Αργεντινή Argentina - Buenos Aires

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!

Ώρα 09:00
«Ξύπνα γιαβρί μ’ Ξύπνα τσουπί μ…’» (και ότι άλλο σε …μ’)
Ότι και να μου έλεγαν όμως δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου εκείνο το πρωινό.
«Ξύπνα γιατί θα σου φάνε όλα τα media lunas…»
Ώρα 09:02 Έτοιμη, πατάω το κουμπί του ασανσέρ με μανία μήπως και το κάνω να έρθει γρηγορότερα. Τα κρουασανάκια μουυυυυ…..
Εντάξει, γενικώς δεν τρώω πολύ, εκείνο το πρωινό έφαγα μόνο 17 media lunas, 5 κομμάτια κέικ και χυμό…Με περίμενε όμως μια γεμάτη ημέρα.
:wakeup:

Το Malba Museo, με έκανε να σιγουρευτώ πως δεν ξέρω τίποτα απολύτως από μοντέρνα τέχνη. Αλλά η απόλυτη έλλειψη γνώσεων στο θέμα, μού έδωσε μια καλή ευκαιρία να γελάσω λιγάκι…Είχε βέβαια και μερικά που αναγνώρισα όπως πίνακες του Botero καθώς και τον κλασσικό πίνακα της Frida Kahlo με την προσωπογραφία της. Αλλά εκεί περιορίστηκαν οι γνώσεις μου. Δεν ξέρω τι είναι τέχνη και δη μοντέρνα, αλλά δυο μαύρα τετράγωνα σε έναν τοίχο, όσο και να το παλέψω δεν πρόκειται να καταλάβω το απώτερο αίσθημα του ζωγράφου…
Ο ζωολογικός κήπος του Buenos Aires ήταν ο επόμενο sight. Πήγαμε γύρω στις 12 το μεσημέρι και φύγαμε ακριβώς τις 6 το απόγευμα επειδή έκλεινε! Άλλη μια όαση ηρεμίας μέσα σε μια τεράστια πόλη. Άψογα σχεδιασμένος, με όμορφα διαμορφωμένους χώρους ώστε να ζουν τα ζωάκια όσο γίνεται πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον, πεντακάθαρος και πάρα πολύ μεγάλος. Κάναμε έναν κύκλο όλο τον κήπο, πολλά τα προσπεράσαμε κιόλας και παρόλα αυτά είχε έρθει η ώρα του κλεισίματος όταν τελειώσαμε! Εκείνο το βράδυ το περάσαμε σε ένα εμπορικό – ψυχαγωγικό κέντρο, που στέγαζε και ένα μικρό λούνα παρκ και θυμηθήκαμε λιγάκι τα παιδικά μας χρόνια…Συγκρουόμενα, μια ρόδα, το traditional καράβι, ένα διαστημόπλοιο που σε πήγαινε βόλτα γύρω απ ΄όλο το λούνα παρκ ήταν μερικά από τα παιχνίδια που κάναμε μαζί με δεκάχρονους…συνομήλικους! Εκείνη την περίοδο είχα πραγματικά την τύχη να βρεθώ στο Buenos Aires μαζί με μια έκθεση, η οποία εκείνη την ημέρα, άνοιγε για πρώτη φορά στην πόλη, στο εμπορικό κέντρο που βρισκόμουν! «Bodies The Exhibition» με θέμα την ανατομία του ανθρώπινου σώματος! Σε αυτή την έκθεση, αν δεν είσαι γιατρός, πρέπει να είσαι έτοιμος για πολλά σοκ! Το σημαντικότερο, τα εκθέματα προέρχονταν από ανθρώπους που είχαν δωρίσει τη σωρό τους στην επιστήμη (μια άλλη εκδοχή λέει πως οι σωροί είναι από εγκληματίες που εκτελέστηκαν, μα κάτι τέτοιο δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι…) Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα η έκθεση, παρουσίαζε ολόκληρο το ανθρώπινο σώμα, από έμβρυο σε διάφορες φάσεις της εγκυμοσύνης μέχρι και έξι μηνών, το νευρικό σύστημα ενός ενήλικου, κάθε όργανο ξεχωριστά καθώς και τις αλλοιώσεις αυτών από κάποια ασθένεια π.χ. καρκίνος, πνεύμονες καπνιστή κλπ., αλλά και πάρα πολλά άλλα θέματα γύρω από το σώμα μας, πάντα με την παρουσία εκθεμάτων προερχόμενων από ανθρώπους. Στο τέλος της έκθεσης, υπήρχε και ένα περίπτερο που μπορούσες να ζητήσεις να πιάσεις καρδιά, συκώτι, πνεύμονα και άλλα τέτοια…(ανατρίχιασα…) Οι υπέροχες, ζουμερές, καλοψημένες αργεντίνικες μπριζόλες του εστιατορίου στο ισόγειο του εμπορικού κέντρου, ειλικρινά, μας ανακάτεψαν το στομάχι και παρόλη την πείνα μας, μια σαλάτα με ωραία λαχανικά που ουδεμία σχέση δεν έχουν με συκώτι και καρδιά, ήταν ότι έπρεπε! Η milonga στο τέλος της βραδυάς, ήταν πολύ καλή, αφού οι περισσότεροι χορευτές ήταν δάσκαλοι του tango και μας προσέφεραν ένα πολύ καλό θέαμα. Όπως και να΄ χε όμως, κατά τη 01:30 είχαμε ήδη γυρίσει στο ξενοδοχείο για ξεκούραση …. ζζζ….ζζζζ…..
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Argentina!! Όλε!!! :clap:

Περιμένω με αγωνία την αφήγηση. Πρόσθεσα μια φωτογραφία για να εμφανίζεται στην κεντρική σελίδα, εάν έχεις κάποια δική σου, μπορείς να την αντικαταστήσεις. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η εισαγωγή τέλεια. Τα ερεθίσματα που μας οδηγούν σε ένα ταξίδι είναι πολύ σημαντικά και ουσιαστικά αποτελούν μέρος του ταξιδιού.

Και εγώ περιμένω με αγωνία μια και η Αργεντινή είναι μια χώρα που πάντα με ενδιέφερε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θεωρω απαραιτητη την εισαγωγη η οποια σιγουρα εχει σχεση με το ταξιδι.Για να γνωρισουμε λιγο εσενα που θα ταξιδεψουμε μαζι σου ,και τι σε εκανε να αγαπησειs την πολη πριν ακομα παs.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω τιs ιστοριεs σου , χορευτικεs και μη!:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλα βαλτη εισαι? :bleh:Επρεπε να μου περιγραψειs τον τρομο τηs πτησηs?:haha:
Ωστε υπαρχουν κι αλλοι που αισθανονται οπωs εγω ε? Δεν μαs πτοει ομωs τιποτα φιλη μου , αυτο ειναι το ωραιο!
Συνεχισε παρακαλω , ετσι ακριβωs με λεπτομερειεs:D
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μμμμμμ, κ εγω τι να πω??

Περιμένω με αγωνια λεπτομέρειες, αφού συμμερίζομαι το παθος για το τανγκο - επίσης το ερωτεύτηκα από το πρώτο βήμα - και για την πατρίδα του βεβαια - βλέπε ταξίδι όνειρο...

Σε ΖΗΛΕΥΩ!!! αλλά κάνω υπομονή... έδώ στο Παρίσι τουλάχιστον έχει μιλόνγκα κάθε βράδυ κ έχω συναντήσει και αργεντίνους χορευτες, οπότε παρηγοριέμαι λιγο.

Είμαι όλη μάτια κ αυτιά...
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφα ... περιμένουμε τη συνέχεια για να πάρουν τα μυαλά μας αέρα (κι άλλο :) )
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mα γιατι σταματησες?:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ντεμυ επετρεψε μου να βαλω 2 φωτογραφιες απο τον μεγαλυτερο δρομο στον κοσμο που ανεφερες παραπανω.


 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Demi , τιμω το αρθρο σου διαβαζονταs το με τη συνοδεια καταλληληs μουσικηs! Υπεροχα!

Ευχαριτώ ιδιαίτερα! Όταν βρώ και χρόνο, θα μάθω πως ανεβαίνουν και τα βίντεο, γιατί έχω πολύ υλικό αλλά οι προσπάθειές μου προς το παρόν απέβησαν άκαρπες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω προσπαθουσα 5 μηνεs για να τα καταφερω με το βιντεο χαχαχα!Αφου τα καταφερα εγω , μπορειτε ολοι!
Παντωs εμενα μου αρεσει πολυ να διαβαζω , καλο και το βιντεο ,αλλα το να διαβαζειs ειναι πολυ καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom