Νότια Κορέα Θα γίνει της Κορέας!

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Μετά την αγορά, είναι ώρα να επισκεφτούμε την επόμενη στάση μας για απόψε. Λίγο περπάτημα, ένα ασανσέρ, ένα τελεφερίκ και ένα ακόμη ασανσέρ μετά, και βρισκόμαστε στην κορυφή του N Seoul Tower, ενός τηλεοπτικού πύργου στημένου πάνω στην κορυφή ενός λόφου στο κέντρο της πόλης. Από κει, η πόλη δεσπόζει πανοραμικά, πίσω από το τζάμι που καλύπτει τον πύργο. Οι πληροφορίες συγκλίνουν ότι είναι καλύτερο να επισκεφθεί κανείς τον πύργο βράδυ, με τα φώτα της πόλης να λάμπουν τριγύρω.


Η πόλη, από ψηλά, έχει κάποια μοναδικά χαρακτηριστικά. Πρώτα-πρώτα υπάρχει μεν το κέντρο, αλλά αυτό δε σημαίνει και πολλά. Διάσπαρτες, τριγύρω, βρίσκονται διάφορες μικρότερες συστοιχίες από ουρανοξύστες. Η πόλη έχει εν γένει γυρίσει την πλάτη της στο ποτάμι που τη διατρέχει, με τα κέντρα και τα παράκεντρά της να βρίσκονται παραπέρα.


Μια από τις συστοιχίες ουρανοξυστών μας τραβάει ιδιαίτερα την προσοχή. Πολλά νέον φώτα, πολύ τζέρτζελο φαίνεται να υπάρχει εκεί, ακόμα κι από τόσο μακριά. Αυτόματα, βρήκαμε τον επόμενο προορισμό της βραδιάς, και τον προσδιορίσαμε στο χάρτη.

Κατεβαίνοντας από τον πύργο, συναντάμε μια εξέδρα, όπου ένα σωρό νεαρόκοσμος μαζεύεται για να θαυμάσει την πόλη από ψηλά χωρίς το τζάμι. Ένα πολύ "ζευγαρίστικο" σημείο, όπου επιγραφές σε καλούν να δέσεις κι εσύ το λουκέτο σου στο καγκελάκι της πλατφόρμας, τα παγκάκια είναι σε σχήμα V τραβώντας τους ανθρώπους που κάθονται στα πλάγια του "πιο κοντά τον ένα στον άλλο", κλπ. Φυσικά η κατάσταση και το πλήθος δε με εμπόδισε να οριζοντιωθώ για λίγο σε ένα V παγκάκι με τα πόδια να ανεβαίνουν ψηλά…


Κατεβαίνουμε με το τελεφερίκ, το ασανσέρ και λίγο περπάτημα στη γειτονιά Myeong-dong, όπου τη μέρα γίνεται χαμός από κόσμο που ψωνίζει στα μεγάλα malls. Εμείς απλώς προσπερνάμε, για να μπούμε στο μετρό. Από το έδαφος βγαίνουμε στη στάση Dongdaemun. Είμαστε όντως στο μέρος που είχαμε δεί. Μια μνημειώδης πύλη της πόλης, μια πλατεία, κάποια φουτουριστικά κτίσματα, και πολλά, πολλά, πολλά τερατώδη malls. Η ώρα κοντεύει 12, αλλά τα καταστήματα όχι μόνο είναι όλα ανοικτά, αλλά σφύζουν κι από κόσμο. Στο πεζοδρόμιο με δυσκολία καταφέρνουμε να περπατήσουμε.


Μετά από μια στάση σε ένα παράρτημα αυθεντικού Ρωμαϊκού παγωτατζίδικου που εντοπίζει ο Samion, μπαίνουμε σε ένα από τα malls. Η εικόνα που αντικρίζουμε, πίσω από την απαστράπτουσα πρόσοψη είναι απογοητευτική. Τα παζάρια στην Ευρώπη έχουν πιο όμορφη εικόνα. Ρούχα αραδιασμένα όπως όπως, στριμωγμένα, σα να είναι σε πανέρια. Καμία σχέση μ΄ αυτό που περιμένεις να δεις βλέποντας το μαγαζί απ΄ έξω. Μπαίνουμε στο επόμενο μαγαζί – οικοδομικό τετράγωνο, και μια από τα ίδια. Και στο παρακάτω, ακόμα χειρότερα. Τι να πεις…

Η ώρα της επιστροφής με το τελευταίο μετρό έχει έρθει και πάλι… Για μια ακόμη φορά, φτάνουμε με το τελευταίο τρένο στο ξενοδοχείο μας, και αυτή τη φορά βάζουμε 2 ξυπνητήρια για να σιγουρευτούμε πως θα ξυπνήσουμε εγκαίρως…

 
Last edited:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φτιάξε μου την ημέρα (ή μάλλον την νύχτα!) Πες μου οτι hit του ταξιδιού σου με τον Samion ήταν εκείνο το απίστευτα πολεμοχαρές και σουρεαλιστικό εμβατήριο:

"Τα παιδιά μας που πήγαν στην Κορέα
πολεμούσαν για ιδανικά
είχε πνίξει τους κίτρινους στο αίμα
δείχνοντάς τους τι θα πει ελευθεριά"

(Για λόγους ερμηνευτικούς πρέπει να τονίσω δύο έντονα στοιχεία σουρεαλισμού του απαράμιλου αυτού ποιητικού έργου:
1ον.ο ελληνικός στρατός που βρέθηκε στην Κορέα ήταν συμμαχος με τους νοτιοκορεάτες οι οποίοι προφανώς ήταν εξίσου "κίτρινοι" με τους βορειοκορεάτες εχθρούς τους.
2ον Καλού κακού πρώτα τους σφάξαμε τους κίτρινους και μετά τους δείξαμε τι θα πει ελευθεριά! Αυτό κι αν είναι υψηλή ποίηση! Δεν δεσμεύεται από τους κοινότυπους κανόνες της λογικής! ) Δυστυχώς δεν βρήκα στο you tube αναφορά!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.335
Πωπω, διάβασα πρωϊ πρωϊ για το φαγητό της Λουφτβάφε και με έπιασε αναγούλα....

Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???

Προδοσία!!!! :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.335
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
Μωρέ τη κάρτα τη πήρες, αλλά προφανώς τη γέμισες με πολλά πολλά μίλια, σωστά? Άρα???

(κι εγώ έλεγα οικονομική πετάει ο Σαμίων, θα έχω παρέα, αλλά φευ, στα μπροστινά καθίσματα με τον γερουσιαστή :haha:).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
Κόψε κάτι... FTL έγινε ο ακατονόμαστος.... Και μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις, οικονομική πετάγαμε και μάλιστα L (το φθηνότερο booking class που έχει η LH σε intercontinental).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κατάλαβα ---έγινε της κορέας!!
μετά ακουλουθεί το ¨λίβανος η υπόθεση"
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
Α ρε taver που έφτασε πάλι ο ουρά σου!!
φωτό θα δούμε??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
με παρεξηγείς..δεν είμαι πολυγραφότατος, βαριέμαι ναι, αλλά δεν τις φορτώνω..μόνοι τους το κάνουν, κ πολυ καλυτερα από μένα που τα γραπτά μου είναι άθλια σε σύγκριση..έχω γράψει ένα μικρό μερος σε ιστορία, του Βόλου, αλλά αναγνωρίζω ότι η συμμετοχή μου στο φόρουμ είναι σχεδόν μηδενική όσο αφορά τις ιστορίες..και έχω την 1η ετοιμη εδώ κ πολύ καιρό..θα το βαλω στο προγραμμα να τη δημοσιεύσω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom