Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

Εκείνο το πρωινό, ξυπνήσαμε με περίεργες διαθέσεις. Κατεβήκαμε, πήραμε πρωινό και ύστερα, η Κωνστάντια κι εγώ πήγαμε για beaute! Είχαμε κλείσει από την προηγούμενη ημέρα ραντεβού σε ένα spa και ύστερα σε ένα κομμωτήριο. Κατά τις 11.30 φτάσαμε στο τέρμα της οδού Arenales στο τριώροφο κτίριο που στέγαζε το spa. Ο χώρος μέσα όμορφα διακοσμημένος, με χαμηλό φωτισμό και αναπαυτικούς χαμηλούς καναπέδες. Στην υποδοχή ήρθαν δυο κοπέλες, όχι μεγαλύτερες σε ηλικία από εμάς και μας πήραν την κάθε μια για τις θεραπείες. Σχεδόν μέχρι το απόγευμα περάσαμε από σάουνα, μασάζ με αιθέρια έλαια, θαλασσοθεραπεία με φύκια και άλλα συναφή. Στο τέλος μας προσέφεραν και έναν χυμό από αγγούρι και νερό για τόνωση και αποτοξίνωση. Στη συνέχεια σειρά είχε το κομμωτήριο. Μάσκες μαλλιών, χτένισμα και ό,τι άλλο θέλαμε… μόνο με 12 πέσος (3 ?)! Κατά τις 7 το απόγευμα - και μετά από ένα γρήγορο σνακ στο Palermo Soho - ήμασταν έτοιμες για το Campeonato Mundial De Baile De Tango2007!
Ο χώρος που διεξαγόταν το Mundial ήταν ένα μεγάλο κλειστό γήπεδο, που βρισκόταν στην περιοχή La Rural, διαμορφωμένο έτσι ώστε στη μέση να υπάρχει ένα μεγάλο πάλκο για τα ζευγάρια και για το κοινό οι κερκίδες. Το Campeonato διοργανώνεται κάθε Αύγουστο από τη Γενική Γραμματεία Πολιτισμού του Μπουένος Άιρες. Σε αυτό μπορούν να συμμετάσχουν χορευτές από όλο τον κόσμο που τους ενώνει η κοινή τους αγάπη για το tango. Τα ζευγάρια διαγωνίζονται σε δυο κατηγορίες Tango Salon και Tango Escenario. Και στις δυο κατηγορίες υπάρχουν προκριματικά, ημιτελικός και φυσικά τελικός. Εμείς παρακολουθήσαμε τον τελικό, ο οποίος είναι πραγματικά μια γιορτή του tango με τα ζευγάρια να ανεβάζουν το επίπεδο και να συναγωνίζονται δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό και σε μας μια αξέχαστη βραδιά. Προσωπικά ξεχώρισα το ζευγάρι από την γειτονική Ιταλία που τους βρήκα εξαιρετικούς.
Μετά από αυτό το εξαίσιο θέαμα, σειρά είχε η νυχτερινή ζωή του Μπουένος Άιρες. Γυρίσαμε με τα πόδια τα πλακόστρωτα του San Telmo για να καταλήξουμε στο τέλος μια παρέα από 6 έλληνες σε ένα μπαράκι που έπαιζε παλιά ροκ και ...ως δια μαγείας, μπήκαμε νύχτα και βγήκαμε μέρα! Οι αργεντινοί ξέρουν να διασκεδάζουν με την ψυχή τους, αφού το μαγαζί ήταν κατάμεστο μέχρι τις πρωινές ώρες. Η μπύρα 5 πέσος (1,2 ? περίπου) και το καλύτερο όλοι χόρευαν! Να κάτι καινούριο για εμάς τους έλληνες που ποτέ δεν χορεύουμε στα μπαρ. Α! και …πουθενά τσιγάρο, όλοι όσοι ήθελαν να καπνίσουν υπήρχε ειδικό μέρος μέσα στο μπαρ ώστε να απολαμβάνουν το ποτό τους μεν να μην γεμίζουν τον τόπο τσιγάρα δε. Just Loved it!
Το ρολόι έδειχνε 7 το πρωί όταν φτάσαμε στο ξενοδοχείο. Η τελευταία ημέρα στην πρωτεύουσα της Αργεντινής μόλις είχε ξεκινήσει. Καιρός για ύπνο λοιπόν…


….Και η τελευταία ημέρα στο Μπουένος Άιρες είχε ξεκινήσει. Ξυπνήσαμε στις 11 και μέχρι τις 7 το απόγευμα απλά ψωνίζαμε! Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο με σακούλες και ξαναφύγαμε 3 φορές! Όλη την ημέρα την περάσαμε στο εμπορικό κέντρο Galeria Pacifico το οποίο βρισκόταν δυο γωνίες δίπλα από το ξενοδοχείο. Πρέπει να αγοράσαμε τουλάχιστον 20 σακούλες η καθεμιά μας! Μεγάλες στιγμές! Η δυσκολία ήρθε αργότερα που έπρεπε να τακτοποιήσουμε όοοολα αυτά τα ψώνια στις βαλίτσες μας. Πιο εύκολα λύνεται τριπλό ολοκλήρωμα με δυο αγνώστους. Το βράδυ, μαζευτήκαμε όλοι μαζί και πήγαμε μια βόλτα στην πλατεία Ηνωμένων Εθνών που ανθίζει το αλουμινένιο λουλούδι Floralis Generica. Εκεί βγάλαμε τις τελευταίες μας φωτογραφίες, ανοίξαμε τα μάτια μας και αγκαλιάσαμε όλη από την ομορφιά και τη μαγεία εκείνου του τόπου. Μες στο αυγουστιάτικο καταχείμωνο, κοντά στον Rio de la Plata αισθανθήκαμε νε φυσάει ένας γλυκός αέρας, ένας Μπουένος Άιρες. Η πόλη μας αποχαιρετούσε.

Την επόμενη ημέρα έβρεχε. Το αεροπλάνο απογειώθηκε στη 1 το μεσημέρι ώρα Αργεντινής από το αεροδρόμια Ezeizaμε προορισμό τη Ρώμη. 17 ώρες αργότερα προσγειωθήκαμε στην Αθήνα. Η ώρα ήταν 12 το πρωί, η θερμοκρασία άγγιζε τους 38oC.
«Ζέστη κάνει ε?»
«Βγάλε το μπουφάν σου!»
«Τι ώρα είναι?»
«Μεσημέρι, πάμε να φάμε κάτι?»
«Εννοείται! Και μετά πάμε για μπάνιο στη θάλασσα!»



Η ώρα στην Αργεντινή ήταν 6 το πρωί και η μετεωρολογική υπηρεσία είχε προγνώσει κρύο και βροχή.


Fin
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.388
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.388
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.388
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.388
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.235
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom