Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba




Έτσι την πατήσαμε κι εμείς μείναμε μόνο μια μέρα και θέλαμε να μείνουμε περισσότερο αλλά τα αεροπορικά είχαν κλειστεί και δεν υπήρχε επιλογή. Για καλή μας τύχη είχαμε επιλέξει ένα πολύ ωραίο ριαντ (τελευταία μέρα ήταν θέλαμε να το ευχαριστηθούμε) και το παιδί που δούλευε εκεί παράτησε όλες τις δουλειές του για να μας δείξει τα ωραιότερα αλλά και τα σκοτεινότερα σημεία της πόλης σε μια πολύ συνοπτική και ενδιαφέρουσα ξενάγηση με τη μορφή φιλικής βόλτας και όλα αυτά αφιλοκερδώς και αυτοβούλως επειδή θα μέναμε μόνο μια μέρα και ήθελε να μας δείξει όσα περισσότερα μπορούσε από την πόλη του που τόσο αγαπούσε. Μαζί του είδαμε όσα δε θα βλέπαμε μόνοι μας στο διπλάσιο χρόνο και πήγαμε και σε γειτονιές νύχτα που σαν απλός τουρίστας καλό θα ήταν να μην περάσεις.





Μέχρι που μας πήγε σε έναν παραδοσιακό φούρνο να αγοράσουμε γλυκά Ραμαζανιού που θέλαμε για την Ελλάδα και επειδή ο φούρνος ήταν για ντόπιους δεν είχε κουτιά και πήγαμε και αγοράσαμε τάπερ από το Petit Socco για να τα βάλουμε. Petit Socco και Grand Socco είναι η μικρή και η μεγάλη αγορά αντίστοιχα, η πρώτη βρίσκεται στο κέντρο της μεντίνας και είναι ο πυρήνας της, παλιά συγκέντρωνε όλες τις καλλιτεχνικές φυσιογνωμίες της πόλης και σήμερα έχει καφενεδάκια και εστιατόρια ενώ η δεύτερη που είναι και η μεγαλύτερη χωρίζει τη μεντίνα από την καινούρια πόλη αλλά και τις ενώνει ταυτόχρονα. Ευχαριστώντας τον Munir για την ωραία βόλτα και δίνοντας και σε αυτόν την υπόσχεση ότι αν ξαναγυρίσουμε θα πάμε στην αγορά να ψωνίσουμε μαζί να μαγειρέψουμε tajine de poisson ( όπως καταλάβατε τις τελευταίες τρεις μέρες αν δεν είχαμε πρόβλημα με το στομάχι μας θα είχαμε πάρει 5 κιλά…) ανεβήκαμε στην ταράτσα του ριαντ μας να ατενίσουμε τη θέα και να πάρουμε τις τελευταίες εικόνες από τη χώρα που τόσο όμορφα μας φιλοξένησε τόσες μέρες. Το εν λόγω ριαντ βρισκόταν στην Kasbah της μεντίνας ψηλά δηλαδή στο λόφο και είχε απρόσκοπτη θέα στον Κόλπο της Ταγγέρης, στο Γιβραλτάρ και στα φώτα της Ισπανίας, τα οποιαδήποτε σχέδια για gourmet τροφή με συνοδεία οίνου πήγαν περίπατο λόγω ‘’ανωτέρας βίας’’ όμως είχαμε μπροστά στα μάτια μας μια υπέροχη θέα, μια υπέροχη θάλασσα να γυαλίζει και μια ολόγιομη πανσέληνο πάνω από τα κεφάλια μας, α και ένα μικρό δωράκι από τους αγαπημένους μας Σκωτσέζους…………….






Επίλογος
Μετά από 16 μέρες στη χώρα είχε έρθει η ώρα να επιστρέψουμε και όπως και σε κάθε ταξίδι που περνάς καλά αυτό είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι. Έφυγα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου αυτή τη φορά ότι κάποια μέρα θα ξαναγυρίσω, θα τα καταφέρω….???
Insallah…………….
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μ' αρέσει!!! Για να πάμε παρακάτω. Στο χάζι του Ατλαντικού παρακαλώ θέλω να φτάσετε και αν το πρόγραμμα είχε αναβάσεις και εκδρομές στα ορεινά :cool:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ιστοριούλα γραμμένη με χιούμορ! Σούπερ! Για λέγε για λέγε...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κορίτσια ευχαριστώ για την ενθάρρυνση. Και Ατλαντικό έχει και ορεινά έχει αλλά φώτο από το ταξί δεν έχει έτσι και την έβγαζα τη μηχανή από τη θήκη θα έφευγε από το παράθυρο...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
αντε φιλεναδα, καλη αρχη με τις ιστοριες!!!!

(παλι σκιζεσαι στη δουλεια βλεπω!)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτά τα αφεντικά τέτοια κάνουν, γι αυτό εγώ σκέφτομαι να απολύσω το δικό μου!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πολύ καλή εισαγωγή. Μου θύμισε τις δικές μου "διακοπές" στο υπέροχο Μαρόκο. Περιμένω την συνέχεια...

Α την δική σου ιστορία την είχα μελετήσει καλά και απέφυγα κακοτοπίες τύπου Banyan tree αλλά Μαρόκο και είχα πάρει μαζί μου δικές μου παντελόνες...:haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολύ ωραία τα γράφεις και όλα με δόση χιούμορ. Ποιός ξέρει όταν σας συνέβαιναν τα διάφορα εκεί πόσο χιούμορ είχε... ε;; :lol:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
:clap::clap::clap: Πολύ ωραία αρχή,περιπέτεια μου μυρίζεται και μ'αρέσειιιιιιιιι...
κολλημένη στην οθόνη περιμένω τη συνέχεια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom