Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

Το ξυπνητήρι χτύπησε ακριβώς στις 9. Άνοιξα τα μάτια μου και ήμουν στο Buenos Aires! Η πιο όμορφη σκέψη: να ξυπνάς το πρωί και να βρίσκεσαι στην άλλη πλευρά του πλανήτη, σε μια πόλη που σε περιμένει να την εξερευνήσεις! Αυτό αποφάσισα κι εγώ κι έτσι γρήγορα ετοιμάστηκα και ύστερα περίπου από μια ώρα, μαζί με όλα τα παιδιά φύγαμε για τη Feria de Mataderos , ένα πανηγύρι, μια γιορτή που γίνεται κάθε Κυριακή σε προάστιο της πόλης. Στη Feria μπορείς να βρεις φαγητό, χορό, υπέροχα χειροποίητα δώρα και πολλούς ιθαγενείς. Άλλωστε αυτοί είναι οι διοργανωτές της γιορτής. Ερυθρόδερμοι ιθαγενείς, με μακρυά μαλλιά, ψηλά ζυγωματικά, με βαριές κάπες στους ώμους τους και πλατύγυρα καπέλα άπλωναν τις πραμάτειες τους σε ειδικούς πάγκους μέσα στο κρύο που δεν τους ενοχλούσε, χορεύοντας τα παραδοσιακά τους τραγούδια. Εκεί, πάνω σε μια εξέδρα, είχε στηθεί μια ορχήστρα και όλη την ημέρα έπαιζε παραδοσιακή αργεντίνικη μουσική. Από κάτω πολλά ζευγάρια κρατώντας μαντήλια στο χέρι χόρευαν παραδοσιακούς χορούς. Εκεί έμαθα μάλιστα πως το tango χορεύεται μόνο στην πρωτεύουσα και η υπόλοιπη χώρα έχει τα δικά της ακούσματα. Στη Feria de Mataderos αγόρασα και ένα ξύλινο βραχιόλι με χαραγμένο το όνομά μου πάνω!
Κατά το μεσημεράκι αφού είχαμε αγοράσει όλη την παταγονική τέχνη, είπαμε να αλλάξουμε λίγο κλίμα και να πάμε στο San Telmo, την μποέμ περιοχή του Buenos Aires. Το San Telmo μου θύμισε λιγάκι τη Montmartre του Παρισιού. Καλλιτέχνες ζωγράφοι, μουσικοί, χορευτές γιόρταζαν με το δικό τους τρόπο απλώνοντας το ταλέντο τους στα πλακόστρωτα σοκάκια του San Telmo. Εκείνο το μεσημέρι επιλέξαμε για το φαγητό μας, ένα εστιατόριο που έφτιαχνε empanadas. Οι empanadas μοιάζουν με τυροπιτάκι και έχουν γέμιση συνήθως μοσχαρίσιο κιμά, αλλά υπάρχουν ατελείωτοι άλλοι συνδυασμοί, για όλα τα γούστα. Εμείς θεωρήσαμε σωστό να δοκιμάσουμε απ’ όλα!
Η καλύτερή μου ανάμνηση από το San Telmo και ίσως μια από τις καλύτερες ολόκληρου του ταξιδιού ήταν τη στιγμή που φεύγαμε για το ξενοδοχείο. Έκανε κρύο και εμείς περιμέναμε τους υπόλοιπους για να γυρίσουμε όλοι μαζί. Έτσι μπήκαμε σε ένα κτίριο που, ανεβαίνοντας μια μαρμάρινη σκάλα, οδηγούσε σε μια ταράτσα με σκέπαστρο και με δεκάδες τουριστικά μαγαζάκια γύρω γύρω για κάρτες και σουβενίρ. Τα μαγαζιά εκείνη την ώρα είχαν κλείσει και επικρατούσε ησυχία. Από μακρυά ακουγόταν μια μελωδία από κάποια υπαίθρια orcestra. Εκεί χορέψαμε το πρώτο tango στο Buenos Aires!

Το βράδυ συνεχίσαμε τον χορό στην πρώτη μας επίσημη ντόπια milonga. Milonga είναι είδος tango αλλά έτσι ονομάζονται και οι βραδιές tango. Η αλήθεια είναι πως δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα διότι ήταν ένας κρύος χώρος με ψάθινες καρέκλες και πλαστικά τραπεζομάντιλα πάνω σε μικρά άβολα τραπεζάκια. Οι ηλικίες δε, 50+ οι πιο νέοι!! Προφανώς είχα συνηθίσει εγώ στις milongas στη Σχολή που ο χώρος είναι πολυτελώς διαμορφωμένος σε στυλ belle epoque! Παρ΄ όλα αυτά χορέψαμε όλοι πολύ και ούτε που καταλάβαμε πώς είχαν περάσει 5 ολόκληρες ώρες και είχε έρθει η στιγμή να επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο! Μια θαυμάσια ημέρα είχε φτάσει στο τέλος της…
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.970
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.970
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.970
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.970
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.216
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom