Βολιβία Περού Από το Περού μέχρι τη Βολιβία...

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο

10η , 11η & 12η μέρα: Πούνο-Λα Παζ

Η ώρα ήταν 07:00 και εγώ πάλι σε λεωφορείο. Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής από τo Puno προς την πρωτεύουσα της Βολιβίας (την πιο ψηλή πρωτεύουσα στο κόσμο) ακολουθεί τις όχθες της Τιτικάκα. Καταπληκτικά τοπία ξετυλίγονταν μπροστά στα μάτια μου. Με σχετικά σύντομες και απλές διαδικασίες διασχίσαμε τα σύνορα Περού-Βολιβίας και κάναμε μια στάση για φαγητό και αλλαγή λεωφορείου στην παραλίμνια πόλη Copa Cabana. Ανάμεσα στους ταξιδιώτες ήταν και ένας Έλληνας με τον οποίο αφού ενθουσιαστήκαμε για την σύμπτωση του να συναντήσεις Έλληνα στις όχθες της Τιτικάκα στη Βολιβία, κάναμε παρέα για το υπόλοιπο ταξίδι μέχρι τη Λα Παζ. Ο Κώστας ήταν φωτογράφος και ταξίδευε εδώ και 6 μήνες τη Ν. Αμερική ετοιμάζοντας τη νέα του έκθεση φωτογραφίας. Από Λα Παζ θα συνέχιζε για να πάει Βραζιλία με λεωφορείο. Respect.
Φτάσαμε στη Λα Παζ νωρίς το απόγευμα. Προσεγγίζοντας την πόλη γίνεται η πρώτη γνωριμία. Μια πανοραμική άποψή της από τη λεωφόρο σου κόβει την ανάσα. Μια μεγαλούπολη χτισμένη ανάμεσα σε βουνά που σχηματίζουν έναν φυσικό «κρατήρα».
Με την άφιξή μας αποχαιρέτησα το Κώστα και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για μετά από λίγους μήνες σε κάποια γκαλερί στο Κολωνάκι όταν και θα είχε την έκθεσή του.
Η Λα Παζ είναι μια πόλη όπου συνυπάρχουν οι όμορφες γειτονιές με την φτώχεια, οι μεγάλες λεωφόροι με τα στενά σοκάκια και τα σύγχρονα κτήρια με τα παραδοσιακά. Την πρώτη μέρα μου εκεί αρκέστηκα σε μια σύντομη βόλτα με τα πόδια κοντά στο ξενοδοχείο, η οποία κατέληξε σε ένα πολύ όμορφο, υπόγειο, αποικιοκρατικής αρχιτεκτονικής εστιατόριο.
Τις επόμενες δυο μέρες ήθελα να τις αφιερώσω στην ανάκτηση δυνάμεων που είχαν χαθεί τόσο από τα πολλά χιλιόμετρα όσο και από τη παρατεταμένη παραμονή σε μεγάλο υψόμετρο. Έτσι ενώ αρχικά σκεφτόμουν να ακολουθήσω κάποια ημερήσια εκδρομή σε κοντινά αξιοθέατα τελικά προτίμησα τις ανέμελες βόλτες στα καλντερίμια και στις πολύχρωμες αγορές. Και η Λα Παζ δε με απογοήτευσε για αυτή την επιλογή μου. Τις επόμενες μέρες μεταξύ άλλων, περιπλανήθηκα στην αγορά των μαγισσών (Marcado de Brujas), μια αγορά αφιερωμένη αποκλειστικά σε βότανα, φυλακτά, ξόρκια και φίλτρα για κάθε πάθηση, ανάγκη και περίσταση, χάζεψα τους πλανόδιους χαρτορίχτρες με τα πτυσσόμενα τραπεζάκια τους που έλεγαν το μέλλον στους Βολιβιανούς έναντι μικρής αμοιβής, δοκίμασα σε εστιατόρια τοπικά πιάτα και ένα πρωτότυπο χωνευτικό ποτό από Βόα (ναι, ναι το Φίδι) και γνωρίστηκα και συζήτησα με ντόπιους. Από τις γνωριμίες που έκανα ξεχωρίζω το Marcelo έναν DJ περίπου 25 χρονών σε ένα μπαράκι. Με ιστορικό κυανόκρανου στο στρατό των ηνωμένων εθνών και θητεία στον εμφύλιο Κονγκό-Δημοκρατία του Κονγκό και πλέον φανατικός αντιμιλιταριστής και Ροκάς με ταξίδεψε όχι μόνο στη πραγματικότητα της χώρας του αλλά και σε αυτή του Κονγκό. «Εδώ βλέπουν το στρατό σα μοναδική ευκαιρία για να κερδίσεις χρήματα και παράλληλα να ταξιδέψεις» μου είπε. Σε μια επόμενη βόλτα μου έφερε και φωτογραφίες από αυτή την περίοδο της ζωής του.
Οι δυο αυτές μέρες κύλησαν πολύ ευχάριστα και χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα στο αεροδρόμια της Λα Παζ για την επιστροφή μου στη Λίμα. Φυσικά τα εισιτήρια τα είχα κλείσει από τη reception του ξενοδοχείου.

Συνεχίζεται...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ξαναζώ το πιο 'ομορφο ταξίδι
Δώσε πολύ Περού στο λαό.
Ωραία η περιγραφή, ανυπομονουμε για τη συνέχεια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
περιμένω με κομμένη την ανάσα ! mauro 75!
και μόνο ο σχεδιασμός ενός τέτοιου ταξιδιού μόνος σου,με ελκύει πραγματικά και το κανει ακόμα πιο όμορφο!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ ομορφη ιστορια!Συμφωνω οτι το ανεξαρτητο στυλ του ειναι που το κανει ακομα πιο γοητευτικο! Περιμενουμε τη συνεχεια :)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Σας παραθέτω λοιπόν ολόκληρη την αφήγηση και συγχωρήστε μου λάθη ορθογραφικά, επαναλήψεις λέξεων και άλλα τέτοια. Οφείλονται στο ότι μόλις τέλειωσα την ιστορία μου και με τις τεχνικές λεπτομέρειες θα ασχοληθώ αργότερα...
Τώρα είμαι αλλού, είμαι εκεί...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ομορφο ταξιδι και πολυ ομορφη αφηγηση ..
Σε ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ περιεκτικός, μπράβο, ευχαριστούμε πολύ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Eιναι απο τις ιστοριες που τις ξαναδιαβαζεις ανετα ειδικα αμα θες να οργανωσεις το ταξιδι σου σ`αυτα τα μερη.
Μπραβο gmavro παντα τετοια ταξιδια ευχομαι,και παντα περιεκτικες και χρησιμες ιστοριες να μας δινεις,οπως αυτη εδω.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Eιναι απο τις ιστοριες που τις ξαναδιαβαζεις ανετα ειδικα αμα θες να οργανωσεις το ταξιδι σου σ`αυτα τα μερη.
Μπραβο gmavro παντα τετοια ταξιδια ευχομαι,και παντα περιεκτικες και χρησιμες ιστοριες να μας δινεις,οπως αυτη εδω.

Συμφωνω απολυτα.Σε ευχαριστουμε για την ιστορια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Επίλογος

Αεροδρόμια, Λίμα ώρα 17:00.
Έχω μείνει με το μολύβι μετέωρο πάνω από μια λευκή σελίδα, την τελευταία αυτού του ημερολογίου... Πως να χωρέσεις σε λίγες φράσεις όλη αυτή τη μαγεία που η μεριά αυτή της γης μου πρόσφερε τόσο απλόχερα όλες αυτές τις μέρες... Ποιες λέξεις θα χωρέσουν τα τοπία όταν αυτά είναι βουνά, ζούγκλες έρημος και ωκεανός μαζί. Πώς να μιλήσεις για τον πολιτισμό όταν η αλήθεια του είναι απόσταγμα αρχαιολογίας, μύθων, εικασίας και μυστηρίου. Για τους ανθρώπους όταν ο αγώνας τους για επιβίωση συνυπάρχει με τα πιο γλυκά χαμόγελα.
Να ΄σαι καλά gmavro.
Σε ευχαριστώ από καρδιάς.
Γράψε αν θέλεις και τα οικονομικά μεγέθη πιο αναλυτικά.
Και επίτρεψέ μου μια απορία:
Πως κατάφερες και ξεμπέρδεψες με το Ματσου Πιτσου σε τοσες λίγες αράδες;
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Να ΄σαι καλά gmavro.
Σε ευχαριστώ από καρδιάς.
Γράψε αν θέλεις και τα οικονομικά μεγέθη πιο αναλυτικά.
Και επίτρεψέ μου μια απορία:
Πως κατάφερες και ξεμπέρδεψες με το Ματσου Πιτσου σε τοσες λίγες αράδες;
Vagatos και όλοι οι «συνταξιδιώτες» να 'σαστε καλά... Πάντως το ΣΚ που έγραφα για το ταξίδι το ξανάζησα, οπότε η ευχαρίστηση είναι όλη δική μου!
Υπάρχουν μέρη που δεν μπορείς να περιγράψεις με λόγια και αράδες. Είχα διαβάσει για το Μάτσου Πίτσου και για τον Αμαζόνιο και για τη Λίμνη Τιτικάκα και τις Άνδεις και τη Λα Παζ. Είχα διαβάσει περιγραφές από καταξιωμένους ποιητές, συγγραφείς και ταξιδιωτικά site και ταξιδιωτικούς οδηγούς... Τίποτα όμως δε σε προετοιμάζει για αυτά τα μέρη. Όπως θα ξέρεις και εσύ, απλά πρέπει να το ζήσεις. Δεν είναι μόνο εικόνα για να την περιγράψεις. Είναι και το άρωμα, η αφή και οι ήχοι... Οπότε το νόημα στη περιγραφή του Μ.Π. είναι στις τρεις τελείες που κλείνουν την παράγραφο. Τα προηγούμενα είναι μια απλή ημερολογιακή καταγραφή.
Το ταξίδι έγινε το Μάρτιο του 2004 (1η μέρα: Πε 18/3/2004, 16η μέρα Πα 2/4/2004).Κόστισε συνολικά κάτι λιγότερο από 2.500 ευρώ.Τα αεροπορικά Αθήνα-Λίμα-Αθήνα με IBERIA ήταν 900 ευρώ (από όσο ξέρω τώρα έχουν σχεδόν διπλασιαστεί). Σχετικά ακριβή είναι η επίσκεψη στον Αμαζόνιο, αν θυμάμαι καλά 180 δολάρια το βράδυ το δίκλινο, αλλά περιλαμβάνονται φαγητό, περίπατοι, σεμινάρια, μεταφορές από-προς αεροδρόμιο. Έξτρα είναι τα ποτά.Ακόμα τοΜάτσου Πίτσου κόστισε περίπου100+ δολάρια. Από αυτά τα 80 ήταν το τρένο για τουριστικό βαγόνι.Υπάρχει και η επιλογή του κανονικού βαγονιού (το οποίο είναι στον ίδιο συρμό,το τελευταίο βαγόνι) και είναι πολύ φθηνότερο (20 δολάρια). Τέλος ή εκδρομή, Ica-Nazca-Paracas ήταν στα 150 ευρώ με τις μεταφορές, ξεναγήσεις, την είσοδο στο Πάρκο και τη διαμονή στο El Mirador. Έξτρα 50 δολάρια /άτομοη η πτήση στη Nazca. Τέλος σε ένα καλό εστιατόριο στο Περού τρως με 8-10 δολάρια, ενώ η Βολιβία είναι αρκετά πιο φθηνή. Άλλες λεπτομέρειες ίσως να μην έχουν νόημα γιατί έχουν περάσει χρόνια.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom