Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

Το ταξίδι έγινε Αύγουστο...μες στο καταχείμωνο! Έφυγα από το σπίτι μου ντυμένη με τζιν παντελόνι, κάλτσες και μποτάκια.Το θερμόμετρο άγγιζε τους 40 βαθμούς Κελσίου! Η βαλίτσα δε, γεμάτη κασκόλ και μάλλινα! Συνολικά ήμασταν 17 άτομα, εξ αυτών οι 14 πηγαίναμε για το tango, οι υπόλοιποι για τουρισμό. Η διάθεση μες στο βαν που μας οδηγούσε στο αεροδρόμιο, ανεβασμένη! Εγώ ήμουν κάπως μουδιασμένη...Δεν είχα ξαναπάει ταξίδι με αεροπλάνο και ένιωθα προσμονή μεν αλλά και ανησυχία. Είχα πάει πολλά ταξίδια μέχρι τότε, αλλά όλα οδικώς! Κανείς δεν το ήξερε αυτό όμως τότε. Όταν άλλωστε λες πως έχεις πάει στο Παρίσι, δε φαντάζεται κανείς πως ταξίδευες τρεις ολόκληρες ημέρες και διέσχισες τη μισή Ευρώπη!! Τις ανησυχίες μου δεν τις είχα μοιραστεί με κανέναν διότι ντρεπόμουν, να πώ και την αλήθεια. Τώρα βέβαια βλέπω πως δεν ήταν απαραίτητο! Στην παρέα είχαμε τρεις επαγγελματίες πιλότους, μια κόρη πιλότου, μια πρωην ξεναγό και αλλους πολυταξιδεμμένους..΄Ένιωθα πως θα με κορόιδευαν... Φτάσαμε λοιπόν στο αεροδρόμιο όπου γύρισα όλα τα μαγαζιά ψωνίζοντας ψιλοπράγματα για να ξεχαστώ. Στις 17,30 το αεροπλάνο θα έφευγε απο Αθήνα για προορισμό το Μιλάνο και ύστερα για Αργεντινή. Έφτασε λοιπόν και η ώρα, πήρα μια μεγάλη ανάσα, μπήκα στη φυσσούνα, και έκατσα με άνεση αεροσυνοδού στη θέση μου. Και το αεροπλάνο άρχισε να ανεβαίνει...Ενθουσιάστηκα! Καθόμουν δίπλα στο παράθυρο και έβγαζα φωτογραφίες τη γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου για να τη δείξω μετά στους δικούς μου "Μαμά απο εδώ φαίνεται το σπίτι μας!":p και σκέφτηκα "Το έχω, τώρα! Δεν είναι τίποτα τελικά, τι απογείωση μου έλεγαν!Μια χαρά όλα!"

Και μετά φτάσαμε πάνω απο την Αδριατική. Και μας έβαλαν όλους κάτω, μας έδεσαν, δέθηκαν και οι συνοδοί και ενημέρωσαν πως θα έχουμε κάποιες αναταράξεις (κάτι που άκουσα πολλές φορές αργότερα!) Αυτό ήταν! Όλο το κουράγιο μου με εγκατέλειψε! Χλώμιασα, ίδρωσα και τα χέρια μου έγιναν άσπρα στις αρθρώσεις έτσι όπως κρατούσα τα χερούλια της καρέκλας! Όλοι οι άλλοι δίπλα μου...χαλαροί!!!! Ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκαν.Μια αιωνιότητα μετά, προσγειωθήκαμε στο Μιλάνο, όπου ήμουν αποφασισμένη να γυρίσω πίσω στην Πάτρα! Άλλωστε είχα κάνει τη διαδρομή Ανκόνα -Μιλάνο οδικώς κανα δυο φορές! Ήξερα! Εκεί φυσικά είχαν αρχίσει να ψιλιάζονται και οι υπόλοιποι πως είχα κατατρομάξει! Η κολλητη μου, αφού ήταν η μόνη που είχε καταλάβει για τα καλά τι είχα πάθει (πήγα να της σπάσω τα δάχτυλα κατά τη διάρκεια της διαδρομής απο το σφίξιμο), αφού με παρηγόρησε και με ηρέμησε, μου είπε τη μαγική φράση που απο τότε με κάνει δυνατή όχι μόνο στα ταξίδια αλλά και σε άλλες στιγμές της ζωής μου. "Ο φόβος δεν μπορεί να σε κάνει να χάσεις κάτι που περιμένεις με τόση προσμονή!'Εχει πολλές ομορφιές ο πλανήτης και αν δεν έρθείς τώρα, δεν θα δεις καμιά".Κάτι στα λόγια της που τα ήξερα ήδη μέσα μου, μου έδωσε κουράγιο να φτάσω μέχρι τη θύρα της επιβίβασης. Εκεί είχαν στήσει σε μια γωνία φτιαγμένο απο lego έναν μεγαααλο Χάρι Πόττερ, με τη σκούπα του, έτοιμο να πετάξει. Ο Χάρι είναι ο αγαπημένος μου ήρωας, έτσι το είδαν σαν σημάδι.Και μπήκα.

Για καλή μου τύχη καθόμουν δίπλα από έναν απο τους πιλότους, ο οποίος καθ' όλη τη διάρκεια της πτήσης (εκτός απο τις ώρες που ροχάλιζε) με ενημέρωνε για τις ενέργειες που γίνονταν στο αεροπλάνο. Επίσης με καθησύχασε πως σε περίπτωση δυσχέρειας θα πήγαινε να βοηθήσει! Εκ των υστέρων, θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται, απλώς προσπαθούσε να με καθησυχάσει! 17 ώρες καθαρή πτήση μες στη νύχτα, είδα όλες τις ταινίες, άκουσα όλα τα τραγούδια, ακόμα και όπερα και έπαιξα με 2 καλόγριες, 3 κινέζους και έναν αμερικανό Trivial μέχρι που πονεσαν τα χέρια μου! Φυσικά δεν κατάφερα να κοιμηθώ ούτε ενα λεπτό! Ήταν 6,30 το πρωί όταν είδα να προβάλλουν τα πρώτα φώτα της πόλης. Το αεροπλάνο έσβησε τις μηχανές του και άρχισε να χάνει ύψος σιγά σιγά. (πληροφορίες του φίλου μου του πιλότου αυτές). Μεσα στην καμπίνα δεν ακουγόταν κανένας θόρυβος, όλοι είχαν ξυπνήσει και είχαν κολλησει στα παράθυρα. Η περιέργεια με έκανε κι εμένα να γυρίσω να ρίξω μια ματιά έξω, και το είδα! Μέχρι εκεί που έφτανε το μάτι μια πόλη χρυσή, τεράστια, με τα φώτα να τρεμοπαίζουν και τους δρόμους να διακρίνονται καθαρά. Ένα κομμάτι χρυσού μέσα στο απόλυτο σκοτάδι! Μόλις οι ρόδες του αρεοπλάνου πάτησαν το έδαφος, οι πρώτες αχτίνες του ηλίου ξεπρόβαλαν δειλά. Η θερμοκρασία ήταν -2 βαθμοι Κελσίου.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.201
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom