Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

Αφού μας έδειξαν το δωμάτιο μας , ήπιαμε κι ένα τσαγάκι να χαλαρώσουμε και μας δόθηκαν κι από τα παιδιά του ριαντ κάποιες χρήσιμες πληροφορίες ξεκινήσαμε τη βόλτα μας στα στενά της μεδίνας. Η αλήθεια είναι ότι το Μαρακές είναι μια αντικειμενικά όμορφη πόλη, τα κόκκινα τείχη που την περικλείουν, τα σουκ της, τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και εντυπωσιακά από πλευράς αρχιτεκτονικής κτίρια δεν σου αφήνουν πολλά περιθώρια από το να αναγνωρίσεις το λόγο που ανήκει στις αυτοκρατορικές πόλεις του Μαρόκου. Ένα πολύχρωμο κολλάζ από εικόνες και πρόσωπα που δυστυχώς έχει υποστεί τις άσχημες συνέπειες της μαζικής εισροής τουριστών. Όλα είναι προς πώληση και εκμετάλλευση από προϊόντα κινεζικής προέλευσης που πλασάρονται ως παραδοσιακά μέχρι και μια απλή ερώτηση ακόμα και μία φωτογραφία. Ήμασταν όμως προετοιμασμένοι οπότε αφεθήκαμε στην ομορφιά του τόπου αποβάλλοντας άλλες σκέψεις.







Τα αξιοθέατα είναι πολλά και γνωστά αν μένεις μέσα στη μεδίνα πας παντού με τα πόδια και με έναν καλό χάρτη, δεν χρειάζεσαι κανέναν οδηγό και γενικά εκτός από τους κράχτες που είναι απλά ενοχλητικοί η πόλη μου φάνηκε ασφαλής. Είδαμε τζαμιά , μεντρεσέδες, παλάτια αλλά μακράν για μένα το καλύτερο από όλα ήταν οι στιγμές που χανόμασταν στα σοκάκια (εντάξει γκρίνιαξα και κάνα δυο φορές ομολογώ) και ανακαλύπταμε εικόνες πιο αυθεντικές εκεί που δε το περιμέναμε.







Γενικά πάντως να προτιμάτε να ρωτάτε μαγαζάτορες αν θέλετε να πάτε κάπου γιατί αν ρωτήσετε κάποιον από τους πολλούς που καραδοκούν είτε θα κολλήσει πάνω σας σαν έμπλαστρο λέοντος ή θα σας στείλουν ως άλλον Θησέα στο λαβύρινθο περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή να γίνουν η Αριάδνη σας και ο μίτος εκεί κοστίζει…
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μ' αρέσει!!! Για να πάμε παρακάτω. Στο χάζι του Ατλαντικού παρακαλώ θέλω να φτάσετε και αν το πρόγραμμα είχε αναβάσεις και εκδρομές στα ορεινά :cool:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ιστοριούλα γραμμένη με χιούμορ! Σούπερ! Για λέγε για λέγε...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κορίτσια ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Και Ατλαντικό έχει και ορεινά έχει αλλά φώτο από το ταξί δεν έχει έτσι και την έβγαζα τη μηχανή από τη θήκη θα έφευγε από το παράθυρο...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
αντε φιλεναδα, καλη αρχη με τις ιστοριες!!!!

(παλι σκιζεσαι στη δουλεια βλεπω!)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτά τα αφεντικά τέτοια κάνουν, γι αυτό εγώ σκέφτομαι να απολύσω το δικό μου!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...

Α την δική σου ιστορία την είχα μελετήσει καλά και απέφυγα κακοτοπίες τύπου Banyan tree αλλά Μαρόκο και είχα πάρει μαζί μου δικές μου παντελόνες...:haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία τα γράφεις και όλα με δόση χιούμορ. Ποιός ξέρει όταν σας συνέβαιναν τα διάφορα εκεί πόσο χιούμορ είχε... ε;; :lol:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
:clap::clap::clap: Πολύ ωραία αρχή,περιπέτεια μου μυρίζεται και μ'αρέσειιιιιιιιι...
κολλημένη στην οθόνη περιμένω τη συνέχεια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom