Νότια Κορέα Θα γίνει της Κορέας!

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen


Επιστρέφουμε στο μετρό, με μια ενδιάμεση στάση για ένα ακόμη καφέ στο χέρι. Επόμενη στάση…. Ε, τόσες μέρες σε πόλη δίπλα σε ποτάμι είμαστε, και ποτάμι δεν έχουμε δει! Βουρ! Μετρό, και μετά επίγειο τρένο, και σταθμός Saobingo, λίγο νότια από την Αμερικάνικη βάση και την περιοχή Itaewoon που ήμασταν το πρώτο βράδυ. Από κει, ανεβήκαμε στη γέφυρα Banpo, με την ελπίδα να δούμε ένα πάρκο δίπλα στο ποτάμι, κόσμο να περπατάει στις γέφυρες κι ένα σόου συντριβανιών που διαβάσαμε ότι υπάρχει τα Σαββατοκύριακα… Τζίφος απόλυτος. Τίποτα. Σα να περπατάμε στο πλάι του Κηφισού, και να βλέπουμε ένα rest area της Εθνικής. Μαύρο χάλι. Μέχρι και πασσάλους στο ποτάμι που στηρίζουν ένα υπερυψωμένο αυτοκινητόδρομο κατά μήκος του είδαμε. Μην πάτε…


Πίσω στο σταθμό, τρένα και μετρό, και επόμενη στάση, Noryangjin. Εδώ βρίσκεται η ψαραγορά της πόλης, που όπως παντού στην ανατολική Ασία είναι θέαμα από μόνη της. Ένα σωρό στάντ, πουλάνε μια τεράστια ποικιλία από ψάρια, ψαρικά κλπ. Κάποια από αυτά, είναι ακόμα ζωντανά, μέσα σε νερό. Όσο βλέπει το μάτι σου, υπάρχουν ψαροκασέλες. Και, στον επάνω όροφο, 2-3 εστιατόρια που φαίνονται καλά, Ιαπωνικής κουζίνας κατά κύριο λόγο. Πίσω από τα ψάρια, ένα αυτοσχέδιο food court με πλαστικά τραπεζάκια και καρέκλες, και σταντ που πουλάνε φαγώσιμα. Πιο δίπλα, μια σκηνή φιλοξενεί μικρούς χορευτές και κόσμο να τους παρακολουθεί.


Ήρθε η ώρα να δοκιμάσουμε ολόφρεσκο σούσι… Πάμε σε ένα σταντ, παίρνω ένα "πιάτο" με εξαιρετικό σούσι, ίσως το καλύτερο που έχω φάει ποτέ. Ο Samion όμως ήταν άτυχος, πήρε κάτι απαράδεκτα καβουροειδή, άθλια μαγειρεμένα. και 2 γιαπωνέζικες μπύρες, και ψάχνουμε τραπέζι… Αλλά δεν υπάρχει τίποτα. Μα τίποτα. Λέμε να τα φάμε στα όρθια… ώσπου ένα ζευγάρι Κορεάτες μας βλέπουν και μας προσκαλούν στο τραπέζι τους. Δε μιλάγανε όμως πάρα μόνο ελάχιστα Αγγλικά, πιο πολύ με νοήματα συνεννοηθήκαμε. Τα κλασσικά δηλαδή, από πού είστε, από την Ελλάδα κλπ. "Το μόνο που ξέρω για την Ελλάδα είναι ότι μπαίνει πρώτη στο στάδιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες" μου είπε ο Κορεάτης, και πραγματικά μου φάνηκε περίεργο… Αλλά η φτωχή συνεννόηση πλέον δε μας επέτρεπε και πολλές αναλύσεις.


Όταν τελειώνουμε με την ψαροφαγία, έχει πλέον νυχτώσει. Ήρθε η ώρα για μια βόλτα στην Insadong, μια γειτονιά του κέντρου της πόλης, με ένα ομώνυμο δρόμο στο κέντρο της που σήμερα Σάββατο είναι πεζοδρομημένος. Εδώ, μια σειρά από μαγαζάκια πωλούν είδη χειροτεχνίας. Τα μαγαζιά είναι σε πλήρη λειτουργία, αλλά είναι εντυπωσιακό πως, ενώ΄ο κόσμος μπαινοβγαίνει, οι μαγαζάτορες τηρούν κανονικά την ώρα του απογευματινού τους γεύματος, μέσα στο κατάστημά τους. Το είδα αυτό από πολλούς Κορεάτες – τρώνε στο πόστο της δουλειάς τους χωρίς κανένα ενδοιασμό. Αποκορύφωμα, την επόμενη μέρα, ο τύπος στο check-in της Lufthansa. Είχε τo μπώλ με τα νούντλ πάνω στο γκιστέ του τσεκ-ίν…


Μετά από μια βόλτα σε όλο τον πεζόδρομο και μερικούς ατμοσφαιρικούς κάθετους, καθόμαστε σε ένα πάρα πολύ όμορφο καφέ/τσαγερί στον πρώτο όροφο, σε ένα πάρα πολύ όμορφα διαμορφωμένο χώρο. Το ποτό κατεβαίνει αργά, πιο πολύ για να ξεκουραστούν τα πόδια από το περπάτημα. Μετά κάνουμε μια ακόμα βόλτα και καθόμαστε σε ένα ακόμη εστιατόριο, με έντονο τοπικό χρώμα για φαί. Για μια ακόμη φορά, ένα σκασμό πιάτα, εγώ ζητάω πιρούνι γιατί με τα chopsticks… τα γνωστά.

 
Last edited:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φτιάξε μου την ημέρα (ή μάλλον την νύχτα!) Πες μου οτι hit του ταξιδιού σου με τον Samion ήταν εκείνο το απίστευτα πολεμοχαρές και σουρεαλιστικό εμβατήριο:

"Τα παιδιά μας που πήγαν στην Κορέα
πολεμούσαν για ιδανικά
είχε πνίξει τους κίτρινους στο αίμα
δείχνοντάς τους τι θα πει ελευθεριά"

(Για λόγους ερμηνευτικούς πρέπει να τονίσω δύο έντονα στοιχεία σουρεαλισμού του απαράμιλου αυτού ποιητικού έργου:
1ον.ο ελληνικός στρατός που βρέθηκε στην Κορέα ήταν συμμαχος με τους νοτιοκορεάτες οι οποίοι προφανώς ήταν εξίσου "κίτρινοι" με τους βορειοκορεάτες εχθρούς τους.
2ον Καλού κακού πρώτα τους σφάξαμε τους κίτρινους και μετά τους δείξαμε τι θα πει ελευθεριά! Αυτό κι αν είναι υψηλή ποίηση! Δεν δεσμεύεται από τους κοινότυπους κανόνες της λογικής! ) Δυστυχώς δεν βρήκα στο you tube αναφορά!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.348
Πωπω, διάβασα πρωϊ πρωϊ για το φαγητό της Λουφτβάφε και με έπιασε αναγούλα....

Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???

Προδοσία!!!! :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.348
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
Μωρέ τη κάρτα τη πήρες, αλλά προφανώς τη γέμισες με πολλά πολλά μίλια, σωστά? Άρα???

(κι εγώ έλεγα οικονομική πετάει ο Σαμίων, θα έχω παρέα, αλλά φευ, στα μπροστινά καθίσματα με τον γερουσιαστή :haha:).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
Κόψε κάτι... FTL έγινε ο ακατονόμαστος.... Και μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις, οικονομική πετάγαμε και μάλιστα L (το φθηνότερο booking class που έχει η LH σε intercontinental).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κατάλαβα ---έγινε της κορέας!!
μετά ακουλουθεί το ¨λίβανος η υπόθεση"
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
Α ρε taver που έφτασε πάλι ο ουρά σου!!
φωτό θα δούμε??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
με παρεξηγείς..δεν είμαι πολυγραφότατος, βαριέμαι ναι, αλλά δεν τις φορτώνω..μόνοι τους το κάνουν, κ πολυ καλυτερα από μένα που τα γραπτά μου είναι άθλια σε σύγκριση..έχω γράψει ένα μικρό μερος σε ιστορία, του Βόλου, αλλά αναγνωρίζω ότι η συμμετοχή μου στο φόρουμ είναι σχεδόν μηδενική όσο αφορά τις ιστορίες..και έχω την 1η ετοιμη εδώ κ πολύ καιρό..θα το βαλω στο προγραμμα να τη δημοσιεύσω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.793
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom