Νότια Κορέα Θα γίνει της Κορέας!

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Η προσγείωση στην ώρα της, τροχοδρόμηση δίπλα από το σταθμευμένο κορεάτικο Α380, άφιξη σε διπλή φυσούνα και αποβίβαση. Μεγάλο & σύγχρονο απαστράπτον τερμιναλ, με πολύ περπάτημα σε κυλιόμενους διαδρόμους, κυλιόμενες σκάλες, κλπ. Ακολούθησε τραίνο για το κυρίως terminal immigration, παραλαβή αποσκευών, τελωνείο, και έξοδος στο χώρο των αφίξεων…

Να σημειώσουμε εδώ την παρουσία θερμικής κάμερας που ανιχνεύει επιβάτες με πυρετό… Η παράνοια των Νοτιο-Κορεατών έναντι σε κάθε μορφής ασθένειες είναι ήδη εμφανής. Και δεν περιορίζεται εδώ - στο τελωνείο οι έλεγχοι για τρόφιμα κλπ ήταν - στα χαρτιά τουλάχιστον - αυστηρότατοι, αλλά το χαρακτηριστικότερο δείγμα είναι οι προθήκες γεμάτες high-tech μάσκες στις αποβάθρες των σταθμών του μετρό, για προστασία από δηλητηριώδη αέρια.

Ένας χώρος καθαρά πρωτοκοσμικός, με μπόλικα ATM & ανταλλακτήρια, κόσμο που περιμένει ήσυχα με ένα ταμπελάκι στο χέρι, και πινακίδες που κατευθύνουν τον κόσμο σε ταξί, τρένα κλπ. Μετά από μια ανάληψη μετρητών, ακολουθούμε τις πινακίδες προς το σταθμό των τρένων.
Εκεί, πρέπει να επιλέξουμε: Από τη μια πλευρά, είναι η είσοδος για το express τρένο για Seoul Station, τον κεντρικό σταθμό στο κέντρο της πόλης, που κάνει τη διαδρομή σε 43 λεπτά περίπου. Το πρόβλημα, είναι ότι αναχωρεί κάθε 30' λεπτά, και το προηγούμενο αναχώρησε… μπροστά μας. Η άλλη επιλογή είναι το commuter τρένο για την πόλη, που σταματάει και σε ενδιάμεσους σταθμούς (επιτρέποντας ανταποκρίσεις με το μετρό), και κάνει 53' λεπτά για την πλήρη διαδρομή. Επιλέγουμε με συνοπτικές τη δεύτερη επιλογή, επιβιβαζόμαστε, και μεταξύ ύπνου/ξύπνιου κατευθυνόμαστε, με μια ανταπόκριση, στο κέντρο της πόλης.

Να περιγράψω εδώ το μετρό της πόλης. Είναι "world class", με τεράστιους σταθμούς, φαρδιά βαγόνια, πολύ μακριά τρένα με 10 βαγόνια μήκος, συστήματα ηλεκτρονικής πληροφόρησης, εισιτήρια με ζώνες και fare adjustment στην έξοδο, προ-φορτωμένες κάρτες πολλαπλών διαδρομών, κλπ. Τα συστήματα, οι μπάρες, όλα, θυμίζουν έντονα το μετρό του Τόκυο, στο λίγο πιο advanced. Το κλού, είναι τα εμβατήρια που παιανίζουν από τα μεγάφωνα, όταν φτάνει ένα τρένο στο σταθμό.

Η άφιξή μας στο ξενοδοχείο πραγματοποιείται κοντά στις 8 το πρωί. Το δωμάτιό μας φυσικά δεν είναι ακόμα έτοιμο, αλλά τουλάχιστο έχουμε τη δυνατότητα να αφήσουμε τις αποσκευές. Ένα γρήγορο πρωινό σε ένα από τα καταστήματα μιας από τις αλυσίδες γαλλικών "boulangerie" που βρίσκονται παντού την πόλη. Είχα δει και στην Ιαπωνία σποραδικά κάτι τέτοια μαγαζιά, αλλά στην Κορέα η πόλη είναι πραγματικά γεμάτη από τέτοια. Τα προϊόντα που σερβίρουν είναι βέβαια διαφοροποιημένα από αυτά μιας πραγματικής Γαλλικής boulangerie, καθώς είναι συντονισμένα στις απαιτήσεις των Κορεατικών Ουρανίσκων (που υποθέτω πως είναι γενετικά μεταλλαγμένοι, αν κρίνω απ' αυτά που τρώνε…). Πλην όμως, μαζί με τα παγωτά και τις πίτσες, είναι οι πιο "δυτικές" γεύσεις που συναντήσαμε ενταγμένες στην καθημερινότητα των Κορεατών.

Τιμές? Τσάμπα παρά κάτι (για ανεπτυγμένη οικονομία δυτικού κόσμου). Με 10000 Won (?6.00 περίπου), παίρναμε 5-6 πράγματα από τη boulangerie. Το εισιτήριο του τρένου από το αεροδρόμιο έκανε 3800 Won (?2.41). Και ούτω καθ' εξής. Μετά τη boulangerie, ώρα για ένα καφέ από μια άλλη αλυσίδα που θα ήθελε όταν μεγαλώσει να γίνει starbucks, και ξεκινάμε για μια πρώτη βόλτα στην πόλη….

 
Last edited:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φτιάξε μου την ημέρα (ή μάλλον την νύχτα!) Πες μου οτι hit του ταξιδιού σου με τον Samion ήταν εκείνο το απίστευτα πολεμοχαρές και σουρεαλιστικό εμβατήριο:

"Τα παιδιά μας που πήγαν στην Κορέα
πολεμούσαν για ιδανικά
είχε πνίξει τους κίτρινους στο αίμα
δείχνοντάς τους τι θα πει ελευθεριά"

(Για λόγους ερμηνευτικούς πρέπει να τονίσω δύο έντονα στοιχεία σουρεαλισμού του απαράμιλου αυτού ποιητικού έργου:
1ον.ο ελληνικός στρατός που βρέθηκε στην Κορέα ήταν συμμαχος με τους νοτιοκορεάτες οι οποίοι προφανώς ήταν εξίσου "κίτρινοι" με τους βορειοκορεάτες εχθρούς τους.
2ον Καλού κακού πρώτα τους σφάξαμε τους κίτρινους και μετά τους δείξαμε τι θα πει ελευθεριά! Αυτό κι αν είναι υψηλή ποίηση! Δεν δεσμεύεται από τους κοινότυπους κανόνες της λογικής! ) Δυστυχώς δεν βρήκα στο you tube αναφορά!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Πωπω, διάβασα πρωϊ πρωϊ για το φαγητό της Λουφτβάφε και με έπιασε αναγούλα....

Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???

Προδοσία!!!! :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλήθεια: ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΣΤΗ BUSINESS???
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
στη χώρα που ζούμε, με μία ουσιαστικά εταιρεία της αστροσυμμαχίας, είναι εξαιρετικά δύσκολο για frequent flyer να πετάει μόνο με ουρανοομάδα..
ε και αφού μου στέλνουν τις κάρτες τις παίρνω, τι να κάνω?..
Μωρέ τη κάρτα τη πήρες, αλλά προφανώς τη γέμισες με πολλά πολλά μίλια, σωστά? Άρα???

(κι εγώ έλεγα οικονομική πετάει ο Σαμίων, θα έχω παρέα, αλλά φευ, στα μπροστινά καθίσματα με τον γερουσιαστή :haha:).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή έχουμε κι άλλο Senator; Coooooooooooooooooooooooool
Κόψε κάτι... FTL έγινε ο ακατονόμαστος.... Και μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις, οικονομική πετάγαμε και μάλιστα L (το φθηνότερο booking class που έχει η LH σε intercontinental).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κατάλαβα ---έγινε της κορέας!!
μετά ακουλουθεί το ¨λίβανος η υπόθεση"
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
Α ρε taver που έφτασε πάλι ο ουρά σου!!
φωτό θα δούμε??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επίσης κατάλαβα οτι ο samion βαριεται να γράφει ιστορίες και τις φορτώνει στους συνταξιδευτες του..
με παρεξηγείς..δεν είμαι πολυγραφότατος, βαριέμαι ναι, αλλά δεν τις φορτώνω..μόνοι τους το κάνουν, κ πολυ καλυτερα από μένα που τα γραπτά μου είναι άθλια σε σύγκριση..έχω γράψει ένα μικρό μερος σε ιστορία, του Βόλου, αλλά αναγνωρίζω ότι η συμμετοχή μου στο φόρουμ είναι σχεδόν μηδενική όσο αφορά τις ιστορίες..και έχω την 1η ετοιμη εδώ κ πολύ καιρό..θα το βαλω στο προγραμμα να τη δημοσιεύσω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom