρε Γιάννη πέρασες από τη Trier και δεν ακούμπησες?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Όσοι προγραμματίζεται να επισκεφτείτε το Λουξεμβούργο κανονίστε να έχετε και 1 τουλάχιστον ημέρα παραπάνω για τη πιο παλιά πόλη της Γερμανίας και γενέτειρα του Μαρξ, τη Ρωμαική Trier που είναι πανέμορφη. Καλά βρε Γιάννη πέρασες από τη Trier και δεν ακούμπησες?
Ε πως ακούμπησα. Είδα το ιστορικό της κέντρο μέσα από το λεωφορείο :)




Αλλά το ταξίδι είχε στο μενού καθαρά το Λουξεμβούργο για 2,5 μέρες. Δεν γινόταν να μπει μέσα και η Trier.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom