Αφγανιστάν Οι Βούδες έπαψαν να χαμογελούν (Αφγανιστάν)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Επίλογος - Ρέκβιεμ για τις γυναίκες του Αφγανιστάν

To αεροπλάνο είχε πια εγκαταλείψει τον εναέριο χώρο της Kabul.
Kαθισμένος δίπλα στο παράθυρο κοίταζα τους γυμνούς ορεινούς όγκους προσπαθώντας να συμμαζέψω σκέψεις, εικόνες και κυρίως συναισθήματα απ’αυτό το ταξίδι. Όχι μόνο γι’ αυτά που αντίκρυσα, αλλά και για όσα διάβασα, όσα υποψιαζόμουν κρυμμένα πίσω από τις σκιώδεις μπούρκες και ποτέ δεν ομολογήθηκαν κι όσα καθημερινά είναι καλά φυλακισμένα πίσω από τους ψηλούς τοίχους των σπιτιών.
Ταξίδι πρόκληση για μένα. Φόβος κι ανασφάλεια στην αρχή. Συγκίνηση και προβληματισμός στο τέλος.
Το Αφγανιστάν ειδωμένο από τη ματιά ενός επισκέπτη ίσως να μην έχει τα τοπία ή τα αξιοθέατα που προσφέρουν άλλοι γειτονικοί προορισμοί.
Όμως μια ματιά στις παραδοξότητες αυτής της χώρας όπου επικρατεί η αναρχία, η αστάθεια, η διαφθορά, σε συνδυασμό με τις αγκυλώσεις μιας κοινωνίας που παραπαίει ανάμεσα στους στρεβλωμένους κανόνες της «παράδοσης», την έλλειψη παιδείας και πνευματικής καλλιέργειας, αλλά και την ανάγκη για νεωτερισμούς, είναι εκείνο που τη κατέστησε μοναδική. Με σόκαρε η μοιρολατρεία, η έλλειψη ανθρωπισμού, ο σκοταδισμός, η ανελευθερία σκέψης, έκφρασης και δράσης.
Δεν μετάνοιωσα όμως λεπτό που βρέθηκα εκεί, ούτε καν για το κόστος που ήταν δυσανάλογα ακριβό για τις υπηρεσίες που μου προσφέρθηκαν. Υπήρξε μια από τις σπάνιες περιπτώσεις να μελετήσω τόσο για την πρόσφατη ιστορία και τη κοινωνική δομή μιας χώρας, να συζητήσω με αξιόλογους ανθρώπους, να προβληματιστώ, ακόμα και να δακρύσω.
Ένα από τα ταξίδια που άφησαν μέσα μου το αποτύπωμά τους.
Ίσως γιατί τελικά αισθάνθηκα απέραντη ευγνωμοσύνη για την κοινότυπα ήρεμη ζωή μου στη πατρίδα μας...


Requiem για μια Αφγανή

Πάνω από 50% των αφγανών κοριτσιών παντρεύονται ή αρραβωνιάζονται στην ηλικία των 10 ετών.
60% των κοριτσιών παντρεύονται ως τα 16.
80% των γάμων σε πτωχές επαρχίες είναι είτε κατανασκαστικοί είτε προκαθορισμένοι. Η εκτεταμένη φτώχεια εξαναγκάζει πολλούς γονείς να παντρεύουν τις κόρες τους για να αποφύγουν το κόστος φροντίδας τους. Μερικές μάλιστα ανταλλάσσονται μέσω γάμου για να ξεπληρωθεί ένα χρέος ή να λυθεί μια διαμάχη. Τα περισσότερα κορίτσια παντρεύονται κατά πολύ μεγαλύτερους άνδρες (μερικοί στα 60 τους) τους οποίους πρώτη φορά συναντούν κατά τη διάρκεια της τελετής. Άλλωστε οι μεγαλύτεροι, πλουσιότεροι σύζυγοι θα πληρώσουν και μεγαλύτερο τίμημα για τη νύφη.
Ο συζυγικός βιασμός επιτρέπεται. Δεν είναι σπάνιο νεαρά κορίτσια να προσκομίζονται στα νοσοκομεία αμέσως μετά το γάμο σε κατάσταση shock από σοβαρα τραύματα, αιμορραγία και ψυχολογικό τραύμα.
Το γεγονός ότι τα κορίτσια ζουν με την οικογένεια του συζύγου οδηγεί συχνά να τους συμπεριφέρονται σαν σκλάβες ή υπηρέτριες.
Αποκτούν παιδιά όταν είναι έφηβοι. Εδώ πεθαίνουν οι περισσότερες γυναίκες στην εγκυμοσύνη και τον τοκετό απ’οπουδήποτε αλλού στο κόσμο. 1 κάθε 2 ώρες.
Έχουν κατά μέσο όρο 5 παιδιά, εντούτοις ένα στα 10 πεθαίνει πριν το 5ο χρόνο ζωής

Ως αποτέλεσμα του πρώιμου γάμου, τα κορίτσια δεν συνεχίζουν την εκπαίδευσή τους και παραμένουν αναλφάβητα. Μόλις 40% των αφγανών κοριτσιών φοιτούν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και μόνο 1 στα 20 συνεχίζει στη δευτεροβάθμια. Μερικές οικογένειες επιτρέπουν στις κόρες τους να φοιτούν μόνο σε σχολεία θηλέων και λίγα τέτοια σχολεία υπάρχουν. Άλλες οικογένειες θεωρούν ότι δεν είναι απαραίτητη η εκπαίδευση στα κορίτσια. Σχολεία θηλέων κάηκαν, εκατοντάδες δάσκαλοι απειλούνται ακόμα και σήμερα (ή και σκοτώθηκαν) και κορίτσια έχουν υποστεί φυσική κακοποίηση κατά τη διάρκεια παρακολούθησης ή πηγαίνοντας στο σχολείο.

Το Αφγανιστάν έχει 1,5 εκατομμύριο χήρες.
Πολλοί άντρες σκοτώθηκαν στον πόλεμο ή λόγω ηλικίας αποβιώνουν πριν τα παιδιά τους ενηλικιωθούν. Η μέση ηλικία μιας αφγανής χήρας είναι 35 χρονών και 94% αυτών είναι αναλφάβητες. Οι περισσότερες έχουν πάνω από 4 παιδιά να φροντίσουν. Αν και πολλές με παιδιά συνεχίζει να τις φροντίζει η οικογένεια του εκλιπώντος ή παντρεύονται συχνά κάποιο αδελφό, αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Οι χήρες χωρίς προστασία κάποιου άντρα έχουν λίγες επιλογές και συχνά εξαναγκάζονται στην επαιτεία ή την πορνεία.

Σε μια τέτοια παραδοσιακή κοινωνία, που περιμένει η γυναίκα να αφοσιωθεί στις οικιακές εργασίες, οι ευκαιρίες για δουλειά είναι ελάχιστες.

To νομικό status είναι περιορισμένο. Σύμφωνα με το νόμο της Σαρία, η κατάθεση μιας γυναίκας έχει τη μισή αξία από αυτή ενός άνδρα. Σε περιπτώσεις επιμέλειας, τα παιδιά δίνονται στον πατέρα ή τον παππού. Το διαζύγιο ακόμα και σε κραυγαλεές περιπτώσεις κακοποίησης θεωρείται αδύνατο για μια γυναίκα να το διεκδικήσει καθώς θα χάσει και πάλι την επιμέλεια των παιδιών.

Με την πτώση των Ταλιμπάν το 2001 οι γυναίκες απέκτησαν πολιτικά δικαιώματα και ίση αντιμετώπιση απέναντι στους νόμους και το κοσμικό δίκαιο. Αυτό πάντα στα χαρτιά...


Σ’αυτές τις γυναίκες-σκιές είναι αφιερωμένο το ποίημα της ποιήτριας Nadia Anjoman, που γλίτωσε μεν από τους Ταλιμπαν αλλά όχι κι από το δολοφονικό χέρι του συζύγου-αφέντη της:
(ευχαριστώ τη coccobil για τη μετάφραση)

Καμιά επιθυμία ν’ανοίξω το στόμα μου
για τί να τραγουδήσω;
Εγώ που η ζωή μ'εχει μισήσει.
Καμιά διαφορά είτε τραγουδάω είτε όχι.
Γιατί να μιλήσω για τη γλυκύτητα
όταν αυτό που νιώθω είναι πίκρα?
Αχ, η γιορτή του τύραννου
επικρίνει το στόμα μου.
Δεν έχω σύντροφο στη ζωή
για ποιόν να είμαι γλυκιά;
Δε διαφέρει αν μιλάω ή γελάω,
αν ζήσω ή πεθάνω.
Εγώ και η βεβιασμένη μου μοναξιά
με μελαγχολία και θλίψη.
Γεννήθηκα για την ανυπαρξία.
Το στόμα μου θα'πρεπε να σφραγιστεί.
Αχ, καρδιά μου, το ξέρεις πως είναι Άνοιξη
και καιρός για να γιορτάσεις.
Τι πρέπει να κάνω μ'ένα φτερό πιασμένο σε παγίδα
που δε μ'αφήνει να πετάξω;
Έχω μείνει τόσον καιρό σιωπηλή
αλλά δεν ξεχνάω τη μελωδία ποτέ,
κάθε λεπτό ψιθυρίζω
τραγούδια της καρδιάς μου
που μου θυμίζουν
τη μέρα που θα σπάσω αυτό το κλουβί,
που θα πετάξω πέρα απο τη μοναξιά μου,
και θα τραγουδήσω μελαγχολική.
Δεν είμαι μια αδύναμη λεύκα
να με φυσάει κάθε άνεμος,
είμαι γυναίκα Αφγανή,
και το παράπονο μόνο βγάζει νόημα.



 

Attachments

Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
ρε συ μήπως αντί για ροζ γουρούνι, είσαι μυστικός πράκτορας ???

(καλή συνέχεια..... της ταξιδιωτικής σου ιστορίας και των λοιπών ....)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ανέβασα το πρώτο κεφάλαιο όντας "φυλακισμένος" στο δωμάτιο του ξενοδοχείου στην Herat στο δυτικο Αφγανισταν, με υπερυψωμενους τοίχους τριγύρω και ένοπλο φρουρό να φυλά την είσοδο. Τα υπόλοιπα βλέπω να αναρτώνται με την επιστροφή στην Αθήνα γιατι δεν εχω δυνατότητα να προσθέσω φωτό.
Για τους τολμηρούς κι ενδιαφερόμενους θα πω μόνο οτι ειναι ταξίδι εμπειρία που δεν μοιάζει με αλλα. Η χώρα αυτή και με εκπλήσσει και με πληγώνει όσο διαβάζω και συζητώ με τους ντόπιους . Ομολογώ οτι είδα μέρη που με άφησαν άφωνο απο την ομορφιά τους και χωρίς ούτε έναν τουρίστα τριγύρω!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! Ρε γουρουνακι τι πηγες κι εκανες?? Αποπειρα αυτοκτονιας?

(1) Δεν φοβηθηκες δινοντας τα στοιχεια σου στο εκει πρακτορειο μηπως σε στοχοποιησουν και σε απαγαγουν-ληστεψουν-σκοτωσουν κ.λ.π.? (λατρευω τις θεωριες συνομωσιας)
(2) Η μητερα σου το εμαθε ποτε?
(3) Εχω γελασει τοσο πολυ με τις 10 οδηγιες σου!!
(4) Σταματησες πανω στο καλυτερο... Please continue!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! Ρε γουρουνακι τι πηγες κι εκανες?? Αποπειρα αυτοκτονιας?
Έτσι φαίνεται στην αρχή αλλα τα πράγματα δεν ειναι τοςο τραγικά. Ο πράκτορας δεν κανει τίποτα αν δεν ειναι σίγουρος για την ασφάλεια
(1) Δεν φοβηθηκες δινοντας τα στοιχεια σου στο εκει πρακτορειο μηπως σε στοχοποιησουν και σε απαγαγουν-ληστεψουν-σκοτωσουν κ.λ.π.? (λατρευω τις θεωριες συνομωσιας)
Τώρα που το λες το σκέφτηκα. Αλλα ειναι ψυχούλα ο κακομοιρης για να θεωρήσω οτι μπήκε σε τέτοια διαδικασία
(2) Η μητερα σου το εμαθε ποτε?
Σαφώς και ΟΧΙ
(3) Εχω γελασει τοσο πολυ με τις 10 οδηγιες σου!!
Γράφτηκαν πριν το ταξίδι με τρομερό άγχος για το τι θα έβρισκα εδώ. Ειχα την εντύπωση οτι κυκλοφορούν με ενα καλασνικωφ και καθαρίζουν κάθε άπιστο. Ε άμα σου πω οτι σουλατσερνα σε πόλη Ως Ο ΜΟΝΟΣ τουρίστας και ολα ηταν ήρεμα και καλά και ήμουνα συνέχεια χαίρετουρες
(4) Σταματησες πανω στο καλυτερο... Please continue!!!
Είσαι τυχερή αυτή τη φορά έβαλα μυαλό και τα κεφάλαια γράφονταν τα απογεύματα στα ξενοδοχεία γιατι δεν ειχα να κάνω και τιποτ´άλλο εκτός του να παρακολουθώ κανάλια. Δε μου λες εσείς εκει στο Ελλαντα έχετε το ριάλιτι "the voice"; διότι εδώ ήμαστε στο τέλος του δεύτερου κύκλου παρακαλώ!
Απλά δεν εχω δυνατότητα να ανεβάσω φωτό και βίντεο, και χωρίς εικόνες δε λέει
Η μαμά με έχει στο ουζμπεκισταν.
Οι οδηγίες Γράφτηκαν πριν το ταξίδι με τρομερό άγχος για το τι θα έβρισκα εδώ. Ειχα την εντύπωση οτι κυκλοφορούν με ενα καλασνικωφ και καθαρίζουν κάθε άπιστο. Ε άμα σου πω οτι σουλατσερνα σε πόλη Ως Ο ΜΟΝΟΣ τουρίστας και ολα ηταν ήρεμα και καλά και ήμουνα συνέχεια χαίρετουρες. Ο πράκτορας ειναι ψυχούλα. Πελάτες ψάχνει με το κυαλι ο δυσμοιρος. Φαντάσου στο Bamyan που ειναι η πιο ασφαλής περιοχή έχουν 150 τουρίστες.... Το χρόνο.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Είσαι τυχερή αυτή τη φορά έβαλα μυαλό και τα κεφάλαια γράφονταν τα απογεύματα στα ξενοδοχεία γιατι δεν ειχα να κάνω και τιποτ´άλλο εκτός του να παρακολουθώ κανάλια. Δε μου λες εσείς εκει στο Ελλαντα έχετε το ριάλιτι "the voice"; διότι εδώ ήμαστε στο τέλος του δεύτερου κύκλου παρακαλώ!
Απλά δεν εχω δυνατότητα να ανεβάσω φωτό και βίντεο, και χωρίς εικόνες δε λέει
A οχι δεν εχουμε τετοια πραγματα, μονο τουρκικα σηριαλ εντω :p
Για πες, στο "the voice" συμμετεχουν γυναικες και αν ναι, φορανε μπουρκα?? (παιρνε ιδεες για επομενα σοους, ξερεις εσυ ;) )
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλη τυχη
Καλο βολι και
ο Αλλαχ μαζι σου.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!
Εδώ το ''περιμένω με αγωνία τη συνέχεια'' το εννοώ απόλυτα!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!
Εδώ το ''περιμένω με αγωνία τη συνέχεια'' το εννοώ απόλυτα!!!
Ειναι πολλά που καθιστούν το αφγανισταν ενα ξεχωριστό προορισμό. Δεν ειναι μόνο όσα φρικτά εχω ακούσει για την εποχή των Ταλιμπάν, αλλα όσα ακόμα κάνουν τη χώρα να ακροβατεί κοινωνικά στο παρελθόν και το αβέβαιο μέλλον.
Πάντως διάβασα πολλά και μίλησα αρκετά με τους διάφορους ξεναγούς μου και εχω φροντίσει να τα εντάξω στα κεφάλαια : για τη θέση της γυναίκας, την εκπαίδευση, την υγεία, την δημογραφική δομή της χώρας, τις εθνοτικές εντάσεις, τον ισλαμικό νομο που υφίσταται, τους Ταλιμπάν. Πολυ διάβασμα, κουβέντα και γράψιμο.... Αλλα χαλάλι . Έμαθα πολλά και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας.

A οχι δεν εχουμε τετοια πραγματα, μονο τουρκικα σηριαλ εντω :p
Για πες, στο "the voice" συμμετεχουν γυναικες και αν ναι, φορανε μπουρκα?? (παιρνε ιδεες για επομενα σοους, ξερεις εσυ ;) )
χα καλά ειναι για κλάματα το ριάλιτι. Κατι φωνές σαν νιαουρισματα. Στην Ελλάδα να είχαν κοπεί στην επιλογή. Αλλα σας τράβηξα βίντεο κομμάτι απο το σόου. Νομίζω υπήρχε μια γυναίκα αλλα γενικά στο σόου αντέδρασαν οι μουλάδες κι έτσι συνεχίζουν άντρες. Ειναι πολυ περίεργη χώρα. Υπέρσυντηρητική τη μια, αλλα όλοι έχουν δορυφορικά πιάτα και τρελλαινονται να βλέπουν Bollywood!
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι εισαγωγη!!!!
μας εχεις στειλει κανονικα !!!
Αυτο δεν το περιμεναμε απο σενα γουρουνακι (σιγα και μη δεν το περιμεναμε δηλαδη)
Αντε να ερθουν και οι πολυποθητες φωτο!!!!!

Εχει τολμησει να ερθει κανενας μαζι σου ή εισαι σολο?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
όλοι έχουν δορυφορικά πιάτα και τρελλαινονται να βλέπουν Bollywood!
Αν το πρωι τους βλεπεις με πρησμενα ματια απο τις τσοντες θα ειναι και λενε οτι βλεπουν bollywood.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom