Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

"Argentina - Buenos Aires" όπως λένε και οι Gotan Progect το πιο γνωστό tango συγκρότημα παγκοσμίως.
Το πως κατέληξα να πάω στην Αργεντινή αποτελεί το τέλος μιας μικρής παλιάς ιστορίας . 'Ολα ξεκίνησαν το 1986...όταν η μαμά μου αποφάσισε να με γράψει στο μπαλέτο! Όχι όχι, δεν έγινα μεγάλη χορεύτρια, ούτε καν έκανα σπουδές χρόνια! Απλά μου έμεινε ένα "κουσούρι" να κουνάω τα πόδια μου κάθε που άκουγα μουσική. Όταν τελειωσα τις σπουδές μου, ψάχνοντας για μια ασχολία να περνάω τον άνεργο χρόνο μου, είπα να ξαναθυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια και να ξαναπιάσω το μπαλέτο απο εκει που το άφησα πριν 17 χρόνια!;) Έψαξα και ρώτησα σε διάφορες σχολές και τελικά αποφάσισα να γραφτώ σε μια απο αυτές. Είπα λοιπόν, "Τη Δευτέρα πας να γραφτείς, μληπως χάσεις και κανένα κιλο!" Ήταν όμως ακόμα Παρασκευή και βγήκα για μια βόλτα στα μαγαζιά. Εκεί επάνω που χάζευα τις βιτρίνες, έπεσε η ματιά μου σε μια πινακίδα που παρόλο που είχα περάσει τόσες φορές απο εκεί, δεν την είχα ξαναδει. Η πινακίδα έγραφε με πλάγια καλλιτεχνικά γράμματα "Patras tango academia" . Από τη μισάνοιχτη πόρτα διέκρινα μια μαρμάρινη σκάλα και αισθάνθηκα μια υπέροχη μουσική να φτάνει στα αυτιά μου! Ναι, ήταν tango! Αποφάσισα να μπω μέσα,και αυτό ηταν, δεν ξαναβγήκα! Ερωτεύτηκα το tango από το πρώτο βήμα!
Λίγο αργότερα ήρθε και το ταξίδι στην Αργεντινή. Η αλήθεια είναι πως δεν επισκεύτηκα τίποτε άλλο εκτός απο το Buenos Aires, αλλά μια τέτοια πόλη θες μήνες να τη ζήσεις και να τη γευτείς και όχι 14 ημέρες που έμεινα εγώ, που εξ αυτών τις 2 ταξίδευα και τις 10 χόρευα!
Θα ήθελα να γράψω για όλο το ταξίδι απο την αρχή ως το τέλος και ελπίζω πως θα μπορώ μέσα απο το Travel stories να το κάνω. Ζητώ συγγνώμη που το introduction post δεν έχει άμεσα σχέση με το ταξίδι, αλλά είχα την ανάγκη να αναφέρω τι με έκανε και διάλεξα να πάω εκεί και πιστεύω πως είναι ένας καλός τρόπος να γίνει κατανοητό το πως είδα εγώ το Buenos Aires, τη μητρόπολη του TANG-art -O!
Ευχαριστώ!
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom