Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

Επιτέλους είχα φτάσει! Είχαν περάσει 25 ώρες από τη στιγμή που χαιρέτησα τους γονείς μου! Πρίν ακόμα τελειώσουμε με τους τυπικούς ελέγχους των διαβατηρίων, μας είχε βρεί η ξεναγός, η Lorena για να μας οδηγήσει στο πουλμαν. Η πρώτη μου σκέψη καθώς μπαίναμε στο Buenos Aires...χμμμ....μα καλά ΠΩΣ πάνε όλοι έτσι??ΔΕΝ ξέρουν να οδηγούν?? Τελικά απεδήχθη πως ο οδηγός μας ο Matias ήθελε προφανώς να μας δείξει πως ξέρουν και στην Αργεντινή να οδηγούν σαν να γίνεται καταδίωξη του Αλ Καπόνε από τους αστυνομικούς με πούλμαν! Μισή ώρα αργότερα, φτάσαμε στο ξενοδοχείο και εκεί σκέφτηκα πως το ? πρέπει να είναι πολύ ισχυρό νόμισμα, αφού το ξενοδοχείο που θα μέναμε, στο κέντρο της πόλης ήταν η έννοια της πολυτέλειας! Με θυρωρό, άτομο για το ασανσέρ και υπαλλήλους που πήραν και τακτοποίησαν τις βαλίτσες μας στα δωμάτια, νοιώθαμε λίγο σαν έλληνες κροίσοι με 7 γράμματα!!
Η Lorena δεν θα ήταν συνέχεια μαζί μας, αλλά η δασκάλα μας, έχοντας ζήσει στην Αργεντινή, ανέλαβε να μας δείξει και τα τουριστικά μέρη αλλά και εκείνα που είναι μόνο για τους ντόπιους. Έτσι, αφού τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο, πήγαμε με τα πόδια στο πιο διάσημο cafe του Buenos Aires, το "cafe Tortoni". Η ώρα ήταν 9 το πρωί και το καφέ μόλις είχε ανοίξει.Μπαίνοντας μέσα, πέρασα σε μια άλλη εποχή! Όλη η ιστορία του Buenos Aires και του tango αποτυπωμένη σε κάθε γωνιά! Τα 150 χρόνια ύπαρξης εκείνου του χώρου σε έκαναν να νομίζεις πως έβλεπες τον Carlos Gardel παρέα με τον Frederico Garcia Lorca (στέκι και των δυο όσο έμεναν στην Αργεντινή), να πίνουν μάτε και να τρώνε media lunas. Ζήλεψα κι εγώ που τους είδα και ζήτησα από τον σερβιτόρο, να μου φέρει κι εμένα από εκείνα τα ψωμάκια σε σχήμα μισοφέγγαρο που μοιάζουν με κρουασάν. Με media lunas και καυτή σοκολάτα ξεκίνησε η πρώτη μου ημέρα στο Buenos Aires!
Το αστείο με αυτή την πόλη είναι πως δε γίνεται να ανηφορίσεις ή να κατηφορίσεις για να πας κάπου. Είναι όλα ευθεία! Έτσι, τελειώνοντας το πρωινό μας, πήραμε κι εμείς την ευθεία διασχίζοντας την Avenida de Mayo με κατεύθυνση την 9ης Ιουλίου, τη μεγαλύτερη οδό στον κόσμο, με 9 λωρίδες κυκλοφορίας και 35χλμ μήκος (αν θυμάμαι καλά). Στο κέντρο αυτής της οδού δεσπόζει ο Οβελίσκος, σύμβολο του Buenos Aires. Την πλατεία γύρω από τον Οβαλίσκο, οι portenios (όπως αποκαλούνται οι ντόπιοι), τη χρησιμοποιουν ως σημείο αναφοράς στους πανηγυρισμούς τους για κάποιο ευχάριστο γεγονός πχ. νίκη στο ποδόσφαιρο! Ύστερα από αυτή την πρώτη βόλτα, επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο που μας περίμεναν τα τεράστια κρεββάτια και η 42' τηλεόραση!
Το βρδάκι πήγαμε σε μια παραδοσιακή αργεντινικη ταβέρνα για φαγητό. Το κρέας που είδα εκεί μαζεμένο, δεν το έχω ξαναδεί!! Μαγειρεμένο και ψημένο με κάθε τρόπο, το σερβίριζαν σε τεράστιες μερίδες! Η κάθε μερίδα είχε κομμάτια απ΄όλα τα μέρη του ζώου: πνευμόνια, συκώτι, γλώσσα, εγκέφαλος,έντερα, πέος και όρχεις! Από τους τελευταίους, δοκίμασα λιγάκι...Το φαγητό που περίσσεψε, το μάζεψαν προσεκτικά η δασκάλα μου και ο σερβιτόρος και το πήγαν στους άστεγους.
Αμέσως μετά το φαγητό, πήγαμε σε μια συναυλία. Γινόταν σε μια αποθήκη έτσι διαμορφωμένη ώστε να χωρούν τραπεζάκια, καρέκλες και δεκάδες όρθιοι. Μόλις φτάσαμε εμείς, ο χώρος ήταν ήδη κατάμεστος από φοιτητές κυρίως. Λόγω της νομοθεσίας για την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, παρόλο που είχε πολύ κόσμο, η ατμόσφαιρα δεν ήταν αποπνικτική. Για δυο ώρες ακούσαμε την Typica orcestra di Fernando Fierro να διασκευάζει παλιά γνωστά tango σε ροκ και εναλλακτικά ακούσματα. Ήταν υπέροχοι!
Η πρώτη ημέρα στην πρωτεύουσα του Tango μόλις είχε τελειώσει.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.199
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom