Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

Επισκεφτήκαμε το Medersa Bou Inania (μεντρεσέδες ήταν θρησκευτικά μορφωτικά ιδρύματα κάτι σαν σύγχρονα πανεπιστήμια και είναι χαρακτηριστικό όλων των μουσουλμανικών πόλεων),





το Palais Royal, τη Mellah που ήταν παλιά η Εβραϊκή συνοικία της πόλης
και περιπλανηθήκαμε ώρες ατελείωτες μέσα στα στενά σοκάκια πράγμα που αποδείχθηκε πολύ ιδιαίτερο σπορ αφού έπρεπε να είσαι σε συνεχή εγρήγορση, μάτια πάνω για να απολαμβάνεις πρωτόγνωρες εικόνες αλλά και κάτω ώστε να αποφεύγεις να πατήσεις τα δωράκια που άφηναν τα κατά τα άλλα συμπαθή γαϊδουράκια στο διάβα τους , επίσης οξυμένη όσφρηση για να απολαμβάνεις τα αρώματα από τα μπαχαρικά αλλά και κλειστή όταν περνούσες δίπλα από τα σφαγεία-κρεοπωλεία.





Παρά τα οποιαδήποτε σλάλομ όμως αυτή ή τόσο χαοτική μεντίνα είναι και το γοητευτικότερο κομμάτι της πόλης. Έμποροι, τεχνίτες, κρεοπώλες, μανάβηδες, πλανόδιοι ένα πολύβουο μελίσσι μέσα στα στενά δρομάκια και λέξη Balak! Balak! (προσοχή γαϊδούρι ) συνθέτουν επιτόπου μια εικόνα εντελώς σουρεαλιστική.



Και μια μικρή συμβουλή για να φας γλυκό από πλανόδιο στη Fes θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον ο Ερρίκος Σλήμαν ώστε να μπορέσεις να το ανακαλύψεις κάτω από τις χιλιάδες μύγες και σφίγγες που το περιβάλουν. Ξεθεωμένοι και αφυδατωμένοι (δεν θέλαμε να προκαλούμε και παρόλη τη ζέστη είχαμε πιεί ελάχιστο νερό περπατώντας, αχ αυτό το Ραμαζάνι…) επιστρέψαμε στο ριαντ που μέναμε το οποίο ότι ήταν κι αυτό μέσα στη μεντίνα και αποφασίσαμε να κάνουμε το μεγάλο έξοδο, τη σπατάλη που θα έκανε το Μπένυ να αφρίζει θα πηγαίναμε σε ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης. Τηλεφωνήσαμε μας είπανε ότι βρίσκονται μακριά από εκεί μου μέναμε αλλά να μην ανησυχούμε θα έρχονταν να μας πάρουν με αυτοκίνητο και θα μας επέστρεφαν και πίσω… γιούπι! Ήμουνα κουρασμένη και δεν άντεχα άλλο ποδαρόδρομο οπότε μπανάκι και κατά τις 10 έτοιμη για τσάρκα, όταν δε έφτασα στο εστιατόριο και μου έδωσαν λίστα κρασιού νόμιζα ότι το κεφάλι μου θα ξεκολλήσει από τη χαρά του από τη θέση του…τρία γιούπι! Να τονίσω ότι δεν ανήκω στους ΑΑ (ακόμα) αλλά η Fes θεωρείται ιδιαίτερα έντονα θρησκευτική πόλη γεγονός που κάνει την εύρεση και μιας απλής μπύρας να μοιάζε με αναζήτηση βελόνας στα άχυρα. Το εστιατόριο ονομάζεται Dar Hatim και έχει το όνομα του μικρού γιού του ιδιοκτήτη του Fouad που ήρθε και μας πήρε. Μαγειρεύουν η γυναίκα του και η μάνα του και πραγματικά το φαγητό είναι παραδοσιακό και πολύ καλά μαγειρεμένο, σε συνδυασμό και με το ότι σερβίρουν αλκοόλ με 13,50 ευρώ το μπουκάλι το κρασί του δίνουν αξία ανεκτίμητη.


 

Attachments

Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μ' αρέσει!!! Για να πάμε παρακάτω. Στο χάζι του Ατλαντικού παρακαλώ θέλω να φτάσετε και αν το πρόγραμμα είχε αναβάσεις και εκδρομές στα ορεινά :cool:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ιστοριούλα γραμμένη με χιούμορ! Σούπερ! Για λέγε για λέγε...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κορίτσια ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Και Ατλαντικό έχει και ορεινά έχει αλλά φώτο από το ταξί δεν έχει έτσι και την έβγαζα τη μηχανή από τη θήκη θα έφευγε από το παράθυρο...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
αντε φιλεναδα, καλη αρχη με τις ιστοριες!!!!

(παλι σκιζεσαι στη δουλεια βλεπω!)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτά τα αφεντικά τέτοια κάνουν, γι αυτό εγώ σκέφτομαι να απολύσω το δικό μου!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...

Α την δική σου ιστορία την είχα μελετήσει καλά και απέφυγα κακοτοπίες τύπου Banyan tree αλλά Μαρόκο και είχα πάρει μαζί μου δικές μου παντελόνες...:haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία τα γράφεις και όλα με δόση χιούμορ. Ποιός ξέρει όταν σας συνέβαιναν τα διάφορα εκεί πόσο χιούμορ είχε... ε;; :lol:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
:clap::clap::clap: Πολύ ωραία αρχή,περιπέτεια μου μυρίζεται και μ'αρέσειιιιιιιιι...
κολλημένη στην οθόνη περιμένω τη συνέχεια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom