Αφγανιστάν Οι Βούδες έπαψαν να χαμογελούν (Αφγανιστάν)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

Ξανά στη Kabul

Δύομισυ ώρες τουρτουρίζοντας μας είχαν στο ύπαιθρο να περιμένουμε την αναχώρηση της πτήσης για Kabul. Το αεροδρόμιο του Bamyan υπενθυμίζω δεν διαθέτει ακόμα κτήριο (τώρα κατασκευάζεται) κι ο διάδρομος προσγείωσης είναι ακόμα χωμάτινος. Αλλά καταλαβαίνει από τέτοια το θωρηκτό Ποτέμκιν (βλέπε ελικοφόρο Antonov) που θα μας επέστρεφε στη Kabul, ε συντρόφια;
Το αεροσκάφος έφτασε με την αναμενόμενη καθυστέρηση, αλλά για άγνωστο λόγο μας είχαν σε αναμονή μέχρι να επιβιβαστούμε. Τώρα μην περιμένετε επίσημες ανακοινώσεις. Ξέρω μόνο οτι οι ψίθυροι για 20 λεπτά καθυστέρησης, μεταφράστηκαν τελικά σε μία ώρα περαιτέρω αναμονής.
Πάντως γίναμε μάρτυρες σκηνών απείρου κάλλους.
Αφενός το check in γινόταν χειρόγραφα σ´ένα τραπεζάκι στο ύπαιθρο, αφετέρου ξαφνικά ο τόπος γέμισε με αστυνομία, στρατό κι ένα σωρό παρατρεχάμενους. Από την Kabul κατέφθασε ενας Μαυρογιαλούρος κι όλοι διαγκωνίζονταν για χειραψία, πέραν του αγήματος που παρατάχθηκε προς επιθεώρηση.

Φτάνοντας στην Kabul, με περίμενε η γνωστή χαρωπή φατσούλα του Gul για να ξεκινήσουμε μια ολιγόωρη ξενάγηση πριν την απογευματινή πτήση για Herat.
Μιας και το Αρχαιολογικό Μουσείο είχε μόλις κλείσει τις πόρτες του (ας όψεται η καθυστέρηση του αεροπλάνου), ξεκινήσαμε απο το ερειπωμένο παλάτι Darul Aman.
Το παλάτι στις καλές του ήταν ένα επιβλητικό νεοκλασικό κτήριο. Σήμερα ότι έχει απομείνει απ’αυτό βρίσκεται στην κορυφή ενός λόφου στα περίχωρα της Kabul σε μια αδιάφορη επίπεδη σκονισμένη περιοχή. Αναρωτήθηκα τι βρήκε και πήγε εκεί ο πάλαι ποτέ βασιλεύς Amanullah Khan για να το φτιάξει.
Χτίστηκε στις αρχές της δεκαετίας του 1920, ως μέρος των προσπαθειών του βασιλιά για τον εκσυγχρονισμό του Αφγανιστάν. Ονειρευόταν μάλλον μια νέα πρωτεύουσα, αλλά στο όνειρο έμεινε, όπως και όλες οι φιλόδοξες κοινωνικές μεταρρυθμίσεις που θέλησε να επιβάλλει μετά της συζύγου του Soraya. Βλέπετε φρόντισαν οι βρετανοί να εκπαραθυρωθεί ο βασιλεύς υποσκάπτοντάς τον στο εσωτερικό της χώρας: μοίρασαν φωτογραφίες της βασιλίσσης να δέχεται χειροφιλήματα απίστων κι ως εκ τούτου κατάφεραν να εξοργίσουν τους συντηρητικούς μουλάδες.
Το κτήριο εξωτερικά θυμίζει κάτι από Χιροσίμα. Δυό φορές υπέστει πυρκαγιά, για να ρημάξει εντελώς από τους εκτεταμένους βομβαρδισμούς μεταξύ των μουτζαχεντίν κατά τη προσπάθεια κατάληψης της Kabul.
Προσφάτως φέρεται να ήταν μέρος των στόχων επιθέσεων, για τις οποίες οι Ταλιμπάν ανέλαβαν την ευθύνη. Έτσι το σχέδιο για να ανακαινιστεί το παλάτι ως έδρα του μελλοντικού κοινοβουλίου του Αφγανιστάν μάλλον μετατέθηκε στις καλένδες.

8256-1381665852-8641bb7aa27af7695cf85010eb0119ff.jpg


8259-1381665894-ff027555b8a12d6bcf2e30022e4bac33.jpg


8258-1381665878-9b707b6638fa03b6f8b8655a1f56b9c5.jpg

Η είσοδος απαγορεύεται. Η τουλάχιστον απαγορεύεται αν δεν προθυμοποιηθείς να λαδώσεις τους στρατιώτες που το φυλάνε ράθυμα.
Έτσι έγινε και μπόρεσα να πάρω μια γεύση του εσωτερικού του που είναι σε κάκιστη κατάσταση: απογυμνωμένο, τοίχοι μαυρισμένοι, διάτρητοι από σφαίρες με συνθήματα (αμφιβάλλω δηλώσεων αιώνιας αγάπης εραστών), οροφές γκρεμισμένες… Το θεώρησα σαν ζωντανό δείγμα του πώς θα ήταν η Kabul σαν οι ρουκέτες των αντιμαχόμενων μουτζαχεντίν έπεφταν βροχή στα κεφάλια των δύσμοιρων κατοίκων της.
Φεύγοντας στο βάθος μέσα στη θολούρα ο Gul μου υπέδειξε σ’ένα λόφο και το παλάτι Tajbeg, που χτίστηκε ως κατοικία για το βασιλιά Amanullah και την οικογένειά του.

8260-1381665909-cdcdc2ac2d1009596811ecbba835be04.jpg


8261-1381665923-f63b35f4d1f82c90d61680d73b754550.jpg


8262-1381665939-864bbc98949728578cafa364629bdd8e.jpg

Στη διαδρομή προσπεράσαμε κάποια αρχιτεκτονικώς ενδιαφέροντα τζαμιά (ειδικά ένα σε έντονα ευρωπαϊκό στυλ), όμως ο Gul ως σιίτης Xαζάρα τα προσπερνούσε, καθώς σκοπός του ήταν να καταλήξουμε στις παρυφές ενός λόφου στο σιιτικό τζαμί Karth-i-Sakhi. Ενδιαφέρον το νεόδμητο προσκύνημα, όμως πιο ενδιαφέρουσα ήταν η αντίθεση που έκαναν τα πολύχρωμα πλακίδιά του με στίχους απο το Κοράνι, με τα σπίτια στις πλαγιές του βουνού και το νεκροταφείο στα ριζά του.
Εδώ γιορτάζεται η Ashura, η πιο σημαντική μέρα στο σιιτικό ημερολόγιο που αποτελεί τη κλιμάκωση του Muharram, του μήνα πένθους για το μάρτυρα Hussein ibn Ali, εγγονό του Μωάμεθ (κι ευκαιρία για τους φονταμενταλιστές σουννίτες να στείλουν κανά βομβιστή αυτοκτονίας να ξεκληρίσει κάμποσους αιρετικούς όπως συνέβει το 2011)

8266-1381665978-bbc98e44939a8359d4aa1ffc2df01028.jpg


8269-1381665991-601ec259e39e9f2c5030aa2a56ffdb36.jpg


8270-1381665999-cb0dd1b8a447e1ed1d53a4e3af03efab.jpg


8271-1381666004-4865e038894f8eb45ae41ddf7f003a16.jpg

Συνεχίσαμε στη καρδιά της πόλης, περνώντας μέσα από μικρομάγαζα δίπλα σε προσκύνημα σε μια περιοχή που θεωρείται διατηρητέα.
Δεν εντυπωσιάστηκα, καθώς λίγο διέφερε από αυτά που είχα δει στο Bamyan και τα οποία ήταν απείρως γραφικότερα.

8275-1381666019-e8aaea5f0154f77f22dac654ea50c10e.jpg


8274-1381666016-42060acdd6aff22b98aad5fa00ffb315.jpg


8276-1381666023-81941d3e844f6c8dee14d6534d28890d.jpg

Λαϊκό ταχυφαγείο στη παλιά πόλη της Kabul
8273-1381666011-4d0ffa09ab64d75ecc0ed072c50b465f.jpg

Καταλήξαμε στο γνωστό μου πλέον εστιατόριο Herat όπου χαλάρωσα στο χαλί, απολαμβάνοντας εκ νέου το αγαπημένο μου πιάτο ashak.

8277-1381666029-8dcbd5ce14b1b37ce4498fce3550ebe0.jpg

Πορεία για το αεροδρόμιο, μόνο που αυτή τη φορά ο Gul ειχε αποφασίσει να με συνοδεύσει στη Herat με δική του πρωτοβουλία. Δεν είχα λόγους να αρνηθώ, ήταν ευχάριστη παρέα, πηγή πληροφοριών και αναμνήσεων απο τα χρόνια των Ταλιμπάν.
Στο αεροσκάφος μου διηγήθηκε και μια “πικάντικη” ιστορία για έναν μουλά Ταλιμπάν που είχε ενα... μικρό ατύχημα μ’ένα μπουκάλι αναψυκτικού (ο νοών νοείτο). Αντιλαμβάνεστε το μέγεθος του σκανδάλου. Ο μουλάς, Μουλάν! Τιμωρία; Αστειεύεστε βέβαια. Οι ψηλά ιστάμενοι ανέκαθεν και παγκοσμίως μένουν στο απυρόβλητο όσο είναι μέσα στα πράγματα (μετά…. καταντούν αναλώσιμοι και μπορεί να απονεμηθεί δικαιοσύνη για να κατευναστεί το δημόσιο αίσθημα).

Φτάσαμε όταν είχε πια σκοτεινιάσει στη Herat. Μου έκανε εντύπωση η σχετική έλλειψη δημοσίου φωτισμού κι η ερημιά, τα πολλά μαγαζάκια με LED ταμπέλες σαν χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια.
Η πρόσβαση προς το ξενοδοχείο ήταν αδύνατη από το κεντρικό δρόμο λόγω έργων κι ο ταξιτζής φαίνεται ότι το πήρε πολύ πατριωτικά. Τι σε πεζοδρόμια ανέβαινε, τι σφήνες έκανε ανάμεσα σε πεζούς, δέντρα, μοτοποδήλατα, μόνο και μόνο για να μπούμε οδικώς κι όχι πεζή στην φυλασσόμενη είσοδο του ξενοδοχείου.
Αυτό ομολογώ ότι με έβαλε σε έννοιες.

Το ξενοδοχείο Marco Polo είναι απο τα συνιστώμενα στους ταξιδιωτικούς οδηγούς κι ομολογώ πως είχα υψηλές προσδοκίες έχοντας δει και τις φωτογραφίες από την ιστοσελίδα του ξενοδοχείου.
Περάσαμε τον πανύψηλο τοίχο με τον πάνοπλο φρουρό.
Καλό είναι να μην κυκλοφορήσουμε το βράδυ εκτός ξενοδοχείου” ήταν η σύσταση του Gul. “Δεν ξέρεις ποτέ σε ποιον μπορείς να πέσεις. Εδώ υπάρχει μεγάλη οικονομική ανέχεια”.
Και οι έννοιες πολλαπλασιάστηκαν.

Η αρχική θετική εντύπωση έδωσε τη θέση της στην απελπισία. Το δωμάτιο γνώριζε την απόλυτη σχιζοφρένεια. Οι σοβάδες στους τοίχους είχαν σκάσει απο την υγρασία, μυρμηγκάκια περιφέρονταν στο μπάνιο, αλλά η κουρτίνα ήταν και και πάλι υπερπαραγωγή. Στο διάδρομο (όπου έβλεπε το δωμάτιο) μικρά παράθυρα έβλεπαν στη γυμνή αυλή με τον ένοπλο αμετακίνητο στο πόστο του και βαριές κουρτίνες έφραζαν τα αδιάκριτα βλέμματα απ’έξω.
Εκεί ήταν που οι έννοιες χτύπησαν κόκκινο.
Τι συμβαίνει στη Herat κι υπάρχουν τέτοια μέτρα ασφαλείας ενώ απαγορεύεται να κάνεις δυο δρασκελιές δρόμο από το ξενοδοχείο-φυλακή;

Δειπνήσαμε αναγκαστικά στο εστιατόριο του ξενοδοχείου που μου θύμισε τραπεζαρία νοσοκομείου. Ακόμα και το φαγητό μου φάνηκε αδιάφορο. Αναπόλησα το Bamyan, ακόμα και τη Kabul.
Δεν αντέχω” είπα στον Gul, “Πνίγομαι, νοιώθω σαν φυλακισμένος. Κι ο ένοπλος απ'έξω περισσότερη ανασφάλεια μου δημιουργεί. Αν μπορούμε να βρούμε κάτι άλλο, ακόμα και σε κατ´οίκον διαμονή θα το προτιμούσα”.
Χαμογέλασε και έδειξε να με καταλαβαίνει. “Άσε θα το δούμε σαν ξημερώσει”. Πάντως ο ίδιος μου εμπιστεύθηκε τα μελλοντικά του σχέδια αγοράς και δημιουργίας ενός παραδοσιακού ξενώνα στη Herat. Τον έβρισκα πολύ αισιόδοξο για επενδύσεις σε μια χώρα με αμφίβολο μέλλον.

Στο δωμάτιο έπεσα με τα μούτρα να γράψω αυτές τις γραμμές. Δεν είχα διάθεση για οτιδήποτε άλλο. Εδώ και πετσέτα και πανωσέντονο υπήρχε. Δεν έπαυε όμως να με πνίγει σαν κελί φυλακής.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
ρε συ μήπως αντί για ροζ γουρούνι, είσαι μυστικός πράκτορας ???

(καλή συνέχεια..... της ταξιδιωτικής σου ιστορίας και των λοιπών ....)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ανέβασα το πρώτο κεφάλαιο όντας "φυλακισμένος" στο δωμάτιο του ξενοδοχείου στην Herat στο δυτικο Αφγανισταν, με υπερυψωμενους τοίχους τριγύρω και ένοπλο φρουρό να φυλά την είσοδο. Τα υπόλοιπα βλέπω να αναρτώνται με την επιστροφή στην Αθήνα γιατι δεν εχω δυνατότητα να προσθέσω φωτό.
Για τους τολμηρούς κι ενδιαφερόμενους θα πω μόνο οτι ειναι ταξίδι εμπειρία που δεν μοιάζει με αλλα. Η χώρα αυτή και με εκπλήσσει και με πληγώνει όσο διαβάζω και συζητώ με τους ντόπιους . Ομολογώ οτι είδα μέρη που με άφησαν άφωνο απο την ομορφιά τους και χωρίς ούτε έναν τουρίστα τριγύρω!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.000
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! Ρε γουρουνακι τι πηγες κι εκανες?? Αποπειρα αυτοκτονιας?

(1) Δεν φοβηθηκες δινοντας τα στοιχεια σου στο εκει πρακτορειο μηπως σε στοχοποιησουν και σε απαγαγουν-ληστεψουν-σκοτωσουν κ.λ.π.? (λατρευω τις θεωριες συνομωσιας)
(2) Η μητερα σου το εμαθε ποτε?
(3) Εχω γελασει τοσο πολυ με τις 10 οδηγιες σου!!
(4) Σταματησες πανω στο καλυτερο... Please continue!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! Ρε γουρουνακι τι πηγες κι εκανες?? Αποπειρα αυτοκτονιας?
Έτσι φαίνεται στην αρχή αλλα τα πράγματα δεν ειναι τοςο τραγικά. Ο πράκτορας δεν κανει τίποτα αν δεν ειναι σίγουρος για την ασφάλεια
(1) Δεν φοβηθηκες δινοντας τα στοιχεια σου στο εκει πρακτορειο μηπως σε στοχοποιησουν και σε απαγαγουν-ληστεψουν-σκοτωσουν κ.λ.π.? (λατρευω τις θεωριες συνομωσιας)
Τώρα που το λες το σκέφτηκα. Αλλα ειναι ψυχούλα ο κακομοιρης για να θεωρήσω οτι μπήκε σε τέτοια διαδικασία
(2) Η μητερα σου το εμαθε ποτε?
Σαφώς και ΟΧΙ
(3) Εχω γελασει τοσο πολυ με τις 10 οδηγιες σου!!
Γράφτηκαν πριν το ταξίδι με τρομερό άγχος για το τι θα έβρισκα εδώ. Ειχα την εντύπωση οτι κυκλοφορούν με ενα καλασνικωφ και καθαρίζουν κάθε άπιστο. Ε άμα σου πω οτι σουλατσερνα σε πόλη Ως Ο ΜΟΝΟΣ τουρίστας και ολα ηταν ήρεμα και καλά και ήμουνα συνέχεια χαίρετουρες
(4) Σταματησες πανω στο καλυτερο... Please continue!!!
Είσαι τυχερή αυτή τη φορά έβαλα μυαλό και τα κεφάλαια γράφονταν τα απογεύματα στα ξενοδοχεία γιατι δεν ειχα να κάνω και τιποτ´άλλο εκτός του να παρακολουθώ κανάλια. Δε μου λες εσείς εκει στο Ελλαντα έχετε το ριάλιτι "the voice"; διότι εδώ ήμαστε στο τέλος του δεύτερου κύκλου παρακαλώ!
Απλά δεν εχω δυνατότητα να ανεβάσω φωτό και βίντεο, και χωρίς εικόνες δε λέει
Η μαμά με έχει στο ουζμπεκισταν.
Οι οδηγίες Γράφτηκαν πριν το ταξίδι με τρομερό άγχος για το τι θα έβρισκα εδώ. Ειχα την εντύπωση οτι κυκλοφορούν με ενα καλασνικωφ και καθαρίζουν κάθε άπιστο. Ε άμα σου πω οτι σουλατσερνα σε πόλη Ως Ο ΜΟΝΟΣ τουρίστας και ολα ηταν ήρεμα και καλά και ήμουνα συνέχεια χαίρετουρες. Ο πράκτορας ειναι ψυχούλα. Πελάτες ψάχνει με το κυαλι ο δυσμοιρος. Φαντάσου στο Bamyan που ειναι η πιο ασφαλής περιοχή έχουν 150 τουρίστες.... Το χρόνο.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.000
Είσαι τυχερή αυτή τη φορά έβαλα μυαλό και τα κεφάλαια γράφονταν τα απογεύματα στα ξενοδοχεία γιατι δεν ειχα να κάνω και τιποτ´άλλο εκτός του να παρακολουθώ κανάλια. Δε μου λες εσείς εκει στο Ελλαντα έχετε το ριάλιτι "the voice"; διότι εδώ ήμαστε στο τέλος του δεύτερου κύκλου παρακαλώ!
Απλά δεν εχω δυνατότητα να ανεβάσω φωτό και βίντεο, και χωρίς εικόνες δε λέει
A οχι δεν εχουμε τετοια πραγματα, μονο τουρκικα σηριαλ εντω :p
Για πες, στο "the voice" συμμετεχουν γυναικες και αν ναι, φορανε μπουρκα?? (παιρνε ιδεες για επομενα σοους, ξερεις εσυ ;) )
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλη τυχη
Καλο βολι και
ο Αλλαχ μαζι σου.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!
Εδώ το ''περιμένω με αγωνία τη συνέχεια'' το εννοώ απόλυτα!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!
Εδώ το ''περιμένω με αγωνία τη συνέχεια'' το εννοώ απόλυτα!!!
Ειναι πολλά που καθιστούν το αφγανισταν ενα ξεχωριστό προορισμό. Δεν ειναι μόνο όσα φρικτά εχω ακούσει για την εποχή των Ταλιμπάν, αλλα όσα ακόμα κάνουν τη χώρα να ακροβατεί κοινωνικά στο παρελθόν και το αβέβαιο μέλλον.
Πάντως διάβασα πολλά και μίλησα αρκετά με τους διάφορους ξεναγούς μου και εχω φροντίσει να τα εντάξω στα κεφάλαια : για τη θέση της γυναίκας, την εκπαίδευση, την υγεία, την δημογραφική δομή της χώρας, τις εθνοτικές εντάσεις, τον ισλαμικό νομο που υφίσταται, τους Ταλιμπάν. Πολυ διάβασμα, κουβέντα και γράψιμο.... Αλλα χαλάλι . Έμαθα πολλά και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας.

A οχι δεν εχουμε τετοια πραγματα, μονο τουρκικα σηριαλ εντω :p
Για πες, στο "the voice" συμμετεχουν γυναικες και αν ναι, φορανε μπουρκα?? (παιρνε ιδεες για επομενα σοους, ξερεις εσυ ;) )
χα καλά ειναι για κλάματα το ριάλιτι. Κατι φωνές σαν νιαουρισματα. Στην Ελλάδα να είχαν κοπεί στην επιλογή. Αλλα σας τράβηξα βίντεο κομμάτι απο το σόου. Νομίζω υπήρχε μια γυναίκα αλλα γενικά στο σόου αντέδρασαν οι μουλάδες κι έτσι συνεχίζουν άντρες. Ειναι πολυ περίεργη χώρα. Υπέρσυντηρητική τη μια, αλλα όλοι έχουν δορυφορικά πιάτα και τρελλαινονται να βλέπουν Bollywood!
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι εισαγωγη!!!!
μας εχεις στειλει κανονικα !!!
Αυτο δεν το περιμεναμε απο σενα γουρουνακι (σιγα και μη δεν το περιμεναμε δηλαδη)
Αντε να ερθουν και οι πολυποθητες φωτο!!!!!

Εχει τολμησει να ερθει κανενας μαζι σου ή εισαι σολο?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
όλοι έχουν δορυφορικά πιάτα και τρελλαινονται να βλέπουν Bollywood!
Αν το πρωι τους βλεπεις με πρησμενα ματια απο τις τσοντες θα ειναι και λενε οτι βλεπουν bollywood.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom