Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

Συνεχίσαμε την περιπλάνηση χαζεύοντας σε κάποια από τα ωραιότερα σουκ που είδαμε στο Μαρόκο, μείναμε με το στόμα ανοιχτό στην πλατεία Nejjarine όπου ξυλουργοί και σιδηροτεχνίτες έφτιαχναν θαύματα με πρωτόγονα εργαλεία χρησιμοποιώντας τα χέρια και την πολύχρονη εμπειρία τους,







ξαποστάσαμε στο σουκ της χένας μέσα σε μια μικρή αυλή κάτω από τις σκιές δύο δέντρων και θαυμάσαμε τα απίστευτα κεραμικά για τα οποία εξάλλου η πόλη φημίζεται.







Τέλος αράξαμε σε ένα ωραίο καφέ όπου είχε θέα όλη την πόλη και ενυδατωθήκαμε καταλλήλως, το καλό του να μη βρίσκεις αλκοόλ είναι ότι δεν μπαίνεις στον πειρασμό να παραγγείλεις μπύρα οπότε οι χυμοί ήταν ιδανικοί για το περπάτημα και τις θερμοκρασίες. Το απόγευμα αργά γυρίσαμε στο ριαντ όπου είχαν μόλις φτάσει και κάτι πιτσιρίκια ιταλοί μες στην ταλαιπωρία, αφού τα περιθάλψαμε δίνοντας τους νερά και κάτι τσιρότα με αντισηπτικό που είχα τυχαία μαζί μου μας είπαν ότι είναι 5 ώρες στην πόλη και έχουν αγοράσει ένα σωρό άχρηστα πράγματα επειδή τους βάζουν στα μαγαζιά με το ζόρι, όταν τους είπαμε ότι είμαστε σχεδόν 10 μέρες στη χώρα και δεν έχουμε αγοράσει τίποτα έμειναν έκπληκτοι και μας ρώτησαν πως το καταφέρνουμε, εκεί πάνω στην πλάκα τους λέω να λέτε ότι είστε Έλληνες όλοι ξέρουν ότι είμαστε άφραγκοι… Ε λοιπόν το βράδυ που πήγαμε μαζί για φαγητό στο γυρισμό πλησιάζει ένας μαροκινός τον ένα και του λέει : Italiano my friend και ο Ιταλός απαντάει: No, I am Greek… πεθάναμε στο γέλιο… Το βράδυ έκλεισε πίνοντας μπύρες που είχαμε μαζί μας στην ταράτσα του ριαντ μαζί με τους Ιταλούς (τις εκτίμησαν περισσότερο από τα τσιρότα και το νερό) και αυτοί με τη σειρά τους μας κέρασαν ωραιότατη σοκολατίτσα… Την άλλη μέρα εμείς θα φεύγαμε για Chefchaouen και εκείνοι για Merzouga οπότε η πρώτη και η τελευταία κοινή βραδιά τιμήθηκε όπως της άξιζε.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μ' αρέσει!!! Για να πάμε παρακάτω. Στο χάζι του Ατλαντικού παρακαλώ θέλω να φτάσετε και αν το πρόγραμμα είχε αναβάσεις και εκδρομές στα ορεινά :cool:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ιστοριούλα γραμμένη με χιούμορ! Σούπερ! Για λέγε για λέγε...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κορίτσια ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Και Ατλαντικό έχει και ορεινά έχει αλλά φώτο από το ταξί δεν έχει έτσι και την έβγαζα τη μηχανή από τη θήκη θα έφευγε από το παράθυρο...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
αντε φιλεναδα, καλη αρχη με τις ιστοριες!!!!

(παλι σκιζεσαι στη δουλεια βλεπω!)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτά τα αφεντικά τέτοια κάνουν, γι αυτό εγώ σκέφτομαι να απολύσω το δικό μου!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...

Α την δική σου ιστορία την είχα μελετήσει καλά και απέφυγα κακοτοπίες τύπου Banyan tree αλλά Μαρόκο και είχα πάρει μαζί μου δικές μου παντελόνες...:haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία τα γράφεις και όλα με δόση χιούμορ. Ποιός ξέρει όταν σας συνέβαιναν τα διάφορα εκεί πόσο χιούμορ είχε... ε;; :lol:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
:clap::clap::clap: Πολύ ωραία αρχή,περιπέτεια μου μυρίζεται και μ'αρέσειιιιιιιιι...
κολλημένη στην οθόνη περιμένω τη συνέχεια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom